Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Каюткомпания-място където офицерите пият чай и си приказват

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Съвременна ПТЗ се прави не от тонове метал, а от ефективни средства за активна отбрана - това е пътят, иначе торпедо под кораба винаги ще те убие. Отделно тройното дъно е много по-тежко отколкото слагането на противоторпедни системи (освен ако не си 100 000 тона предполагам).Последните 324мм торпеда се водят много ефективни срещу големокалибрените си събратя, РБУ и деривиативи също се ползват за това. Отделно има примамки които да се опитват да заблудят торпедата. Поне на мен като пълен аматьор едно изстреляно по кораба торпедо не изглежда нещо абсолютно невъзможно за спиране с оглед сегашното ниво на технологиите - все пак торпедото се движи бързо и е сравнително шумно, оттам и комплексите на борда на кораба имат време за реакция. Когато се изстрелва залп от 8 торпеда примерно ще е малко по-различно, но 2-3 торпеда самостоятелно не ми изглеждат невъзможна трудност за преодоляване.
    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"

    Comment


      Сун Дзъ написа Виж мнение
      Надали е чак толкова голяма разликата между 650 и 533 като гръмне под кила.
      Но силно се съмнявам ескорта на самолетоносач да допусне ПЛ на противника до удобна за атака с обикновенни торпеда дистанция.
      Когато е проектиран Нимиц е имал един единствен, истински противник. Който от своя страна разглеждаше американските АУГ като чудесна цел за ядрен удар. Съответно си имаше и атомни торпеда за това, там и десеторно дъно няма да ги спаси.
      2 x 533 = 1 x 650 долу-горе. Ядрения удар си е опция, но има стотици ситуации, в които може да се използва и конвенционално оръжие. Затова борбата за живучест е приоритет номер едно във флота, иначе никой нямаше да си дава зор с нея.

      Пилот, така е, но реално нито тези мерки дават 100% сигурност, нито някой гарантира, че залпа ще се ограничи до 3 торпеда. Затова хората слагат допълнителна защита там, където има възможност.

      Comment


        Да, те съвременните торпеда се взривяват под кила, но само ако междувременно не те пипне някой от охраната и не ти се наложи да бягаш(ако успееш разбира се) от 4-6 Мк. 48 или друго тлъсто и бързо нещо предназначено за превръщане на подводница в риф. И това без да броим други надводни рифопреобразуватели снабдени с буксируеми ХАС, 324 мм. торпеда(мънички са, ама са бързички и три биха закопали даже и 949А) и бордови хеликоптери, а в някои райони и летящи рифопреобразуватели, което прави атака на АУГ само с подводници(пък ако ще и повече от една да е) крайно хазартно мероприятие. Виж 1 Орлан(Киров и сие), 2-4 956, 2 Антея(949А разчитащи главно на основното си оръжие Р-700 не на торпедата) и евентуално малко дарове от Ту-95МС явно е правело нещата да изглеждат възможни. А атомните торпеда, до колкото знам са били нещо крайно недолюбвано(самия адм. Кузнецов доколкото знам се отнася към идеята за ползването им меко казано с отвращение) и използването им е нещо с твърде много неизвестни. Най-малкото шансовете използвалия торпедото да "намаже" от резултата под една или друга форма не са за пренебрегване
        Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

        Comment


          Това с торпедата е много връткава ситуация, първо ако изключим много голяма доза късмет при което АУГ-то се натриса право в подводницата, то подводницата трябва да манврира на висока скорост за да заеме положение...при което обаче тя става доста шумна.
          После идва момента със скороста- да кажем вземаме 53-65, на макс скорост 68,5 то може д амине 12 км (6,15 мили). да ама ще го чуят веднага, отделно подводницат атрябва да е практически в ордера за да стреля на този режим, което ми се вижда невероятно, но да допуснем все пак.....значи тя стреля, чуват го, самолетоносача и обръща гръб и почва да бяга, 35 възела, значи скороста им на сближаване е 33,5....т.е за 29 минути торпедото ще го догони...проблемът е че то има гориво само за 5.4 минути...сега може всякакви допълнитлени врути да въведем като применро че самолетоносача не се движи на пълна скорост ами да кажем на 25 (май толкова привеждаше фридман) че торпедото може да е пуснато от предните сектори и той ще има нужда от време да завие...ама пак се получава много на косъм ако се получи изобщо...ако се пусне в режим 44/22...пак най вероятно ще го чуят и пак най-вероятно самолетоносача ще го надбяга.

          Comment


            при 65-76 нещата са малко по-добре, но не кардинално...

