Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нови бойни кораби

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Модераторът най-накрая се събуди и премести постовете в съседната тема.
    Между другото поне моето мнение за флота - реално погледнато в момента той не е перспективен, както и военните неща по принцип за страната, следващата петилетка трябва да се работи изключително много в държавата по други направления - корупция, правосъдие, икономическо развитие и образование. Но ако приемем, че това е горе-долу наред с магическа пръчица, поне аз бих предложил следният подход:

    ВМС:
    3 фрегати с някакво смислено ПВО/ПЛО/ПКР/вертолетна площадка, които да не ни е страх, че Хизбула с ирански ПКР от някой камион ще им види сметката и да може да ги пратим на мисия нанякъде според както решат НАТО/ООН. Изрично казвам фрегати, защото според мен ако трябва да се избира между тях и корветите, то последните (особено визирам китайските полемики по темата) банално нямат достатъчно зъби срещу заплахите на днешния ден. Ако аз съм адмирал най-големият ми страх би бил да ни разпердушинят корветите с елементарни лазерни бомби от 5-6 километра височина само защото те няма с какво да плашат гаргите. Ако двойка Ф-16 с лазерни бомби може да ликвидира нашият флот, много кофти.

    4-5 OPV-та или подобно които в случай на нужда може да ги ползваме за ПКР носители, миночистачи, срещу замърсявания и т.н.

    2-4 подводници, нищо най-най-ново, ако може да е произведено след 1980-та обаче, за предпочитане скандинавско и с възможност ако имаме пари някога да му купим и ПКР-та.

    5-10 хеликоптера, които действат както като морски SAR, така и в ролята на ПЛО за да работят с фрегатите (ако е за пари нека само половината да са с някакви ПЛО сензори). Пак възможност да им се сложат някакви ПКР, колкото и елементарни да са.

    Ако някога реално трябва да се сражавам със съседите според мен едно морско сражение с Турция е обречено на провал ако се води с наши на техни кораби, те банално имат 5 пъти повече корита и това няма как да се спечели. Вместо това бих инвестирал в няколко брегови ПКР, колкото се може по-страшни, бързи и далекобойни (Черно море може да се прострелва от край до край), с възможност да се ползват и срещу наземни цели. Ще са безкрайно по-невидими от корабите ми и с парите за 1-2 фрегати ще мога да купя огневият потенциал на модернизиран Нахимов х2. Заедно с тях интегрирана система за целеуказване (събиране на данни от самолети, вертолети, кораби, подводници, уеб камери, сайтове за следене на морски трафик, блогъри, приятелски настроени траулери/военни кораби) + специално към нея няколко наземни радари с голям обсег, ако може и задхоризонтни. Купувам и колкото мога безпилотници от различен клас за да влизат и те в системата за целеуказване. Като бонус ако имам ескадрила-две Грипен които имат теоритичната възможност да стрелят с ПКР и да гледат с радар над морето, както и някой и друг далекобоен ПВО комплекс, бих бил спокоен, че вразите няма да могат да наложат близка блокада над крайбрежието ми или да строварят десант (последното ми е по-страшно, блокадите на балканите са едни балкански... колкото спряха износа на гориво за Сърбия - все някой сухоземен съсед ще е готов срещу заплащане или той или мафията му да ме снабдява с консумативи). Ако и вразите се държат на едно 100км от крайбрежието ни или повечко, едва ли ще могат да направят 100% ефективна блокада. Като бонус с ПКР-тата ако са новички мога да обстрелвам някое враже летище в обсег когато ми е скучно.

    П.П. Жална му майка на десант по нашето черноморско крайбрежие, ако има кой да го посрещне - при нас няма и километър незастроен плаж (най-кофти възможните условия за бой в град имхо), иди стоварвай танкове които да пробиват по тесните улички на български почивен комплекс. Сталинград след немска бомбардировка е по-проходим.

    (в общи линии това са мислите на главнокомандващият от онази игра с Турция, като бонус бих сложил и малко артилерия на десантоопасните направления + насищане с ПЗРК срещу хеликоптерен десант с командоси)
    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"

    Comment


      П.П. Жална му майка на десант по нашето черноморско крайбрежие, ако има кой да го посрещне - при нас няма и километър незастроен плаж (най-кофти възможните условия за бой в град имхо), иди стоварвай танкове които да пробиват по тесните улички на български почивен комплекс. Сталинград след немска бомбардировка е по-проходим.
      Не подозирах, че сме толкоз хитри. Добро попадение!

