Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Рогатите шлемове

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Рогатите шлемове

    Рогатите шлемове

    Всички сме гледали филми, където викинги, келти и други егзотични племена носят на главите си шлемове с рога. Това наистина за непросветеният зрител е много ефектно, но възниква въпроса до колко тези шлемове са имали реално приложение.
    Няма да се задълбочавам в символиката на самият рог в различните култури, тя е стара колкото самият човек.
    Най-ранното изображение на войн с шлем е от Месопотамия. Това е т. нар. Стела на ястребите, 23 в. пр. Хр.,на която царят громящ своите противници е представен с коничен шлем увенчан с рога. Нямаме археологическо потвърждение, но тъй като подобни медни шлемове, без рога, са открити, можем да приемем, че скулпторът е изобразил реален доспех.
    За този шлем има едно много оригинално твърдение, на големият специалист по защитното въоръжение, Михаил Горелик. Той пише, че в древността преди битка, понякога военачалникът доброволно се е пренасял в жертва, за да могат боговете да помогнат на неговите хора. По-късно нещата станали по-рационални и военачалниците започнали да слагат тези рога върху шлемовете си. С една дума, това са рогата на жертвеният бик, т.е. вождът символично се пренася в жертва. Горелик дава като късен отглас на това, постъпката на Кир Млади, който в битката при Кунакса, през 401 г. пр. Хр., не си сложил шлем. Ксенофонт пише, че това бил обичай при знатните перси, с който вдъхновявали своите хора-вижте ни и боговете да ни видят, ние се жертваме.
    Следващите рогати шлемове, с чиито изображения разполагам, са от Египет, храма при Мединет-Абу, 20 династия, 12 в.пр Хр. На тях е изобразен разгрома на морските народи от Рамзис III. Войните от племето шардана, носят шлемове, подобни на днешните бойни каски, с два малки рога на върха.
    Хиатоса между тези и следващите находки е твърде голяма, така че е трудно да проследим приемственост. Странно, е че шлемове с рога се появяват при гърците. Те са рядкост, явно са използвани при някакви религиозни обряди, тъй като едва ли е удобно да се използват в бой. При шлемове от типът коринтски, през 7-6 в. пр.Хр., се срещат рога от тънък бронз, но има и екземпляр с истински волски. Трудно ми е да преценя, дали този обичай не привнесен от някъде.
    Интересно, но на самнитски и апулийски гробници от 3 в. пр. Хр., отново има персонажи с шлемове от халкидски и атически тип, с огромни, явно оригинални рога.
    Такива шлемове използват и келтите. Техни изображения виждаме на релеф от Бормио, Северна Италия, където келтски знаменосец има шлем тип негау, който има малки завити рога. От същият тип, има реални находки от Апулиа, с тънки изрязани от бронзов лист рога, често с профил на кон.Такива рога имат и шлемове изобразени върху шлемове от арката в Оранж, Южна Франция.
    На всички, предполагам е известен бронзовият келтски шлем, открит в Темза, близо до моста Ватерло. Той има два къси, масивни рога, изработени от бронз. Диодор говори, че келтите слагали на шлемовете си рога, или фигурки на животни.
    Въпреки постоянният персонаж на викинги с рогати шлемове, такива не са известни.
    Реални рога има върху рицарските шлемове, като украшения от дърво и гипс, през 13-14в. Срешал съм хипотези, че се използвани при турнири, но съм ги виждал върху миниатюри в реална бойна обстановка.
    Искам да завърша с един странен и интересен турнирен шлем, подарен на Хенри VIII от император Максимилиан I. Шлемът представлява гротеска маска, със завити овнешки рога. Казват, че приличал на уред за изтезания на престъпници, с който се стягала главата на осъденият, пазен в някакъв германски музей. Явно Максимилиан си е направил гадна шега, казвайки на английският крал, че е сатаната или, че ако му падне ще свърши като престъпник.
    Рогати шлемове се срещат и при персите през 18-19 в. Те са от Познатият вид kolah-khoud, и н калотата си имат два малки биволски рога.
    От всичко написано дотук, мога да предположа, че малка част от рогатите шлемове са имали бойна употреба. Останалите са парадни или със сакрални функции. Другото е Холивуд
    Attached Files