            Comment


              Няма никакво съмнение, че торпедния удар по американски самолетоносач е крайно съмнително начинание. В бойна обстановка ордера заема една зона минимум 70-80 км в диаметър, плътно покрита от всякакви видове ПЛО. Извън ордера също патрулират сума машини. Факт е обаче, че именно подводната заплаха се разглежда като най-сериозна за АУГ. Там се дънят в ученията. Орлан, Антей, етц са покрити от Иджис в много по-голяма степен, отколкото малките дизелови подводници-камикадзета. Хубавото е, че при тях 650 мм апарати са рядко изключение.

              Comment


                Кухулин написа Виж мнение
                Няма никакво съмнение, че торпедния удар по американски самолетоносач е крайно съмнително начинание. В бойна обстановка ордера заема една зона минимум 70-80 км в диаметър, плътно покрита от всякакви видове ПЛО. Извън ордера също патрулират сума машини. Факт е обаче, че именно подводната заплаха се разглежда като най-сериозна за АУГ. Там се дънят в ученията. Орлан, Антей, етц са покрити от Иджис в много по-голяма степен, отколкото малките дизелови подводници-камикадзета. Хубавото е, че при тях 650 мм апарати са рядко изключение.
                Nяма дизелка с 650 мм, освен експерименталният 633. Отделно дезеловите нямат скороста за да маневрират заедно с АУГ-то и да заемата позиция. От това с което разполага съюзът най-опасни се били Чарли-тата (проект 670 и 670М), първо защото са били сред най-тихите руски подводници, после въоръжението им не е имало нужда от външно целеуказание (от каквто имат нужда 949 и 1144) в същто време е било сравнително далекобойно. После самите ракети за разлик аот разните скални породи летят ниско, което допълнително съкращава времето за реакция.

                Comment


                  Gaden Gogi написа Виж мнение
                  Nяма дизелка с 650 мм, освен експерименталният 633.
                  И израелските Делфин.

                  Comment


                    ха, това съм го пропусна, хем съм работил по нея, а би трябло да се набиват на очи на чертежа, сега ще погледна

                    Comment


                      Това е готиното, всеки научава по нещо. Понякога може да е малко досадно, особено ако трябва да се разправяш с любители като мен, дето се информират от форумите, ама чат-пат е полезно

                      Comment


                        Ъъъ, за "Длефини"-те май не пише да имат на въоръжение и торпеда с този калибър (650 мм). Поне аз не видях никъде подобно нещо.

                        Comment


                          gollum написа Виж мнение
                          Ъъъ, за "Длефини"-те май не пише да имат на въоръжение и торпеда с този калибър (650 мм). Поне аз не видях никъде подобно нещо.
                          Те не им и трябват, какво ще ги правят... обаче някой ден ако им дотрябват...

                          Comment


                            te 650мм там не са за торпеда а за мини, и разни дрони, като гледам по снимките това трябва да са най-външните апарати, но е много трудно различимо защото точно там е най-големият радиус на кривина....предвид че дължинат аим е почти същата като тази на 533 мм едвали са предвидени за торпеда, поне не по същата концепция като руските 650мм. иначе могат да се пускат 533мм ако с еползва лайнер...странна подводница....впрочем на доста от снимките които иам в нета показват 212 вместо нея.

                            Comment


                              Gaden Gogi написа Виж мнение
                              Чарли-тата (проект 670 и 670М), първо защото са били сред най-тихите руски подводници, после въоръжението им не е имало нужда от външно целеуказание (от каквто имат нужда 949 и 1144) в същто време е било сравнително далекобойно. После самите ракети за разлик аот разните скални породи летят ниско, което допълнително съкращава времето за реакция.
                              Тия от скалните породи, не беше ли само едната от глутницата дето лети по-височко за да целеуказва на останалите седем вагабонти? Иначе, да - целеуказващата ще я засекат доста рано и ще знаят че нещо идва.

                              А това което написа за бягането от торпедо, братовчед ме докато беше в морското твърди, че го е виждал на живо при учение. Пуснали учебно торпедо (без заряд), някакъв умнник го активирал прекалено рано(или нещо такова) и то подгонило техният си кораб. Капитана наредил да бягат, за да не нанесе повреди по корпуса като ги удари, бягали му няколко минути и то накрая си потънало. Само дето изгърмели единият от двата дизела и за това курсанта виновник за цялото шоу го накарали много да съжалява.
                              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                              Comment


                                towa s летено на различни височини е леко трудно за реализация, просто скорстите им и далечините м ще избягат много...после това е целелуказание в полет...а ти трябва да имаш разузната цел рпеди да стреляш...което е трудната част

                                Comment

                                Working...
                                X