Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ВВС на България - избор на изтребител

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Забелязва се еволюция във възгледите . От отричане на необходимостта от флот към отричане на необходимостта от изтребителна авиация.
    Няма еволюция. За флота си е в темата за флота. Тук за хвърчоплани.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      Ливан
      Има БВП номинално и на глава съвсем малко по-ниско от България. Въоръжени сили - 72,000 души (два пъти повече от България). Не е в ЕС, враждебни съседи двама, получава $400 млн. военна помощ от САЩ на година и карат на хеликоптери (50-60 броя). Самолетите им са 4-5 Hawker Hunter от 50-те години.
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        Забравяте и нещо друго. Държавите с които е дал пример Торн, или споменатият от Динайн Ливан, нямат сто годишна традиция в авиацията като суверенна държава. Нямат приемственост при инженерите по подръжка, нямат военно-въздушно висше учебно заведение, тренировъчни самолети, програми за обучение, инфраструктура, отработени процедури, инструктори, или казано на чист български "не са им ясни чалъмите". За тези държави наистина ще е огромно усилие да изградят авиация(работеща такава, на да им падат самолетите, или да наемат пилоти от България и други обеднели бивши величия).
        Това което споменава bsb също е неоспорим факт. Никоя от споменатите държави не е апетитна хапка като България. Голяма, идеално поставена, плодородна и много рядко заселена по европейските стандарти. Тая байка "земя като една човешка длан" сме я обсъждали. Егати "дланта". Цялата обработваема площ например в Израел, който има подобно население, я има, я не, размерите на голямо българско ТКЗС от соца.
        Гъстотата на населението в Англия е към 500 черепа на кв/км. И т.н. Примери много.
        Руснаците защо подържат такава армия, като никой от съседите им не е тръгнал да ги завладява? Направо да връщат курилите на Япония, да влизат в НАТО и да си закриват армията, авиацията, флота и стратегическите сили. Китай и НАТО ще ги пазят.

        П.П: Пак в допълнение към написаното от bsb, има един термин който се нарича "реална гъстота на населението". Отчита не абсолютната площ а съотношение природни ресурси спрямо население. Вижте къде е България. На първите места редом с Канада и Русия:
        http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...owing_capacity
        Колко десетилетия мислите че ще ни търпят преди да ни прилапат? Под една, или друга форма, по един, или друг повод.
        От 89-та до сега, всичките ни съседи с изключение на Гърция и Румъния са изввявали апетити и то на държавно ниво. А не са само съседите...
        Last edited by Amazon; 13-01-2014, 20:47.
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          Кой?? Кой ще те прилапа?
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            Хайде сега пък вземи кажи, че никой няма апетити към България.

            Comment


              Абе вие в кой век живеете ? Кой завладява държави в днешно време ? Че и в Европа...

              Comment


                Сун Дзъ написа Виж мнение
                Абе вие в кой век живеете ? Кой завладява държави в днешно време ? Че и в Европа...
                A. Article 2 of the United National Declaration on the Granting of Independence toColonial Countries and Peoples (General Assembly Resolution 1514(XV) of 14 December 1960:
                “All Peoples have the right to self-determination, by virtue of economic,social and cultural development.”

                B. Programme of Action for the Full Implementation of the Declaration on the Granting of Independence to Colonial Countries and Peoples (General Assembly Resolution 2621(XXV):
                “Reaffirming that all peoples have the right to self -determination and independence and that the subjugation of the peoples to aliendomination constitutes a serious impediment to the maintenance of international peace and security and the development of peaceful relations among nations.

                C.Article 1 of the United Nations International Covenant on Economic, Social andCultural Rights (ICESCR) and Article 1 of United Nations International Covenant onCivil and Political Rights (ICCPR), all of 1966

                “All peoples have the right of self-determination. By virtue of that right they freely determine their political status and freely pursue their economic, social and cultural development”
                .
                D. United Nations Declaration on Principles of International Law Concerning FriendlyRelations and Co-operation among States in accordance with the Chapter of the UnitedNations (General Assembly Resolution 2625(XXV) of 25 October 1970):
                “By virtue of the principle of equal rights and self-determination of peoplesenshrined in the Chapter, all peoples have the right freely to determinewithout external interference, their political status and to pursue their economic, social and cultural development, and every state has the duty torespect this right in accordance with provisions of the Charter.”

