Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Обикновенно когато се плава в "приятелски или неутрални " води(да се разбира район в който не се водят бойни действия),работи само една навигационна станция(дори не трикоординатната)и има дежурно ПВО средство(обикновенно МЗА)което нее включено но е в режим на готовност.С оптическите средства на кораба лесно може да се определи и от 10 км въоръжен ли е подхождащият обект или не но както се казва "винаги трябва да си вържеш гащите".

    Comment


      Angelmr написа Виж мнение
      Бях чел преди време, че опитен оператор на радар може да идентифицира грубо типа на самолета и броя двигатели само по образа който вижда на екрана. Като ставаше дума за радари от 60-те примерно. Един съвременен радар би трябвало да може да идентифицира по сигнатурата не само типа на самолета, но и наличието, а може би и типа на окачените контейнери. Ако правилно разбирам едни текстове които съм чел, това го могат автоматично радарите на изтребителите от 90-те години насам.
      Ако на въпросният самолет нее включено опознаването нищо неможеш да разбереш-просто виждаш цел-най многото което можеш да определиш това е дали е единична или групова,малка(истребител) или голяма(бомбер),но често група цели лятят толкова близко,че радара ги приема за единична голяма цел и точно на рубежа на визуалното откриване и определяне целта се разделя на 2-3-4 следва пуск и форсаж наобратно или за 2 атака.

      Comment


        Angelmr написа Виж мнение
        Бях чел преди време, че опитен оператор на радар може да идентифицира грубо типа на самолета и броя двигатели само по образа който вижда на екрана. Като ставаше дума за радари от 60-те примерно. Един съвременен радар би трябвало да може да идентифицира по сигнатурата не само типа на самолета, но и наличието, а може би и типа на окачените контейнери. Ако правилно разбирам едни текстове които съм чел, това го могат автоматично радарите на изтребителите от 90-те години насам.
        88-ма година Винсенс(Тикондерога с Иджис) не успя да различи Еърбъс А300 от F-14 и гръмна самолета. От тогава са се развили нещата, но без визуално опознаване не става работата.

        Срещал съм изказване на пилот на F-15, че на близо разтояние по радара може да се каже дали целта има подвеска. Но не съм срещал потвърждение на думите му.
        За X-band радарите, могат да различат какъв е самолета по параметрите на полета. Ако се движи с 1200 км/ч, и маневрира, ясно е че не е пътнически, или хеликоптер.
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          Amazon написа Виж мнение
          88-ма година Винсенс(Тикондерога с Иджис) не успя да различи Еърбъс А300 от F-14 и гръмна самолета. От тогава са се развили нещата, но без визуално опознаване не става работата.

          Срещал съм изказване на пилот на F-15, че на близо разтояние по радара може да се каже дали целта има подвеска. Но не съм срещал потвърждение на думите му.
          За X-band радарите, могат да различат какъв е самолета по параметрите на полета. Ако се движи с 1200 км/ч, и маневрира, ясно е че не е пътнически, или хеликоптер.
          Click image for larger version

Name:	NCTR.jpg.png
Views:	1
Size:	132.9 КБ
ID:	540060
          "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
          И. В. Сталин

          Comment


            Това е интересно. От симулатор ли е? И ако да, кой точно, защото изглежда много реалистично?
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              Amazon написа Виж мнение
              Срещал съм изказване на пилот на F-15, че на близо разтояние по радара може да се каже дали целта има подвеска. Но не съм срещал потвърждение на думите му.
              Потвърждение на думите ти:


              Amazon написа Виж мнение
              Това е интересно. От симулатор ли е? И ако да, кой точно, защото изглежда много реалистично?
              Симулатор на ЗРК. Да, реалистичен е.....:

              Click image for larger version

Name:	p0102-sel.png
Views:	1
Size:	440.0 КБ
ID:	540062
              "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
              И. В. Сталин

              Comment


                О.Т:
                Може ли името на симулатора?
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  А докато сме на темата, ето (според мен непълен, сещам се поне за един случай който не фигурира) списък на завършили трагично "заигравки" на самолети над бойни кораби, или в границите на сухоземното ПВО:

                  Таблицата на края на статията:http://en.wikipedia.org/wiki/Air_to_...en_USSR_and_US

                  Така че постулата че никой нямало да стреля, защото това щяло да доведе до война, явно подлежи на преразглеждане.
                  This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                  Comment


                    Angelmr написа Виж мнение
                    Как кой, американците са казали че е потенциален противник, нали с тази цел ескалират военното си присъствие в Черно море?
                    ""Ескалират" ??? С един кораб ??? Доообре....


                    Angelmr написа Виж мнение
                    А ако говорител на пентагона ти каже добър ден, погледни за всеки случай небето.
                    Обаче ако някой пусне руска лакардия - 1100 % е иситина, нали ?!

                    Angelmr написа Виж мнение
                    Не само учебна тревога е имало.
                    И как разбра това ? Официално са казали, че е нямалo команда за Battle Stations... A,да, забравих да гледам слънцето....

                    Angelmr написа Виж мнение
                    Спокойно можем да екстраполираме, че самолета са го облъчили с каквото имат налично, за да са сигурни че не е въоръжен, още като се е приближавал. Да не мислиш че ще го чакат да дойде на половин километър за да го огледат и да видят че не носи оръжия?
                    Спокойно можеш да екстраполираш и че Добруджанския Гладкостенен Бързобег не вреди на житните култури при евентуално лунно затъмнение !


                    Angelmr написа Виж мнение
                    Но пак да припомня, интересното в случая не е самата случка, редовно различни държави си издействат подобни инциденти, за да си тренират екипажите. Дори имам подозрения че обикновено подобни "инциденти" са уговорени. Интересно е как и защо се разшумя толкова около нея.
                    Това вече е нещо смислено....

