Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ПАК-ФА

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    винтове се ползват и на ПАК ФА, както и нитове на Ф-22.

    Има доста сериозна разлика между материал, покриващ вътрешната част на ВЗ и носовата част на фюзелажа, която обсъждахме. Надявам се, правиш тази разлика.
    Иначе - вътрешната част на ВЗ на всички модерни самолети се ОБЛЕПВА със спец-материал за минимизиране на отражението, давано от лопатките на първата степен - независимо от S-образния канал, такова има при многократното отразяване в стените на канала. Затово и се ОБЛЕПВАТ с такъв материал.
    Но става дума за СЪВСЕМ ДРУГА БИРА

    Comment


      ьяа

      Има звуково насочване още от 20-те години. Или поне откриване на цел.
      Сам го каза. Звуково откриване да ти кажа няма от 20 години. Има от близо 100 години. От 100 години изобщо, де, не за авиацията.

      Намаляването на ИЧ също е напълно осъществимо - прави се при повечето щурмови хеликоптери, при Су-25, например и т.н., и т.н.
      Намаляване е осъществимо, естествено. Но има една малка разлика - радарното откриване действа на принципа "ние пращаме вълни, те се "отблъскват"-отразяват, ние ги улавяме". Тоест трябва да имаш източник, докато при ИЧ става за природно свойство на абсолютно всяко едно вещество. Без значение от материала или формата му всяко вещество излъзва ИЧ вълни, с честота пропорционална на температурата му. Естествено по-голямата част не във видимия (за нас) спектър. Инфраревното излъчване може да бъде структурирано и разпределено по такъв начин, че да не стане по-трудно откриваемо за датчици за ИЧ - това може да е чрез разпръскване, различни материали, покрития, форми. Това не премахва излъчването, просто го прави по-трудно за намиране. Най-простия начин е избор на материали, които имат по-добри термоизолационни свойства. Ако се погледне един човек с ИЧ очила облечен с скъпа зимна екипировка то почти няма да се вижда топлина от него. Малко дървен пример. Но ако покрием една лампа с картонена кутия това не значи, че лампата спира да свети. Но най-точно - няма и теоретичен начин (доколкото съм запознат) да се намали излъчването на ИЧ лъчи. Може да се "пресече", да се разпръсне, но не мога да се сетя как може да се намали.

      Това няма нищо общо с конкретния случай и въпрос. САЩ, както и СССР никога не са "пръскали" пари.
      Естествено, че има, това обсъждахте с другия пич по-нагоре.

      Не са назад в технологията, просто защото освен собствения, ползват и американския опит. А собственият включва стелт-разработки още през 70-те, особено в БЧ на ракети. Назад са в създаването на стелт-самолет, поради простия факт, че го правят 15 години след американците. Но това не значи, че самата технология изостава с 15 години, дори напротив. И не - парчетата от Ф-117 далеч не са основният източник...
      Като казваш, че се ползват с технологията поне аз разбирам, че имат всичко, което им трябва в папки и шкафчета. Единствения самолет, до който те физически са стигали е Ф117, нищо че САЩ го махнаха преди 2 години от въоръжение. Нямат тази детайлна информация за покритието на Ф22(да речем), естествено някои неща като аеродинамиката следват няколко направления в законите на аеродинамиката, това може да се каже, че им е "под ръка". Но да се твърди, че целия американски опит в стелт технологиите е отворена книга за Русия, ц. Това за 15-те години назад - не са чак толкова. Ф22 е от няколко години (на въоръжение) ако всичко върви по план трябва след 4-5 години да влезе в руските ВВС, макар спазването на такива срокове да не е винаги стриктно. А Ф117 знаеш по-добре от мен, че е съвсем друга бира, друг тип самолет, доста по-стара технология (вече 30-40 годишна). "Ръбати" стелтове вече не интересуват никого.

