Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    16те са уж активни - 12 бойни и 4 "тренировъчни", но ако са летящи то според мен могат и да станат боеготови.
    Към 2012 боеготовите са 11 - значи или се е повредил един или е на модернизация.

    ЕДИТ:
    Сер./ном. 5-05 Б/н 15 «Владимир Судец» Проходит капитальный ремонт в КАПО, планируется к сдаче МО РФ в 2013 году.
    Last edited by Sharana; 25-07-2013, 17:45.

    Comment


      Един от проблемите с такава табличка е че бройката на боеготовите май е военна тайна. Може да се сметне по обявеният процент на боеготовност за типа, което са си открити данни и в САЩ и в Европа, но пак ще е екстраполация. То май дори за България не знаем колко от 15-тината МиГ-29 са в готовност, какво остава за държави с хиляди самолети. Примерно за F-16 са дадени около 50% боеготови, докато официалните данни за експлоатацията на типа бяха много високи, към 80% боеготовност доколкото си спомням. Може разбира се да има и консервирани.
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        В табличката не виждам, общо-взето, нищо вярно. Включително и в имената на някои от самолетите.

        Comment


          На МАКС 2013 ще изложат Як-130 боядисан в червено-бяло. Разцветката е като на прототипите на Як-1 преди 2-рата Световна война.Красота.Click image for larger version

Name:	yak-130_red_500.jpg
Views:	1
Size:	72.9 КБ
ID:	536809

          Comment


            Мда, симпатичнно самолетче. Някой срещал ли е нещо за експлоатационните му разходи? Независимо дали на руснака, или на италианеца. Защото това е много важно за учебен самолет. Цената на придобиване я дават 15 милиона, което не е зле за УБС от такъв клас.

            А и е хубаво, че Яковлев се занимават с нещо което разбират. Защото напъните им в областа на гражданската авиация са меко-казано трагични.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              В тази световна криза и при тази огромна конкуренция едва ли ще му е успешен експорта.
              15 милиона са си сума за междинно звено, като УБС.
              Пък и ползата от подобни учебни машини е спорна - по-евтино е със самолет като "Пилатус" например, после на "спарка" и готово.

              Comment


                Израиль распродает устаревшее вооружение



                Дано нашите се сетят да поискат оферта Поне за шеснайските.

                Comment


                  Пък и ползата от подобни учебни машини е спорна - по-евтино е със самолет като "Пилатус" например, после на "спарка" и готово.
                  Знам ли, факт е че вървят и двата вида УБС. Не ми се рови сега, но руснаците продадоха някоя друга бройка, италианците също мисля че продадоха от техните Як-130(не помня тяхната класификация как беше) . Пилатоса разбира се върви добре. Вече и индийците летят на него.
                  Обаче Пилатоса е по-скоро за начално обучение. Чистото "летене" и навигация.
                  Докато Як-130 има пълна система за управление на въоръжението. HUD, нашлемна система за целеуказване, ракети ВВ, ВЗ, "умни" и "глупави" бомби. Дори дисплеите в кабината са същите като на изтребител. Реално на дозвукови скорости разлика между него и Су-35 или Тайфун за обучение на пилота не са толкова големи. Даже системите за кацане и навигация нощем и в сложни условия са подобни. Има система за "виртуални цели" задавани от инструктора и т.н. Прочети за самолета, ще видиш какво имам в предвид.
                  Италианците и руснаците го рекламират че на него може да се извърши цялото(не само "колежанското") обучение на пилота на 80%.
                  Та за това попитах колко са му експлоатационните разходи. Защото час полет на изтребител се въртят около суми от порядъка на 30 000 долара. За да обучиш пилот с 500 часа нальот това са си едни 15 милиона долара.
                  Та ако Як-а дава разход за експлоатация нещо от рода на 5 000 долара на час, ти се връзват нещата от всякъде.
                  Да не говорим, че ако стане сакатлък при обучението губиш самолет за 15 милиона вместо за 150 милиона.
                  При война пък се превръща в доста приличен, макар и крехък щурмовик, или напълно потентен лек ударен самолет.
                  Виждаме го в Сирия с Л-ките.
                  This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                  Comment


                    Amazon написа Виж мнение
                    Да не говорим, че ако стане сакатлък при обучението губиш самолет за 15 милиона вместо за 150 милиона.
                    Кой струва толкова ? Е, без да смятаме F-22 и F-35. Ама който ги експлоатира надали ще си купи Як за тренировки.

