Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Броненосци дизайн до 1904

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    1941 - Разгромът на РККА

    “Фридрих Вилхелм” и “Вайсенбург” наистина са със стоманено-никелова броня (една от първите круповски брони), докато "Бранденбург" и "Верт" си остават със стоманено-желязна (компаунд)
    През септември 1910 “Фридрих Вилхелм” и “Вайсенбург” са продадени на Турция.
    Където получили названия “Хайредин Барбароса” (“Фридрих Вилхелм”) и “Торгут Рейс” (“Вайсенбург”).

    Comment


      #92
      недостатък на тези кораби е липсата на дотатъчно среден калибър - 150мм.88мм не са достатъчно тежки да поразят противников броненосец, а също така да унищожат атакуващ миноносец.
      П.В.

      Comment


        #93
        Plamen каза:
        [B]недостатък на тези кораби е липсата на дотатъчно среден калибър - 150мм.88мм не са достатъчно тежки да поразят противников броненосец, а също така да унищожат атакуващ миноносец.
        За средния калибър си прав, но какво може да направи 150мм снаряд на един Ескадрен Броненосец? Този калибър е за поразяване на Крайцери и Торпедоносни кораби от всякакъв тонаж, които са леко бронирани или изобщо не са бронирани.

        Впрочем, един 88мм снаряд е достатъчен да извади от строя обикновен миноносец с тонаж от порядъка на 90т - 150т., като "Дръзки" например.

        Comment


          #94
          да, но ако говорим за есминец от рода на 500-600 тона?Ти ми споменаваш са торпедоносецОсвен товамога да ти кажа, че 150мм оръдие от началото на 20в. може да пробие от 2000 ярда 150-180мм броня, което го прави доста опасно!На дистанции 4000-5000м, където попаденията са рядкост то не може да пробие пояса, но казематите заминават.
          Гоги, американските Мейн са по-добри от Ретвизан.При еднаква скорост от 18 възла и далечина на плаване, те имат 16х152мм срещу 12х152мм на Ретвизан поясът на Мейн е 280мм с плоска палуба, докато на руския е 229+51мм скос
          П.В.

          Comment


            #95
            О, забравих нещо много важно На Ретвизан са монтиран капризните котли Никлос.Още при прехода към Кронщад гръмва един и сварява 3-ма огняри.Въобще непрекъснато се чупят, повреждат гърмят.Американците слагат на Мейн Никлос, но после ги подменят на Торникрофт, а Охайо и Мисури са завършени с Бюро експрес.Японците също подменят на Ретвизан котлите с Миябара
            П.В.

            Comment


              #96
              Миносоци или Торпедоносци.
              По тогавашната терминология торпедото се нарича самодвижеща се мина, и от тук класа - миноносци.
              Като биват Големи с водоизместване около 250т. , типичен представител руските "Скорь²й" от 1903г., с едно 75мм оръдие, едно 47мм, две картечници Максим и два 450мм торпедни апарата.

              И малки с водоизместване от 80т. до към 152т. Представители са френските миноносци които се доставят за нашия флот "Дръзки" с 97т. водоизместване, 2 х 47мм оръдия и два 450мм торпедни апарата.
              Или немските Циклони произведени за Русия с водоизместване 152т., и със същото въоръжение като гореизложения френски модел.

              Едва след войната (1904/ 1905) когато се отчита истинското значение на торпедото започват да се строят така наречените Минни Крайцери, с водоизместване около 1 000т. Около началото на ² световна ги прекръщават в Ескадрени Миноносци (в руската терминология) , на Торпедоносци (в германската) и на разрушители в англо-американската.

              Comment


                #97
                Не голям спец по малките кораби, мерси за пояснението
                П.В.

                Comment


                  #98
                  Но да се върнем към Брандербург, за началото на миналия век неговото въоръжение е оптимално, но бързо остарява морално.

                  Носовата и кърмовата кула имат 280мм оръдия с дължина на ствола 40калибъра а средната с 35калибъра. Средната кула имала и малък ъгъл на свобода за обстрел (90*) на борд. Реално в ескадрен бой се скъсява дистанцията на пристрелка на огъня на главния калибър, заради различните балистики на оръдията. И друг недостатък се посочва значително тесния бронепояс, тоест броненосеца страда от всичките слабости на руските броненосци.
                  От времето на Китайско-Японската война (1895г.) започва масово да се използват торпедни апарати на крайцерите, и основно средната (150мм) артилерия се използва срещу Тази нова угроза.
                  Ако малокалибрена ( 37мм до 88мм) се използват срещу миноносците, а средната (150мм до 203мм) срещу крайцери, то главния калибър срещу броненосци. Липсата на средна артилерия (150мм) прави броненосеца уязвим от Крайцери.
                  Колкото е по скорострелно оръдието толкова е по ефективно срещу определената за него цел. Но несъвършенната технология за обработка на оръдейните цеви ограничават клавния калибър на 305мм за около 30 години (от 1880 до 1910 - годините са примерни)
                  Главния калибър около 254мм - 280мм превъзхожда 305мм по следните показатели :
                  - скорострелност
                  - бронепробивност
                  - ресурс на цевите
                  - концентрция на попаденията (точност)

                  Отстъпва по фугасно действие, но предвид тесните броневи пояси на тогавашните броненосци, това действие се оказва решаващо за доктрините на развитие на артилерията. 12 дюймовите оръдия господстват.

                  Comment


                    #99
                    друга държава освен Германия не прави броненосци с 283мм оръдия.Русия прави с 254мм, но това са по-скоро броненосни крайцери и скорострелността им не е по-голяма от тази на 305мм оръдия
                    П.В.

                    Comment


                      Имаше едни трошляци Английски броненосци ²² ранг., с малокалибрени оръдия.
                      Австрийските Броненосци, както и някои от италианските са с малък главен калибър.
                      За френските не съм сигурен, но най вероятно и там има такива представители.

                      Comment


                        А подсещаш ме за Ринаун - с 4х254мм и 10х152мм, Триумф и Суифтшуър пас с 4х254мм и 12х152мм.От Австроунгарските име Арпад с 4х240, но и 10х190мм - не е зле как ти си струва и мъничкия клас Бабенберг с 3х254мм и 10 152мм.И двата автриеца са много бързи по 19- 20 възла.То и германците имат Макленбург и Кайзер Барбароса общо 10 ед с 240мм оръдия
                        П.В.

                        Comment


                          Аз много не харесвам парните ютии от този период, скъпи и със съмнителна стойност в боя. Щом един или двама некадърни адмирала могат да пратят на дъното 15 - 16 броненосеца, всеки по 15 000 000 златни (рубли или марки - няма значение).
                          Кораба трябва да е непотопяем колкото и некадърен да е командира му.

                          Любимци са ми линкорите на Кайзера и по-точно самия клас "Кайзер"

                          Comment


                            И какво толкова хубаво намираш в диагонално разположените кули?Следващият клас Кьониг им същия бордов залп, но много по-добри ъгли на обстрел.Просто сравни двата родоначалника и пак ще си говорим
                            П.В.

                            Comment


                              Прави ми впечатление (при това в теми с различна тематика) че изобщо игнорирате фактоа еволюция на идеите. Вървейки по същия път може да заявим: За къв са правили телевизори с електроннолъчева тръба, глей къв кеф са плазмените".

                              Comment


                                Ами ако сравниш Кьонинг с Кайзер.
                                Кайзер има по-дебела броня, по-висока скорост, и една характерна симетричност. Объркваща насочването наводката на вражеският огън.

                                Comment

                                Working...
                                X