Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Взето назаем от аерото и от форума на Паралай. Много подробна таблица с възможности и характеристики на всички разпространении радари. Доста от нещата обсъждани на база предположения в този раздел там имат отговор. За мен е прекалено подоробно и надхвърля интересите ми, както и нямам инструментариум за да разбера всичко. Но тук пишат хора които обичат да навлизат надълбоко в тематиката и вярвам за тях ще е интересно:
    http://paralay.com/allocer_tab.xls


    Едит: Сега я разгледах по-подробно. Табличката е супер, най-малкото защото всичко е събрано на едно място от ВСВ до днес. Най-подробна ми се вижда в часта за авиационните радари.
    Last edited by Amazon; 07-09-2013, 19:33.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      Доста обемна таблица, наистина. Според мен тук-таме има неточности, но пък и доста време е минало от писането и. Нещо конкретно ли те интересува?

      Comment




        Comment


          Кухулин написа Виж мнение
          Доста обемна таблица, наистина. Според мен тук-таме има неточности, но пък и доста време е минало от писането и. Нещо конкретно ли те интересува?
          Доста неща но трябва първо да ги формулирам. Като че ли ми е най мътно положението с дължината на вълните. Разбиртам от радиоелектроника точно колкото от генно инженерство но някой концепции са ми ясни. Колкото е по голяма дължината на вълната толкова по-лено се отразява, съответно "вижда" всичко включая стелт, но по малко "пробива" и освен скоростта на обекта и приблизително местоположение друго не може да каже. Демек не може да целеуказва.
          За това стационарните радари за голямо разстояние работят в метровият обхват а тези примерно на изстребителите в сантиметровият.
          Да ама като гледам табличката не е съвсем така.
          Да речем от ауаксите Е-2 работи в метровият обхват а ти беше казал че някой варианти могат да целеуказват(май на харпун).
          От друга страна пък Е-3 и по-новият Е-767 работят на дециметров обхват. Това е някакъв компромис предполагам?
          А-10 пък скача в милиметровият обхват, което предполагам е свързано със специализацията му за В-З. Обаче защо е така, идея си нямам.
          Има и други изключения. Примерно дирижабъла за който беше пускал информация работи с точно 3 см дължина на вълната.
          За всички останали или няма данни, или са в сантиметровият обхват. То даже за тези за които няма данни като евробоеца и рафала почти със сигурност са в сантиметровият.
          Та много ми е мътна тая работа с дължината на вълните.

          П.П: Тоя оспрей що се е пльоснал така брутално?
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            А-10 пък скача в милиметровият обхват
            А-10 няма РЛС. WX-50 e рлс в контейнер, предназначена за нереализирания нощен двуместен вариант A-10B - с цел следване на терена при ниска видимост на малка височина.

            Comment


              Сега е ясно, мерси Кало и аз се учудих че на А-10 има радар, но реших че съм пропуснал нещо. Все още обаче не ми е ясно защо е в милиметровият обхват. Вероятно дава по-детайлна картина на терена включая висока растителност.

              П.П: Намерих каквото има за оспрея от снимката на Кухулин. Миналият месец се е трупирал в Невада, но още разследват причините. Това май е първият от по-сериозните инциденти с оспрей в който екипажа оцелява. Голяма душегубка е това нещо. Чудя се как още морската пехота не му е измислила някакъв зловещ прякор.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                Amazon написа Виж мнение
                Като че ли ми е най мътно положението с дължината на вълните. Разбиртам от радиоелектроника точно колкото от генно инженерство но някой концепции са ми ясни. Колкото е по голяма дължината на вълната толкова по-лено се отразява, съответно "вижда" всичко включая стелт, но по малко "пробива" и освен скоростта на обекта и приблизително местоположение друго не може да каже. Демек не може да целеуказва.
                За това стационарните радари за голямо разстояние работят в метровият обхват а тези примерно на изстребителите в сантиметровият.
                Значи, колкото и банално да звучи, най-голяма роля играе размера. При равни други условия размера на антената се увеличава заедно с дължината на вълната. Това се отнася и до елементите във фазираните антенни решетки - размера на антената расте с дължината на вълната, ако се запази броя на елементите.

                Грубо казано, при равни други условия големите дължини (тоест ниските честоти) виждат по-надалеко, по-устойчиви са на РЕБ, но имат по-ниска точност. Положението със стелта е малко по-сложно, но примерно така: за да се постигне дадено ниво на "стелт", при по-ниските честоти са нужни по-големи размери на самолета и по-дебели слоеве радиопоглъщащи материали. На практика при метровите дължини радиопоглъщащите материали не играят голяма роля по горната причина.

