Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Иран предлага като подарък за Русия - безпилотен самолет.
    О начале массового производства беспилотников, скопированных с американских ScanEagle, Иран заявил в конце сентября. Власти Ирана неоднократно сообщали о перехвате американских БПЛА.

    Частное мнение - на самом деле, скорее всего, под этим соусом отдадут ScanEagle
    http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

    Comment


      Пилот написа Виж мнение
      Между другото за съвсем малки квадрокоптери като се замисля умерено дебели мрежи просто пръснати тук-там между блоковете ще е достатъчно кофти ако се ползват на автоматик.
      Съвсем не е нужно подобни машинки да са вундервафли. Ето няколко сценария:

      Първи - като в клипа с танка. Сграда, зад която се крият добрите, после опасен плац и друга сграда с лоши. Пускаш няколко дрона да снифят прозорците и ъглите, и нашите пехотинци безпрепятствено минават плаца ... После следващата сграда, после следващата улица.
      Няма или са малки загубите на хора, танкове, БМП.

      Втори - Колона се движи в дефиле - дроните бръмчат и оглеждат хълмове, оврази, дерета - на няколко стотин метра отпред и в страни. Няма засади, няма загуби. Колоната си стига целта цяла.

      Трети - и т.н.

      Ще спасят стотици животи, ще решат хиляди проблеми и ще спестят може би милиарди. Какво повече от летящ автомат с камера ?

      Comment


        Предлагам да спрем да залитаме с това AI. В една друга тема за автономни танкове нашироко обсъдихме, че това е в сферата на бъдещето. Сравнително близкото бъдеще, но не сега. Единствената логика в нашата машина ще е връщане в къщи по зададени кооординати при загуба на сигнал(или опит за хакване на сигнала).
        Всичко друго се управлява дистанционно, в реално време, от боец в отделението. Евтино и прежалимо. Ползите Сун Дзъ ги е споменал в предният пост.
        Новите литиеви батерии за леки ЛА са по 50-100 грама. Можеш да си напълниш джобовете с тях. Апарат с двойка батерии ще може да оперира половин час или повече. После само му сменяш батериите. Никакъв проблем с логистиката.
        Ако пък ти рзстрелят апарата, или оператора го потроши си свиркаш. Няколко хиляди долара не са много за една армия.
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          Sailor_Malan написа Виж мнение
          Леко безмислено би било. По-добре навлечен човек на практика няма да пострада. А в случай, че мъкне съвсем щатните и продаващи се под и над път вече плейт кериъри, с всичката комплектация от джобове(ограниченията май са само фантазията на кичещия жилетката), просто забрави такъв дрон да го впечатли. Най-много да си заработи откос самия дрон. И всичко това се набавя горе долу за 10 дни(зависи в коя точка на света си) при пазаруване от подходящия напълно легален интернет магазин (UKtactical.com примерно)
          Това с по-добре навлечения човек не е много вярно. Не говорим за бавен голямокалибрен проектил, а за малокалибрен. Плътността на енергията на квадратен сантиметър, която създава този проектил е достатъчна за да пробие всяка тъкан предназначена за облекло в една нормална за дрехи дебелина. Виж за специализираните жилетки съм съгласен. Нямам наблюдения, но предполагам че дори най-ниския клас ще е достатъчен за да спре подобно нещо. Но ако ще коментираме и възможността за наличие на минимална защита в атакуваните, то поставяне на едно ТТ, вместо .22LR, би преодоляло проблема с ниския клас противокуршумни жилетки. Естествено хипотезата може да ескалира по отношение на възможността за носена от боеца защита. До танкова броня защитаваща боеца и тандемни бойни глави носени от дрона. Моята хипотеза обхваща само най-ниските нива на атака и защита. Срещу такива ниски нива включващи стари каски от студената война, ежедневни дрехи или максимум евтина противокуршумна жилетка от най-ниския клас, леко оръжие носено от малък дрон, би имало ефект. Противокуршумната жилетка не обхваща 100% от тялото и остава доста уязвими за .22 зони, освен това се дупчи от високоскоростния куршум на ТТ. Същото важи и за евтината каска. Раните които предизвиква ловния .22 не са чак толкова опасни освен в малки зони около важните органи и кръвоносни съдове, но дори и малки рани, те пак изваждат войника от бойното поле за известно време. А хипотезите за битки с добре оборудвани бойци, снаряжени със специализирано военно оборудване оставям на тези които имат повече информация от мен в тази област.