      Не прекалявам, просто защото не ползвам девизи. Напротив - опитвам се да бъда обективен
      Не мисля. Руснаците в много неща са напред, в много неща са и най-напред, но електрониката, металургията - това не са едни от тях. Колкото и да се тупат в гърдите с великата съветска (руска) стомана.
      http://rayofhalifaxproductions.com/26662

      Comment


        Увъртането е именно от твоя страна, qued. Поглъщащ материал във ВЗ не е част от конструкцията на самолета, каквито части и при Ф-22, и при ПАК ФА не се лепят, въпреки че такава възможност има - пак ще повторя - поради изискванията за здравина и издръжливост.

        Иначе -
        Звуково откриване да ти кажа няма от 20 години.
        Има, има, това, че не знаеш...

        Намаляване е осъществимо, естествено...
        Почети повечко по темата, тръгнал си на прав път - ИЧ или още - топлинното излъчнане на целта е едно от физическите полета, по които тя се открива. И намалението му е възможно с предприемането на редица мерки.

        Естествено, че има,
        Не, няма. Прочети отново.

        Като казваш, че се ползват с технологията поне аз разбирам, че имат всичко, което им трябва в папки и шкафчета.
        Твърде буквално разбираш - технологията стелт не е просто и не само намаляване на забележимостта на обект в РЛ-диапазон (често - само при определена дължина на вълната), а е съвкупност от мерки за намаляване на откриваемостта на даден обект по всичките му физически полета - от видимия спектър през ИЧ, до радиолокационния и да - дори шумовия.
        Теоритичните постановки, даващи възможност за реализация, са на съветския професор Пьотр Уфимцев. На практика стелт-елементи се появяват още при А-12 в САЩ, а абсолютно целенасочено - при бойните глави на ОТР-23 в СССР. Нататък можеш да попрочетеш и сам, че нямам време да пиша.

        Не мисля.
        Това няма отношение към моите опити за обективност - нито пък дали руснаците са напреди или изоставащи в нещо. Случаят ни е напълно конкретен - ПАК ФА.

        Comment


          asd

          Цитат:Звуково откриване да ти кажа няма от 20 години.

          Има, има, това, че не знаеш...
          Може би ако не копираш толкова избирателно думите ми ще е по-добре. Виж какво съм написал веднага след това.

          Почети повечко по темата, тръгнал си на прав път - ИЧ или още - топлинното излъчнане на целта е едно от физическите полета, по които тя се открива. И намалението му е възможно с предприемането на редица мерки.
          Благодаря, чел съм достатъчно, взел съм изпитите. В предишния пост оставих малко място за маневриране. Нека ти го кажа по възможно най-ясен начин. Не - не само, че няма технология, която да намалява ИЧ излъчване, ами и теоретично e невъзможно. Поне аз не съм срещал подобно неща, а съм се интересувал (изобщо, не конкретно за самолети в случая). Няма начин как да намалиш тези излъчвания, можеш обаче да пресечеш пътя им, така че да не стигат до "очите" на врага, но по никакъв начин не ги намаляваш. Тоест - кожуси, термоизолационни покрития, разпръсквания (каквите ти сам спомена за много бойни хеликоптри, примерно разпръскване чрез опашния ротор). Но няма начин, по който да намалиш самото излъчване, това е и една от принципните разлики при ИЧ и радарно насочване. В единия случай самолета (примерно) сам си излъчва тези неща, а при другия става дума за отразени вълни, които си имат отделен източник (най-често на земята на вразите ). Иначе в името на разбираемия разговор може да се приема (макар и грешно), че могат да се намалят тези излъчвания. Доста грубо казано. Но аз не съм отричал, че има методи за ИЧ "стелт-ване", напротив, споменах ги даже. Не е хубаво да изкривяваш думите на хората във форума.

          Не, няма. Прочети отново.
          Има, стига си увъртал. И не аз наблягам толкова на това все пак.

          технологията стелт не е просто и не само намаляване на забележимостта на обект в РЛ-диапазон (често - само при определена дължина на вълната), а е съвкупност от мерки за намаляване на откриваемостта на даден обект по всичките му физически полета - от видимия спектър през ИЧ, до радиолокационния и да - дори шумовия.
          Това не знам някой да го е отричал, аз самия не съм. Даже споменах тези неща. Не виждам смисъл да коментираме повече точно това (кой какво не е казал).