                При разработването на самолетните радари за управление на огъня основен фактор естествено е размера. Първо, заради него е ограничена дължината на вълната. Второ, има много сериозни проблеми по охлаждането, които ограничават броя на елементите в зависимост от разполагаемите технологии. Затова честотите винаги са високи - на практика всички самолетни радари работят около 3 см.

                Amazon написа Виж мнение
                Да речем от ауаксите Е-2 работи в метровият обхват а ти беше казал че някой варианти могат да целеуказват(май на харпун).
                От друга страна пък Е-3 и по-новият Е-767 работят на дециметров обхват. Това е някакъв компромис предполагам?
                Никой от тях не работи в метровия обхват. И двата са в дециметровия. Е-2 работи около 60 см, а Е-3 работи около 10 см.

                За целеуказването са необходими две неща - точност и комуникации. Второто е примерно десет пъти по-важно от първото. Но да, новите E-2D са с АФАР, което повишава точността. И все пак, не това е основното в CEC (cooperative engagement capability).

                E-3 работи с много по-малка дължина на вълната от Е-2, но има десетина пъти повече елементи в решетката и изобщо - мощностите са различни. Въпреки разликата в дължините първия има максимален обсег 650 км, а втория - 570 км. Да не говорим, че на практика Е-2 работи в две измерения и там височината на целта се определя супер сложно.

                Amazon написа Виж мнение
                Има и други изключения. Примерно дирижабъла за който беше пускал информация работи с точно 3 см дължина на вълната.
                Те летят по двойки - един метров и един сантиметров.

                Comment


                  На такъв отговор се надявах! Малко се поразпръсна мъглата.
                  This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                  Comment


                    Не мога да ти гарантирам, че всичко е 100% вярно, понеже не съм специалист, знаеш. Но да кажем 90%

                    Comment


                      Голяма душегубка е това нещо.
                      По-скоро се твори поредният мит около него. ИМХО е едно от най-перспективните неща на въоръжение.

                      Comment


                        кало написа Виж мнение
                        По-скоро се твори поредният мит около него.
                        Не бих казал че е мит. Факт е. Но се преувеличава(както и аз направих).
                        Доста загинали поради аварии свързани с технически проблеми.
                        Мит е например твърдението на някой пилоти USMC че можели да планират с него, за да компенсират липсата на авторотация.
                        Ниската степен на готовност(май най-ниската сравнено с всички останали летателни средства в армията) също не е мит а статистика.
                        Предполагам сме чели едни и същи неща и ги знаеш фактите, та няма нужда да пиша ферман.
                        Термина "душегубка" разбира се е преувеличение, но все пак това е форум и трябва да се чете леко. Не е сух доклад на Пентагона
                        Нищо от това не прави Оспрей "боклук" просто както и ти каза концепцията е много нова. Тоест концепцията е от 60-те, но реализацията е нова и "безаналогова".

                        кало написа Виж мнение
                        ИМХО е едно от най-перспективните неща на въоръжение.
                        Ами не е само твоето но и Пентагона мисли така. Въпреки скъпата програма, инцидентите помрачили началото и(пък и не само началото, инцидентите си продължават) и трудностите при техническото обслужване, все повече конвертоплани се поръчват и се използват интензивно.
                        Вече стартира и програмата за нов конвертоплан, нищо че все още се изчистват болежките на този. Сигурно се надяват неподвижните гондоли на двигателите на новата концепция на Боинг да намалят техническите проблеми и да намалят жертвите по технически причини.

                        Кухулин написа
                        Не мога да ти гарантирам, че всичко е 100% вярно, понеже не съм специалист, знаеш. Но да кажем 90%
                        В интернет форум да си специалист по нещо е по-скоро недостатък. Само се ядосваш повече
                        90% е добра цифра, а и само податката за връзката между дължина на вълната и големина на излъчващата антена ми даде по-добра преспектива за нещата
                        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                        Comment


                          МиГ-29К и Викрамадитя

                          Comment




                            Comment


                              Помогни малко, какво мислиш че е това? Не прилича на тръба на Пито, пък и защо ще я слагат там?
                              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                              Comment


                                Нямам абсолютно никаква представа каква е идеята на това нещо. Доста се оцъклих, като го видях.

                                Comment

                                Working...
                                X