Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ОДАБ - приложение

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    ОДАБ - приложение

    Търсих такава тема и не успях да открия въпреки важността и. Може ли да дадете малко повече информация за обемнодетониращите авиобомби, бойното им приложение и съответно бойната им ефективност. Единствения случай на реално приложение на този боеприпас който аз знам е войната в ирак( мисля че последната) където американците са хвърляли 9 тонни такива бомби с транспортни самолети( поради липсата на бомбардировачи които да поемат това чудовище). Но нямам информация за това каква е била реалната им ефективност. Има много митове по въпроса, за това питам за малко данни ако някой ги е срещал.

    #2
    О, имаше цяла тема, посветена на тях, където доста яростно се спореше, доколкото си спомням. Дори на моменти се стигна до елементарна физика и прочее. Беше в темата за новини (в съвременния раздел), виж страница 17 - там някъде започва дискусията. Доста от мненията са били изтрити, както виждам - сигурно с добро основание.
    Иначе аз съм се запознал с проблема от този материал, на руски език е.

    Comment


      #3
      Angelmr написа Виж мнение
      Търсих такава тема и не успях да открия въпреки важността и. Може ли да дадете малко повече информация за обемнодетониращите авиобомби, бойното им приложение и съответно бойната им ефективност. Единствения случай на реално приложение на този боеприпас който аз знам е войната в ирак( мисля че последната) където американците са хвърляли 9 тонни такива бомби с транспортни самолети( поради липсата на бомбардировачи които да поемат това чудовище). Но нямам информация за това каква е била реалната им ефективност. Има много митове по въпроса, за това питам за малко данни ако някой ги е срещал.
      E ползването на Дейзи Кътър в Залива далече не е единствения случай на ползване на такава бомба. Ползвана е и във Виетнам. ОДАБ-500 е ползвана доста масово в Афганистан за изтребване на муджахидини укрили се в затворени пространства(пещери и сгради).

      В залива бойната на Дейзи Кътъра явно е бил доста ефикасен в ролята си(чистене на минни заграждения) съдейки по скоростта с която Колаицията се докопа до под Басра
      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

      Comment


        #4
        В материала, към който дадох връзка, е описано в общи линии използването - първо във Виетнам, за разчистване на площадки за кацане в джунглите, след това и (вече малко по-големи бомби) срещу виетконгските партизани. А по-късно къде ли не - включително и от СССР/Русия. Да не говорим, че като боеприпас за РСЗО, както и като оръжие за еднократно използване, със сигурност е ползвано и в Чечня, а вероятно и другаде.

        Comment

        Working...
        X