Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Армата

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Филип написа
    Руснаците изкопираха американската програма future combat system.Двучленен екипаж намиращ се в корпуса на танка и управляем необитаем купол.
    Е, защо американския? Този род идеи са доста по-стари, да не говорим, че си имат местни вариации по темата. Това е по-скоро общо място в авангардните търсения по темата, въпросът е по-скоро кога ще стане технологично оправдано, а същевременно ще може да преодолее естествените възражения на военните.

    Comment


      #32
      Filip написа Виж мнение
      Нека да бъдем реалисти.Руснаците изкопираха американската програма future combat system.Двучленен екипаж намиращ се в корпуса на танка и управляем необитаем купол.Много ми се иска да видим 2015-та какъв ще е резултата.
      Екипажът е тричленен, пък от "future combat system" повече от картинки май не се е видяло. А в крайна сметка американсите изобщо се и отказаха. Наистина ще е интересно каква ще я свършат руснаците, защото никой друг не се е заел сериозно да прави нещо концептуално ново в тази сфера. Не знам обаче дали ще успят да покажат нещо реално през 2015 г., точно защото е доста амбициозно. В крайна сметка може да стане като с об. 195

      Comment


        #33
        Filip написа Виж мнение
        Нека да бъдем реалисти.Руснаците изкопираха американската програма future combat system.Двучленен екипаж намиращ се в корпуса на танка и управляем необитаем купол.Много ми се иска да видим 2015-та какъв ще е резултата.
        Нека бъдем реалисти - написал си глупост, но я отдавам на елементарно непознаване на материята.

        Руската програма няма НИЩО ОБЩО с FCS - скъпоструваща и, както се оказа, не особено ефективна програма за създаване на един основен вид бт, базиран главно на една платформа.

        Разработки на машини с отделна от БО бронирана капсула за екипажа, пълна автоматизация на процеса на зареждане на основното въоръжение и прочее, се водят от поне няколко десетилетия на много места по света. В бившия СССР има няколко прототипа, създадени в тая насока.

        Иначе - руснаците приемат три вида средна и тежка бт, като на тези платформи ще се базира цялата палитра от бойни, спомагателни, инженерни, специални и КЩ машини.
        Тези платформи са Бумеранг (колесна), Курганец-25 (средна верижна), Армата (тежка верижна).
        Благодарение на модулността, включително по отношение на защитеността, машините на тяхна база могат да се класифицират и като леки (някои варианти на Бумеранг), и като средни (варианти на Бумеранг, всички варианти на Курганец-25), и като тежки - всички варианти на Армата.