                    Да караме по ред - според международни спогодби, при плаване в близост до крайбрежието на чужди държави, всички РЛС (освен навигационните), ХАС и радио (комуникациите се водят по международните, морски честоти, дори и при многонационални учения) са забранени. На 11 април (петък) и 12 (събота) разрушителя играе учения с румънските ВМС (кацат и излитат хеликоптери, румънски офицери са на борда и т.н.; има и снимков материал) в международни води (т.е. извън прилежащото море на Румъния), но ако си отворите гугъл картите и разгледате района, ще видите, че дистанцията между Румъния и Крим е 200 мили +/-. Сиреч, включването на електронните системи би било прехванато от руска страна и с основание щеше да последва протест (който командира на американския кораб не би искал да се случи, поради пропускане на следващото си повишение) - протест от руска страна няма ! Предполагам, това (международната договореност) стои и зад думите за непрофесионализъм от страна на пилотите , тъй като с действията си предизвикват кораба да предприеме адекватни мерки за противодействие, но в противоречие с международните договорки.



                    Добре, предполагаме, според руската байка, че единия самолет е носел РЕБ контейнер, а другия е осъществявал маневри принуждаващи кораба да реагира (според мен това е и било целта - засичане на честоти и пр.). Пак според байката, системите на кораба са били заглушени..... Как разбра това пишещия статийката ?? Обзорния радар може и да е бил заглушен (за това и протестират, вероятно), но SPY-1 не е работел (според договореностите).
                    Отново, Добре - приемаме, че е работел - някой от вас прочете ли общоизвестните данни за SPY-1 и да изкоментира как става заглушаването му ?? Или като се каже Иджис и реакцията е иранския лайнер ?!

                    Според статийката - дори "самоварите" били блокирали ! Може, ама освен РЛС Фаланксите имат и оптичен канал......

                    Според американската страна не е имало команда "Battle Stations" - На български, командата би била - един продължителен звънец, "Бойна Тревога" ("Учебна тревога" при такава ситуация не се обявява). Това означава, че освен дежурните вахтени по бойни части, всички свободни от вахта и почиващи трябва да заемат бойните си постове. При заемането им, се докладва на комадира на кораба, от всеки един боен пост, от всяка бойна част, за готовността й да "води бой". Само по себе си, това означава, че няма как "служба РТС" ( това за България) да докладва готовност, ако въпросните радиотехнически средсва не са включени и в режим на работа.

                    Обратно на въпроса, защо се получи такава гластност - ами защото от край време, е нещо като национална черта (и наша и руска) да прекараме американеца. Кво ни се прави на велик.... Имаме случка - самолети, си играят на старата игра по дразнене и събиране на данни (нали помните, че и нашите ВВС плачкаха, че хабяли ресурс да прехващат руски Ил-ове). В случая, с вързаните ръце са американците и съответно подават протестна нота. И толкова ! (Да сте чували за протестна нота от същите американци, като им облитат самолетоносачите из океаните ??)
                    Руския автор-фантазьор, обаче, решава че този инцидент за пореден път доказва безаналогите руски оръжия и поредното прецакване на американеца. Че и измисля напускането на 27 човека (как и от къде получи информацията ?? ) Нашите, с тъпо въодушевление, допригласят и раздухват случката до небивали величини.

                    P.S. По едно от твърденията в руската статия, имам какво да добавя, но ще го направя, след като въпросната тема спре да се.... как беше - "екстраполира".
                    Снимки - http://niki-zlatev.blogspot.com/

                    Comment




                      "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                      И. В. Сталин

                      Comment


                        Да караме по ред - според международни спогодби, при плаване в близост до крайбрежието на чужди държави, всички РЛС (освен навигационните), ХАС и радио (комуникациите се водят по международните, морски честоти, дори и при многонационални учения) са забранени.
                        Интересно, това ли е причината Старк да го набучат с два Екзосета в Персийския Залив? И да загинат толкова моряци за едното нищо.
                        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                        Comment


                          Говорим за мирно време, в зона без военни действия. Старк е друга бира!
                          Снимки - http://niki-zlatev.blogspot.com/

                          Comment


                            Да но го изненадват, CIWS-то на фрегатата не е на автоматичен, май въобще не виждаха ракетите. Обясненията какво се е случило също са доста мъгливи. Помислих си, че ако не са искали да дразнят иракчаните заради тази спогодба, която спомена, е едно правдоподобно обяснение.
                            Иначе е ясно че е нещастна случайност. Твърди се че иракският пилот е стрелял на своя глава. Обаче после не отива в затвора, така че знае ли се.
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              Простете (вдига ръка от публиката), към sea dog - явно си запознат добре с морските международни спогодби. Дали си запознат със случая на INS Hanit и ракетата С-802 от 2006 г., където има също случай на невключени защитни системи и в резултат незабелязване и допускане на попадение с ПКР, и дали това също може да има отношение с тези спогодби?
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                Спогодбата се отнася за райони на плаване, в които не са обявени военни действия, и най-вече за да не стават сакатлъци. Демек, при мирно преминаване. При военни действия - всеки си носи риска от действията или бездействието.
                                Едва ли американците са били с изключени системи за да не дразнят иракчаните (то май и за това са си отнесли ракетите). Но пропуските с Фаланкса явно не са дали урок - израелската корвета също си беше изключила "самовара" заради ниско прелитащата собствена авиация... и си отнесе ракетата.

                                Edit: Dinain, писал съм заедно с теб.... Мисля, че съм отговорил на въпроса ти.
                                Снимки - http://niki-zlatev.blogspot.com/

                                Comment

                                Working...
                                X