                    А иначе аз казах "в тази световна криза", се съмнявам... и т.н., а не че е по-лош от турбовитлов учебен самолет.

                    Comment


                      И Тайфуна от третия транж и Рафала също са по над 100 милиона. Няма вече нови самолети по 50 милиона бройката. Освен Грипен. Той и той идва към 100 милиона, но това вече е пакетната цена с всичко. За Ф-35 пакетната сделка стартира от 200 милиона, 250 по-скоро. Су-30МК2 също не е ефтин. Няма и как да бъде.

                      Е, без да смятаме F-22 и F-35. Ама който ги експлоатира надали ще си купи Як за тренировки.
                      Защо не?
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        Amazon написа Виж мнение
                        Защо не?
                        Твоите предположения, кой от евентуалните купувачи на F-35 би купил Як ? И по какви причини ?

                        Comment


                          Аз не съм имал предположения. Питах защо никой не би го купил. Ти твърдиш нещо, не аз. Аз не виждам защо примерно Норвегия (един от сигурните клиенти на Ф-35) да не си купи от италианците от Аления M-346? Че и Русия им е на две крачки ако искат КВР примерно.
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            Amazon написа Виж мнение
                            Ти твърдиш нещо, не аз.
                            Аз лично не си спомням да съм твърдял казах "надали"...


                            Amazon написа Виж мнение
                            Аз не виждам защо примерно Норвегия (един от сигурните клиенти на Ф-35) да не си купи от италианците от Аления M-346? Че и Русия им е на две крачки ако искат КВР примерно.
                            Кой точно самолет би заменил Як-а в норвежките ВВС според теб ?
                            И чул ли си или чел някъде да са мислили за самолет като Як-130 ?

                            Comment


                              Държави с най-малкият военновъздушни сили в света.



                              Държава

                              Тип и брой

                              Брой летателни апарати


                              Центральноафриканская республика

                              BN-2 (2)
                              AS350 (2)

                              4



                              Естония

                              L-39 (1)
                              R44 (4)

                              5



                              Тринидад и Тобаго

                              Metro 23 (2)
                              AW139 (4)

                              6



                              Джибути

                              Cessna 208 (1)
                              L-410 (1)
                              AS355 (1)
                              Ми-8 (2)
                              Ми-24 (3)

                              8



                              Ямайка

                              BN-2 (1)
                              Bell 206 (2)
                              Bell 407 (3)
                              Bell 412 (1)
                              DA40 (2)

                              9



                              Экваториальная Гвинея

                              Су-25 (4)
                              Ан-32 (1)
                              Ми-24 (5)
                              L-39 (2)

                              12



                              Мозамбик

                              Ан-26 (6)
                              Ми-8 (4)
                              Ми-24 (2)

                              12



                              Черногория

                              G-4 (9)
                              SA341 (4)

                              13



                              Киргизия

                              Ми-8 (9)
                              Ми-24 (6)
                              L-39 (3)

                              18
                              http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                              Comment


                                Докато сме на темата: прекрасна статия от английски пилот-изтребител тествал Як-130 (и руският и италианският вариант, но статията е за руският). Говори и за преспективите пред самолетчето и отговаря на повечето въпроси на Сун Дзъ. Ето статията:
                                http://www.flightglobal.com/news/art...tility-373512/

                                Между другото си направих труда да проверя и имаме бъдещ ползувател на F-35 който ще си закупи M-346. Общо самолета ннищо че е "сравнително" пресен се използва или е поръчан в 10 държави като за начало. 7 за Як-а и 3 за италианеца. Израел е поръчал 30 самолета M-346 (поне според викито). А тях някой трудно може да ги обвини, че не разбират от подготовка на изключително качествени пилоти.
                                Last edited by Amazon; 27-07-2013, 17:12.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X