        Това, което ни интересува е танкът на базата на Армата. За него се знае доста - голяма част от разработките, включително концепцията на СУВ, концепцията за защита и осигуряване на подвижност са взети или пряко произтичат от разработвания дълги години об.195. Основните черти - разполагане на екипажа от трима души във високо защитена капсула в предната част на корпуса, отделена от БО; необитаем купол с основното въоръжение (152мм гладкоцевно оръдие при об.195, нов вид 125мм гладкоцевно оръдие за Армата); високо автоматизирана система за наблюдение, откриване на цели и целеуказване, управление на въоръжението - няколко канала за наблюдение, базирани на различни физични принципи - оптичен, тв, термовизионен, вероятно (на втори етап) - радиолокационен; автоматично откриване, захват и следване на типови цели с напълно автоматично изработване на данните за стрелба, включително на пределни разстояния; автоматично зареждане на оръдието с различни темпове в зависимост от ситуацията, автоматично определяне на оптималния тип боеприпас според заложените в компютъра типови цели, и условията на стрелба; дистанционно управление на основното и спомагателно въоръжение (с опция и за изнесено дистанционно управление като крачка към безпилотен роботизиран танк за особено опасни ситуации); обединени в общ комплекс инерциална и спътникова навигационни системи, цифрови карти на местността; цифрово управление на адаптивното окачване и на двигателя; хидрообемна трансмисия.
        Качествено ново ниво на защитеност на няколко "ешелона" - намалена възможност за откриване на танка по основните му физични полета - рл-забележимост, ич-забележимост, оптична забележимост; намалена възможност за захват на танка от средствата за целеуказване и средствата за поражение - система, наследница на Щора (с откриване и противодействие на лазерно облъчване, противодействие на боеприпаси, насочвани както по лазерно петно, така и в рамките лазерен лъч), противодействие на боеприпаси, насочвани по ич-канали, включително термовизионни. Активно противодействие на боеприпаси чрез комплекса за активна защита (КАЗ), който за разлика от предишното поколение защитава срещу голям набор от средства за поражение, включително такива, атакуващи отгоре. При попадение - защита от поражение на няколко нива - ДЗ от ново поколение, включително отгоре, даваща значим принос към основната броня и при кумулативни, и при кинетични боеприпаси, и при боеприпаси тип ударно ядро. Основна броня с различен вид вложки, осигурява повишена защитеност срещу основните ПТ-средства - най-вече отпред в пределните ъгли на маневриране (плюс минус 35 градуса), но и значително повишена кръгова защита за разлика от предишното поколение бт - особено от кумулативни преносими пт-средства - по бордовете, кърмата и отгоре. Предвидена е и защита на оптичните, тв и термовизионни средства срещу въздействие с високоенергийни лазери, включително защита на очите на екипажа.
        Ситуационната увереност се поддържа както от множеството оптични канали за наблюдение, така от "техническото" зрение на 360 градуса, осигурявано от защитени видеокамери, извеждано на многофункционални дисплеи пред екипажа.
        Това са накратко основните концептуални елементи на новия танк Армата. Кое как е реализирано - предстои да разберем.

        Comment


          #34
          не правят, защото това е остаряла концепция (остаряла още през 70-те) - това имах предвид.

          Иначе - Тази година разработват тежък противотанков ракетен комплекс на базата на Армата.

          Саратовский агрегатный завод приступил к созданию нового тяжелого противотанкового ракетного комплекса на базе унифицированной гусеничной платформы «Армата». По словам генерального директора предприятия Игоря Иванова, перспективный комплекс со временем заменит в войсках комплексы «Хризантема-С».

          Comment


            #35
            кало написа Виж мнение
            не правят, защото това е остаряла концепция (остаряла още през 70-те) - това имах предвид.

            Иначе - Тази година разработват тежък противотанков ракетен комплекс на базата на Армата.

            http://lenta.ru/news/2014/04/24/armata/
            Eми да де , остаряла но запада САщ , Англия , Германия и др. правят и продават , може би повече от Русия . Защо и руснаците не правят такива танкове и да ги продават на тия страни които купуват такива .

            Comment


              #36
              RAMMSTEIN написа Виж мнение
              Eми да де , остаряла но запада САщ , Англия , Германия и др. правят и продават , може би повече от Русия . Защо и руснаците не правят такива танкове и да ги продават на тия страни които купуват такива .
              Ти да не мислиш че някой купува военна техника на базата на технически характеристики.90% от избора зависи или от по-големият политически натиск офсетни пакети и пари под масата или от пропагандни рекламни хартийки.Ако бяха само на базата на технически характеристики мислиш ли че Леклерк щеше да е на въоръжение само във Франция и Емирствата май имаха от него.