                E. Conference on Security and Co-operation in Europe (CSCE), Helsinki Final Act, August1, 1975:
                “By virtue of equal rights and self-determination of peoples, all peoplealways have the right, freedom to determine, when and as they wish, their internal and external political status, without external interferences and to pursue as they wish their political, economic, social and cultural development.”

                Още ли ти е смешно? Всеки народ има правото на самоопределение чрез икономическо, социално и културно развитие. И от тук продължава скритата мисъл, че когато една държава не ги осигурява на един народ, който се чувства отделен от останалата част от населението ѝ, то този народ има право на какво? Да. Сецесия. Още ли ти е смешно? Косово? Не е задължително да се стига до сецесия, но може да се стигне. Не е задължително да стане по военен път, но може да е по военен път. Може нещата да започнат по мирен път и да прерастнат във война. Може да тръгнат от гражданска война и да се разрешат по политически път. Може много неща да станат. Но така да се хилим тъпо и да подхвърляме общи приказки е, някак си, доста несериозно. Основен възпиращ ефект пред такъв сценарий е, когато на инициаторът е ясно, че нещата няма да се разрешат бързо, а ще се проточат и закучат. Ако е уверен в бърза и лесна победа, така само се пуска вълкът в кошарата.

                Comment


                  Виждам, че си нямаш никаква реална представа за ситуация като в бивша Югославия например. Няма нищо, ама нищо общо с нас. Там е много, ама много по-различно.
                  И за 21 век говорим все пак. И за държава от НАТО и ЕС, нали...

                  Comment


                    Виждам че ти нямаш абсолютно никаква представа за действията на някои държави, които на хартия ни се водят съюзници. Неща, които не се пишат по вестниците и по разни сайтове. Смайлитата можеш да си ги запазиш за задушевни заигравки в тийнейджърска компания. Съвсем сериозен съм.
                    Last edited by Duque de Caixas; 13-01-2014, 23:26.

                    Comment


                      Изумен съм от сляпата ви вяра(на някой от пишещите в темата), че човешката природа кардинално се е изменила за последните 70 години. Даже не седемдесет а двайсет, защото войните в Югославия, Македония(мнооого добър пример), Кипър, Грузия и Кувейт са далеч по-пресни примери. Забележете, че от петте христоматийни примера, четири са в Европа.
                      ЕС не се очертава скоро да се превърне в държава. Няма гаранции че САЩ вечно ще е свръх сила. Тогава какво правим? М?
                      Сърбите вярват че всичко до София е тяхно. Македонците, че Пирин си е техен. Част от територията на България е отнета от Турция, след с нищо непровокираноа война/инвазия през Първата Балканска. Част от турското население още живее на откъснатите от Турция земи.
                      Подробностите не са важни - това са фактите от тяхна гледна точка. Турция лека-полека се отдалечава от това което доскоро беше. Големият, добронамерен към България съсед от последните 100 години е започнал да се ислямизира. Може ли някой да гарантира че след Ердоган няма да дойде някой по-голям ненормалник, който окончателно да разкара демокрацията като форма на управление?
                      Ако ми гарантирате това, както и че САЩ завинаги ще е велика сила, грижеща се за съюзниците си, наистина съм съгласен да закриваме и ВВС и по-голямата част от сухопътните войски. Турция има достатъчно армия за да пази небето и границите на България срещу разумна годишна вноска.
                      Last edited by Amazon; 13-01-2014, 23:44.
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        Аз не вярвам не в това, а в тезата че ескадрила изтребители или флот би помогнала при сериозна война. Извинявай, ама вие си мечтаете за стратегическа авиация. Че то 4-те МиГ-25 дето ги имахме, натоварени с "мръсни бомби" - цистерна с гадости от Козлодуй с експлозив за по-добра дисперсия, летящи с 3000 км/ч към Истанбул ще са по-полезни!


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          Уф, така ме сърбят ръцете да ви трия, хайде карайте малко повече по темата - ако имате да описвате страхове и мокри сънища на тема колко пари има тази държава - моля не в авиационния раздел.

