Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Български оръжейни конструкции

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Вероятно се е работило и се работи! Най-"доброто" за момента е тактическият ядрен генератор. Полупроводниците (т.е 90% от електрониката) отиват "на кино" почти 100%.Но се оказва че има известно противодействие. Например старата технология на радиолампите се оказва достатъчно издръжлива на такъв импулс и по тази причина (поне така дочувам) масово се използва специално оборудване на база разбира се съвременни радиолампи, които нямат почти нищо общо с тези, които сме виждали по старите радиоприемници и радиостанции. Но мисля че се отклоняваме от темата!
    "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

    Comment


      #47
      Е защо да се отклоняваме?! Така и така само ние си пишеме по тази тема, други не се включват... Поне да обмениме знания и мнения по тези въпроси...
      Не само елекронните компоненти са податливи на унищожение; проводниците на елекрическите мрежи също. Иначе друг начин за противодействие е пълната екранировка на радиоелекронната апаратура (т.н. "фарадеев кафез"). Цялата апаратура се помества в херметически затворена метална кутия и това я предпазва от лъчението. Но електроинсталацията трудно може да се предпази.
      В нета бях попаднал на едно анимирано видеоклипче (но не си спомям къде го гледах), което нагледно показва действието на тези устройства. Значи след като се изстреля снаряда от артилерийската установка, на една определена височина взривателя със закъснително действие сработва и изхвърля корпуса на устройството навън. Отваря се парашут, който забавя падането му и едновременно с това служи като отражател (явно материята на парашута е метализирана по някакъв начин). При активиране на генератора се създава мощен електромагнитен импулс, който се отразява от парашута и облъчва отгоре земната повърхност. Там вече ако има какво да се поразява, го поразява...
      Беше показано как един движещ се военен камион след облъчването моментално спира! Явно елекроинсталацията и елекрониката му "заминават"...

      Можеш ли накратко да кажеш какво точно представява тактическият ядрен генератор? Аз четох нещо по тези въпроси в един руски сайт, но все пак...

      Comment


        #48
        Tо може да се каже, че по-голямата част от електрониката в армията е в такъв "фарадеев кафез", защото е монтирана в бронеобекти и метални апаратни. Проблема е, че няма как да се екранира АФС... Ако има такъв ЕМИ то той ще "влезе" оттам.

        Comment


          #49
          Мисля че е нужно заземяване на антената. Това се прави и при защита на външните антени от мълнии. Но това не е приложимо във всички случай, особено при транспортните средства.