          Amazon написа Виж мнение
          Да и аз го виждам това като проблем - доставката. Друго нещо е че ако има оптика, компютър и софтуер способни да различат бойна машина от купа сено, вероятно ще струва повечеко от 5000. Много ще са бавни обаче. Защото ще са с нитро двигател, или електрически. Ако сложиш реактивен излизаш от зададените рамки за цена, само заради двигателчето.
          Идеята е интересна, но за специфични ситуации. Иначе в повечето случаи касетъчна бойна глава ще свърши същата работа.
          Както вече коментирахме, един смартфон има вградена оптика и хардуер, способни да различат танк от купа сено (или поне да различат лице от дърво, което според мен е по-трудно). Само софтуера конкретно за танковете липсва по обясними причини. Машинката струва под 100 евро на дребно, без двигателния механизъм.

          Amazon написа Виж мнение
          Предлагам да спрем да залитаме с това AI. В една друга тема за автономни танкове нашироко обсъдихме, че това е в сферата на бъдещето. Сравнително близкото бъдеще, но не сега. Единствената логика в нашата машина ще е връщане в къщи по зададени кооординати при загуба на сигнал(или опит за хакване на сигнала).
          Всичко друго се управлява дистанционно, в реално време, от боец в отделението. Евтино и прежалимо. Ползите Сун Дзъ ги е споменал в предният пост.
          Новите литиеви батерии за леки ЛА са по 50-100 грама. Можеш да си напълниш джобовете с тях. Апарат с двойка батерии ще може да оперира половин час или повече. После само му сменяш батериите. Никакъв проблем с логистиката.
          Ако пък ти рзстрелят апарата, или оператора го потроши си свиркаш. Няколко хиляди долара не са много за една армия.

          На мен това обяснение ми хареса.
          Last edited by Angelmr; 22-10-2013, 11:09.

          Comment


            С малокалибрения проектил щях да се съглася ако говорехме за .223 или поне за .22WMR, обаче 22LR е бавен и с малък заряд и даже няма да стигне до плочата на жилетката, вероятно ще надере някой от окачените на нея джобове. Което впрочем е съвсем валидно и за някой пренавлечен заради операции в планински терен таджик, пущун или друг талибан
            Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

            Comment


              Sailor_Malan написа Виж мнение
              С малокалибрения проектил щях да се съглася ако говорехме за .223 или поне за .22WMR, обаче 22LR е бавен и с малък заряд и даже няма да стигне до плочата на жилетката, вероятно ще надере някой от окачените на нея джобове. Което впрочем е съвсем валидно и за някой пренавлечен заради операции в планински терен таджик, пущун или друг талибан
              С .22LR не съм стрелял много, за сметка на това имам десетки хиляди изстрели с разнообразни видове пневматика. Дозвуковите патрони .22 носят около три пъти повече енергия от колкото една високоенергийна чашка. Въпреки това, повярвай ми, няма нито една дреха, която да те спаси от високоенергийна въздушна пушка в 22 калибър. От средно енергийна също само дрехи няма да те спасят, ако става въпро9с, но там проникването ще е относително малко и потенциалните поражения рядко ще бъдат смъртоносни (това последното е при 20 джаула, дозвуковите .22LR са към 120). А освен дозвукови патрони, в .22LR има и свръхзвукови, носещи 2-3 пъти повече енергия от дозвуковите, с начална скорост към 480м/сек и прав изстрел над 100 метра. С облечени куршуми, на мястото на меката оловно антимонова сплав на дозвуковите куршуми. Така че не подценявай малокалибреното оръжие. Може да се брои за детска играчка в някои държави, но е потенциално смъртоносно оръжие, на дистанции до 100-200 метра.

              Comment


                лол

                Испытания ракеты Brimstone 2

                Вече и 20+ км

                Eguo написа Виж мнение
                Частное мнение - на самом деле, скорее всего, под этим соусом отдадут ScanEagle
                Иранско копие - http://bmpd.livejournal.com/641839.html

                Comment


                  Е аз съм попукал доста с 22LR включително с една особено досадна Марлин(изстрел - засечка - засечка-засечка - изстрел и те така цел ден) и честно казано адски ми е сложно да си представя такова нещо за оръжие на дрон. Още повече там има и друго дърво, да кажем очистил си добре навлечения талибан със свръхзвуковия боеприпас, но тоя боеприпас е много слаб откъм заряд и енергия да движи автоматиката на оръжието почти няма да му остане след като произведе изстрела(за разлика от .223 примерно - виж с такова още не съм стрелял, че ми е мъничко порцелановото прасенце) или, се примиряваш със загубата на част от енергията и даже и облечения боеприпас по принуда става дозвуков пък ти разбъзикваш пушката, та да е автоматична и да не дава засечки по време на полет. Накратко ако искаш да качиш такова нещо на дрон е добре да е поне орязана версия на Минигън, съответно става и максидрон, че М-134 е тежичка.

                  Между другото тия иранци ми обраха точките и някакси ми домъчня за набуталия се в началото на тая година Кралски флот, точно за Scan Eagle
                  Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                  Comment


                    Sailor_Malan написа Виж мнение
                    Между другото тия иранци ми обраха точките и някакси ми домъчня за набуталия се в началото на тая година Кралски флот, точно за Scan Eagle
                    В смисъл - Кралския флот да беше изчакал да си купи евтини дрончета от иранците или как?