                          Моето скромно и бързо мнение - доходите в България и БВП няма как да се покачат рязко въпреки редица много добри фактори от които не се възползваме предимно поради голяма корупция и кофти манталитет. Уви, причината за това си е самото население и политиците и цялата система са продукт на това население. Оттам и освен ако не заменим сегашното население с немци, японци, сингапурци и американци, БВП няма да се удвоява идните години и бюджета няма да мърда много нагоре. Подобрението ще е бавен процес който трябва да се заслужи (имаше там едни дето се мотаха 40 години в пустинята ако помните приказката). Оттам и реално максимумът пряко сили за въоръжение е 1 млрд евро в извънреден случай и то пръснато върху десетина годишни бюджета поне. Да не говорим и колко от парите отделени за самолети ще ходят за корупция - оттам и моите предпочитания към скандинавците, те са си по-читави.

                          Колкото за директни опасности за суверенитета на страната и части от нея - ако парите за самолети се хвърлят за направа на смислени училища в съответните региони които са под опасност, направят се хубави пътища, смислено здравеопазване, развие се туризъм, има работни места за хората там и вяра в законността и утрешния ден, някой и друг филм, книга, театър с цел създаване на общо самосъзнание и принадлежност към съответната страна, то ви гарантирам на 1000%, че всякакви опити на наши съседи да влияят там ще бъдат твърде неуспешни. Като инвестицията ще е значително по-малко от 32 ПАК-ФА с бонуса, че ще се връща като пари и няма нужда да си взривяваш собственото население.

                          Тъй че така или иначе няма пари, дайте да определим една сума - аз предлагам 1млрд евро и чисто академично да се види какво може да се вземе за толкова пари като се гледа на цялостната структура - бази, обучение, количество пилоти, видове въоръжение които ще се закупуват, реални цели пред въоръжените сили. Всичко това ако може без политика, мисля съвсем скоро да почна да трия ако се действа политически.
                          Last edited by Пилот; 13-01-2014, 23:48.
                          „Аз, Драгомир, писах.
                          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                          Модератор на раздел "Военна Авиация"

                          Comment


                            Thorn написа Виж мнение
                            Аз не вярвам не в това, а в тезата че ескадрила изтребители или флот би помогнала при сериозна война. Извинявай, ама вие си мечтаете за стратегическа авиация. Че то 4-те МиГ-25 дето ги имахме, натоварени с "мръсни бомби" - цистерна с гадости от Козлодуй с експлозив за по-добра дисперсия, летящи с 3000 км/ч към Истанбул ще са по-полезни!
                            Турция граничи с България, Гърция, Кипър, Сирия, Ирак, Иран, Армения, има голямо и все по-увеличаващо се кюрдско население и Черноморието е контактна зона с традиционния опонент Русия. Не съм убеден, че вземаш това под внимание, когато сравняваш Турция и България.

                            Така че аз продължавам да смятам, че едно авиокрило от 32-40 добре поддържани и добре въоръжени изтребителя ни вършат чудесна работа. По-малко са несериозна бройка, а на повече няма как да се надяваме. Нито цялата бройка самолети ще се достави в пакет в рамките на едно денонощие, нито въоръжението за тях.
                            Last edited by Duque de Caixas; 13-01-2014, 23:55.

                            Comment


                              Ех, че си и ти. Тъкмо започнах да се забавлявам с идеята как се бори сепаратизъм с дузина изтребители. Или някакви други въображаеми злодеи, дошли да прилапат тайната на киселото мляко.
                              Аз съм напълно съгласен с Пилот, най-естественото нещо е да се зададе финансова рамка на проекта от самото начало и така да се избира.
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                Thorn написа Виж мнение
                                Аз не вярвам не в това, а в тезата че ескадрила изтребители или флот би помогнала при сериозна война. Извинявай, ама вие си мечтаете за стратегическа авиация. Че то 4-те МиГ-25 дето ги имахме, натоварени с "мръсни бомби" - цистерна с гадости от Козлодуй с експлозив за по-добра дисперсия, летящи с 3000 км/ч към Истанбул ще са по-полезни!
                                С това съм напълно съгласен и за никаква стратегическа авиация не си мечатая. Мотивите съм ги написал по-назад в темата (пост #207 като съм подредил точките по важност).
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X