Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нови бойни кораби

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    България никога не е имала стабилна морска политика,а от там и балансиран и модерен флот.Това донякъде е обосновано на това,че България има сравнително малка брегова ивица,а другият фактор е че българинът е аграрен човек(за разлика от гъркът например)и все полето го тегли и за него морето винаги ще си остане една "голяма локва".Да оставим настрана и факта,че за последните 25 г. при адекватна политика и добро желание сега щахме да имаме една малка но сравнителна модерна и боеспособна армия(и в трите и компонента).Но сегашните реалности са други-масова безработица,почти никаква икономика,продажна политическа каста,ширеща се престъпност,ниски доходи.При тази действителност да мечтаем за стабилна армия си е направо научна фантастика.Ако "държавниците" ни все пак проявят желание и осигурят средства то са възможни 2 вариянта-вариант Минимум и вариянт Максимум.Ще Ви представя моето лично виждане за 2-та вариянта по отношение за ВМС.Вариант Минимум(нестабилно слабо финансиране за голям период от време)-ремонт с частична модернизация на 3-те "белгийки".Извеждане от състава на ВМС на "Смели","Решителни","Бодри" и "Мълния".Закупуване на 10-на 200-200 тонни катера във вариянт ПКО и ПЛО(в съотношение 6/4),превъоръжаване на Бреговият Ракетен Дивизион със съвременен комплекс ПКР,изграждане в нашите териториални води система от подводни сензори и минни заграждения(противолодъчни,противодесантни).

    Comment


      Аз пък се чудя къде е причината за "истеричен смях" ?
      Защо ще се смее някой ? Защото само за година и два месеца сме построили 1400 тоннен съд от нулата до паркирането му в Гвинея ? И това за една съвсем умерена сума.
      "Корито"-то си е със съвсем модерен дизайн и позволява да си му сложиш (поне на гвинейския) въоръжения на пет места. Каквито си ги поръчаш.
      И какво като не е наш проекта ? Сигурно в световен мащаб 99% от производителите на какво да е си купуват технологии, а не си ги изобретяват от нула.

      komuso написа Виж мнение
      Ако сме решили просто да "замажем положението" с едни 300-400 милиона по добре да ги дадем за 10-та 100-200 тонни ракетни катера..
      Това ще е най-неразумното нещо - напълно безполезни кораби, ставащи само за мишени на противниковата авиация. Плюс това не са многофункционални, не можеш да ги ползваш за нищо друго.

      Comment


        Не вярвам да не можем сами да си интегрираме сензорите и оръжието и няма нищо лошо да си ги купим от производителите, нито ще сме първите, нито е зор да откриваме топлата вода и да си ги измисляме сами, при положение, че другаде вече се къпят. И освен това силно не виждам проблем, че проекта не е наш. Работната документация надали се е изпарила от завода след като проекта е предаден на "литовската фирма". Всичко опира до мерак и до пари. Белгийските фрегати изначално са една крайно сбъркана покупка, която вече ни струваше доста и набиването на още пари в тях е безумна глупост защото смислена модернизация освен хангар и палуба за вертолет включва нов ЗРК, нови ПКР, нови сензори за всичко това, нова система за управление и за чий всичко това да го покатерим на 50 и кусур годишен белгийски корпус, вместо да поръчаме три нови СКР у нас си и в добавка към другото още 800 човека да си намерят работа?
        Last edited by Sailor_Malan; 16-02-2014, 17:04.
        Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

        Comment


          Разбира се че можем всичко да интегрираме тук. Ще си дойдат модулите (оръжие и сензори), заедно с няколко специалиста от производителя и готово.
          Тя "БАТА" до колкото е ясно не е въоръжена тук по някакви политически съображения, а не за друго.
          Много хора май се залъгват, че завод способен да произвежда десетохилядни кораби, ще се затрудни с производство на корвети или фрегати, при условие че купуваме готово оръжие от някъде.

