Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ф-35 - икономически провал?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    F-35A Achieves Maximum High Angle Of Attack Limit In Four Flights

    An F-35A Lightning II conventional takeoff and landing (CTOL) aircraft rapidly expanded its high angle of attack (AOA) test envelope to its 50 degree limit in only four flights during recent flight testing here.

    F-35A test aircraft are limited to AOAs of 20 degrees until their controllability is proven at a higher AOA limit of 50 degrees.

    The ability to rapidly progress to the maximum AOA indicates a sound aerodynamic and flight control system design. High AOA testing will continue on the F-35A for several months testing the capabilities of all design loadings and the flight control system.
    Edwards AFB CA (SPX) Nov 22, 2012 - An F-35A Lightning II conventional takeoff and landing (CTOL) aircraft rapidly expanded its high angle of attack (AOA) test envelope to its 50 degree limit in only four flights during recent flight

    Comment


      #92


      Во-первых - в Юме прошла приемка первых машин в состав VMFA-121, а точнее церемония смены типа эксплуатируемого самолета в эскадрильи. Теперь VMFA-121 "Green Knights" больше не "Хорнеты" - она официально эскадрилья "Lightning II".
      Причем передано было сразу три самолета: кроме BF-19 который прилетел первым в пятницу еще BF-20 [1], и, вероятно BF-21 (больше других "не пристроенных" просто нет). Полностью, до 16 машин, эскадрилья должна быть укомплектована в начале осени следующего года, за ней должны начать перевооружать VMA-211. На данный момент три новые машины имеют версию программного обеспечения Block 1B, в общем то пройденный этап (машины в Эглин например летают на 2A, если память не изменяет), но вполне достаточно для набивки руки техникам и "полетов по кругу" летчикам.



      Как стало известно 26 октября F-35A, почти месяц назад, начали испытания с настоящими ракетами AIM-120C. До этого были многочисленные броски "инертных боеприпасов" - фактически габаритно-весовых макетов бомб и ракет.
      Сейчас другое дело - начали работу по непосредственному взаимодействию СУО с ГСН ракеты, передаче на нее данных посредством средств самолета. Когда этот этап будет отработан останется по сути сложить их вместе и приступят к первым пускам. Бомбы наверно начнут кидать и раньше - с ними проще, в плане безопасности для носителя они не отличаются от инертного боеприпасах. В этот же раз в целях предосторожности с ракеты был снят двигатель - некому не хотелось бы чтобы если у электроники вдруг ум зашел за разум и она стартовала прямо в отсеке.
      Небольшая интрига даже наметилась - будет первый пуск до конца года или нет.
      Во-первых - в Юме прошла приемка первых машин в состав VMFA-121, а точнее церемония смены типа эксплуатируемого самолета в эскадрильи. Теперь VMFA-121 Green Knights больше не Хорнеты - она официально эскадрилья Lightning II. Причем передано было сразу три…

      Comment


        #93
        F-35 тестове при големи ъгли на атака:


        И ПАК-ФА на авиошоу. Мехехе, да се чудиш кой е серийният самолет и кой прототипът.


        Да вземат накрая Боинг да купят Сухой и Иркутск и да се нагледаме на чудеса.
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          #94
          По принцип маневрените възможности на Ф-35 са далеч от тези на Ф-16, Ф-15 и Ф-18. Но се компенсират с други.

          Comment


            #95
            Има ли някаква потвърдена информация вече? Спомням си че в f16.net имаше 20 страници дискусия по въпроса. Смятаха натовареност на крилото и какво ли не още, за да докажат че F-16 е по маневрен от F-35, но факт е че просто няма данни. Защото ако се окаже че F-35А/С има подобна, или по-добра маневреност от F-16 блок 50+ това ще му е напълно достатъчно. А и супер хорнета, или орела ако ги натоварят за ударна мисия и те май не вадят кой знае каква маневреност.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              #96
              Маневреността е х-ка на ЛА при други равни условия, т.е. - няма как да сравняваме натоварен Ф-18Е с ненатоварен Ф-35. Макар че, според това, което излиза като данни, разликата не е в полза на последния по повечето параметри. Дори и да вземем предвид масата на стандартното въоръжение В-З, което носят. СЪС СИГУРНОСТ Ф-35 отстъпва по основни маневрени х-ки на споменатите три самолета, като по управляемост на малки скорости, високи ъгли на атака и т.н. най-добрият е Ф-18. Но, ако маневреността беше основна цел, то тя вероятно щеше да бъде постигната.

              Comment


                #97
                Би било интересно да сметнем по откритите данни какво е положението за няколко аналогични конфигурации на Ф-16 и Ф-35. На мен по интуиция ми се струва, че при голям товар Ф-35 трябва да е по-маневрен, а при малък товар обратното. Занимателно...

