Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Развитие на броните на Запад и Изток

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Брокиер дава описание на доспехите на балканските воини от нач. на ХVв. Сложих го, защото посочва, че те приличат на тези от времето на Рим. За това ставаше там.
    Иначе все пок трябва някаква основа на която да се определи какво е било въоръжението и бронята.
    А възможностите са 3:
    1. Запазени брони от това време. Големия проблем тук е датировката
    2. Изображения - миниатюри, монети, печати, портрети, мозайки, статуи и др. - доста по-добри възможности за датиране, само дето тези детоса ги правили може да не са били запознати с въоръжението, да архаизират или да фантазират.
    3. Текстове - хроники, трактати, вкл. и рицарски романи. Последните също са интересни, защото там се набляга не толкова на някакъв исторически процес, а на живота на рицарите вкл. участие в битки и турнири, въоръжение... Тук има разбира се също доста анахронизми - най-често те са свързани повече с епохата на автора, отколкото с отразяваната - напр. Артуровия цикъл, Последния бой на Ролан и др.
    Въпреки посочените недостатъци, това е реалната основа. Другото е измишльотини - изсмукване от пръстите колко желязо можело да се добие и др. под.

    Comment


      #62
      Galahad написа
      А възможностите са 3:
      Съгласен съм. За жалост периода на средновековието за Византия относно оръжието е твърде мъглив. Искаш ли още миниатюри?
      Виждал ли си печата на Анри дьо Ено от Търновският музей?

      Comment


        #63
        gladius написа
        Съгласен съм. За жалост периода на средновековието за Византия относно оръжието е твърде мъглив. Искаш ли още миниатюри?
        Виждал ли си печата на Анри дьо Ено от Търновският музей?
        оправих се с паролата си

        Comment


          #64
          Всъщност и 10 кила да е ризницата пак понижава боеспособността аз съм върл противник на защитното облекло от както почнах да тренирам с него.А не знам защо но всички са свикнали да изкарват западните воискари по тежко бронирани от източните...в момента ме мързи яко и не ми се рови за турски спахии и тежка еничерска пехота но по тях има доста железария...Да не забравяме че когато персите са имали катафрактари келтски,германските и бретонските племена са цъкали полуголи из горите Ето една картинка и две снимки на кумански тежки конници.В една книжка имам възстановка на кумански кан в пълно бойно но нямам скенер и не мога да е поместа :shrug: жалко че не мога да издиря един руски сайт с руско рицарско снаряжение имаше го някъде из форума на линк има страхотни образци на брони и оръжие!
          Attached Files
          ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

          Comment


            #65
            Виждал ли си печата на Анри дьо Ено от Търновският музей?
            Ако имаш хубава снимка на печата на Анри ще съм ти много благодарен ако ми го пратиш, защото моите изображения на печатите и на Анри и на Балдуин са ужасни.
            Но се опасявам, че ми говориш за печата на един от последващите императори - Робер дьо Куртене. От него имам хубави снимки.

            Всъщност и 10 кила да е ризницата пак понижава боеспособността
            Рицарите по правило са конници (тя и самата думичка това означава), така че не е чак толкова съществено това тегло.

            в момента ме мързи яко и не ми се рови за турски спахии и тежка еничерска пехота но по тях има доста железария
            През 14 и дори през 15 век турците са били доста зле и въоръжени, и защитени. Навярно е ставало дума за тежката сръбска конница или по-точно за контингентите на християнските васали на султана (респ. т.нар. спахии-християни).
            Last edited by ; 24-09-2005, 22:10. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

            Comment


              #66
              Ами това че си конник въобще не значи че можеш да качиш вурху себе си 20 кила желязо и да си размахваш...сабята свободата на действие наиситина намалява драстично...абе качи се на кон слагам ти обикновена кожена ризница и ти гарантирам че на 5тата минута си е хвърлил :tup: А като казвам турски брони имам предвид турски не сръбски конници или някакви други не знам за теб ако турското снаряжение е лошо какво по добро може да се извади за периода...Еее ТВВ да каже пак сайта на Аскери музея в Стамбула да видиш за какво става дума.
              ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

              Comment


                #67
                Тъп пример но коженото ми яке е 10 кг. е колко ще тежи на кон?
                Писах вече, че тези кожени ризници доста ме съмняват.
                Хората никога не са били глупави да се навличат с железария, та някой умен облечен с миризливи кожи да ги коли на воля.

                Comment


                  #68
                  Мисля че не си разбрал какво съм написал
                  ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                  Comment


                    #69
                    Araslan написа
                    Мисля че не си разбрал какво съм написал
                    За кожените доспехи-има една куртка от биволска кожа, която се използва през 17 в, но съм чел за нея че е обработвана с някакв вещества извличани от китовете.
                    Китайците също използват кожени доспехи, но ги покриват с лак, като изолатор срещу влагата.
                    Явно само кожа не е добър предпазител.
                    Attached Files

                    Comment


                      #70
                      Мисълта ми беше че дори и кожена ризница ограничава движението само опитен воин е в състояне да върти вещо оръжие като е накичен със сума ти екстри това искам да кажа.Наистина кожените доспехи(ако мога така да ги нарека) не са само от кожа ами към нея са се добавяли какви ли не лакове и лепила кожата се е пресовала и т.н.
                      ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                      Comment


                        #71
                        Ще сложа няколко картинки.
                        Първо малко реконструкции:

                        Симон дьо Монфор:

                        Алфонс дьо Поатие:


                        Тибо дьо Бар:


                        Рицарска армия:


                        И малко печати:

                        Раймон от Тулуза:


                        Филип дьо Алсак 1188г.


                        Почти от същото време- Ричалрд Лъвското сърце 1189:


                        Санчо V²² Наварски 1214г.


                        Guillem de Cervera , 1220


                        Roger de Foix , 1241


                        Тибо ²²² дьо Шампан


                        Жан дьо Ибелин:


                        Печатите, които съм сложил са от времето на ²²² и ²V кръстоносни походи, до края на Латинската империя. Сложих доста, защото всъщност това е периода, когато са сблъсъците между Изток и Запад касаещи най-много България.

                        Comment


                          #72
                          Продължавам благородното начинание на колегата. Вярвам, че всички се убедиха, че рицарите в нач. на 13 в. съвсем не са тежки.
                          Attached Files

                          Comment


                            #73
                            Противниците по Светите земи.
                            Attached Files

                            Comment


                              #74
                              Още няколоко от 11-12 век
                              Attached Files

                              Comment


                                #75
                                По мое мнение, всички източни брони са изключително повлияни от Византия. Руски, български, сръбски, кумански, османски - всички имат множество общи черти. Рзбира се, Византия ги наследява от тежките(тежки, сравнени с останалите в своя период) катафракти на късната римска империя, която пък ги взаимства от малоазийските войски, използвани от нея. Естествено, има различия, има и еволюция, но основите остават същите. Специално, на балканите и в руските земи може и да има силно влияние останало от различните номадски племена, преминали през района. Но и те все пак тръгват от земи силно повлияни от персийската култура и съответно въоръжение. Какво ще кажете по въпроса?
                                "Щом не щеш мира, на ти секира"

                                Comment

                                Working...
                                X