    #2
    Интересното е, че и по нашите земи е открит рогат тракийски шлем - т. нар. Шлем от Брястовец... Ама не мога да го открия на снимка, но го има изложен в археологическия музей...
    sigpic

    Comment


      #3
      Last roman написа
      Интересното е, че и по нашите земи е открит рогат тракийски шлем - т. нар. Шлем от Брястовец... Ама не мога да го открия на снимка, но го има изложен в археологическия музей...
      Шлемът не е тракийски, а елинистически. От различни територии има доста паралели. Проблем са рогата. Интересно, че в книгата на Коноли шлемът е без рога. дали не са се появили по-късно?

      Comment


        #4
        Преди време четох книга за викингите. В нея се описваше бита,културата и митологията на скандинавците.По повод на рогатите шлемове се споменва,че викингите не са ползвали ,такива шлемове.Всичко ,което показват по филми и т.н. е изменено.Северните хора обичали да пият от рогове,медовина и др. напитки.Такива шлемове,може да е имало,но викингите не са ги ползвали.

        Comment


          #5
          Да.Не са използвали такива рогати шлемове в битка.Може би най-елитните са ги носели при ритуали.
          За това,яе викингите не са използвали такива шлемове не знам.

          Comment


            #6
            Някъде, мисля, че в исторически роман за сакандинавия, дали не беше за Орм Червенобради, пишеше че всъщност норвежците са използвали рогати шлемове, а не датчаните и шведите.
            "...а крилете биват всякакви-каза враната..."

            Comment


              #7
              Не знам.Ще трябва да потърся в нета.

              Comment


                #8
                Аз малко офф топик ала ще си задам въпроса ....Сега като чета форума и темата за рогатите шлемове се сетих за римските шлемове и в часност два вида ми изплуват та се питах дали не изразяват некаква йерархия според разположението на гребена си всмисъл едните за които се сещам са с напречен гребен разположен от едното рамо в посока другото рамо ,а другият вариянт е в посока от към тила към челото или обратно все едно ....Та интерсено ми е дали това не е някъкъв отличителен белег на йерархия сред римляните?
                Ако изборите можеха да променят нещо ,то те щяха да бъдат забранени

                Comment


                  #9
                  ahileas написа Виж мнение
                  Някъде, мисля, че в исторически роман за сакандинавия, дали не беше за Орм Червенобради, пишеше че всъщност норвежците са използвали рогати шлемове, а не датчаните и шведите.
                  Вероятно авторът е предложил тази интерпретация, защото единственото изображение на викингски шлем с рога е открито в днешна Норвегия.



                  The Scourge of God написа Виж мнение
                  Та интерсено ми е дали това не е някъкъв отличителен белег на йерархия сред римляните?
                  Предполага се, че центурионите са носили напречен гребен.

                  Comment


                    #10
                    Рогатите шлемове на морските народи /изображения по египетски барелефи - 11 в. пр. н. е./:

                    Бронзова статуетка на воин с рогат шлем от Сардиния:
                    sigpic

                    Comment


                      #11
                      Разглеждайки сайт посветен на бронзовата епоха в Гърция си спомних за тази стара тема. Прочетох отново всички постове от първия до последния и се опитах да намеря снимки в интернет на изброените експонати, за които не са приложени изображения. За моя голяма изненада, в снимките на фрагменти от „Стелата на ястребите”(или “Stele of vultures”), спомената от gladiator не открих нито един шлем с рога или нещо подобно на рог. Стелата е посветена на победата на владетеля на шумерския град-държава Лагаш, Еанатум над армията на съседния шумерски град Ума. Всички бойни сцени са разкошно описани в следния сайт:

                      http://joseph_berrigan.tripod.com/an...ylon/id46.html

                      Общ план на фрагментите от „Стелата на ястребите”(или лешоядите )



                      Ето го и Еанатум малко преди да хвърли копие с лявата ръка и държащ сърповиден меч в дясната, качен на бойна колесница. Има някаква странна препаска върху шлема, но определено липсват рога.