                    Comment


                      В смисъл да бяха си взели друго, не нещо дето вече е разкостено в детайли
                      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                      Comment


                        Sailor_Malan написа Виж мнение
                        В смисъл да бяха си взели друго, не нещо дето вече е разкостено в детайли
                        Тя идеята не е да имаш нещо уникално, а нещо, дето да върши работа. Копират го иранците, вършат си и те някаква работа с него - лошо няма.

                        Comment


                          Sailor_Malan написа Виж мнение
                          Е аз съм попукал доста с 22LR включително с една особено досадна Марлин(изстрел - засечка - засечка-засечка - изстрел и те така цел ден) и честно казано адски ми е сложно да си представя такова нещо за оръжие на дрон. Още повече там има и друго дърво, да кажем очистил си добре навлечения талибан със свръхзвуковия боеприпас, но тоя боеприпас е много слаб откъм заряд и енергия да движи автоматиката на оръжието почти няма да му остане след като произведе изстрела(за разлика от .223 примерно - виж с такова още не съм стрелял, че ми е мъничко порцелановото прасенце) или, се примиряваш със загубата на част от енергията и даже и облечения боеприпас по принуда става дозвуков пък ти разбъзикваш пушката, та да е автоматична и да не дава засечки по време на полет. Накратко ако искаш да качиш такова нещо на дрон е добре да е поне орязана версия на Минигън, съответно става и максидрон, че М-134 е тежичка.

                          Между другото тия иранци ми обраха точките и някакси ми домъчня за набуталия се в началото на тая година Кралски флот, точно за Scan Eagle
                          С тези доводи съм напълно съгласен. Нямам опит с автоматика. Но какво ще кажеш в такъв случай за едно леко модифицирано ТТ? Има си и бронебойността и автоматиката, че и се на мира под път и над път за жълти стотинки. Габаритите са достатъчно малки, за да се побере в компактен дрон. Отката става леко неудобен за малка машинка, нямам идея как би реагирал летящ дрон на този откат. Това за бедни армии от полупартизански тип. Истинските военни оръжия е ясно че са от една друга категория и биха използвали по-ефикасни системи.

                          Comment


                            Кухулин написа Виж мнение
                            Тя идеята не е да имаш нещо уникално, а нещо, дето да върши работа. Копират го иранците, вършат си и те някаква работа с него - лошо няма.
                            Да бе то така си е, ама да ползваш срещу някого нещо дето същия този някой му знае и кътните зъби (а го е и подарил тук там - подозирам, че освен в Русия едно копие е заминало и за Китай) не ми се чини много смислено
                            Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                            Comment


                              4 июня 1965 г военный летчик Валентин Привалов на этом самолете сов...

                              4 июня 1965 г военный летчик Валентин Привалов на этом самолете совершил пролет под центральным пролетом моста через реку Обь. День был жарким солнечным, на мостулюди, пляж на берегу заполнен отдыхающими, среди которых были и офицеры штаба округа, и вдруг рев самолета и серебристая стрела устремляется у всех на глазах под мост, затем резко взмыв вверх, подняв огромную волну уходит в небо. Расстояние между опорами моста 120 м, высота пролета 30 м. Самолет заходил в это “окно” на скорости 700 км/ч. При такой скорости даже слабое прикосновение к ручке управления меняло высоту самолета на метры. Самолет пролетел всего в метре над поверхностью воды. Обстоятельства усложнялись еще тем, что всего на расстоянии 950 м от Коммунального моста ниже по течению реки находится железнодорожный мост важнейшей магистрали ЗапСиб и по нему проходил состав. У летчика было всего 5 секунд, чтобы успеть взмыть вверх не задев этого моста. Привалову грозил трибунал, но тогдашний министр обороны маршал Р.Я.Малиновский решил оставить летчика в строю. Привалов затем служил в Кубинке.



                              sauce: http://meta.kz/interesnie-fakti/8335...olete-sov.html
                              War, war never changes..

                              Comment


                                StrEagle написа Виж мнение
                                У летчика было всего 5 секунд, чтобы успеть взмыть вверх не задев этого моста. Привалову грозил трибунал, но тогдашний министр обороны маршал Р.Я.Малиновский решил оставить летчика в строю. Привалов затем служил в Кубинке.
                                Това си явна пропаганда според тогавашните разбирания. Явно са искали да демонстрират пред света новият чудо самолет.
                                Няма начин изненадващо да мине под моста и някой точно за тези 5 секунди да го фотне Кой знае колко щатни фотографа са дебнели.
                                Иначе страхотен кадър!

                                Comment

                                Working...
                                X