          Comment


            Сега и вариант Максимум(или как на мен ми се иска да изглеждат нашите ВМС).Дизелни подводници 2-3(на принципа 1 в ремонт,1 в морето или в 2 часова готовност за излизане,1 в готовност за излизане 1-7 дни).Фрегати(3000-4500 т във вариант ПВО)-2-3(патрулиране в зоните за развръщане на собствените/противниковите ПЛ,ПВО на КУГ и конвои),корвети(1500-2200 т ПЛО вариант)-4-6(създаване на КУГ в състав 1 фрегата+2 корвети,ПЛО на КУГ и на конвои-наши или на НАТО).ракетни катери(200-300 т)-4-6,Универсален Снабдителен Кораб(6-8 000 т),танкери(1500-2000 т)-2,тралчици/минни ловци/минни заградители(50-100 т)-8-10.Бригада за Брегова Одбрана(1 ПКР дивизион,1 дивизион САУ,1 дивизион мобилно ПВО,1 танков батальон,3 батальона мотострелковаци на БМП/БТР),2 роти морски СПЕЦНАЗ,2 роти РЕП/РЕБ.Отделна Вертолетна Ескадрила-8-10 вертолета ПЛО и ТиС.

            Comment


              А морски БЛА с корабно и брегово базиране?

              Comment


                За да постоиш който и да е кораб са ти необходими производствените чертежи.И тъй като проектът на "Бата" е украински+? а "Делфин" е само подизпълнител много ме съмнява,че украинците са им оставили чертежите,а още повече ме съмнява че нашите са имали пълният комплект производствени чертежи.Всяко копирене на "Бата" без разрешението на украинците ще ни доведе само до едно-клизма с терпентин и кабърчете на онова чувсвителното място.Освен това всяка промяна в проекта (слагане на въоръжение и техника не по проекта и не на тези места които са по проект)също трябва да бъде разрешено от притежателят на проекта и издаване на нова техническа документация.А и често се получава,че неможеш да поставиш "нещота" където ти се иска(пречи на друго "нещо",променя центровката на кораба,неможе да се окабели,виляе отрицетелно на бойната живучест на кораба).

                Comment


                  Duque de Caixas написа Виж мнение
                  А морски БЛА с корабно и брегово базиране?
                  Въпрос на кадърна кадрова политика е да се появи наш. Вместо хората във факултет Авиационен и ТУ Пловдив да си събират пари от заплатите, за да си сглобяват БЛАтата за участие в конкурса на Военния университет(да те от три години провеждат ежегоден такъв - те и DARPA като конкурса на янките не е ежегоден), леко се променя регламента на конкурса(в момента е малко смотан) и се прави един фонд, за подпомагане от който курсанти и студени да могат да кандидатстват за да си довършат разработките. И ако смениш регламента, така, че БЛАто да следва да извърши полет по маршут и да върне фотографии на зададени обекти(примерно ВМБ Варна и Бургас) и да предаде видео информация от трафика на фарватера на Бургас обратно на контролната станция в Долна и след края на мисията да се прибере пак там като не ползва колесно шаси за кацане, нищо че е самолет(а такова нещо ако имам нужните пари и време мога да ти интегрирам и аз, при това ако имам още двама помощници няма да ми трябва много време) и то морския патрулен БЛА е на 85% готов. Остава да откупиш разработката и да се погрижиш за съответната защитеност на комуникациите между него и контролната станция и за разни работи от сорта на това чат пат да може да се мие със сладка вода
                  Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                  Comment


                    komuso написа Виж мнение
                    За да постоиш който и да е кораб са ти необходими производствените чертежи.И тъй като проектът на "Бата" е украински+? а "Делфин" е само подизпълнител много ме съмнява,че украинците са им оставили чертежите,а още повече ме съмнява че нашите са имали пълният комплект производствени чертежи.Всяко копирене на "Бата" без разрешението на украинците ще ни доведе само до едно-клизма с терпентин и кабърчете на онова чувсвителното място.Освен това всяка промяна в проекта (слагане на въоръжение и техника не по проекта и не на тези места които са по проект)също трябва да бъде разрешено от притежателят на проекта и издаване на нова техническа документация.А и често се получава,че неможеш да поставиш "нещота" където ти се иска(пречи на друго "нещо",променя центровката на кораба,неможе да се окабели,виляе отрицетелно на бойната живучест на кораба).
                    А да бе, колкото китайците са видели такава клизма. Просто си го представих. Най-много като вдигнат врява отговора да е "И кво?" Пък и не вярвам да са го строили без пълния набор производствени чертежи. Най-малкото е трябвало да предвидят един куп неща при строежа във връзка с монтажа на оръжие, електроника, антени и тям подобни. Като например окабеляване
                    Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                    Comment