              Comment


                #37
                Много интересни данни за оръдието на Армата - 2А82, боеприпасите му, перспективите за модернизация, както и някои други перспективни разработки (включително лазерна установка)

                Ни для кого не секрет, что благодаря развалу СССР и последовавшим за этим хаосом, Россия серьезно отстала в разработке и производстве танковых боеприпасов. Разработчик в лице НИМИ более 15 лет топтался на месте, пока к концу первого десятилетия XXI века не выдал БПСы "Свинец-1" и "Свинец-2" с практически предельной длиной в 740 мм. И то, для того что бы танки смогли их применять, пришлось серьезно модернизировать автозагрузчики. Новые АЗ под снаряды L=740 серийно начали устанавливаться на танки Т-90А с 2006 года, вместе с модернизированной пушкой 2А46М5 (ОКР "Мотобол"). Следом, тот же комплекс оружия начал устанавливаться и на модернизированные танки Т-72Б3. Однако, применение данных боеприпасов - это всего лишь возврат к паритету, причем очень склизкому, т.к. энергетические возможности системы "пушка-снаряд" в данном случае находятся на пределе и не имеют перспектив у в случае усиления защиты танков вероятных противников. Не удивительно, ведь эти боеприпасы должны были появиться на свет к середине 90-х годов. Однако, уже тогда велась работа на перспективу. Еще по результатам боев Первой Чеченской кампании, главный конструктор тагильского КБ Владимир Поткин сформулировал комплекс мероприятий, необходимых к внедрению с целью модернизации танков Т-72 и Т-90. В части вооружения предлагалась установка пушки 2А82 и БПС "Вакуум" длиной 1000мм. Эту пушку мы получили только спустя 10 лет. Ее дульная энергия примерно 1,2 раза превышает таковую у знаменитой пушки Rh120L55. Под пушку 2А82 с целью модернизации танков типа Т-72, Т-80 и Т-90 в середине 2000-х был разработан унифицированный боевой модуль "Прорыв-2". Но поскольку боевые отделения этих танков не могли вмещать автоматы заряжания рассчитанные на боеприпасы с L>740мм, а установка забашенного АЗ горизонтального типа по целому ряду причин была признана бесперспективной и даже не приемлемой, то пришлось в включать в БК все те же БПС "С-1" и "С-2", но с новым более мощным зарядом. Эту меру посчитали достаточной для модернизированных машин. Ведь вот-вот должен был быть принят на вооружение танк Т-95 с пушкой 2А83 калибра 152мм. Для этой пушки были разработаны БПС "Грифель-1" и "Грифель-2" ( вольфрамовый и урановый аналогично "С-1" и "С-2"). Так же был разработан осколочно-шрапнельный снаряд "Грифель-3". По незнанию, ряд экспертов в Сети его так же относят к БПСам, но это ОШС! Более того, никаких "грифелей" в калибре 125 мм, как это утверждают некоторые "эксперты", так же не существует! Если кто такое вякнет - считайте что человек не прошел тест на профпригодность и ситуационную осведомленность.
                Казалось бы, перспективный танк с такой мощной пушкой вынесет все и вся. Собственно так и есть. Однако... Однако "Г-1" и "Г-2" разрабатывались так же долго как и "С-1" и "С-2", а потому устарели. В силу ряда особенностей, которые обойти довольно сложно, эти снаряды имеют относительно высокую массу ведущих устройств. А это в свою очередь приводит к тому, что энергия выстрела расходуется в холостую. Мудреней говоря, эффективность использования дульной энергии у пушки 2А83 примерно в 1,5 раза ниже чем у пушки 2А82.
                Собственно отсюда пошла идея вооружить "Армату" именно новым 125мм орудием. При всем при том, в АЗ естественным образом помещалось бы больше 125мм выстрелов, чем 152мм. А это очень понравилось военным. Если быть точным, то АЗ Т-95 вмещал всего 24 выстрела, а вот точно такой же по типу АЗ "Арматы" уже 32. Разница как бы ощутимая! Дальше - больше. Пушку 2А82 для "Арматы" решили модернизировать, удлинив ствол на целый метр - до 7м. Интересно, что ствол 2А83 изначально тоже был семиметровый, но в ходе первых испытаний выяснилось, что на последнем метре не происходило приращения начальной скорости - как вышли из положения - не знаю, однако учитывая высокую степень унификации между 82-й и 83-й пушками могу предположить, что и в 125-м калибре пушка изначально прорабатывалась с более длинным стволом. Так или иначе, но удлиненную пушку 2А82А (назовем ее пока так ;-) ) сделали, и сделали именно под "Армату". Поскольку 82-я пушка проектировалась под значительно более высокое давление и имеет больший объем зарядной каморы, то для реализации ее энергетического потенциала была открытая новая ОКР по БПС - "Вакуум-1". В отличии от так и не родившегося "Вакуума", длина "единички" задана чуть скромнее - 900мм. ОКР по моей информации пока так и не завершена, хотя продукт, как говориться "на выходе". Думается, что вслед за "В-1" последует и "В-2" из другого металла ;-)) Для 82-й пушки был разработан и новый ОШС с подрывом на траектории. ОКР имела смешное название: "Тельник" (в ГАБТУ или ГРАУ явно окопался кто-то из ВДВ ;-)) ). Так что, БК "Арматы" будет состоять из "В-1" и "Т" + новая ракета 3УБК21 ОКР "Спринтер", а вот на счет кумы - не знаю и ничего сказать не могу. Вероятно, что кумы просто не будет - есть соображения на этот счет, но за недостатком достоверной информации пока помолчу.
                А что дальше? Дальше мы будем кардинально перегонять Запад. Сейчас немцы на базе Rh120L55 делают электротермохимическую пушку (это метание у нее такое). По тому же пути очень быстрыми шагами идем и мы. В рамках НИР с весьма говорящими названиями "Левша" и "Левша-М" были проведены первые опыты по ЭТХ-метанию. Они дали положительные результаты. Уже принято решение развивать это направление используя существующую пушку типа 2А82.
                Для БМП, к стати, тоже разрабатываются системы вооружения использующие новые физические принципы. Эти работы ведутся в рамках ОКР "Навязка". Точнее велись, ибо сегодня на ВИФе раздербанили на цитаты отчет о работе ОАО "Электромашина" за 2013 год в котором эта работа значится в прекращенных. Цитата:"По инициативе головного исполнителя ОКР «Навязка-СВ» прекращена. Обществом проведена инвентаризация. Фактические затраты направлены головному исполнителю". А вообще это должен был быть боевой лазер, примерно как в "Star Wars". Под него уже было разработано шасси. В прошлом году под выставку RAE-2013 деловой журнал "Большой Урал" писал: "разработана рабочая конструкторская документация, изготовлены опытные образцы шасси «Навязка-СВ» для изделия 1К147". Обидно, печально, да ладно... знать время еще не пришло.

