Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Леките оръжия на РККА

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    На фона на MG-34 и особено на фона MG-42 ДП е поне морално остарял.


    ДШК си е съвсем добра картечница, обаче не е леко оръжие.

    След войната ползват май ДШКМ - модернизирана версия.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #17
      На фона на MG-42 определено е поостаряла но на фона на MG-34 не бих казал все пак дори самите немци признават че ДП то е добра картечница която не е толкова сложна и чуствителна към замърсяване и засечки колкото MG-34 отделно мисля и че пълнителя на ДП е по голям с повече патрони от MG-34 може и да греша.

      Comment


        #18
        MG-34 e с лента.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #19
          Ясно че е с лента но тя е в кутия тоест пълнител нали................

          Comment


            #20
            Не точно. MG-то може да използва и двудисков пълнител за 75 патрона, иначе си е със сандартна метална патронна лента
            Quae fuerant vitia, mores sunt.

            Comment


              #21
              Може........... не съм сигурен

              Comment


                #22
                Май съм го мяркал някъде този двудисков пълнител за 34, обаче дали немските картечари са го мяркали е друг въпрос.


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  #23
                  НЕ знам може определено MG-42си е класика и най добрата картечница през ВСВ но за мене най доброто и практично оръжие на обикновения войник е Шпагина от гледна точка на простота, практичност,цена на производство с пълнител 2 пъти по голям от този на Шмайзера както и наличието на дървен приклад самите немци с удоволствие са го ползвали..........

                  Comment


                    #24
                    Тегло с дисков пълнител: 5,3 кг

                    как ще тичате с това нещо? а стрелба от неустойчиво положение? при тази скорострелност ше трябва да носите още 2-3 пълнителя поне - ехееее, ми много става... да не говорим че ППС се щампова целия (по-лесен и по-евтин за производство и не по-малко надежден) - същата идея като немския МП 38 и 40.

                    ППШ е предназначен за мотопехотата, която се движи яхнала танка през повечето време или зад него по време на бой - тогава вярно ще ти потрябват многото патрони, пазейки танка от панцеркнакерите. ако беше толкова чак добро оръжие щяха да въоръжат цялата пеша армия с него, но тя се движи с мосинки, АВС, СВС и не малко трофейни МПта.

                    и хайде най-накрая да минем на повече информация за самите съветски оръжия, защото прехвърлянетоп на топката към МГ42 вече ме обърква.
                    Last edited by 3F122; 02-08-2006, 18:11.

                    Comment


                      #25
                      Чакайте малко, тогавашната конпеция за огневия бой на пехотата въобще не предполага цялата пехота да е въоръжена с картечни пистолети - все пак се предполага, че най-често пехотният огневи бой се води на сравнително големи дистанции (до 800 и повече метра), а тогавашния картечен истолет е ефективно бойно средство само в близък бой на дистанции до 50-100 метра, не повече. Още повече, че в РККА много залагат на прицелния огън, а и в логистично отношение подобно нещо не би било добра идея. И във Вермахтът и в РККА най-често с картечен пистолет са въоръжени не повече от 3-4 души в пехотния взвод. Друг е въпорсът със самозарядните или автоматичните винтовки, но и те са като допълнителон въоръжение към магазинните (един вид като комбинация от винтовка и лека картечница).
                      Малко по-друго е положението при мотопехотата, но незначително по-различно, защото тя рядко води бой от машините - най-често води стандартен пехотен бой.
                      Картечният пистолет или скъсена самозарядна винтовка (както е в армията на САЩ) се ползват най-често като въоръжение или на спомагателни части (чиято основна задача не е пехотния бой), или на специални части, които най-често водят близък бой (сапьори, десатни сили), или за екипажите на танкове и други подобин машини. Въобще, картечният пистолет не е основно пехотно оръжие през ВСВ - няма необходимите харакетристики за това.

                      ПП Впрочем, имам някакви спомени че съм чел оплаквания на съветски войници от дисковите пълнители за ППШ (не знам каква е била работата с тези за ПД) - често заяждали и въобще не били никак надеждни.

                      Comment


                        #26
                        gollum написа
                        ....Впрочем, имам някакви спомени че съм чел оплаквания на съветски войници от дисковите пълнители за ППШ (не знам каква е била работата с тези за ПД) - често заяждали и въобще не били никак надеждни.
                        Дисковите пълнители както за ППД (два вида - с гърловина, ранен и без гърловина, по-късен), така и за ППШ са копие на дисковия магазин на Suomi KP/31. Недостатъкът им не е в надеждността (били са надеждни), а в невъзможността им да се напълнят в бойни условия. Някой пробвал ли е да напълни такъв диск? Защото аз съм ги пълнил и това изисква разглобяване на магазина, равна повърхност и спокойна ръка (уф, почти като Дзержински...).

                        Ето малко снимки от магазина на Suomi KP/31, който имам в колекцията си. Руските са абсолютно същите, но са малко по-дълбоки (9 мм Парабелум е 9х19, а 7,62 ТТ е 7,62х25).




                        Единият дисков магазин е показан отворен и се виждат двата "охлюва", в които се редят патроните.

                        Отклонение - показаният редом прав магазин е тип "Карл Густав" за 36 патрона, който се счита за най-доброто решение. Той е двуреден двупозиционен (нещо много важно); магазинът на МР-38, 40 & 41 е също двуреден, но еднопозиционен и изисква специално приспособление за пълнене. Двупозиционните магазини се пълнят на ръка (спомнете си как е при Калашников).

