Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Голъм, до голяма степен с наличните сили, средства, тактика и подръчни материали. Останалото е така.

    Comment


      ValBo написа Виж мнение
      Да Нато щяха да победят, но на каква цена?
      Вероятно доста по-ниска отколкото тази която САЩ платиха за завземането на Ирак. Демек вместо 17 войника и два страйкера, щяха да загубят 3 войника и едно хъмви.
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        Amazon написа Виж мнение
        Вероятно доста по-ниска отколкото тази която САЩ платиха за завземането на Ирак. Демек вместо 17 войника и два страйкера, щяха да загубят 3 войника и едно хъмви.
        Блажени са вярващите...

        Comment


          А това е интересно:

          "Is this China’s next generation stealth fighter bomber?"

          Most probably, not. However, the artworks  are interesting. Although China is known to be working also on a new stealth fighter bomber, we don't know much

          Comment


            Comment


              Кухулин написа Виж мнение
              А така, обясни му го
              Хе, това дребно опитче за заяждане съм го пропуснал...

              Comment


                Sharana написа Виж мнение
                Част от бъдещето - Х-47В.

                Comment


                  Super_Hornet написа Виж мнение
                  Част от бъдещето - Х-47В.
                  Напомня за филма "Stealth".
                  This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                  Comment


                    Super_Hornet написа Виж мнение
                    Хе, това дребно опитче за заяждане съм го пропуснал...
                    Еми не можах да се сдържа, сори. При положение, че КИ на Голъм е поне два пъти колкото твоя, да му обясняваш нещо в областта на стратегията може да породи само усмивки, а даже и неистов смях. Но сега като се замисля, може би не трябваше да се заяждам

                    Comment


                      Кухулин написа Виж мнение
                      Еми не можах да се сдържа, сори. При положение, че КИ на Голъм е поне два пъти колкото твоя, да му обясняваш нещо в областта на стратегията може да породи само усмивки, а даже и неистов смях. Но сега като се замисля, може би не трябваше да се заяждам
                      Разбира се, друго си е да боравиш с форуми, Жужъл и так далее, като източници.

                      п.с. Много е интересно за КИ-то, как го установи, чиче...

                      Comment


                        gollum написа Виж мнение
                        Но това не е достатъчно, т.е. изводът, който може да се направи от въпросната война е, че ако нямаш "достатъчно" трябва да избегнеш войната, докато го имаш (това към политическото ръководство; иначе военното прави каквото може с наличното, т.е. това - "съхранява силите за друга война").

                        Т.е. ако политическите ти действия правят възможна войната с НАТО, нямаш никакви силни съюзници, нямаш ядрено оръжие, имаш въпросното "някакво" ниво на ПВО/ВВС, то тогава най-добре да промениш политиката си, защото няма как да спечелиш подобен конфликт (не и като държава, във всеки случай). Това и бе демонстрирано във въпросната война - противникът ти с относително малък разход на средства може да те принуди да се откажеш от някаква своя политика и действия (разглеждани като "жизненоважни").
                        Здрасти Голъм,

                        Разсъжденията ти са, принципно, напълно правилни - спор няма. Но изводът ти, "те (НАТО) победиха," не е съвсем правилен или, по-скоро, еднозначен. И тук става въпрос именно за политическото/стратегическо ниво на конфликта. Накратко, в Рамбуйе, сърбите, поради описаните от теб стратегически недостатъци, бяха готови на компромис - тоест, връщане на Косовската автономия ала пре-Милошевич. Но нашите братя по оръжие, в последния момент, надушвайки слабост, решиха да добавят non-negotiable придатък към съглашението - Апендикс Б (клик), който засяга не само Косово, но и цялата територия на СРЮ. Четейки този апендикс (особено точки 6, 7 и 8), виждаме, че за СРЮ реален избор не съществува (поне аз не намирам за нормално една държава доброволно да предаде суверенитета си - мисля, че историята не познава много подобни примери). Да, сърбите изгубиха Косово, което си е сериозна загуба - 12% от територията на Сърбия, 2 милиона от населението й, и по-голямата част от минно-добивната й индустрия. Но, колкото и да е зле тази ситуация, все е по-добре от цялостна окупация на страната. Тоест, имайки предвид изборът пред който бяха поставени, сърбите избраха по-малко лошия. Това е положението - както е казал Тукадид: "силните правят каквото поискат, слабите изтърпяват каквото трябва".


                        Поздрав,

                        Рамбо
                        Аз не задължава никого със свое мнение.
                        По-добре късно, отколкото още по-късно.

                        Comment


                          Amazon написа Виж мнение
                          Вероятно доста по-ниска отколкото тази която САЩ платиха за завземането на Ирак. Демек вместо 17 войника и два страйкера, щяха да загубят 3 войника и едно хъмви.
                          Това проява на тънко чувство за хумор ли беше, какво ли..