                Comment


                  #38
                  кало написа Виж мнение
                  ...
                  А что дальше? Дальше мы будем кардинально перегонять Запад. Сейчас немцы на базе Rh120L55 делают электротермохимическую пушку (это метание у нее такое). По тому же пути очень быстрыми шагами идем и мы. В рамках НИР с весьма говорящими названиями "Левша" и "Левша-М" были проведены первые опыты по ЭТХ-метанию. Они дали положительные результаты. Уже принято решение развивать это направление используя существующую пушку типа 2А82.
                  Для БМП, к стати, тоже разрабатываются системы вооружения использующие новые физические принципы. Эти работы ведутся в рамках ОКР "Навязка". Точнее велись, ибо сегодня на ВИФе раздербанили на цитаты отчет о работе ОАО "Электромашина" за 2013 год в котором эта работа значится в прекращенных. Цитата:"По инициативе головного исполнителя ОКР «Навязка-СВ» прекращена. Обществом проведена инвентаризация. Фактические затраты направлены головному исполнителю". А вообще это должен был быть боевой лазер, примерно как в "Star Wars". Под него уже было разработано шасси. В прошлом году под выставку RAE-2013 деловой журнал "Большой Урал" писал: "разработана рабочая конструкторская документация, изготовлены опытные образцы шасси «Навязка-СВ» для изделия 1К147". Обидно, печально, да ладно... знать время еще не пришло.

                  http://gurkhan.blogspot.com/2014/07/blog-post_14.html
                  Kaква е тая химическа пушка ? , няква която използва някви загрети химически газове , дали има нещо повече за нея , ? и какви са и предимствата пред сегашната ?

