танкиста от Харков написа
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Заровени танкове
Collapse
X
-
По следите на немските танкове в БА:
EAMCI steht für: Europa-Arbeitsgemeinschaft für Mensch-Computer-Interaktion Die Nutzung der Möglichkeiten des Computers in einem multikulturellen Kontext und ihre gesellschaftlichen Implikationen – hierzu bietet sich der Standort Bulgarien an der Grenze von Orient und Okzident idealerweise an. Der fortschrittliche Einsatz von Computern, insbesondere die neuen Chancen des Internets für Marketing und politischen Dialog, sollen hier aufgezeigt […]We don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
-
Дибо, пускам статията направо като текст, защото линковете имат навика да умират, пък и много хора не ги четат, а тя е интересна.
По следите на немските танкове в БА
Напоследък в публичното пространство нашумя темата за немската бронетанкова техника, постъпила в Българската армия (БА) и вкопана впоследствие в пограничната полоса на югоизточна България. Медийният и обществен интерес са напълно оправдани и навременни. Защото става въпрос за един от символите на бойната слава на БА с неговите не само финансови, но и чисто морални измерения. Съдбата на вече изваденото "старо желязо" и на това, което ще остане като безмълвен символичен страж на предните постове на родината, ще покаже що за патриоти, граждани и данъкоплатци сме ние, българите, в действителност.
Какво показва историческата справка. В годините на Втората световна война (ВСВ) България започва засилен внос на оръжие от Германия по т. нар. програма "Барбара". Тя включва изпълнението на "План 43" и "План 44". Договореностите са постигнати през януари 1943 г. по време на посещението в Германия на министъра на войната генерал-лейтенант Никола Михов. Важен компонент за увеличаването на огневата мощ на БА в условията на бушуващата война е придобиването и използването на необходимия брой танкове. През 1939 г. БА притежава 14 танкетки "Ансалдо Фиат" и 9 полугодни средни английски танкове "Викерс" с остарели тактико-технически данни. През 1939-1940 г. от бившето чехословашко въоръжение са доставени 36 броя 10.5-тонни танкове "Шкода" с достатъчно боеприпаси за оръдията и картечниците. Пак трофейни, но този път от френския арсенал, са доставените през 1941 г. танкове "Рено". И едните, и другите са твърде стари и са предадени предимно за обучение.
Танк Т-4 се съхранява в НВИМ - София
Снимка Красимир Тодоров
Съвременна бронетанкова техника започва да се внася едва по програма "Барбара". Това са 97 танкове "Майбах" - III и IV, като тип IV е напълно съвременна и модерна машина. Освен това по същата снабдителна програма са внесени и 50 бр. щурмови оръдия (самоходни артилерийски установки - САУ) със 75 мм оръдия. Към 6 септември 1944 г. броят на танковете в Бронираната бригада достига 142 машини, т.е. толкова, колкото притежава по щат една германска танкова дивизия. Но в това отношение германското Главно командване остава длъжник на българското. То не спазва обещанията си да достави на БА танкове за формирането на пет бронетанкови бригади - по една за всяка от сформираните тогава отделни армии.
В годините на студената война започва стациониране на бронетанкова техника по границата с Турция. Немските танкове и САУ започват да се вкопават и бетонират през 1957-59 г. След 1975 г. започва превъоръжаване на отделните картечно-артилерийски батальони (ОКАБ). Старите морално и физически остарели системи като 75 мм танкови оръдия Т-III и Т-IV, 75 мм противотанкови оръдия "Райнметал" и 76 мм возими оръдия ЗИС-3 се снемат от въоръжение и се изваждат от дълговременните огневи точки (ДОТ), разположени по протежение на граничната ивица в Югоизточна България. Следва първият логичен въпрос - какво става с това снето от въоръжение армейско имущество? В замяна там се монтират 85-мм куполни танкови оръдия, 76-мм бронирани корабни оръдия, 100-мм самоходни оръдия (САУ-100) и се предвижда като противотанково средство СПГ-9. Тази дейност е осъществена от службите "Артилерийско въоръжение" (АВ) на тогавашните 3-а и 2-ра армия. В този смисъл части и елементи от посочената техника следва да се търсят и в бившите АВ складове на 2-ра и 3-а армия, доколкото такива все още са останали. Те биха били безценни за окомплектоването на извадените от пограничната полоса танкови корпуси. Сведенията на тогавашните въоръженци за тези събития са изключително важни и те следва да станат обществено достояние.
Български оръжейни конструктори успяват да усъвършенстват ударно-спускателните механизми на снетите от танковете "Майбах" 75 мм оръдия и приспособяват 75 мм снаряди от танкови оръдия на танковете Т-III и IV за стрелба с оръдията на танк "Пантера", които са поставени на дотовете на ОКАБ. Следва и вторият логичен въпрос. След като водещи въоръженци от БНА твърдят, че по линията "Крали Марко" е имало и "Пантери" ("Панцер V"), то къде са те сега? Тези машини днес са само около 40 в целия свят и вървят на пазара по около 150 хил. евро бройката. И накрая вместо заключение. В момента НВИМ - София, притежава един "Майбах" Т-IV и три САУ на базата на танкове Т-III и Т-IV. Нека експертите кажат това много ли е, или малко. Оказва се, че понякога е много по-изгодно да замениш "излишното", вместо да го продаваш. Такива предложения от военни репортери вече се появиха в централния печат. Недопустимо е България да не притежава в музеите си нито една единица бойна летателна техника, покрила с неувяхваща бойна слава родните ВВС. Недопустимо е да не притежаваме нито един "Месершмит" Bf-109 G-6 и нито един Junkers 87D ("Щука"), защитавали родното небе през 1943-44 г. и взели активно участие в Заключителния етап на Втората световна война (1944-45 г.).