                      А защо трябва да крадем чертежи, като може да си ги купим. Щом гвинейците могат... защо ние не. И проблем няма. Ако искаме да си сложим това или онова, украинците ще "пипнат" чертежите и всичко е ОК.
                      Правим си два дивизиона корвети с по четири кораба с по една Ото Мелара, един Голкийпър и един РИМ-116, а после почваме да се оглеждаме за 3-4 подводници.
                      Това е реалистичен максимум, ние в комунизма нямахме 4000+ тонен кораб, че сега ли ? Пък и три Я сметнете екипажа, разходите му и т.н. Няма полза от три големи, като със същият екипаж ще имаш шест или осем 1400 тонни. Все пак Черно Море е малко.


                      А това изказване на Акад. Стефан Воденичаров:

                      "Например "Дунарит" - Русе, създаде нова авиобомба с интелегентни взриватели, която притежава много силен поразяващ ефект. Колегите от "Аркус" - Лясковец, вече произвеждат нови муниции за подцевен гранатомет, които превръщат обикновения войник в истински артилерист. "Черно море" - Варна, пък разработи радар, който открива човек на 10 километра. Конструкторите от "Оптикоелектрон груп" - Панагюрище, разработиха ново покритие върху лещите, което позволява получаването на висококачествен образ в много широк спектър на електромагнитното лъчение и увеличава разпознаваемостта на обектите. "Оптикс" разработи няколко нови прибора за нощно виждане. Експерти от самоковския завод "Самел" конструираха нови подвижни устройства за заглушаване, които действат в по-голям радиус. "Арсенал" извади на международния пазар нови видове термобарични гранати..."

                      Показва че си имаме човешки потенциал да направим каквото трябва, само финаси да има.

                      Comment


                        България не е Китай колега.И ако Китай може да си позволи да копира всичко до което се добере и после му е през ..... то ние такъв лукс неможем да си позволим.Учил съм морско право а и имам близък който се занимава точна с морски патенти и права-и вярвай ми всяка крачка встрани ще ни доведе до терпертина и кабърчетата.Добре да кажем,че и са окабелили "Бата" нашите-и какво от това???Вие смятате да му слагате друго въоръжение и на друго място-демек трябва ново окабелаване.Руското оръжие работи с един волтаж,а западното-с друг,това означава нови и различни генераториами ако те непаснат на местата на старите или са по-леки/тежки и окажат влияние на центровката на кораба,или пък ако не достига мощност и трябва нов генератор за въоръжението/сензорите а място йок?

                        Comment


                          Ми в крайна сметка може и да си ги купим, както Сун Дзъ предлага. Едва ли чинят някаква непосилна сума. Пък и със сигурност и у нас е останал кадърен народ способен да доработи проекта ако трябва, пък сигурно по вашия край е останал и някой басейн за хидродимични изпитания и някой способен да прави модели за такива. Само мерак и пари да има. Което впрочем и трябваше да направим вместо да счупим 75 милиона евро за покупката и Бог знае още колко за експлоатцията на 4 единици скрап от Белгия
                          Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                          Comment


                            Украинска корвета проект 58250 с изцяло западно оръжие



                            Познато
                            Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                            Comment


                              В името на справката - ако се вярва на руските форуми двата Милениум-а са поръчани за 12 милиона евро.
                              „Аз, Драгомир, писах.
                              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                              Модератор на раздел "Военна Авиация"

                              Comment


                                1951 написа Виж мнение
                                Украинска корвета проект 58250 с изцяло западно оръжие

                                Не е лош кораба. При около 2000 тона по-малко водоизместване има въоръжение и автономност почти като Type 054A
                                И най-важното при само 110 души екипаж срещу 250 при китайците. А екипажът е голямо перо в бюджета - и като обучение, и като подръжка.

                                Comment

                                Working...
                                X