          Нататък можеш да попрочетеш и сам, че нямам време да пиша.
          Спокойно, чел съм. Мога да ти дам и учебник ако искаш.

          Това няма отношение към моите опити за обективност - нито пък дали руснаците са напреди или изоставащи в нещо. Случаят ни е напълно конкретен - ПАК ФА.
          Ти казваш, че си обективен, аз казвам, че не мисля така. Кое пак няма отношение? Просто имаш твърде високо мнение за някои неща, твърде много се предоверяваш на руски източници. В материалите руснаците реално имат да гонят западните държави, все пак 30% от индустрията им използва технология от 19-ти век. Същата технология се използва мисля че около 5-10% у нас, и 0% в развитите страни. Естествено това не се отнася до материалите, които се използват в авиацията, но е показателен пример изобщо за цялата им металургия.
          http://rayofhalifaxproductions.com/26662

          Comment


            По темата - Т-50-1 е разглобен за доработки, ще бъде сглобен отново до средата на март - следват 4 полета в К-н-А, а после - прехвърляне в Жуковский, където през април ще има презентация за медиите с открехване на някои параметри. До средата на пролетта там ще се появи и Т-50-2.

            Comment


              Аз не виждам никакви възражения по същество - само баналните вече обвинения, че другите "нищо не разбират", "спамят" и "тролят".
              Реално няма кой знае каква информация за сериозна дискусия. Може да се правят догадки, кои реалистични, кои не чак толкова. Моето мнение е, че при ПАК-ФА и F-22 се повтаря историята със Су-27 и F-15. Американците въвеждат самолет, който е толкова напред пред всичко останало, че трудно може да има конкуренция. Няколко години по - късно руснаците вадят своя отговор. В крайна сметка едва ли някой от двата самолета ще има решаващо превъзходство над другия, а и да има трудно би могло да се стигне до този извод по разни дискусионни форуми, просто защото тази информация ще е поверителна.

              кало, струва ми се, че схемата, която си копирал тук няма как да е вярна най - вече заради вертикалните стабилизатори на ПАК-ФА, които според схемата излизат почти същите като размер на F-22, а мисля, че са доста по - малки. Даже си спомням, че първия път като видях снимка на ПАК–ФА не осъзнах колко малки са, докато не реших да си ги съпоставя със снимка на F-22.

              Comment


                да, прав си.

                Най-вероятните са около 14 м разпереност, малко над 19 дължина, около 4 височина.
                Иначе - стабилизаторите са със сравнително голяма площ, но изглеждат малки заради височината. Предполагам, че фактът, че се движат изцяло, както и наличието на УВТ спомагат за намаляването на размера им.

                Comment


                  Най-после малко конкретна информация(въпреки, че става въпрос за двуместната версия на самолета), която на пръв прочит изглежда достоверна.

                  1. Срокът от 10 години е далеч по-реалистичен от тиражираните до сега дати -2013/2015.(независимо дали става въпрос за двуместен или едноместен вариант)
                  2. За пръв път официално се появяват финансови параметри на проекта между 8 и 10 милиарда $. Индийците ще участват във финансирането с не по-малко от 25% и това решава отчасти проблема с хроничното руско безпаричие.
                  3. Индийците както и при Су30МКИ не щат руска електроника, а ще слагат своя.
                  4. Именно тази индийско-руска версия FGFA (Fifth Generation Fighter Aircraft) ще бъде предоставена за експорт в трети страни.

                  Най-вероятно точно тази версия реално и първа ще влезе на въоръжение.
                  Нещата се движат в правилната посока и остава да видим дали руснаците имат все още технологичен капацитет да решат основния проблем - двигателя, двигателя и пак двигателя.
                  С уважение контрол_alt.