Като че ли е дошло времето да започнем и да разменяме. А що се отнася до 85-мм куполни танкови оръдия, модел Т-34, нека този път подходим по-нетрадиционно. Тези експонати биха били много добра основа за прохождане и у нас на т. нар. "военен туризъм". От това биха спечелили както бедните български общини, на чиято територия се намират, така и структурите на военно-патриотичните съюзи, които биха поели грижата за опазването им.
Майор от резерва Манол Тенчев
магистър по история и журналистика
ОБЯВИХА ГИ ЗА ПРОДАЖБА!
Пуснаха танкове и оръдия на разпродажба
От днес може да се купуват тръжни документи за участие в тайно наддаване за техниката
Диян Николов
Безпрецедентен търг предстои на 19 март в София. За първи път армията ни обяви тайно наддаване за стари танкове и оръдия. Тръжната документация ще може да се купува от днес в централния офис на ИА "Държавна собственост на МО" в София срещу 25 лева.
Частни лица и колекционери ще могат да наддават за 140 броя 85-милиметрови оръдия ЗИС-С-53 и ЗИС-С- 54 в куполни установки и в куполни установки от танк Т-34, за 6 броя 75-милиметрови оръдия Т-3 и танкови оръдия KVK с куполи "Майбах". Желаещите да се сдобият с ексцентричните екземпляри ще трябва първо да закупят документация, а след това да отидат на оглед в поделенията в Сливен и Ямбол, където се съхранява техниката, поясниха от агенцията.
Все още не може да се каже дали ще има голям интерес към машините и до какви пари ще стигне наддаването. Но за колекционерските екземпляри са възможни предложения около 30 - 40 000 евро, смятат специалисти.
Интересът към тази стара и изоставена техника по границата с Турция и Гърция бе засилен, след като преди Нова година стана ясно, че български офицер и двама германци са изкопали и изнесли зад граница един танк "Майбах". После бяха засечени опити да се отмъкнат и други машини. Оказа се, че иманяри редовно се интересували от изоставената техника.
Военното министерство обмисля мащабен план, с който най-бързо и ефикасно да се отърве от излишното въоръжение и техника. Става въпрос не само за старите и отпаднали от необходимост машини, но и тези, които са годни. Преди време военният министър Веселин Близнаков обяви, че очаква разчетите на Генералния щаб за отпадналата техника и тогава ще се търсят купувачи.
Само през 2007 година от свиването на поделения извън строя излязоха около 80 броя бронирана, верижна и колесна техника като танкове Т-72, БТР-ри и БРДМ-ми и др.
Тази година Горнобанската бригада в София ще се реорганизира в щаб с два механизирани батальона, а сливенската ще стане център за подготовка на танкисти. В трите ни танкови бригади ще има вече само по един танков батальон.
Идеята е страни, върху които няма оръжейно ембарго и имат нужда от такъв тип техника, да могат да я вземат на много по-ниска цена.
от вестник "Сега"
Comment
-
Този "Ягдпанцер" 4 модел 48 е бил оставен в засада. Ясно се вижда тежка та камуфлажна мрежа, с която е била покрита цялата кола.За да добият достъп до вътрешността американците са я отметнали вляво.Част от нея виси и от цевта. Вероятно е гръмната от 90 мм. "Светулка". Дупката от попа дението е ясно видима в десния ъгъл, над калника. Обърнете внимание на
резбата за дулен спирач на върха на цевта и заварения еМГе порт на челния панел.Тази кола няма вериги и вероятно по липса на време е набързо замаскирана. Щита на оръдието е оригиналния, докато на заровено
то на нашата граница е тип "свинска зурла".
Тази снимка е направена във Франция през лятото на 44-та. И още нещо - резервни гъсенични звена са монтира ни под оръдието за да предотвратяват попадения в основа
та на оръдейния лафет (под щита).Този проблем на практика доведе до създаването на "свинската зурла".
Съжалявам приятели, но на моя компютър изглежда красиво, а тук е под всякаква критика.Last edited by еМГето; 06-03-2008, 13:34.
Comment
-
Гост
еМГето написаНе е въпроса в корекцията gollum. Това не може да продължава така.
Заема се излишно място-аз го постя веднъж,а след корекцията е постено
отново. Имам Адоби фотошоп, но то не е достатъчно само да го имаш,а и
да знаеш как се работи с него, пък аз както вече писах технически съм
гола вода.
за сваляне на безплатния конкурент на Photoshop - GIMP. Ако имаш мерак за около месец ще му свикнеш...
Comment
-
Гост
Всички важни функции имат графични бутони (по тях се подсещаш). Освен това в нета има много уроци за него, даже и на български: http://uroci.net/tutorial/Gimp/
Comment
Comment