                  Comment


                    #39
                    RAMMSTEIN написа Виж мнение
                    Kaква е тая химическа пушка ? , няква която използва някви загрети химически газове , дали има нещо повече за нея , ? и какви са и предимствата пред сегашната ?
                    Не съм сигурен, че разбирам коректно термина, но предполагам, че става дума за гаусово оръдие зареждано от МХД генератор използващ енергията на експлозив като енергиен източник. Идеята е, че сегашните системи практически са достигнали лимита си по отношение на началната скорост на снаряда.

                    Comment


                      #40
                      Angelmr написа Виж мнение
                      Не съм сигурен, че разбирам коректно термина, но предполагам, че става дума за гаусово оръдие зареждано от МХД генератор използващ енергията на експлозив като енергиен източник.
                      Sci-Fi

                      Просто заряда се детонира по различен начин, повишаващ КПД за сметка на оптималното горене. Дава към два пъти по-висока дулна енергия.

                      Comment


                        #41
                        В този случай от къде идва думата "електро" в името?

                        Comment


                          #42
                          Най-общо казано, възпламеняването става с впръскване на плазма, а тя се получава и се контролира с тоци.

                          Comment


                            #43
                            Интересно, технологията ми беше напълно непозната до момента. До колкото схващам плазмата се използва като катализатор за по-ефективно протичане на процеса на горене. Бях останал с впечатление, че при танковите оръдия вече е достигнат лимита на скоростта на газовия поток и че там е най-голямото ограничение. Но явно все още не е достигнат и има какво да подобряват там.

                            Comment


                              #44
                              На теория изстрела може да се усили доста, защото, освен катализата, самата плазма добавя енергията си към тази на взривното вещество. Помпай ток и си свиркай. На практика процесите още не били изучени както трябва. Във всеки случай сега работят с ниски температури (< 10^4К) и нищо чудно да ги вдигнат.

                              Comment


                                #45
                                Руските конструктори още не са се научили, че техниката се обслужва от хора...
                                Можете да им пишете, да ги научите. Вероятно мнението Ви се базира на огромен опит с конструирането и експлоатацията на MRAP-и.


                                Иначе - обещават пълна програма за парада на 9-ти май 2015-та (което значи, че част от изброените неща от новото поколение руска бт ще видим и по-рано):


                                Обнародованы планы показа на юбилейном параде самой современной военной техники. Впервые по Красной площади пройдут береговые ракетные комплексы «Бал» и «Бастион», самоходные артиллерийские установки «Коалиция-СВ», новые варианты автомобилей повышенной защищенности «Тайфун» и другие новинки.

                                Ожидается, что парадным строем по Красной площади также пройдут такие перспективные образцы бронетанкового вооружения, как танк «Армата», боевые машины пехоты и бронетранспортеры «Курганец-25», боевые машины пехоты «Бумеранг».


                                За продукцията на Курганмаш - на парада ще има 48 машини негово производство - БМД-4М, БТР-МДМ и Курганец-25 в два варианта - БТР и БМП. Тоест, ще минат общо 24 машини Курганец-25.
                                Говори се, че ще има също толкова единни колесни машини от новото поколение - Бумеранг - 12 във вариант БМП и 12 - БТР.
                                Разликите между двете са във въоръжението, но най-вече - в бронирането.


                                И още - нов тип бронева стомана за Армата - твърди се, че повишава броневите свойства с 15% - http://sdelanounas.ru/blogs/53717/

                                Comment

                                Working...
                                X