Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съветски мобилни комплекси балистични ракети

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Даа FROG енаименованието на този комплекс съгласно класификацията на NATO.

    Comment


      Dinain написа
      Мирако, натовското означение на "Луна-М" "Фрог" ли е? Спомням си че Ирак, Иран и Сирия имаха "Фрог", за същите ракети ли става дума?
      да, така ги класифицират, всъщност целия range:
      FROG-7A (3R-11, 9K21, 9M21, Р-65)
      FROG-7B (9K52, 9M52, Р-70) - Луна-M

      между другото винаги съм смятал, че наименованието идва от английската дума за жаба, но не е така - това е абревиатура и означава Free Rocket Over Ground. с това НАТО обозначава типа ракети с относително малък обсег на действие като Луна, постоянно цилиндрично сечение, стабилизирани в полет чрез въртене около надлъжната си ос.

      Dinain, прав си, че има противоречие в написаното от мен, подходих емоционално. трябва да си призная, че лично на мен ми е трудно да разбера защо трябва да се унищожи нещо, които моите и твоите родители, а вероятно и техните, са изплащали. не съм военен плановик, но предполагам че винаги може да послужи за нещо дори такъв комплекс - все пак "луна"-та има обсег примерно 70 километра - колкото едни комплекси "Смерч" (не знам дали нямаме и такива) и едва ли някой би обстрелвал Истанбул с нея (той не е ли по-далече?). за ефективността на иракските удари ти определено ще си по-запознат - от цялата работа аз не съм видял нито един кадър в която и да е медия. иракските ракети "Скъд" са модифицирани за ударите по Израел с повече гориво за сметка на бойната глава, така че бойният товар може да е дори по-малко от 600кг (до 1 тон в различните модификации. между другото при по-късните модели се споменава химическа, ядрена, фугасна, термобарическа бойна глава, както и няколко вида късетъчни - с бетонобойни елементи, с противотанкови и противопехотни мини и т.н. - и не се знае кой комплекс точно е бил у нас на въоръжение; с модификациите се повишават характеристиките.). освен това тъй като КВО е % от далечината на полета при този тип ракета точността също спада (последната модификация от 80те години прави изключение с КВО 50 метра при 700 км обсег). в никакъв случай не бих казал, че съжалявам за ниската им ефективност там - напротив. какво точно е станало ще разберем след около 50 години, предполагам. комплексът е проектиран с определени цели, за които явно тази бойна глава е била достатъчна, иначе руснаците просто щяха да направят по-голяма и толкова.

      лично за мен (никого не искам да убеждавам) фактът, че ни се наложи да нарежем комплексите вместо да ги консервираме и да ги изведем в резерв говори само за едно: те все още притесняват някого, при все напълно отбранителната доктрина на страната ни. (само да спомена, че ние май сме били последният оператор на СС23, или предпоследният, тъй като се очакваше Словакия също да унищожи нейните, но не поради непригодност, а защото такава е международната договореност, според която Русия не притежава НИТО ЕДИН такъв комплекс в момента.)

      навярно различията ни идват от начина, по който гледаме на въпроса (не твърдя, че аз съм прав) и едва ли ще се стигне до "консенсус". да сложим ли точка на спора?
      Last edited by 3F122; 26-05-2006, 22:44.

      Comment


        Във Варненския военноморски музей се намира и уникалния първи противокорабен ракетен комплекс.
        Пусковата установка на същия е видна зад хеликоптера на посочената по-долу снимка.
        Действието на тази ракета е аналогично на ракетата от комплекса Рубеж, който се явява заместител на посочения на снимката.
        Пусковата установка е буксирна и силно наподобяява ПУ на зенитните ракетни комплекси "Двина".
        Ракетата е с въздушно реактивен двигател и има стартов ускорител с твърдо горива(БРД).
        Била е на въоръжение почти до постъпване на комплекса Редут в "Балканите".
        Attached Files

        Comment


          кратка илюстрация за употребата на мобилни балистични ракети - специално за онези, дето се чудят за к`во са тия ракети. цитат от книгата на ген. Г.Трошев "Моята война"

          "Генерал Беспалов сообщил мне, что два боевика с белым флагом подошли к зданию военной комендатуры и выдвинули следующие условия: "Вывести из здания комендатуры весь личный состав и сдать оружие". При этом требовали снять российский флаг и вывесить "ичкерийский" — с изображением волка. Комендант все предложения отверг. Бандиты дали час подумать и пригрозили, что в противном случае пойдут на штурм".

