Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ВВС на България - избор на изтребител

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    СМТ и К.

    Comment


      Е да де, още го усъвършенстват. На К е МЕ. поне на индийските. Не знам за руските.

      Ето тук статия от преди 2 месеца че по радара се работи:
      http://www.migavia.ru/index.php/ru/n...tantsii-zhuk-m
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        То и PS-05 се модернизира, но това не значи, че не е сериен.

        Comment


          Amazon написа Виж мнение
          И стига с този МиГ-29 9-12. Хубаво е че го държат, щото друго няма да има и самолета е усвоен, обаче с него пилотите ни не могат да тренират за нищо друго освен БВБ а и е скъп за експлоатация. Все пак това е технология от 70-те която никога не минала модернизация.
          Скъп, скъп, колко да е скъп? Скорошните данни, които поизлязоха за експлоатацията на новите изтребители из Европа, демонстрират не особено впечатляващ процент боеготова техника, сигурно щото е много евтина аз експлоатация...

          А липсата на модернизация, нови оръжия, както и неритмичното снабдяване с части, керосин и прочее, си е изцяло наш проблем.

          п.п. Как точно установи, че друго освен БВБ не тренират?

          Comment


            Angelmr написа Виж мнение
            На руснаците това не им пречи да продават на Турция и Гърция. Така че аргумента ти е изключително глупав. Всичко е въпрос на гъвкавост и договорки. Това че в нашите министерства липсата на компетентност и интелектуални качества е достигнала до патологични размери, от което следва неспособност да се достигат до полезни за нас решения, е отделен въпрос..
            извинявай, какъв точно самолет са продали руснаците на Гърция и Турция, явно съм изпуснал нещо...



            Angelmr написа Виж мнение
            Е с това твое "скромно" мнение много сериозно се изложи. Или поне за пореден път доказа че просто не четеш какво ти се пише. PS-05/A не превъзхожда руския жук-М в областта на обсега, има по-малък ъгъл на работа, а AIM-120 не превъзхожда на фундаментално ниво Р-77. Нали не забравяш, че коментираме ремонт и модернизация? Макар че еърполисингмисиите прекрасно се изпълняват и от немодернизирани мигове, а за военни действия и 50 да са пак не са нещо различно от психологическа фигура на картата, която действа с присъствието си а не с оръжията си, така че психоролята биха я вършили също толкова добре и със старите радари, само Р-77 са нужни. Така че при същите възможности за далечен бой, грипенчето отстъпва с много в тяговъоръжеността и маневреността, които са критично важни за еърполисинг мисиите. юта осем дават два пъти и половина по-ниски възможности от 18 МиГ29! За еърполисинг поне 5 пъти по-ниски възможности, защото точно там си е нужна маневреност на ниски скорости, което е силната страна на МиГ29, а грипенчетата издишат. Та я пак какво им е съвременното на грипените в сравнение с модернизирани МиГ29, би ли повторил? Като се изключи възможността за атака на земни цели, за която вече разбрахме че ще им е нужна само ако ще пращаме наши самолети да се бият в защита на задокеански интереси...
            По въпроса за нурсовете пак показваш този когнитивен проблем за който ти писах преди, който не ти позволява да видиш какво ти пишат. Толкова ли е трудно да схванеш че осемте грипена НЯМА да имат на склад повече от 20-30 броя управляеми муниции, които имат чисто символично значение във всеки един конфликт, независимо дали е симетричен или асиметричен. Така че в какъвто и да е конфликт да бъдем включени, авиацията ще има пренебрежимо малка роля. Написах ти го черно на бяло, но чукча писател, чукча не читател...
            Според мен не е редно да сравняваме доказана в бой ракета (AMRAAM) с нещо, дето я работи, я не (АМРАМСКИЙ)... А да ми обясняваш, че видиш ли, руснаците са избацали по-яка електроника от викингите...
            Последните модерни/модернизирани МиГ руснаците си ги прибраха обратно от Алжир май, нещо арабелите ги маанисаха... Но нищо де, то наброшурата нали пише "не имеющии аналогов в мире", значи е така...

            Това, че си написал неверна глупост за смарт-бомбите при положение, че за 25 К долара една чугунка става смарт оръжие, което не се влияе от времето, както и да е - сам каза, "чукча не" ... и т.н.
            "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
            И. В. Сталин

            Comment


              Super_Hornet написа Виж мнение
              Скъп, скъп, колко да е скъп? Скорошните данни, които поизлязоха за експлоатацията на новите изтребители из Европа, демонстрират не особено впечатляващ процент боеготова техника, сигурно щото е много евтина аз експлоатация...
              Често се спряга цифрата 30 000 долара/час. Но не мога да се подпиша под нея. Не защото някой си я е измислил, но не е ясно какво точно включва. При всички случай два стари РД-33 горят повече от един нов усъвършенстван F404 с каквито са FA-50 или Грипен. За ресурс да не говорим.

