Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сабите във Византия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Сабите във Византия

    Навсякъде има останки от саби на какви ли не народи от Средновековието. Знае се много и за викингските саби, и за тези на авари, българи, маджари и др. конни народи, за арабските, за тези на западните рицари и т.н.т. Обаче почти нищо не се знае за византийските, даже такова понятие няма.
    Това до голяма степен се дължи на разнообразието от наемници, които Византийските императори ползват и които са воювали с техните си собствени оръжия. Но все пак не е възможно да не е иамло саби, които византийците да са позлвали. В началото като наследници на Римската Империя, със сигурност конниците им са били въоръжени със сабята спата, останала от римската кавалерия. От тази двуостра дълга сабя произлизат общо взето всички европейски средновековни двуостри мечове. Но как се е развила формата й във Византия е малко известно.
    Има няколко саби, за които се предполага, че са византийски. Една от тях е сабята на Свещените римски императори, чиято ножница е украсена в стил, характерен за Константинопол (за това се съди по заграбените предмето от 4-ия кръстоносен поход по настоящем във Венеция) и дори има върху нея Византийския Имперски Орел. Има още няколко предполагаемо византийски саби в арсенала на Топ Капъ (там за съжаление те не са изложени).
    Според писмени описания и църковна живопис са направени някои изводи за общия вид на византийските мечове (на които обаче не може да се разчита 100%), като един от тези изводи е че главата на ефеса (долния край) е бил сферичен, с формата на идеална сфера.
    Това е доста интересна тема, за която много малко се знае и се чудя какво мислите вие по въпроса и дали знаете нещо?

    #2
    Спатата няма нищо общо със сабите. Това е вид късноримски меч. От него, впоследствие, се развиват ранносредновековните мечове, познати от множество находки от Западна и Средна Европа. За всички тези находки има издадена една огромна монография на германеца В.Менгин, издадена през 1983г. Тези оръжия имат нещо общо по между си колкото булдозера и багера.
    Какво значи "двуостра дълга сабя"??? Ако има двуостри саби - това им се случва само при върха. Ако има двуостри саби - наричат ги м е ч о ве!!!
    В мякои Стратегикони от VII-Хв. се среща понятието "парамирион", което евентуално е близко по изглед до сабята или по-скоро до това, което руснаците наричат палаш. Някои тежки византийски конници са описвани въоръжени и с меч и с "парамирион".
    На един сребърен византийски съд, даниран в VI-VIIIв., съхраняван в Метрополитън музеум има един воин, който, евентуално, е въоръжен с криво прободно-сечащо оръжие.

    Comment


      #3
      [QUOTE=nikita]Спатата няма нищо общо със сабите. Това е вид късноримски меч.QUOTE]
      Не е късноримски, а първоначално кавалерийски, преминал на въоръжение и у пехотата през 3-4 в.
      sigpic

      Comment

      Working...
      X