Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Бъдещето на роботизираните и дистанционни бойни системи?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Бъдещето на роботизираните и дистанционни бойни системи?

    Здравейте!
    На скоро моделирах хамериканско муле щурмови вариант... хелп ю инджойд!







    Та интересуват ме вашите мнения и предположения относно:
    Ще заменят ли подобни машинки търчащите маринки с въоръжение от тежки картечници и ракети Javelin?
    Има ли перспективи да се премине изцяло на дистанционно управление на безпилотни ЛА, и други машини с автономен изкуствен интелект?
    По-ценен ли е високотехнологичният ресурс от професионалния американски новобранец?

    #2
    С автономен изкуствен интелект - хмм - терминатори и после, каква стана тя. А дистанционно управляеми с сателитна връзка, нали така падна един шпионски такъв в Иран, че както се говори, паднали го китайците, разбили кодовете и дали команда падни ... Сега си имат безплатно стелт технология за новият си супер изтребител пето поколение.
    Бъдеще имат, определено, защото са скъпи и става добър бизнес.
    Поздрави!
    За осъдените на живот и смъртта е приключение!

    Comment


      #3
      Тази работа с ИИ най-добре да се разглежда в неопределено бъдеще: засега е непостижима. Така че всякакви автоматизирани машинки ще разчитат на оператор, който да ги управлява и да взима важните решения. Що се отнася до сравнението между военнослужещ и дистанционно управляван робот, то, според мен, въпросът се свежда де преценка по няколко различни пункта:

      1) доколко може да се осигури безпроблемно и сигурно дистанционно управление според "бойната среда", в която ще се използват (особено срещу противник, който разполага със съответното технологично ниво).

      2) доколко ефективно подобен робот може да наблюдава и разузнава, т.е. да доставя информацията, която е необходима за взимане на тактическо решение в реално време, в сравнение с човек на място (в тази връзка: каква е разликата в качеството на взиманото решение, когато няма реална опасност за взимащия го и той не изпитва в съответната степен стреса на ситуацията).

      3) доколко универсално ще е "шасито" на подобен робот в сравнение с подвижността на пехотинец.

      Иначе несъмнен плюс е замяната на евентуална човешка загуба със загуба на машина, което при всички случаи излиза по-евтино във всеки един смисъл.
      Аз си мисля, че постепенно този род машини ще стават все по-чест спътник на войниците на бойното поле, но без да ги изместват, а по-скоро да ги допълват - особено за задачи, които са високо рискови.

      Comment


        #4
        И за какво му е на това чудо лебедка, като няма щурман да му я опъва?
        Има даже два пътя за развитие на такива неща. Варианта с дистанционното управление е несериозен, особено при адекватно РЕП. Единия е изкуствения интелект, и там работата наистина е до никъде. Другият е копиране на поведението на насекомите. Да му се вгради набор от прости рефлекси може. И тогава се опира до истинския проблем - кой, и с какъв акъл ще позволи на машина, да взема решение за убиване на хора.
        Прочее, човечеството има достатъчен опит от използването на подобни технологии - например капаните, или мините. Резултата винаги е неизбежна дива ескалация на отговора на засегнатата страна. А никой не ще да му стоварят никакво ОМП, нито тълпи от камикадзета в собствените си градове.

        Comment


          #5
          Варианта с дистанционното управление е несериозен, особено при адекватно РЕП.
          Въпреки средствата за РЕБ, в момента това е основният, да не кажа единственият тип такива машини. Така че не е чак толкова "несериозно", поне за сега.

          Другият е копиране на поведението на насекомите. Да му се вгради набор от прости рефлекси може.
          Доколкото съм се интересувал (не е достатъчно), не е толкова просто. Swarm-овете са добра идея, но има изключително много проблеми за всичко, което не е летящо/плуващо и е дори малко по-сложно от търкаляща се топчица: разпознаването. Не е чак толкова трудно да се съставиш генерални правила за поведение на високо ниво, разпознаване на свой/чужд и прочее алгоритми от този сорт. Проблем е да копираш еволюционните механизми за разпознаване на средата и намиране (избор) на оптималния път през нея. Нещо, което е изключително просто дори за най-простите насекоми и дори вируси и бактерии изисква невероятно много изчислително време (и съответно енергия и цена), за да се постигне в автоматичен режим. Това е главната спирачка пред изцяло автоматичните системи, а не толкова изкуствената интелигентност (не че тя не е проблем сама по себе си).

          Comment


            #6
            Насекомите нямат централен процесор, имат мрежа. Това е и различността на идеологията. Всеки ганглий се занимава със своята част, и свой набор от реакции на средата, така и не трябва изчислителна мощност.
            А дистанционно управляемите системи явно правят нещо срещу племената с лъковете, но щом опряха до адекватен противник, работата се спече. В момента руснаците и китайците отбраняват далечните си рубежи в Сирия и Иран, и ето че приземиха безпилотния разузнавач където им трябваше. Крилатите ракети също нямат очакваните резултати. За реално ефективна се смята единствено руската ПКР "Москит", и там тайната е че на крайния участък на траекторията тя изключва всички външни канали за управление.

            Comment


              #7
              Насекомите нямат централен процесор, имат мрежа. Това е и различността на идеологията. Всеки ганглий се занимава със своята част, и свой набор от реакции на средата, така и не трябва изчислителна мощност.
              Въпросът не е в "идеологията", а в съвсем простите проблеми като как да научим една програма въз основа на сетивата си да си проправи път в богата на препятствия среда (затова и не говоря за движение във въздуха или по морската повърхност). Т.е. най-простото нещо, което всяко живо същество се научава да прави, при това често разполагайки със съвсем ограничена "изчислителна мощ". Това е проблем, при това съществен, ако се проектира самоуправляващ се робот, който трябва да се движи по повърхността и да прави това в най-различна, а не ограничена или предварително оформена среда, за която да е специално подготвен. Тук "мрежата" няма никакво значение, защото говорим за отделния робот, а не за цялото от множество роботи. Доколкото съм чел, засега няма адекватно решение на този проблем, копирането на "природното решение" не върши работа, защото то не се превежда добре в изчисления.

              Що се отнася до това кое се е провалило или не - това съвсем не е решен въпрос - мнения много. Тъй или инак, това е единствената работеща в момента система. Използва се в реални бойни действия.

              Comment


                #8
                Идеологията е на системата, а мрежата е вътре в единствения организъм. Там няма главен мозък, всеки крайник изпълнява едно от няколко възможни действия, съобразно собствените си препятствия. Нагоре по иерархията старши ганглий синхронизира работата на еднотипните, и също изпълнява един от няколко възможни варианта. Това е и единствения начин за минимизиране на необходимата изчислителна мощност, и на енергетиката.
                От много години в щатите има обявена награда за безпилотни джипове, и всяка година правят нещо като състезание. Там някакви почти използваеми резултати вече има, и не това е проблема.
                Но такава система е достатъчно тъпа - никога не си чувал за политика на насекомите, нали? Правилно - няма и да чуеш, те нямат толкова сложни алгоритми.

                Comment

                Working...
                X