              От европейските поддръжката е много скъпа на Евробоеца и Рафал. Аз доколкото знам, ние за такива не се стягаме. Някак си по 200 милиона на самолет и 70 000 долара за летателен час не са ни много по джоба.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                Amazon написа Виж мнение
                Често се спряга цифрата 30 000 долара/час. Но не мога да се подпиша под нея. Не защото някой си я е измислил, но не е ясно какво точно включва. При всички случай два стари РД-33 горят повече от един нов усъвършенстван F404 с каквито са FA-50 или Грипен. За ресурс да не говорим.

                От европейските поддръжката е много скъпа на Евробоеца и Рафал. Аз доколкото знам, ние за такива не се стягаме. Някак си по 200 милиона на самолет и 70 000 долара за летателен час не са ни много по джоба.
                Аз пък съм срещал подобно число, но в левове. Както и да е, то има различни видове ДЕР, в зависимост от това какво обхващат.

                Имаше данни от бразилските драми с Грипен, та там бяха посочили и проектната стойност на експлотацията на самолета, май бяха за 30-ен период. Трябва да ги намеря.

                Comment


                  piston написа Виж мнение
                  извинявай, какъв точно самолет са продали руснаците на Гърция и Турция, явно съм изпуснал нещо...
                  Никакъв.

                  piston написа Виж мнение
                  Според мен не е редно да сравняваме доказана в бой ракета (AMRAAM) с нещо, дето я работи, я не (АМРАМСКИЙ)...
                  Доказана срещу противници, които не са оказали никакво радиоелектронно, огнево или маневрено противодействие, а част от тях - без да разберат за атаката. Разбира се, това в условията на тотално числено и техническо превъзходство, включващо и външно управление и целеуказване. Интересен е процента на успешно поразени цели, както и дистанциите на пуск и поразяване.

                  piston написа Виж мнение
                  Последните модерни/модернизирани МиГ руснаците си ги прибраха обратно от Алжир май, нещо арабелите ги маанисаха... Но нищо де, то наброшурата нали пише "не имеющии аналогов в мире", значи е така...
                  За сметка на това се скъсаха да купуват друга техника - Су-30, Ми-26, Ми-28, Панцир, Бук-М2, С-300ПМУ-2...

                  piston написа Виж мнение
                  за 25 К долара една чугунка става смарт оръжие, което не се влияе от времето, както и да е - сам каза, "чукча не" ... и т.н.
                  За времето - не знам, ама над всеки позиционен район на ПВО-то, ще си бъде само допълнителен товар.

                  Comment


                    Amazon написа Виж мнение
                    Жук-М кога започнаха да го слагат по самолети, че и обсега му премериха? Мислех че още се тества. Ама информацията ми е отпреди година. Явно съм пропуснал. Да няма объркване с експортният вариант за Индия, че той май не е същият и се води Жук-МЭ.
                    Не знам индекса може да не съм го описал съвсем точно, но това не е важно, въпроса е че е от същия клас като този слаган на грипена, в сравнение един срещу друг параметрите варират с проценти и не осигуряват някакво тотално превъзходство на единия над другия.

                    [И стига с този МиГ-29 9-12. Хубаво е че го държат, щото друго няма да има и самолета е усвоен, обаче с него пилотите ни не могат да тренират за нищо друго освен БВБ а и е скъп за експлоатация. Все пак това е технология от 70-те която никога не минала модернизация.
                    Е нали обсъждаме варианта при който с минимални инвестиции да получим максимум бойна ефективност. А в случая с наистина минимални инвестиции може да се получи бойна ефективност почти еквивалентна на нови грипени, поне по отношение на въздушния бой. И не не само на близкия, Р-77 могат да се интегрират дори при сегашния радар.


                    Защо не? Споменатите JDAM струват колкото Жигули на старо. Дето се вика, тука от форума да се съберем, можем да подарим няколко на ВВС.
                    Не знаех че толкова скъпо вървят жигулите, трябваше да запазя една, тъкмо трябва да си построя етаж, а за споменатите пари не етаж, направо хубава нова къща ще си построя, в пловдивския "бевърли хилс".
                    Но извън хумора, ако ще вървим към атака на наземни цели с управляемо въоръжение, за мен по-ефективно ще е да се замислим за интегриране на евтини ракети на пилатусите, като първи етап и разработка на собствен дрон способен да ги носи като втори етап. Ето това вече ще вкара авиацията ни в 21-ви век, използването на струващи десетки и стотици милиони изтребители в качеството на платформи носещи оръжие за атака на земни цели е отживелица от 20-ти век, която все още се използва само защото въпросните платформи вече за купени и имат живот от порядъка на десетилетия да се изплащат, а съответните дрони все още не са толкова масови.
                    Last edited by Angelmr; 10-07-2015, 22:29.

