Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ВВС на България - избор на изтребител

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Hartman написа Виж мнение
    F-18 може да е с два двигателя, но определено не е тежък клас изтребител.
    Е, по руските стандарти не е тежък Те там и МиГ-29 го водят лек

    Comment


      Четох че категорията "среден" изтребител отпаднала. Така че супер хорнета чисто като терминология минава към тежките. Иначе ако се броят само двигателите то и F-35 можем да го изкараме "лек" изтребител. Такава класификация има смисъл между примерно Ф-18 и Грипен, които са практически с един и същ двигател, но единият е с един, другият с два.
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        Кухулин написа Виж мнение
        Е, по руските стандарти не е тежък Те там и МиГ-29 го водят лек
        Ами то 9-12 като концепция си е лек отвсякъде. Само 6 точки за окачване, малък обсег и т.н. Пък ако иска да тежи 30 тона, това не го прави среден/тежък изтребител.
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          Последния ти пост противоречи на предпоследния. Щом искаш глобална класификация, уточни критериите - маса, двигатели, обсег, подвески, кое от тях?

          Comment


            Кухулин написа Виж мнение
            Последния ти пост противоречи на предпоследния. Щом искаш глобална класификация, уточни критериите - маса, двигатели, обсег, подвески, кое от тях?
            Нямам нужната квалификация за подобно нещо Цитирах каквото съм чел а именно, че вече "среден" отпадало, запазвало се "лек" и "тежък". Доколкото въобще подобни класификации имат смисъл, извън бегло подчертаване на качество на самолета. Демек хорнета е тежък, Грипен е лек.

            А иначе ИМХО за класификацията най-голямо значение имат бойният товар(като маса и бройки) и обсега без външни, или комфорни резервоари. Или пък "гърбици". Останалото е ирелевантно. Какво ти пука дали изтребителят ти е 50 тона, като може да носи две леки бомби и две ракети и има боен радиус от 300 километра.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              Amazon написа Виж мнение
              А иначе ИМХО за класификацията най-голямо значение имат бойният товар(като маса и бройки) и обсега без външни, или комфорни резервоари. Или пък "гърбици". Останалото е ирелевантно. Какво ти пука дали изтребителят ти е 50 тона, като може да носи две леки бомби и две ракети и има боен радиус от 300 километра.
              Лошото е, че класификацията и това, от което ти пука, най-често са две различни неща Леки самолети се строят заради понижените разходи, но никой не ги класифицира според тях.

              Comment


                И аз не съм квалифициран да давам професионална оценка, но за себе си съм си въвел съвсем просто разграничение за класовете изтребители, на базата на максималната излетна маса:
                - лек - до 14 000кг. максимална излетна маса (JAS-39C/D, JF-17, HAL Tejas)
                - среден - от 14 000кг. до 25 000кг. максимална излетна маса (JAS-39E/F, F-16, Rafale, EF-2000, F/A-18C/D)
                - тежък - над 25 000кг. (F/A-18E/F, F-15, Су-27 и фамилия, F-22, МиГ-31)
                Иначе ако двудвигателният изтребител автоматично е тежка категория, то тогава F-5...?!

                Comment


                  Само информативно, за да няма вой

                  J-10 fighter enters international market at $40 million

                  В уики го дават "Unit cost 190 million RMB (27.84 million USD; 2010 )", така, че сигурно 40 милиона е с наземно оборудване, обучение и боекомплект ? Не знам.
                  Ще видим пакистанците какво ще пишат, тази година трябва да почнат да получават първите.
                  Хич не е зле за нов самолет, ценово май няма да има конкурент.