      Comment


        Sea Dog написа Виж мнение
        -В момента имаме 6 кораба, дърти и беззъби - колко от тях са в ремонт ??
        -Придобиването на 4 нови кораба, означава ли бракуването на белгийките, на секундата ??
        - "задачите които ще реши 2500 тонна корвета, ще ги реши и 1300 тонна" - колко пъти ще зареждаш ГСМ и провизии, респективно, колко време ще изпълняваш самата мисия (примерно ескорт на конвои в антипиратска мисия) ? Къде държиш хеликоптера ? Комфорта на екипажа го пренебрегваме, защото... ???? Бойната устойчивост на кораба има ли значение ??
        Припомни си във Фолклендската война колко аржентийски бойни единици изкараха кризата в ремонт.

        Дай ми пример за една корвета в тонаж 1300 +/- тона, в която да не е направен компромис на поне две функции ??
        Първо, ще ти кажа, че когато аз служих във флота нашият четвърти дивизион противолодъчни кораби само един, единствен път излезе в морето в пълен състав от четири кораба. Първи дивизион, от 3 СКР и 2 ПЛК никога в пълен състав, Осми дивизион подводни лодки ... може да бъркам, но повече от две-три никога не са били на линия, от четири в дивизиона. За тралчиците, не съм сигурен, но те само големите бяха 10, така че все имаше какво да плува. И това когато имаше. Разбираш логиката ми - това е реалността, когато експлоатираш активно една техника. Виж ако я пазиш за нова е друго, когато се наложи ще плава, но екипажа няма да е подготвен... все същото.

        Ти ми кажи ако ескортираш конвой, какво искаш да имаш ако очакваш нападение - три 2500 тонни корвета или шест 1300 тонни, при условие, че всяка носи по едно 76мм. оръдие, един CIWS и една RIM-116 примерно ?
        Да не забравяме, че бойните кораби са създадени и за бойни действия.
        Last edited by Сун Дзъ; 15-02-2014, 16:02.

        Comment


          Sea Dog написа Виж мнение
          -В момента имаме 6 кораба, дърти и беззъби - колко от тях са в ремонт ????
          В момента колко от тях и по колко плават ?
          Ние нямаме бойни кораби, а кандидати за скрап и музей.



          "задачите които ще реши 2500 тонна корвета, ще ги реши и 1300 тонна" - колко пъти ще зареждаш ГСМ и провизии, респективно, колко време ще изпълняваш самата мисия
          До колкото разбрах "БАТА" си седи почти месец в морето. Това малко ли е ? Пък си има и танкери за тези цели.

          Comment


            Sea Dog написа Виж мнение
            ШвеЦите са нашата опция за модернизация на въоръжените ни сили !!! (Кухулин, това вече го твърдя )
            Със офсета за ескадрила Грипен биха могли да се проектират и оборудват със сензори български корвети/малки фрегати. Шведите правят буквално всичко а едно от най-големите подразделения на Талес е в Швеция. Работят тясно и с французите.
            Разбира се кораба ще се построи с български пари, но от офсета може да дойде едно яко рамо в проектирането, всичките сензори, оперативната зала, евентуално и пушката и ПВО-то.
            Всичко би могло да се оформи като една сделка и един заем. Подобен на безлихвеният и с гратисен период заем, който Швеция ще отпусне на Бразилия за техните Грипен NG.

            А ако ние си простроим кораб, не виждам защо да подържаме белгийските фрегати. Най-малкото от тях ще дойде екипажа за новите кораби. Нямаме пари да обучаваме и подържаме нови хора.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              Нещо не мога да разбера дискусията за какво е? Какъв теоретично би могъл да бъде българският ВМФ при наличие на неограничено финансиране или какво можем реално да си позволим да купим/построим през следващите 20 -тина години?

              Comment


                Е, най-тежката част са парите - май в момента успоредно се гледат четири сценария най-малко, омешани според предпочитанията на пишещия:

                1. Какво реално може да си позволим сега (практически нищо).

