Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фолклендския /Малвинския/ конфликт

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Нищо кроткал си е в пристанището .

    Comment


      #17
      то е ясно че не е правил нищо
      по време на войната .питам дали е станал
      на консерви и казани?(скрап)

      Comment


        #18
        не, не е имало време, войната както знаеш е била кратка, дажи мисля че още си е във вид на кораб, а не примерно на лъжици.

        Comment


          #19
          Хъм

          аржентински кораби са участвали във войната.
          трябва да си луд да пуснеш щайга от 45 година
          въоражен с 9 бофорса (40мм) срещу
          флота на нейно величество (кралицата на великобритания а не жената на Императора )

          Comment


            #20

            Comment


              #21
              Навършват се 25 години от началото на войната за Фолклендските (Малвинските) острови между Аржентина и Великобритания, започнала на 2 април 1982 и завършила на 14 юни същата година.
              Опитите за мирно решение на конфликта след нахлуването на Аржентина на Фолклендските острови чрез преговори, направени от министъра на външните работи на Съединените щати Александър Хейг, генералния секретар на ООН и правителството на Перу се провалят, тъй като аржентинската хунта начело с президента генерал Галтиери отказва да изтегли войските си от островите. Правителството на Маргарет Тачър в Лондон настоява за запазването на британския суверенитет над островите.
              Около тридесет бойни кораба, помощни плавателни съдове и военновъздушни сили и 6000 войници преодоляват 13 000 км от Англия до южната част на Атлантическия океан, за да възвърнат островите със сила. Колонията острови Крал Джордж е възвърната сравнително лесно на 25 април. Въздушните нападения и корабният артилерийски обстрел над Източен Фолкленд започват на 1 май и са последвани от десант в Западен Фолкленд на 14 май. Седмица по-късно войници са стоварени и на брега при Сан Карлос, Фолкленд Саунд, за да обхванат от две страни аржентинските сили в град Стенли. Последното сражение за пристанищния град Стенли се води на 13 юни. Аржентинските войски се предават на следващата вечер.
              Близо хиляда британски и аржентински военнослужещи са убити по време на този конфликт, като 368 аржентински моряци умират на борда на крайцера „Генерал Белграно", торпилиран от британска подводница на 2 май. Великобритания губи над 50 войници и моряци при въздушно нападение над самолетоносачи южно от Блъф Коув на 8 юни. Военните действия доказват уязвимостта на бойните кораби от авиацията. Кралският военноморски флот губи два разрушителя и две фрегати, а ракета въздух-земя потопява нает товарен кораб край бреговете на Сан Карлос на 25 май. Непосредственият политически резултат от победата на Великобритания в конфликта е свалянето на президента Галтиери в Аржентина.
              Победата, един от поводите Маргарет Тачър да си спечели прякора “Желязната лейди”, “дава криле” на британския премиер Маргарет Тачър и тя лесно печели парламентарните избори през 1983 г. Преди това шансовете й за успех са оценявани като твърде скромни.
              Войната и до днес е тема в културата на Аржентина и Великобритания, макар от военна гледна точка конфликтът да е повече от незначителен.
              агенция фокус

              Comment


                #22
                агенция фокус написа
                Войната и до днес е тема в културата на Аржентина и Великобритания
                Точно така! 1/3 от The Final Cut на Pink Floyd е за тази война...

                Brezhnev took Afghanistan.
                Begin took Beirut.
                Galtieri took the Union Jack.
                And Maggie, over lunch one day,
                Took a cruiser with all hands.
                Apparently, to make him give it back.


                агенция фокус написа
                макар от военна гледна точка конфликтът да е повече от незначителен
                Глупости на търкалета.
                Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                Comment


                  #23
                  В агенцията явно са фенове на мащабни континентални кампании в стил "Багратион", но реших да не им праскам цензура

                  Comment


                    #24
                    Да вметна една забележка по повод началото на темата, където стана дума за върховите постижения при съвременните компютри. Според едно филмче по "Дискъвъри" за войната за Фолклендските острови една от атаките на аржентинските щурмовици е успяла, защото компютърът за управление на стрелбата на зенитните ракети ("Sea Wolf" ли бяха, не помня) отказал и трябвало да бъде рестартиран. Дежурният тогава оператор на компютъра показа как става рестартът - един ред CK-ключета се превключва, общо манипулацията трае около секунда, а самият рестарт не се разбра колко продължава, но явно все пак е малко повече.
                    И да напомним за дефекта в програмното осигуряване на установките "Пейтриът", който доведе до жертви през 1991 г. (там е малко по-особено, защото ракетите не са ползвани съгласно спецификацията, но все пак).
                    Тъй че да не смятаме компютрите за панацея.

                    Comment


                      #25
                      Въпросното забиване на ЗРК Sea Wolf на борда на HMS Broadsword на 25 май реално не е фатално. Системата е поставена на автоматичен режим, но изведнъж се оказва, че целта, която се следи не е една, а са две. Компютъра не успява да избере приоритетна цел, прехваща лъжлива цел и в крайна сметка забива. Но и аржентинците се дънят от четирите бомби пуснати от техните А-4 само една уцелва (и то след рикошет във водата), преминава през хангара и се взривява във водата. Пораженията са минимални.
                      Всъщност на този ден фрегатата HMS Broadsword и разрушителя HMS Coventry правят т.нар. капан 22-42, при който се използва комбинацията от фрегата Type 22 (със ЗРК Sea Wolf за осигуряване на непосредствена ПВО) и разрушител Type 42 (с далекобоен ЗРК Sea Dart).
                      Та на 25 май след първата атака на аржентинските А-4 на борда на HMS Coventry настава паника. Настава неразбирателство и Coventry смята, че оръжейните системи на Broadsword са извадени от строя и сега разрушителя трябва да се спасява сам. Започват едни необмислени меневри - не само, че е сринат захвата на Broadsword срещу следващата двойка А-4, но и Coventry излага целият си борд срещу налитащите аржентинци. Резултатите са добре известни.

                      Има и доста други откази на корабните ЗРК, но е факт, че от 100 пленени и унищожени аржентински летателни апарати 13 са свалени от корабните ЗРК, което не етолкова зле.
                      Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                      Comment


                        #26
                        Вчера се навършват 25 години от операция Black Buck.

                        Falklands - Operation Black Buck (клик)
                        Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                        Comment

                        Working...
                        X