                      Воините от горния и долния ред, също нямат рога на шлемовете, а тези от долния ред носят копия и секири

                      http://www.lessing-photo.com/search....TURES&p=1&ipp=

                      Има една друга стела от Месопотамия, тази на акадския владетел Нарам Син, наследника на Саргон и на нея "царят" Нарам Син е изобразен с великански ръст носещ рогат шлем.

                      Last edited by Francis Drake; 17-08-2011, 00:54.

                      Comment


                        #12
                        Според д-р Рафаеле Д'Амато и Андреа Салимбети микенците, а вероятно и минойците са използвали шлемове украсени с рога. "Рогата" са били изработвани от бивни на глиган, рога от елени, а също и от метал. Ето няколко различни типа микенски шлемове, според италианските учени.



                        Печат от Кипър



                        Печат от Вафио



                        Печат от Кносос, шлем с еленови рога



                        Фрагмент от хетска керамика от Богазкой, около 1350 г. пр. н.е. с изобразен
                        вероятно ахейски предводител. До нея възстановка на същият шлем от Д'Амато

                        Last edited by Francis Drake; 18-08-2011, 10:03.

                        Comment


                          #13
                          Фрагменти от ваза намерена в Микена, XVI век пр. н.е.



                          Един кратер от Микена, открит от Хайнрих Шлиман с малко спорна датировка и
                          по-известен, като Warriors vase.



                          Според Оакшот, Д'Амато и др. "вазата на воините" е изработена около 1200 г. пр. н.е., но според други автори е с около 450 години "по-млада".

                          Шлемовете били изработени от кожа и усилени с бронзови пулове (според А.Салимбети и Р.Д'Амато)



                          Подобен шлем е известен от статуя открита в Угарит (Сирия), датирана също около 1200 г. пр. н.е.

                          Last edited by Francis Drake; 17-08-2011, 02:12.

                          Comment


                            #14
                            От Енкоми (Кипър) има две статуетки с рогати шлемове, които отново са датирани около 1200 г. пр. н.е.





                            Бронзова статуетка на воин от Сирия (също от 1200 г. пр. н.е.) ни показва коничен шлем с три рога.

                            Comment


                              #15
                              gladiator каза:

                              ...Следващите рогати шлемове, с чиито изображения разполагам, са от Египет, храма при Мединет-Абу, 20 династия, 12 в.пр Хр. На тях е изобразен разгрома на “морските народи” от Рамзис III. Войните от племето шардана, носят шлемове, подобни на днешните бойни каски, с два малки рога на върха.
                              Хиатоса между тези и следващите находки е твърде голяма, така че е трудно да проследим приемственост. Странно, е че шлемове с рога се появяват при гърците. Те са рядкост, явно са използвани при някакви религиозни обряди, тъй като едва ли е удобно да се използват в бой. При шлемове от типът коринтски, през 7-6 в. пр.Хр...
                              Шардана (S'-r'd-n) за пръв път се споменават в табличките(писмата) от Амарна около 1350 г. пр.н.е., като част от египетския гарнизон в Библос. Появяват се отново по време на Рамзес II. В битката при Кадеш, част от телохранителите на Рамзес II са шардана. При фараон Мернептах, шардана участват в коалицията на т.н. Морски народи и се сражават срещу египтяните. В барелефите от Мединет Абу (по времето на Рамзес III), групи от шардана са се сражават за Морските народи, а други са съюзници или по вероятно наемници на египтяните. Разликата между шлемовете на едните и другите е само наличието на диск, символ на Ра, върху шлемовете на наемниците шардана сражаващи се за Рамзес III.

                              Два от барелефите от Мединет Абу (около 1180 г. пр.н.е.), както и различни типове шлемове на шардана според Д'Амато.



                              На по долната снимка е изобразен воин шардана, носещ бронзов шлем с рога и слънчев диск. От Луксор около 1280 г. пр.н.е.



                              За последен път шардана се споменават между Морските народи покорили финикийското крайбрежие в Ономастикона на Аменемопет (1100 - 1075 г. пр.н.е.), но все пак между тях и коринтските шлемове с рога от VII-VI век не съществува хиатус. На остров Сардиния са открити фигурки на войни носещи рогати шлемове, които някои автори преписват на шардана или техни наследници. Интересно е, че се датират X-VIII век пр.н.е., а някои дори от VI век пр. н.е.

                              Comment

                              Working...
                              X