                        В сражение финландците просто са захвърляли празните дискови магазини поради невъзможността им да бъдат напълнени в условията на боя. Информацията е от спомени на финландци, участвали в Зимната Война, както и от книгата "Frozen Hell". Въобще имам голяма слабост към финландската военна история от 20 век, защото тя илюстрира как една мъничка страна може да се опълчи успешно на агресивен гигант като СССР, само се иска дупе... пардон, решимост.
                        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                        Comment


                          #27
                          Ок, Ник, напълно е възможно - аз от собствено оръжейните работи нищо не разбирам, там вие сте несъмнени специалисти. Аз си спомням, че някъде бях чел някакви оплаквания, но за съжаление не си спомням къде, беше отдавна. Сега като си напрегнах паметта си спомних, че ставаше въпрос за оплакавне от това, че или пружината (или каквото е там) нямала достатъчна сила да избута патроните или нещо подобно (бързо отслабавала или нещо от сорта). Но не помня точно - напълно е възможно източникът да е бил неблагонадежден в този симсъл, че ставаше въпрос за спомени (пак в спомени съм попадал на много оплаквания от надеждността ан някои съветски модели самозарядни винтовки от ВСВ, докато на други места руснаците много си ги хвалят и обявяват тези оплакавния за измислици - тъй като не разбирам от тези неща няма как да преценя кое е вярното).

                          ПП А всъщност има ли някакви други съществени разлики (освен калибъра на патрона) между "Суоми" и ППШ?

                          Comment


                            #28
                            gollum написа
                            ...пак в спомени съм попадал на много оплаквания от надеждността ан някои съветски модели самозарядни винтовки от ВСВ, докато на други места руснаците много си ги хвалят и обявяват тези оплакавния за измислици - тъй като не разбирам от тези неща няма как да преценя кое е вярното.

                            ПП А всъщност има ли някакви други съществени разлики (освен калибъра на патрона) между "Суоми" и ППШ?
                            Разликите са значителни и са продиктувани преди всичко от технологията на производство. "Суоми" принадлежи на това, което аз наричам "локомотивна ера" - всичко е струговано, фрезовано и напасвано да служи векове. ППШ-41 е от "автомобилната ера" - студена щамповка, ниски допуски на сглобките, евтино, използува се няколко месеца (или години) и се изхвърля.

                            Конструктивно също има рзлики. "Суоми" е с бързо сменяема цев и пневматичен забавител на темпа на стрелбата. ППШ-41 няма сменяема цев и има кожен/гумен буфер. Има и други разлики, разбира се. Ето още снимки на "Суоми КР/31", системата за бърза смяна на цевта:





                            Тук "Суоми"-то съм го сложил на моя манекен на български войник, което всъщност не е анахронизъм. Агоп Казазян в кинигата си "Оръжието на българския полицай" пише, че полицията ни е имала 500 броя на въоръжение. Та оттук българската следа...



                            Тук "Суоми" е с правия магазин "Карл Густав", който е много по-практичен от дисковия.

                            За руските самозарядки също мога да пиша и покажа доста, защото СВТ-40 ми е любимата пушка в колекцията, пък и събрах доста информация за нея. Надеждността/ненадеждността й се е дължала най-вече на други причини, но това е сигурно тема на друг разговор?
                            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                            Comment


                              #29
                              Ами ако имаш време и желание, аз лично с удоволстве бих прочел нещо за съветските самозарядни винтовки (там, СВТ, АВС и каквито други имаше). Мисля че няма нужда от друга тема, защото си приляга в тази - все пак е за пехотното въоръжение на РККА. Ще ми е интересно именно с оглед на тези неяснота относно използването им и въобще качествата им. Защото общо взето има много такива винтовки, постъпили на въоръжение преди 22 юни 1941 г., но някак след това май постепенно пропорцията такива оръжия намалява, или поне аз съм останал с подобно впечатление. А и както отбелязах и в спомени и в литературни разкази за ВСВ съм срещал доста споменавания, че войниците не желаят да се въоръжават с някоя от тези самозарядки (може би и поради ниската им техническа култура, котяо не им е позволявала добре да ги обслужват?).

                              Comment


                                #30
                                gollum написа
                                ...(може би и поради ниската им техническа култура, котяо не им е позволявала добре да ги обслужват?).
                                Не може да бъде казано по-добре! Точно това е причината СВТ да не е толкова популярна в СССР. Рус Иван е тъп и не е можел да поддържа по-сложното самозарядно и автоматично оръжие. Кое си требе, оно си сака, не може и кисело, и благо...

                                Немците (както и финландците) много са харесвали СВТ и официално приемат СВТ-40 на въоръжение като SIG.259(r), СВТ-38 като SIG.258(r), а снайперският вариант на СВТ-40 като SIG.Zf260(r). Немците пленяват десетки хиляди (може би стотици хиляди) СВТ и ги използуват до края на войната. Нещо повече, немците копират 99% газовата система на СВТ в своята G-43/K-43. Пропускат само регулатора, което е голяма грешка и се отразява сериозно на живучестта на G-43/K-43, но това също е май друга тема.

                                Ще драсна нещо по-нататък, че дългът (длъжността?) ме зове...
                                Last edited by Nick; 02-08-2006, 21:49.
                                Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                                A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                                Comment

                                Working...
                                X