                    Comment


                      Е нали обсъждаме варианта при който с минимални инвестиции да получим максимум бойна ефективност. А в случая с наистина минимални инвестиции може да се получи бойна ефективност почти еквивалентна на нови грипени, поне по отношение на въздушния бой. И не не само на близкия, Р-77 могат да се интегрират дори при сегашния радар.
                      Това вие го обсъждахте, аз не съм се намесвал. За мен е по-важно запазване на бойната авиация и адекватно нетрениране на пилоти и техници за разумна цена. Също и нещо което да не позволява прекалено да се гъбаркат с нас при някаква политическа криза. В смисъл да не може двойка турски F-16 да мине ниско над Варна и да счупи джамовете на хората. Или турска фрегата без страх да арестува български катер на гранична полиция. За война не говорим на този етап. Безсмислено е.
                      За сепаратизъм също, че там е страшно и не самолети, но и ядрени ракети трудно ще ни оправят.

                      ефективно ще е да се замислим за интегриране на евтини ракети на пилатусите, като първи етап и разработка на собствен дрон способен да ги носи като втори етап.
                      Дрона хубаво, но пилатусите много не стават за ударни машини. Нямат никакви сензори а и не могат да носят контейнери. То не става само с компютри и софтуер Отделно са бавни, носят малко, на шамар живот са и т.н. Това си е самолет за първоначално обучение. Чесна-172 с долно крило
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        Angelmr написа Виж мнение
                        евтини ракети
                        Какви са тия евтини ракети?

                        Comment


                          Кухулин написа Виж мнение
                          Какви са тия евтини ракети?
                          НУРС от голям калибър - С-13, С-24, С-25.

                          Comment


                            Amazon написа Виж мнение
                            Често се спряга цифрата 30 000 долара/час. Но не мога да се подпиша под нея. Не защото някой си я е измислил, но не е ясно какво точно включва. При всички случай два стари РД-33 горят повече от един нов усъвършенстван F404 с каквито са FA-50 или Грипен. За ресурс да не говорим.

                            От европейските поддръжката е много скъпа на Евробоеца и Рафал. Аз доколкото знам, ние за такива не се стягаме. Някак си по 200 милиона на самолет и 70 000 долара за летателен час не са ни много по джоба.
                            По разчети от преди десетина години включващи и амортизационните разходи на самолета, издръжката на МиГ29 беше 28000 долара на час. МиГ23 тогава беше 14000 долара на час, а МиГ21 съм го позабравил, но ми се върти в главата сума от порядъка на 8000. Миналата година за еврофайтъра излезе информация за 70 000 евро на час...
                            Горивото е само едно от перата, при това едно от незначителните пера.

                            Comment


                              Амазон, ето ги данните:

                              "Всичко това довежда до няколко години неразбория и през 2004 г. проектът е прекратен. Формалното обяснение е, че няма пари. Като временно решение са взети 12 употребявани изтребителя Mirage 2000C/B от Франция за $80 млн. и е стартирана модернизационна програма за леките изтребители F-5E/F.
                              През 2007 г. проектът стартира отново, но вече под името F-X2. Този път бюджетът е по-голям и се търсят 36 машини. Изискват се значителен технологичен трансфер и окончателно сглобяване на част от самолетите в Бразилия.

                              Според оригиналния доклад на бразилските ВВС, за най-подходящ за страната се определя изтребителят Gripen NG. Посочено е, че цената му е най-ниска – $6 млрд., заедно с логистичен пакет за 30 години. На второ място бразилските военни класират американския Super Hornet. Неговата цена е $7,7 млрд. с включен логистичен пакет. Rafale е класиран на последно място. Цената му заедно с разходите за обслужването му в следващите 30 години, е закована на $10,2 млрд. – това голямо число се дължи най-вече на скъпото следпродажбено обслужване. "

                              Comment


                                piston написа Виж мнение
                                извинявай, какъв точно самолет са продали руснаците на Гърция и Турция, явно съм изпуснал нещо...





                                Според мен не е редно да сравняваме доказана в бой ракета (AMRAAM) с нещо, дето я работи, я не (АМРАМСКИЙ)... А да ми обясняваш, че видиш ли, руснаците са избацали по-яка електроника от викингите...
                                Последните модерни/модернизирани МиГ руснаците си ги прибраха обратно от Алжир май, нещо арабелите ги маанисаха... Но нищо де, то наброшурата нали пише "не имеющии аналогов в мире", значи е така...

                                Това, че си написал неверна глупост за смарт-бомбите при положение, че за 25 К долара една чугунка става смарт оръжие, което не се влияе от времето, както и да е - сам каза, "чукча не" ... и т.н.

                                Горното тролене не заслужава смислен отговор. Ще ти отговоря тогава когато напишеш смислен аргумент различен от "нашия отбор е най-силния, вашия за нищо не става".

                                Comment

                                Working...
                                X