                  Comment


                    Най-вероятно точно тази версия реално и първа ще влезе на въоръжение.
                    Не виждам каква е логиката в това до толкова, до колкото руската версия на самолета вече направи своите първи полети и навлезе в етапа на изпитанията. Двуместната/индийската версия трябва тепърва да се разработва. Ако руснаците нямаха сериозното намерение да приемат този самолет в своите ВВС според мен щяха първо да започнат с двуместния вариант, който има сигурен пазар (индийците), а не губят пари и време да разработват самолет, който индийците няма да ползват (защото искат двуместен вариант) и, който собствените им ВВС няма да приемат.

                    Comment


                      Контрол-Алт казва "първа ще влезе на въоръжение", което, предполагам, обосновава с икономическите съображения. И има логика, признавам - първо произвеждаш стоката за клиента, след което с парите, които си взел, произвеждаш и за собствено ползване. Т.е. даваш приоритет на производството, което ще ти донесе някакви приходи.
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        Контрол-Алт казва "първа ще влезе на въоръжение", което, предполагам, обосновава с икономическите съображения. И има логика, признавам - първо произвеждаш стоката за клиента, след което с парите, които си взел, произвеждаш и за собствено ползване. Т.е. даваш приоритет на производството, което ще ти донесе някакви приходи.
                        Аз точно това засегнах. Тезата е, че двуместният вариант, който е предназначен за индийците първи ще бъде приет на въоръжение. Е тогава каква е логиката първо да разработват едноместния вариант, който е предназначен за руските ВВС, и след това двуместния вариант, ако идеята е първо да бъде приет двуместния вариант в индийските ВВС и чак после едноместния вариант в руските ВВС? По - горе бях писал, че за сега са известни много малко факти, така че е много трудно да се води сериозна дискусия. По тази тема обаче факти има. От това, което се знае руските ВВС искат едноместен вариант, а индийските ВВС искат двуместен вариант. Към момент е построен едноместния вариант и тепърва ще се разработва двуместния. Очевидно самолетът няма как да бъде приет на въоръжение първо в индийските ВВС в двуместния си вариант, а ще бъде приет първо в руските ВВС в едноместния си вариант. В случая фактите се покриват с плановете, така че не виждам какво толкова има за обсъждане по въпроса.

                        Comment


                          индийската версия ще направи първи полет 5 години след приемането на въоръжение на руската и вероятно постройката на около 100 екземпляра от нея.
                          Най-малкото - договор с Индия още няма.
                          Last edited by кало; 25-02-2010, 20:24.

                          Comment


                            индийската версия ще направи първи полет 5 години след приемането на въоръжение на руската и вероятно постройката на около 100 екземпляра от нея.
                            На какво се базира това твърдение? Пророчески таланти или има източник?
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              Совместная российско-индийская разработка истребителя пятого поколения на основе российского перспективного авиационного комплекса фронтовой авиации (ПАК ФА) продлится не менее шести-десяти лет. Об этом, как сообщает ИТАР-ТАСС, заявил первый заместитель руководителя Федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству (ФСВТС) Александр Фомин.
                              Приемаме за реалистичен 10-годишния вариант. Плановете за приемане на въоръжение ПАК ФА във ВВС на РФ са - старт през 2015-та - тоест формиране на първата боеспособна част. Пет години по-късно, при нормален темп от 20-тина самолета годишно във ВВС би трябвало да има около 100-тина.

                              Цитираната информация е постната тук преди време, хубаво е да четеш темите, Динайн.

                              Comment


                                Извинявай, не съм го прочел, ако е било пускано вече. Но от цитатът става ясно, че индийският самолет ще се забави с 5-6 години (спрямо какво, първоначалните планове?), а не че ще се появи 5 години след руския - въобще не виждам да се прави такава връзка.

                                Интересно ще е да се изведе една статистика за средното време, което минава между първия полет на нов боен самолет и началото на серийното му производство. Ще излезе някъде 7-10 години. Руснаците са твърде оптимистично настроени според мен и шансът да спазят този срок (5 г. 2010-2015) е илюзорен.
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X