Съобщение

Collapse
No announcement yet.

коментар към това?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Искрено се учудвам как може толкова дълго в медиите и разни нет-форуми да се поддържа темата "Калашников". Поради особения ми статус някога в армията съм имал възможност да стрелям с с руски български и чехски "калашници" дори с М-16 и FN. При обикновена стрелба на оръжие закрепено в станок,"калашниците", независимо чие производство бяха даваха сходни показатели при всичките изискуеми по онова време тестове. С една дума - без разлики. Не съм присъствал или участвал в тестове относно продължителността на живота на оръжието или отделни негови компоненти, това не влизаше в задълженията ми. Чувал съм от тук от там по нещо, но не мога да дам мнение. Като цяло обаче"калашника" в сравнение с цитираните по-горе западни образци си е чисто дърво. Единствения показател по който това оръжие наистина се държи достойно е възможността му да работи и в силно замърсени среди - непретенциозно е! Това го доказа и световното му бойно използване. Ако обаче говорим за точност, групираност на огъня, скорострелност и някои други показатели въобще и дума не може да става - особено за сходните калибри 5,45 и 5,56. Дори и сравнението между калибрите 7,62 (АК-47) и 5,56 (М-16) не са в полза на АК-47.
    Намирам за изключително дилетантско исказването за изцяло фрезова изработка на кутията на "калашниците". Такова не е имало никъде и никога, освен може би при изработване на прототипа, когато е създадено това оръжие, но имам известни съмнения дори и за тогава. Консултант на лекото стрелково оръжие в СССР по онова време е бил Хуго Шмайсер и със сигурност е донесъл със себе си някои готови технологични решения от победената Германия.

    Comment


      #17
      я да попитам някой знае ли нещо за този завод за калашници?
      …Братья-славяне в деле незаконной штамповки «калашникова» развернулись куда успешнее кустарей-пакистанцев. Они построили завод в Лас-Вегасе, где собирают автоматы из болгарских деталей, — занимается этим фирма «Арсенал».
      Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

      Comment


        #18
        сплав написа
        ....Намирам за изключително дилетантско исказването за изцяло фрезова изработка на кутията на "калашниците". Такова не е имало никъде и никога...
        Изцяло фрезовани кутии няма, има фрезовани от кована заготовка. Обаче всички компоненти започват от заготовка, която е или лята, или кована. Кога, как и защо са правени фрезованите кутии - справка книгата на Валери Шилин. За сведение, В. Шилин е един от директорите на Ижмаш и аз лично не бих го нарекъл "дилетант". Там пише и за опитите за серийно производство на щамповани цевни кутии (неуспешни до 1961 г.)
        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

        Comment


          #19
          Добре де Nick, дай някакво обяснение като на лаик. Нашите гордо се тупат в гърдите, че правят най-добрите Калашников на света, особено откакто ГДР не се занимава с това, руснаците твърдят, че оригиналът си е най-добър, а всички дружно плюят китайската продукция. Някой може ли да ми каже какви са предимствата и недостатъците от гледна точка на „потребителя” и с какви аргументи един муджахидин би предпочел по-скъпия български автомат пред пред примерно китайски такъв?


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            #20
            Вероятно при китайските модели качеството на материалите и производствения контрол са по-ниски. Иначе щом са лицензни големи разлики в устройството не може да имат.

            Comment


              #21
              Без дефинирани параметри на качеството не мога да направя изказване по него. Освен това сравняваме ябълки и круши. Моделите АК са с фрезирани цевни кутии; от АКМ нататък кутиите са от листова стомана, където другите структурни компоненти са нитовани или заварени с точкова заварка.

              Повечето от горните изказвания се отнасят за гражданските (спортните) варианти на АК и АКМ, продавани в САЩ. За военните образци аз лично нямам информация, с изключение на българския ми АКС, който имах в казармата. Тук военни образци не могат да бъдат внесени по закон. Тези, които се продават тук, са с модифицирани цевна кутия, УСМ и затвор, позволяващи само единична стрелба.

              В момента имам пак български вариант на АК, производство на Арсенал Казанлък. Фрезована цевна кутия, кована цев. Той е по-добре изработен от румънските и повечето от китайските варианти на АК за гражданския пазар тук, но те са варианти на АКМ, не АК. Сравнявайки ябълки с ябълки - АК с фрезована цевна кутия, производство на Norinco (Китай) са значително по-скъпи и по-търсени от българските, така че при сравняване на сравними модели (АК с АК, АКМ с АКМ) се наблюдава сходно качество. Оттам нататък останалото е маркетинг (Product, Price, Placement & Promotion). Ако искаш подобие на АК за $200 - купуваш си румънски; ако имаш $500 - купуваш български. И двата вършат една и съща работа, ако питаш мен, поне що се отнася до recreational shooting. Опит в бойна обстановка нямам.
              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

              Comment

              Working...
              X