                  С наште така спрягани 700 милиона за нови самолета... таман 18 бройки

                  Comment


                    Кухулин написа Виж мнение
                    Лошото е, че класификацията и това, от което ти пука, най-често са две различни неща Леки самолети се строят заради понижените разходи, но никой не ги класифицира според тях.
                    Мислех си по-скоро за J-20
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      Amazon написа Виж мнение
                      Мислех си по-скоро за J-20
                      Там за съжаление нито една от необходимите характеристики не е известна. Няма как да си мислим за него все още

                      Duque de Caixas написа Виж мнение
                      И аз не съм квалифициран да давам професионална оценка, но за себе си съм си въвел съвсем просто разграничение за класовете изтребители, на базата на максималната излетна маса:
                      - лек - до 14 000кг. максимална излетна маса (JAS-39C/D, JF-17, HAL Tejas)
                      - среден - от 14 000кг. до 25 000кг. максимална излетна маса (JAS-39E/F, F-16, Rafale, EF-2000, F/A-18C/D)
                      - тежък - над 25 000кг. (F/A-18E/F, F-15, Су-27 и фамилия, F-22, МиГ-31)
                      Иначе ако двудвигателният изтребител автоматично е тежка категория, то тогава F-5...?!
                      MTOW е доста специфична величина, според мен не е най-подходящата за класифициране. От една страна, не отразява нормалния боен потенциал на самолета, а от друга страна - не отразява и максималния. Ако търсим именно максимален боен потенциал (за сметка на ресурса), може би по-близо до обективната оценка ще е класифициране по полезен товар - гориво + оръдие + подвески. Примерно на Тайфуна ще е кръгло 5 + 0.25 + 7.5 ~ 13 тона.

                      Разбира се, ако искаме някаква реална обективност, трябва да се смятат куп величини, всяка със своя коефициент за тежест, но няма кой да се занимава.

                      Comment


                        Днес разглеждах по-подробно за J-10, досега не му бях обръщал особено внимание.
                        Оказва се обаче, че е страхотна машина, с впечатляващи данни - с такива мнения навсякъде в нета. Сравненията "J-10 vs F-16" са интересни.
                        За мен показателно е, че се говори за C/D варианта на F-16, като база за съпоставка.



                        итересна статия

                        Сега като се замисля, ако купим нещо ... от някъде, си нямаме никакво джепане. Трябва здраво ръсене за AIM-9, AIM-120... бомби някакви, ПКР, противорадарни... немислимо просто.
                        И гледам сравнението AIM-120D AMRAAM струва $700.000, а PL-12 - $90.000. Сериозна разлика.
                        Струва си да се помисли по въпроса. Някакви мнения ?


                        П.П. Взех да смятам - пакистанската сделка е 1.4 милиарда за 36 самолета (предполагаме в пакет с оборудване и оръжие). Ако ние искаме такава сделка и китайците ни отпуснат кредит като на другите, трябва да платим само 470 милиона долара, а на останалите да плащаме лихви...

                        Като си помисли човек за цял полк - 36 нови самолета в небето ...

                        Comment


                          J-10 е една несбъдната мечта на Изрел, наречена "Лави" (или нещо подобно) от който има само един прототип. В последствие чертежите са продадени на Китай. В китайският вариант въздухозборника е различен и крилата не са от композитни материали, както е в оригиналният проект. Предполагам има и други разлики. За PL-12 съм чел хубави неща, каква е ситуацията реално не се знае. Както е с почти всичко свързано с Китай, което все още не е експортирано в големи количества. А цената от $90 000 откъде идва? Мнооого силно ме съмнява да е вярна. Доколкото знам последните PL-12 са вариант на Р-77 с различна енергетика и електроника. Дори само като материали би трябвало да струва малко повече. Не намирам за колко ще ги купуват пакистанците.
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            Amazon написа Виж мнение
                            А цената от $90 000 откъде идва?
                            От таблицата тук : http://www.aviatia.net/versus/j-10-vs-f-16/

                            В същност в уикипедия я дават $550,000, но не знам за коя версия.




                            Amazon написа Виж мнение
                            Дори само като материали би трябвало да струва малко повече.
                            В моят бизнес внасям от Китай три различни по тип продукции, нямащи допирни точки една от друга. Но имат нещо общо - и при трите себестойността, която съм платил (плюс мито, ДДС и транспорт) е по-малка само от материалите за производството им у нас. Мистерия, нали ?
                            Last edited by Сун Дзъ; 05-03-2014, 19:11.

                            Comment


                              Бриг. ген. Румен Радев: Летим опасно малко. Нужно е спешно решение за нов изтребител

                              Comment


                                Не пише колко летят пилотите, но някъде четох, че е около 60 часа годишно...

                                Comment

                                Working...
                                X