          В Шали, по сведениям разведки, вошла банда А. Арсаева (несколько сот человек), которая сосредоточилась в одном из дворов в двухстах метрах от здания военной комендатуры города. К ним присоединились и местные боевики..."

          В это время я находился в Ханкале, в штабе Объединенной группировки на служебном совещании. На меня вышел генерал Ю. Слесарев (начальник ракетных войск и артиллерии восточной групировки): "Товарищ генерал-лейтенант, мне довели информацию по Шалям, разрешите нанести удар ракетой? Мы все тщательно рассчитаем, данные по местонахождению имеются. Своих не заденем".

          Немного подумав, я приказал готовить удар. Конечно же, понимал, какую взял на себя ответственность. Но в данной ситуации просто не видел другого выхода: если бандиты пойдут на штурм, будут большие потери (превосходство боевиков было троекратным). Оборонявшие военную комендатуру долго бы не продержались. А главное в той ситуации — я был уверен, что ракетчики сработают ювелирно. Так в конце концов и вышло. Я опять вышел по телефону на военного коменданта и довел свое решение по нанесению ракетного удара, запросил его "добро" (как-никак, а ракета полетит к ним). Генерал Беспалов, не колеблясь, сказал, что другого выхода нет, и выдал мне уточненные координаты местонахождения бандитов (спасибо офицеру ФСБ, который их раздобыл). Я приказал "укрыть" (занять подвалы, траншеи и окопы) весь личный состав комендатуры и РОВД.

          На подготовку пуска понадобилось 15 минут. Ракетчики ввели исходные данные, внесли поправки на метеоусловия в районе цели. В результате прямого попадания было уничтожено более 50 и ранено около 70 боевиков. Это позволило сорвать планы бандитов захватить комендатуру и РОВД и установить контроль над городом.

          Таким образом, уже к вечеру Шали и Аргун были разблокированы. Понеся ощутимые потери, бандгруппа ушла в горы. Крупномасштабная акция, на которую так рассчитывало командование НВФ и Масхадов, провалилась."

          и още - в боя за Комсомольское

          "Еще одна попытка уйти из села — на стыке позиций 503-го полка и подразделения МВД — была сорвана благодаря применению оперативно-тактической ракеты "Точка-У". Зона сплошного поражения заняла площадь порядка 300 на 150 метров. Ракетчики сработали филигранно — удар пришелся точно по бандитам, не затронув своих."
          Last edited by кало; 27-05-2006, 14:27.

          Comment


            3F122 написа
            навярно различията ни идват от начина, по който гледаме на въпроса (не твърдя, че аз съм прав) и едва ли ще се стигне до "консенсус". да сложим ли точка на спора?
            Аз мисля че на въпроса може да се гледа само по един начин - цена срещу полза. А след влизането в НАТО просто не виждам нужда от тези ракети. "Концензус" може и да не достигнем, но с удоволствие слагам точка
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              miraco написа
              Във Варненския военноморски музей се намира и уникалния първи противокорабен ракетен комплекс.
              Пусковата установка на същия е видна зад хеликоптера на посочената по-долу снимка...
              дано не бъркам, но на мен тази ракета ми прилича и на КСР 5 или нещо такова, носена и от Ту16 през 50те години. по-късно на същата база има и летящи мишени. възможно ли е да са същите или просто схемата на всички е била еднаква тогава?

              Comment


                Да добавя само няколко уточнения:
                1) П-15 е ползвана и срещу наземни цели от индийците срещу Пакистан от ракетни катери Оса. Индийците откриват, че пакистанските резервоари за петрол до брега се охлаждат по-бавно привечер от земята наоколо => една вечер пускат ракета П-15 с топлинно насочване и тя поразява целта.
                2) Русия няма СС-23 (Р-400 Ока) защото СССР подписва със САЩ договор според който двете страни не може да притежават ракети с наземно базиране и обсег между 500 и 5500 км. Затова си отиват Пионерите, Ока, Пършинг, наземние Х-55 и томахавки... Всъщност Ока май има малко по-малък обсег от 500 км, но американците настояват ракетата да бъде забранена.
                „Аз, Драгомир, писах.
                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                Comment


                  ne e tia.