                2. Какво може да си позволим при много пари.

                3. Какво имаме нужда.

                4. Какво може да купим с малко повече от минимума пари.

                Реално много малко хора имат ентусиазъм да хванат нещата в правилната последователност - първо цели, после пари, чак след това пазар
                „Аз, Драгомир, писах.
                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                Comment


                  von Danitz написа Виж мнение
                  Не подозирах, че сме толкоз хитри. Добро попадение!

                  В онази игра положението беше толкова тежко, че дори изкопите на Марица-Изток бяха взети предвид в плановете. Беднотия и импровизация, какво да се прави - не е като танков пробив в полето на Фрогландия.
                  „Аз, Драгомир, писах.
                  Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                  Модератор на раздел "Военна Авиация"

                  Comment


                    Сун Дзъ написа Виж мнение
                    Ти ми кажи ако ескортираш конвой, какво искаш да имаш ако очакваш нападение - три 2500 тонни корвета или шест 1300 тонни, при условие, че всяка носи по едно 76мм. оръдие, един CIWS и една RIM-116 примерно ?
                    Да не забравяме, че бойните кораби са създадени и за бойни действия.
                    Ако ескортирам конвой, в антипиратска мисия, ще искам един 2500+ тонен - хеликоптера има нужда от достатъчно гориво и поддръжка, в удобен за целта хангар (както и съхранението му). Горивото на самия кораб и запасите му от храна, са за по-дълъг преход. Имам допълнително място за група специални сили.По-големия кораб има по-комфортни условия за свободните от вахта (самата мисия не изисква всички да са по бойните постове).

                    Ако ескортирам конвой, при морска блокада, ще искам два 2500 + тонни кораба (малко са, но другите два ми трябват за резерв и прикриване ) - при условие че всеки носи Aster 15/30, RIM-116, 4 ПКР и 76 мм-ово (ПЛО възможностите също).

                    Сун Дзъ написа Виж мнение
                    В момента колко от тях и по колко плават ?
                    Ние нямаме бойни кораби, а кандидати за скрап и музей.

                    До колкото разбрах "БАТА" си седи почти месец в морето. Това малко ли е ? Пък си има и танкери за тези цели.
                    Плават по веднъж в годината за К2 и К3, като всичко се прави на един път - пари за повече не им отпускат. А че бойните им възможности са близки до нулата е и причината за тази дискусия.

                    Това за "Бата" от къде е инфото, ако не е тайна (че тоя кораб излезе супер секретен) ?


                    Amazon написа Виж мнение
                    А ако ние си простроим кораб, не виждам защо да подържаме белгийските фрегати. Най-малкото от тях ще дойде екипажа за новите кораби. Нямаме пари да обучаваме и подържаме нови хора.
                    Защото докато се проектира и построи първия, ще минат поне 5 години, всеки следващ - поне на 3 години. Нямаме възможност да построим два на куп. Екипажите ще дойдат от разкарването на руските кораби, първо.

                    Честно казано, Пилот е написал това от което имаме нужда. Е, някой неща са завишени, но пък общата идея е долу-горе каквато я е представил.
                    Разбира се, че финансирането е основния проблем, само че липсата му не означава с малкото което имаме да строим/купуваме заместители с никаква бойна стойност.
                    - ОPV не ни трябва ! Добре, едно може - същото като "Bata"- хем да рекламира възможностите на завода, хем да да поеме ТиС при лошо време. Другото е излишен харч.
                    - Борбата с разливи се води от друг тип кораб, за който България вече получи финансиране от ЕС, и корабът си пое функциите.
                    - Гранична полиция, или по-точно морската й компонента, трябва да се реформира в "Брегова охрана", с правомощия и извън 12 милната зона - наличните там патрулни катери напълно покриват нуждите за каквото се сетите.

                    По-рано споменах, че личното ми мнение е за модернизация с шведска помощ. Към поръчката за Грипен прибавете и едната им по-стара подводница, и ще се иска офсет в технологии и произвидство на продукти, което би трябвало да доведе до възвръщаемост на парите (а не построяването на хангари за хеликоптери, примерно)
                    Снимки - http://niki-zlatev.blogspot.com/

                    Comment


                      Горивото на самия кораб и запасите му от храна, са за по-дълъг преход.
                      Едно малко вмятане. Доколкото знам при определяне на автономността, по-големият проблем е водата а не храната.

