Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ПАК-ФА

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Amazon написа Виж мнение
    Базирано е на статистиките от последните деситилетия
    За да се извлече полезна информация от тези статистики, трябва много внимателен анализ. И именно при такъв анализ се вижда, че потенциала на ДВБ нараства. Съответно и новите разработки са в тази посока.

    Тази тенденциа обаче има едно слабо място - КАЧЕСТВЕН противников стелт може да обърне нещата.

    Comment


      Аз имах в предвид съотношението между самолети свалени с AIM-120 и такива с AIM-9 което е в полза на последната.
      Същото е и при руските аналози.
      А поренциала на ракетите за ДВБ определено расте ако погледнем новият блок на AIM-120, Метеор, РВВ-АЕ/СД.
      Както и възможностите на радарите. Обаче с някакъв темп растат и възможностите за РЕБ на изтребителите, вероятността за попадение и насочването на ракетите за БВБ и както ти спомена - стелта.

      Е, те и десет стигат
      Определено. Друг е въпроса, че освен при някакви много специфични обстоятелства не би могъл да ги изстреля всичките, преди да му се наложи да ги превключи на режим "Maddog".
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        Amazon написа Виж мнение
        Аз имах в предвид съотношението между самолети свалени с AIM-120 и такива с AIM-9 което е в полза на последната.
        Защо е в полза на последната?

        Comment


          Кухулин написа Виж мнение
          Защо е в полза на последната?
          Ами защото AIM-120 има свалени около 20-тина самолета докато сайдуиндъра 200(малко преувеличавам но са над 100).

          Май само в Сърбия са по равно 3 към 3 свалени от двете.
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            Amazon написа Виж мнение
            Ами защото AIM-120 има свалени около 20-тина самолета докато сайдуиндъра 200(малко преувеличавам но са над 100).
            Окей, но защо се получава така

            Amazon написа Виж мнение
            Май само в Сърбия са по равно 3 към 3 свалени от двете.
            А какви са дистанциите?

            Comment


              Окей, но защо се получава така
              Защото малко мамя и включвам и Виетнам, но дори да го изключим пак 9-ката ще събере повече самолети.

              А какви са дистанциите?
              Около и под 20 километра при пусковете за AIM-120, защо? Сърбия не е толкова малка.

              П.П: За Р-27 срещу Р-73 предполагам няма смисъл да споменавам. Там резултата е много на нула.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                Основния проблем пред ДВБ се нарича Rules of Engagement. С него се обясняват и досегашните резултати, и тенденциите в развитието.

                Comment


                  Amazon написа Виж мнение
                  Ами защото AIM-120 има свалени около 20-тина самолета докато сайдуиндъра 200(малко преувеличавам но са над 100)....
                  "Сайдуайндър", все пак. Вид змия, която при движение се извива странично. Името не идва от "страничен вятър". И пример за обратното: http://www.giantitp.com/comics/oots0837.html

                  Кухулин написа Виж мнение
                  Окей, но защо се получава така
                  А какви са дистанциите?
                  Предполагам, заради проблеми с опознаването и като следствие от това изисквания за визуална идентификация. Нямам време да чета, но от бързия преглед на първите няколко резултата май има интересни неща сред тях: http://www.google.bg/search?q=air+to...identification

                  P.S. Въпросът бил риторичен, не разбрах. Но все пак, за да има такива правила, има и технологични и/или организационни проблеми.

                  Comment


                    bsb написа Виж мнение
                    Предполагам, заради проблеми с опознаването и като следствие от това изисквания за визуална идентификация.
                    ИМЕННО!

                    bsb написа Виж мнение
                    Но все пак, за да има такива правила, има и технологични и/или организационни проблеми.
                    Право в десятката

                    Comment


                      Основния проблем пред ДВБ се нарича Rules of Engagement.
                      Мисля че знам какво имаш в предвид но не искам да гадая, предпочитам да попитам? Ако имаш в предвид "стрелям и си тръгвам", то това трудно ще работи в огромна част от случаите.

                      С него се обясняват и досегашните резултати, и тенденциите в развитието.
                      Тенденциите в развитието показват че конструкторите се отнасят еднакво сериозно и към ДВБ и към БВБ.
                      Да вземем самолетите 4+, при тях интегрирането на ракетата за БВБ е пъростепенна задача. От нашлемни целеуказващи, през нови ракети, та до мощни оптични станции. Така е и при F-35, Су-35, Тайфуна и ПАК-ФА.
                      Гонят се и средни дистанции, РВВ-БД си е почти със средна далечина, но пък стигне ли се до там БВБ е почти неизбежен.
                      Същевременно се набляга и на средствата и контрамерките при ДВБ. Но в никакъв случай не за сметка на възможностите за БВБ.
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        Amazon написа Виж мнение
                        Мисля че знам какво имаш в предвид но не искам да гадая, предпочитам да попитам?
                        bsb е дал чудесен гугъл-линк, но все пак за пестене на време (а тоя проблем отнема МНОГО време, вервай ми ), положението е горе-долу така: За да стреляш днес, трябва да си сигурен, че срещу теб лети враг. Със старите технологии тип IFF не може да си сигурен в нищо - то са кодове, то са смущения, РЕБ и т.н. Решението е:

                        Non-Cooperative Target Recognition
                        AN/AYR-1

                        Ако си спомняш, по темата за съвременната ПВО ставаше дума, че американците правят пробив във въздушното хиперболично РТР. Това е част от пробива - опознаване на обектите във въздуха с пасивни средства, съответно - много точна информация кой къде за какво се бори, съответно възможност за пуск от 100 км, каквато досега липсва.

                        Обаче руснаците се панират и пишат разни чудеса как AN/AYR-1 щял да лови С-300 Кой къде го стиска...

                        Amazon написа Виж мнение
                        Тенденциите в развитието показват че конструкторите се отнасят еднакво сериозно и към ДВБ и към БВБ.
                        Да вземем самолетите 4+, при тях интегрирането на ракетата за БВБ е пъростепенна задача. От нашлемни целеуказващи, през нови ракети, та до мощни оптични станции. Така е и при F-35, Су-35, Тайфуна и ПАК-ФА.
                        Е, разбира се, БВБ в никой случай не може да се пренебрегне. Но - и там ракетите постепенно вдигат обсега...

                        Comment


                          bsb е дал чудесен гугъл-линк, но все пак за пестене на време
                          Да погледнах го, ще позадълбая по темата, че ми е ясно като концепция но с никакви подробности. Мерси и за податките. Ако правилно си спомням повечето от самолетите в Сърбия бяха свалени през ноща. Не ми е ясно там какво общо е имало визуланото разпознаване.

                          Е, разбира се, БВБ в никой случай не може да се пренебрегне. Но - и там ракетите постепенно вдигат обсега...
                          Да, аз за това написах че новата РВВ-БД си е почти със среден обсег. AIM-9X и тя.
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            Amazon написа Виж мнение
                            Ако правилно си спомням повечето от самолетите в Сърбия бяха свалени през ноща. Не ми е ясно там какво общо е имало визуланото разпознаване.
                            В Сърбия системата вече почва да действа.

                            А по принцип - дали визуално или не, трябва да се спазват RoE, тоест трябва да има сигурност в разпознаването. Това става много по-лесно на малки дистанции.

                            Comment


                              Кухулин, тези RoE малко ги повтаряш като че ли са самоцел - реално си има практична причина те да съществуват:
                              1. Американците водят бой при голямо числено превъзходство в тяхна полза.
                              2. Неидентифициран контакт оттам има ОГРОМНА вероятност да е свой който е повреден/под грешния ъгъл/противникът е заглушил разпознаването.
                              3. За да не си сваляш редовно свои със стрелба на пределна дистанция - трябва да си много сигурен по какво стреляш, за това и го правиш от близо.

                              RoE може да са различни според ситуацията - например при конфликт между Индия и Пакистан първите ще имат сериозно числено превъзходство, примерно 3 към 1. Оттам и ако ти си пилот и стреляш по някоя отметка на екрана, шансът да обстреляш индиец е много висока. Следователно, индийците ще имат много по-консервативни RoE за да не се избият взаимно, докато пакистанците ще бъдат далеч по-агресивни на тази тема. Един вид ако щеш - по-малобройната страна има известно предимство що се отнася до нуждата от опознаване на отметките, защото статистиката играе в твоя полза.

                              Колкото до АИМ-9 - все пак ракетата и нейни модификации си се ползват половин век, нормално е да има много повече свалени врази.
                              „Аз, Драгомир, писах.
                              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                              Модератор на раздел "Военна Авиация"

                              Comment


                                Пилот написа Виж мнение
                                Кухулин, тези RoE малко ги повтаряш като че ли са самоцел - реално си има практична причина те да съществуват:
                                1. Американците водят бой при голямо числено превъзходство в тяхна полза.
                                2. Неидентифициран контакт оттам има ОГРОМНА вероятност да е свой който е повреден/под грешния ъгъл/противникът е заглушил разпознаването.
                                3. За да не си сваляш редовно свои със стрелба на пределна дистанция - трябва да си много сигурен по какво стреляш, за това и го правиш от близо.
                                Ами да, точно така е. Освен това имат горчив опит. Затова търсят всякакви средства - NCTR, после AN/AYR-1, сега вече се интегрира и AN/ALR-94. Изобщо това е линията, по която се работи и която се смята за продуктивна.

                                Comment

                                Working...
                                X