                          Впрочем, сърбите плениха "3-те войника и едно хъмви (клик)" още преди да се стигне до (неосъществената) сухопътна операция.
                          Аз не задължава никого със свое мнение.
                          По-добре късно, отколкото още по-късно.

                          Comment


                            Рамбо Амадеус написа Виж мнение
                            Това проява на тънко чувство за хумор ли беше, какво ли..
                            Нарича се здрав разум, разсъждения без излишни емоции и доста четене.

                            И при двете войни в залива Ирак, като количество техника и личен състав имаше доста повече от колкото Сърбия би могла да извади. Някой от иракските бригади се биха смело, което може лесно да се види от загубите в хора и техника. И да, имаше и такива дето бягаха от позициите и танковете(аз поне съм го срещал при по-малки подразделения оставени сами), но имаше и подразделения контраатакуващи американската армия, без да се впечатляват от загубите.

                            Така че е логично и при сухопътна операция, загубите да са съизмерими с тези в двете войни в Залива. НАТО не предприе сухопътна оперция по две причини. Първата е че сърбите се предадоха преди да има време за такава операция. Втората че НАТО не искаше да избива сърби, а не че се е страхувало за собствените си войници.

                            Единственото в полза на сърбите в сравнение с иракчаните е терена, но дори и той няма такива планински масиви като примерно България, или северозападна Европа. Да не говорим и че иракчаните бяха изградили цели крепости в пустинята, вкоито бяха напъхали по танкова бригада. И хората се сражаваха до последно. Не мисли че танков бой в пясъчните дюни е много по-лесен от танков бой из хълмовете на Косово.
                            А гори имат и иракчаните. Една от най-тежките нощни битки през втората война беше в планински масив. С много повредени (май имаше и загубен) AH-64.

                            Тук разбира се някой може да извади разни "алтернативни" аргументи от рода на необразованите арабски полу-човеци и смелите и умни сръбски терминатори с кипяща южно-славянска кръв, сини очи и патриотично сърце....да продължавам ли с глупостите?
                            Last edited by Amazon; 17-04-2015, 21:05.
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              Рамбо Амадеус написа
                              Но изводът ти, "те (НАТО) победиха," не е съвсем правилен или, по-скоро, еднозначен. И тук става въпрос именно за политическото/стратегическо ниво на конфликта.
                              Рамбо, може би нещо не съм разбрал, но не виждам къде е еднозначността. НАТО постигнаха ли целите си в конфликта? Според мен - да. Т.е. победиха - стратегически. Окупацията на страната не може да е цел сама по себе си. А ако целта е била промяна на политическото управление, то тя също бе постигната.

                              Рамбо Амадеус написа
                              Четейки този апендикс (особено точки 6, 7 и 8), виждаме, че за СРЮ реален избор не съществува (поне аз не намирам за нормално една държава доброволно да предаде суверенитета си - мисля, че историята не познава много подобни примери). Да, сърбите изгубиха Косово, което си е сериозна загуба - 12% от територията на Сърбия, 2 милиона от населението й, и по-голямата част от минно-добивната й индустрия. Но, колкото и да е зле тази ситуация, все е по-добре от цялостна окупация на страната.
                              Не че "избор не съществува" - избор винаги има. В случая е между съпротива и капитулация. Изборът да капитулираш преди да си водил война също е избор. Дали е правилен е отделен въпрос - ако можеш да прецениш минусите и плюсовете. аз не съм сигурен, че мога.
                              Що се отнася до въпросния текст - това са си нормалните права на победила армия, т.е. окупационна армия, така е.

                              Но да се върнем на това защо въобще се проведе този разговор. Обсъждаха се възможностите на ПВО-система, основана на старички съветски технологии в днешен контекст и някой твърдеше, че с тях също можело да се постигне не малко и даваше за пример Косовския конфликт, определяйки го като "успех" (дева ли не "победа") на сърбите над силите на НАТО във въздушната кампания. А аз не виждам нито победа, нито дори успех. Да, постигнали са каквото е било възможно с каквото са разполагали. Но цялата работа е там, че това не е много, т.е. ПВО, основано на такива системи не върши работа срещу възможностите на НАТО. А това бе същността на разговора. Грубо казано, без никакви системи за ПВО може да се постигне същото.
                              от друга страна, има от десетилетия достъпни методи за война в такава ситуация и те не изискват ПВО система. Или, за да преведа разговора в друга плоскост - ако си слаб, няма смисъл да се биеш в полето на чуждата сила - няма да сполучиш. Трябва да превееш войната в полето на твоята сила.

                              Comment


                                Ъм, малко по-общо - разговорът тръгна от това можеш ли да атакуваш или дори да местиш танкови сили при въздушно господство на противника. Или можеш само да ги криеш.
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X