          Comment


            #50
            Отговора е точен!(Сори, имам предвид поста на Bocman а не на AYB!) ЕМИ влиза през антенния вход ( АФС е Антенно Фидерна Система), Но по-големия проблем на полупроводниковата техника е в промяната на физическите свойства на p-n преходите при облъчване с Гама лъчения! Иначе ако говорим за поразяващи ефекти върху електрониката, електроавтоматиката и електропреносната мрежа - спомнете си "графитните" бомби на НАТО върху Югославия!
            Що се отнася до ТЯГенератор - само съм чувал за него - предполагам че е определен клас ядрен боеприпас, но подробности не знам. А за клипчето което споменава AYB - за сега не съм сигурен, но смятам че нещата са все още във фазата на експеримента, въпреки многото легенди по този въпрос.
            На въпроса за начина на проектиране, производство и въвеждане на въоръжение на правените у нас оръжия - за това съществуват стандарти. Понеже не знам дали все още са секретни, няма да цитирам точките от тях, а само общия принцип, който важи за всяко ново изделие в промишлеността.
            Отначало се тръгва от "Техническо Задание" - основните технически характеристики, на които трябва да отговаря новото оръжие (изделие) и какви ТТ въпроси ще решава. Заданието обикновено се изготвя от бъдещия потребител на изделието, и като правило е доста далеч от крайният резултат - припомнете си анегдота за проекта шевна машина - картечница или локомотив-ракета!)
            Вторият етап е "Идеен Проект" - тук бъдещото изделие се показва като макет, рисунка, схема, графики и прочие бумащина, целяща да убеди Заявителя, че Конструктора е наясно какво се е захванал да прави ,което обикновено не е така и всички го знаят. По смешното е че на този етап Заявителя почва да се съмнява дали точно това е което е искал и се мъчи да върне нещата в изначално положение - към ново ТЗ!
            Трети етап - Работен проект! Тук вече нещата стават сериозни, защото се иска работещи (действащи) прототипи, който се подлага на предварителни изпитания. Това е етапа на доуточняване на ТТ изисквания към изделието, което трябва да се "приеме на въоръжение" - термин, който обхваща всичко свързано с промените във военния устав и всички свързани с него документи и методики, необходими за вписване на новото оръжие в армейската среда. Приемането на въоръжение отваря вратите към производствените етапи, осигурява финансиране, раздвижва военно-бюрократичната машина (защото всеки иска да се пише съпричастен към раждането на "бебето" - така се "раждат" и "Бащите" - виж предишните ми постинги!). Следват - пробна серия и множество изпитания, внасяне на съществени изменения в конструкцията свързани вече с технологията, пак изпитания, пак изменения и така докато редовното производство даде брак под 15-20% и започне борбата за неговото намаляване! На този етап шевната машина вече действително прилича на картечница. И стреля даже!
            Една от важните страни на процеса са изпитанията. Това е и най-легендарната част, защото тук се случват толкова приключения, че може да се напише книга за всяко едно изделие само по случките на полигона. Един пример: началото на 70-те години. Изпитва се нов арт. взривател на полигона в Анево. Десет истрела. Девет от тях - без разрив. Десетия гръмва победоносно! В изпитанията участва и Ген. Ямаков. След стрелбата сядат на масата,чакат работниците да изровят неразривите, всичките начумерени (няма как - провал), само Генерала със застинала физиономия(все пак - взривателя е негово любимо протеже). И когато всички очакват кавга, Ямака замислено проговаря - "Абе тоя последния защо сработи?..." :1087:
            Майтапа настрана - ето за това го уважаваха! Винаги задаваще точните въпроси! Как да не е легенда?
            А взривателят беше от серията също легендарни ОФЗ - уникалнен български механизъм с двойно стопорене, влязъл впоследствие като класика в българските и руските учебници, за съжаление непатентован по ред причини. Доколкото знам серията е описана в книга на Боян Иванов (или Боян Николов) - военен инженер през същия период, работеше в ВТНИ и като "представител на Заявителя" за това и за много други изделия, разработвани в НИТИ.
            Last edited by НВС; 16-02-2007, 11:28.
            "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

            Comment


              #51
              Не съм чувал войскови РЕС да работят с вътрешни антени! И как ще "заземиш" например" антените на движещи се обекти. Наистина има такива устройства за защита от гръмотевици при стационарните обекти...но обикновенно при такива метеоусловия "свъръзките" изключват антените понеже не са достаъчно ефективни. Абе за сега не съм срещал информация за някоя сигурна защита от ЕМИ. Още повече практиката показва, че дори и полевите телефонни линии не са достаъчно обезопасени в този случай.

              Comment


                #52
                Получи се омесване на мнения и отговори, понеже пишем едновременно. Bocman -ти си прав!
                "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

                Comment


                  #53
                  Май така се получи

                  Comment


                    #54
                    Еми то и затова съществуват такива технологии за поразяване на радиоапаратура. Ако имаше ефективен начин да се противодейства, щеше да бъде безсмислена тяхната употреба.

                    Знаете ли как става захранването на тези генератори за свъхмощни електромагнтни импулси? Ако не, да кажа... Много е интересно...
                    Last edited by ; 16-02-2007, 12:42. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                    Comment


                      #55
                      Ако някой се интересува на какъв принцип работят генераторите за свъхмощни електромагнитни импулси, мога да кача интересен материал на руски език във формат PDF.

                      Comment


                        #56
                        това не са ли атомни бомби>?ЕМИ..........или как се водеха там>?>?

                        Comment


                          #57
                          Не, нищо общо нямат с атомните бомби.

                          Comment


                            #58
                            ЕМИ - електромагнитен импулс! Получава се при въздушни ядрени взривове...

                            Comment


                              #59
                              Но има начин импулс от такъв порадък да се генерира и без ядрен взрив!

                              Comment


                                #60
                                AYB написа
                                Но има начин импулс от такъв порадък да се генерира и без ядрен взрив!
                                трябва ти доста голям кондензатор мисля хахахахха някъде четох че може да се използва и обикновен взрив а не атомен ако не се лъжа...............

                                Comment

                                Working...
                                X