                  Comment


                    miraco, 3F122 май има предвид кометата (КС-1 Комета). В wikipedia намерих следното:
                    KS-1 'Komet' (AS-1 'Kennel') missiles over a combat radius of 1,800 km (1,125 m
                    Самата ракета е горе-долу МиГ-15 без пилот и с бойна глава отпред. Носена е от Ту-16 какато каза той през 50-те. (какво беше насочването на ракетата? нещо ми е много мъгливо познанието по въпроса... полуактивно? ама нещо с този обсег...).
                    А, малко интересна информация. Филмчетата от "Ударна Сила" говореха точно за тази ракета. При изпитанията е имало пилот, за да не се губи ценната апаратура. Затова малко преди сблъсъка пилота поема управлението и извежда ракетата от пикиране. Тъй като това е опасно, след всеки опит пилотът получава сума пари колкото да си купи нова кола (тоест много). След осмият опит конструктурът на ракетата решава да намали запалщането наполовина, но когато тест-пилотът вижда съобщението за намалението, написва на листа "Моята вдовица не приема това заплащане." По-късно документа стига до Сталин и той вижда добавеното изречение. Той написва до него "Съгласен съм" и оттам нататъка тестовете продължават като на пилота изплащат пълно възнаграждение.
                    Иначе на твоите картинки Х-22 я приемат на въоръжение при Ту-16, но по-късно.
                    „Аз, Драгомир, писах.
                    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                    Модератор на раздел "Военна Авиация"

                    Comment


                      Пилот написа
                      miraco, 3F122 май има предвид кометата (КС-1 Комета).
                      прав си! тази е ракетата. компановката прилича на МиГ 15 с радар :-) подведох с наименованието, ама нали не е при мен recognition guide-a...

                      Офтопик:
                      като си говорим за самолетоподобни чудовища потърсете за Х-20 която много прилича на МиГ 21, само че е по-малка (едва 14 метра дължина... и говорим за нещо, носено от Ту 95, не с наземно базиране... тия хора не си поплюват).

                      съджествам качествен (според мен) източник на информация по темите, които се разглеждат: http://www.fas.org/nuke/

                      тази федерация не знам от какви учени е, обаче аз открих сайта преди 6 години и очаквах биология и химия, а то... както и да е.

                      Comment


                        Пилот написа
                        Всъщност Ока май има малко по-малък обсег от 500 км, но американците настояват ракетата да бъде забранена.
                        Всъщност не май, а със сигурност обсега на Оката около 540 км.(поне с конвенционална БЧ) и всякак си влиза в Договора за унищожаване на ОТР и ракети със среден радиус с наземно базиране. И изпитанията за които говориш не са правени с ракета с пилот, а със самолет аналог(има статийки в първите броеве на АиК от тая година)
                        Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                        Comment


                          Обсегът на Ока-та е 400 км. Ракетата е причислена към договора с изричното настояване на Горби(виден миротворец).....
                          С пистолет и добра дума се постига много повече,отколкото само с добра дума

                          Comment


                            С Ока никога не е стреляно на разстояния над 350 км... ОТР-23 (Р-400) няма нищо общо с договора, но въпрекия това я нарязват. между другато тя е едно от първите оръжия, в които са използвани стелт-елементи

                            Comment


                              Sailor_Malan написа
                              Всъщност не май, а със сигурност обсега на Оката около 540 км.(поне с конвенционална БЧ) и всякак си влиза в Договора за унищожаване на ОТР и ракети със среден радиус с наземно базиране. И изпитанията за които говориш не са правени с ракета с пилот, а със самолет аналог(има статийки в първите броеве на АиК от тая година)
                              Вие пак се изказахте много неподготвен.
                              Казвам Ви още веднаж, че не е задължително да показвате незнанията си.Благодаря

                              Comment


                                miraco написа
                                Вие пак се изказахте много неподготвен.
                                Казвам Ви още веднаж, че не е задължително да показвате незнанията си.Благодаря
                                Не че те питам за мнението ви, та да ме информирате за него. Елементарно възпитание изисква да си траеш като не те питат.
                                Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                                Comment

                                Working...
                                X