Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Франция използва тренировъчни бомби, пълни с бетон, в Либия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Франция използва тренировъчни бомби, пълни с бетон, в Либия

    Френските бойни самолети използват тренировъчни бомби, пълни с бетон, за да неутрализират по безопасен за цивилните начин танковете на лоялните на Муамар Кадафи сили, предаде „Франс прес".

    Говорителят на военното министерство Тиери Букар отрече слуховете, че 300-килограмовите мними боеприпаси се използват заради недостиг на истински бомби. „Това е много прецизен удар. Почти никакви шрапнели не се отделят при удара", посочи той и допълни, че бомби с взривно вещество се използват в случаите, в които са необходими.

    По данни на френските военни, през последната седмица над Либия са били извършени 216 бойни полета, при които са били унищожени 15 танка и артилерийски установки, както и склад за муниции.


    Ама това възможно ли е? Предполагам ако танк бъде уцелен с 300кг бетонен снаряд, движещ се с 600км/ч, би имало сериозни последствия. Но тези снаряди управляеми ли са?
    War, war never changes..

    #2
    Няма как да са управляеми. Обаче ако знаеш теглото на "бомбата", собствената си скорост и скоростта и посоката на вятъра, а това си е работа за компютър, то ще знаеш и мясото на вероятното попадение. Не е ли така?
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #3
      По принцип модула за прецизно насочване е разделен от бойната част, тъй че няма пречка да пукат танковете с управляеми тухли. Например Joint Direct Attack Munition. В Ирак също са използвали подобни врътки - USAF Eyes Low-Yield Munitions.

      Comment


        #4
        Да де, ама дали французите имат такава възможност? В статията за JDAM, която си посочил, има дадени съвместими самолети - обаче сред тях няма използвани за бомбардировачи от френските ВВС (http://en.wikipedia.org/wiki/French_...raft_inventory ). Ако не ползват JDAM, французите разполагат ли с аналогична bolt-on система? Защото според мен единственият по-сериозен шанс да уцелиш нещо с неуправляеми кинетични боеприпаси е от пикиране и малка височина, което силно се съмнявам, че някой би рискувал да прави в Либия.

        Comment


          #5
          bsb написа
          Да де, ама дали французите имат такава възможност?
          Доколкото си спомням, французите имат собствена система - AASM (цък). Имат с какво да свършат тази работа.

          Comment


            #6
            Дадох JDAM просто като пример, иначе не виждам пречка да се замени коя да е бойна част с инертна.
            Paris - French jet are dropping inert bombs packed with concrete instead of explosives to destroy Libyan ruler Muammar Gaddafi's tanks without killing civilians, the military said on Thursday.
            France using concrete bombs in Libya

            Comment


              #7
              Аз като гледах някои от нацелените танкове практически нямаше експлозия, тъй че сигурно ги ползват - вместо експлозив има бетон, но лазерните бомби като падат с точност 1-2 метра няма голяма разлика. И AASM колкото и да ги критикуват за това, че една бомба струва два-три пъти повече от подобни по света засега се справят много много добре.
              „Аз, Драгомир, писах.
              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

              Модератор на раздел "Военна Авиация"

              Comment


                #8
                Някой може ли да пусне снимка на поразена с такава бомба бронирана техника?

                Comment


                  #9
                  Или на бойната глава?
                  War, war never changes..

                  Comment


                    #10


                    Vliehors - direct hit 500 lb laserguided practice bomb



                    Direct hit Laser Guided Bomb

                    Това са поражения от 227 кг инертна част, от 300 кг ще са съизмерими. Горе-долу кило и нещо тротилов еквивалент.

                    Comment


                      #11
                      Не мога да определя по снимката ,сигурно е руски, но това кой модел танк е ?

                      Comment


                        #12
                        Леопард I. Снимките са от тренировъчно бомбопускане на някакъв холандски полигон.

                        Comment


                          #13
                          Може би е съществено да се уточни, че "Лепорад 1" е леко брониран, особено на фона на който и да е съвременен танк (а и в сравнение със съвременните му съветски машини).

                          Comment


                            #14
                            gollum написа Виж мнение
                            Може би е съществено да се уточни, че "Лепорад 1" е леко брониран, особено на фона на който и да е съвременен танк (а и в сравнение със съвременните му съветски машини).
                            Според мен разликата не е голяма - пробивът на снимките е в 15 см броня при 227 кг тухла. Вече съм забравил колко беше бронята на Т-72 в задната част на купола, но май е там някъде. Освен това динамиката на този вид поражение е такава, че едва ли +-5 см или пък състава на бронята ще имат много голямо значение.

                            Comment

                            Working...
                            X