                      Aster 15/30
                      Това за малка фрегата е нещо много готино. УВС-то на DCNS е на модули по 8 клетки и един модул заемал само 6 квадратни метра от палубата. Да не говорим че комбинира ракета с малък/среден и ракета с голям обсег. Освен това е френско и вече е интегрирано с радарите на Талес.
                      Last edited by Amazon; 15-02-2014, 18:16.
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        Sea Dog написа Виж мнение
                        Ако ескортирам конвой, в антипиратска мисия, ще искам един 2500+ тонен - хеликоптера има нужда от достатъчно гориво и поддръжка, в удобен за целта хангар (както и съхранението му). Горивото на самия кораб и запасите му от храна, са за по-дълъг преход. Имам допълнително място за група специални сили.По-големия кораб има по-комфортни условия за свободните от вахта (самата мисия не изисква всички да са по бойните постове)
                        Така трудно се води дискусия
                        До сега мислим какво ще правим ако някой наш комшия ни заплаши, а сега - "антипиратска мисия" ...
                        Ами ще запазим едната белгийска черупка с минимално въоръжение и ще я пращаме тук-там веднъж-два пъти годишно като ни дойде реда. С минимум разходи.

                        Sea Dog написа Виж мнение
                        Това за "Бата" от къде е инфото, ако не е тайна (че тоя кораб излезе супер секретен) ?
                        От тук, от тук и т.н.

                        А ето и армията, флота и бюджета на гвинейците , че те са доста по-добре от нас

                        Comment


                          Amazon написа Виж мнение
                          Това за малка фрегата е нещо много готино. УВС-то на DCNS е на модули по 8 клетки и един модул заемал само 6 квадратни метра от палубата. Да не говорим че комбинира ракета с малък/среден и ракета с голям обсег. Освен това е френско и вече е интегрирано с радарите на Талес.








                          Четирите УВС SYLVER: A35/A43/A50/A70
                          Last edited by Duque de Caixas; 15-02-2014, 18:32.

                          Comment


                            Това на разреза на кораб, предполагам е А-35, най-малкият? И той не побира Астер а само Мика, дето общо взето е безмислена ако имаш РИМ-116. Това ли се опитваш да намекнеш?
                            А-50 може да носи всичко, от Мика до Астер-30 и изглежда с не повече от половин метър по-висок от А-35, значи нещо от рода на 5.3 метра, срещу 6 метра. Разликата в тежестта е само един тон, 8 срещу 7 тона. Останалите дименсии са същите.
                            Гледам обаче че А-50 е монтиран само на фрегари, като най-малката е с 3000 тона водоизместване. Дали може да се монтира на кораб с около 2000 тона водоизместване, не мога да преценя.
                            Last edited by Amazon; 15-02-2014, 19:15.
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              Сун Дзъ написа Виж мнение
                              Така трудно се води дискусия
                              До сега мислим какво ще правим ако някой наш комшия ни заплаши, а сега - "антипиратска мисия" ...
                              Ами ще запазим едната белгийска черупка с минимално въоръжение и ще я пращаме тук-там веднъж-два пъти годишно като ни дойде реда. С минимум разходи.
                              Е аз съм написал :

                              Sea Dog написа Виж мнение

                              Ако ескортирам конвой, при морска блокада, ще искам два 2500 + тонни кораба (малко са, но другите два ми трябват за резерв и прикриване ) - при условие че всеки носи Aster 15/30, RIM-116, 4 ПКР и 76 мм-ово (ПЛО възможностите също).
                              И белгийките нямат хеликоптер
                              Снимки - http://niki-zlatev.blogspot.com/

                              Comment


                                Amazon написа Виж мнение
                                Това на разреза на кораб, предполагам е А-35, най-малкият? И той не побира Астер а само Мика, дето общо взето е безмислена ако имаш РИМ-116. Това ли се опитваш да намекнеш?
                                Нищо не намеквам, поствам ги, защото ги спомена. А на графиката на кораба не са най-малките, защото това е FREMM.

                                Comment

                                Working...
                                X