                Comment


                  #98
                  Нека просто сравним какво наричаме малък и голям товар при двата самолета. Би трябвало при стандартно натоварване В-З Ф-35 да има преимущество, защото всичко е в отсеците. Ама някои се съмняват...

                  Comment


                    #99
                    Отделно където това "всичко" не е кой знае колко много сравнено с Ф-18 и Ф-16 във В-З конфигурация.
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      кало написа Виж мнение
                      Нека просто сравним какво наричаме малък и голям товар при двата самолета. Би трябвало при стандартно натоварване В-З Ф-35 да има преимущество, защото всичко е в отсеците. Ама някои се съмняват...
                      Аз за съжаление не мога да направя читава сметка в относителен план, твърде много величини не са ми ясни, но примерно мога да съпоставя характеристиките при еднаква функционалност - еднакъв обсег и еднакъв товар. В частност - при нулев обсег и нулев товар. Да речем, въздушен бой на изпарения и само с оръдия:

                      F-35A:
                      Тегло празен: 13 170 кг
                      Тяга на форсаж: 178 000 N
                      Площ на крилата: 42.7 кв м

                      F-16D:
                      Тегло празен: 8 936 кг
                      Тяга на форсаж: 120 000 N
                      Площ на крилата: 27.88 кв м

                      Получава се T/W: 1.377/1.368 в полза на F-35A и WL: 308.4/320.5 отново в полза на F-35A.

                      Можем да предположим, че F-35A има по-лоша аеродинамика заради намалената видимост, но по-добро софтуерно управление заради... ами заради технологиите. Тоест може би горното съотношение на T/W и WL отразява маневреността на типичните височини (май и за двата самолета са средни?), което мен много ме учудва. Може да греша в сметките. Но ако без товар и гориво съотношението е леко в полза на F-35A, какво ли ще е с 3 тона бомби на 500 км от базата, да речем. Там вече и аеродинамиката е друга, понеже на F-35 всичко му е вътре...

                      Странно.

                      ПП Не съм смятал снарядите и пилота, но те едва ли ще променят с много нещата и то ще е в полза на F-35...

                      Comment


                        А дали тези данни за F-35A са действителни?Сега четох някакъв руснак, според който американците умишлено завишават теглото на празен самолет,според него действителното тегло на F-35A празен е между 10-11т.http://nvo.ng.ru/armament/2012-10-12/8_f22.html

                        Comment


                          Е, подобно пресмятане няма да доведе до нищо. Аеродинамиката - качество, обтекаема площ, вихрови генератори и прочее, са далеч по-важни.
                          Можем да предположим, че F-35A има по-лоша аеродинамика заради намалената видимост,
                          тва не го разбрах, честно.

                          Comment


                            кало написа
                            тва не го разбрах, честно.
                            Кало, Кухулин го е написал малко неясно, но става въпрос за следното: намаляването на радарната забележимост (тя диктува определен подход към самолета, който се съчетава лошо с аеродинамичните изисквания, т.е. води до някакви компромиси).

                            Аз следя разговора ви, но не особено - така и не съм сигурен - концепцията на самолета е да служи преди всичко като ударна платформа, така ли? Или идеята е (донякъде стара), че за изтребителните възможности ще са достатъчни по-добрите общи информационни възможности плюс ракети във въздушен бой на средни и големи дистанции?

                            Comment


                              "Аз следя разговора ви, но не особено - така и не съм сигурен - концепцията на самолета е да служи преди всичко като ударна платформа, така ли? Или идеята е (донякъде стара), че за изтребителните възможности ще са достатъчни по-добрите общи информационни възможности плюс ракети във въздушен бой на средни и големи дистанции? "

                              Именно - ако на Ф-35 му трябваха изтребителни х-ки като на 4-тото поколение, вероятно щеше да ги има (Ф-22 е бая по-добър), просто липсата на някои неща, е компенсирана от наличието на други. Разбира се, споровете за това каква е стойността на разните "неща" продължават... Карлоп Коп и сие продължават да смятат, че Ф-35 не става. Или, по-скоро - не си струва.

                              Comment


                                Да, това имам предвид - вероятно в интерес на ниската ЕОП са направени някакви компромиси с аеродинамиката. От друга страна, F-16 е по-стара разработка. Това са неща, за които едва ли има достоверни количествени оценки (но може да има, не знам). Във всеки случай по достъпните параметри F-35A изглежда поне равен на чист и лек F-16D. Освен ако нещо не лъжат за теглото, както пише foton11. Не знам.

                                Comment

                                Working...
                                X