Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Коктейлите "Молотов"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Коктейлите "Молотов"

    Рових се наляво, рових се надясно във форума, но такава тема не намерих. Затова реших да направя такава. Та въпросът ми към специалистите тук е следният:
    Имали ли са ефект тези "игпачки" върху танка? Защо ми се струва, че само са плашели с тях танкистите?
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    #2
    руснаците с това `оръжие` са спечелили воината

    както повечето теми в други форуми , и тази вероятно ще стигне до пожаропасноста на дадена машина и ще почнат едни дълги спорове , кои танкове се палели по бързо заради горивото което използват , пожарогасителни системи и т.н.

    за да се извади танк от строя с молотовка наи-удачно е да се атакува моторното отделение , тъи като то има множество отвори през които евентуално може да попадне горящото вещество в машината и наруши неината работа , в накои случаи дори и да я извади от строя .
    Това важи за танковете с херметизиран корпус( изпозващи заварка за съединяване на бронираните листове ) , защото някои от танковете от началото на ВСВ са изпозвали и занитване и болтове което учеличава вероятността за повече пролуки в корпуса .
    Както и танкове които в боино положение разчитат на открити амбразури за наблюдение са много уязвими , в края на воината повечето танкове са с устроиства за наблюдение от перископен тип .

    Друг много важен фактор е психологическия , които е строго индивидуален и може би екипажи които стъпват за първи път в бои и бъдат атакувани с огън ( молотов , огнемет ) да се поддъдът на паника .

    Но за да се атакува танк с молотов показва , че тои не е изпозван много правилно или машината е въведена в условия позволяващи близък `обстрел` от пехота:
    - градски условия
    - атакуване на позиции без подръжка на пехотата , което води до по голяма възможност от страна на вражеската пехота да атакува танковете ( наи-често се споменава Курс и не оборудваните с картечници Фердинад-и)

    Comment


      #3
      Само една бележка - заварен танк не значи автоматически херметизиран Имало си е специални подводни или плаващи танкове - немските Tauchpanzer или някои от съветските леки танкове (които се оказват доста неудачни в сравнение с немската концепция).
      albireo написа
      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

      Comment


        #4
        Е, коктейлите "Молотов" са се ползвали от пехотата на всички страни преди ВСВ, а от много - и по време на войната. За пример - японската пехота при Халкин-Гол/Номонхан, разполага основно с коктейли "Молотов", противотанкови мини и малко 37 мм противотанкови оръдия, но основно разчита на първите две средства. И тази пехота успява да извади от строя над 300 съветски танка, поне половината от тях се падат на коктейлите "Молотов". И това е само един пример.
        Инак тези оръжия са опасни за всички танкове, които не са херметизирани (а това означава почти всички танкове през ВСВ), защото запалителната смес може да проникне както в моторното отделение, така и в бойното (ако се хвърли, така че да се разбие в основата на купола, сместта прониква в бойното отделение и може да предизвика детонация на боекомплекта или сериозни обгаряния на екипажа). Огнеметите, впрочем, са още по-опасни за танковете. Но както отбеляза Рамщайн, при правилно използване на танковете, те не би трябвало да се подлагат на подобна опасност. И противотанковите гранати, разбира се, са значително по-опасни.

        Comment


          #5
          при някои танкове може да се атакува и ходовата част с огън , това са машини на които веригите са от комбиниран тип ( метал + гума :!: ) .

          като пример руснаците изпозват ленд-лиз_ни Гранд-ве , Шърмани , Стюарт-и в началото на ВОВ които са с такива вериги които много лесно изгаряли .

          Но атакуването им с молотовка предполага да се изпозва подходяща смес развиваща висока температура много бързо и позволяваще на горящото вещество да се залепва по повърхностите .

          Ще бъде интересно да ли Напалма за които се казва , че е използван в края на ВСВ е ползван с/у машини по някакъв начин ?!?

          Comment


            #6
            Е, доколкото си спомням "Шърманите" до края са си с гумено-метални гъсеници, така че в това отношение са били уязвими. Но пък гасениците им са били по-трайни и значително по-малко шумни от чисто металните (като да речем тези на Т-34).
            Що се отнася до напалма, доколкото съм чел е бил изключително ефективен срещу танкове, тъй като развива при горене достатъчно висока температура, за да стопи бронята. Мисля че в книгата на Миделдорф имаше нещо по-въпроса, но не помня точно къде. Във всеки случай напалмът се споменаваше като ефективно авиационно противотанково средство.

            Comment


              #7
              Малко за бащата на Фридрих Велики

              Стига бе, напалмът използва за гориво нормални нефтопродукти, например бензин, а останалото са сгъстител, например висши соли на палмитиновата киселина, и много рядко вещества повишаващи температурата на горене, например алуминиев прах. Не виждам начин температура от порядъка на 2500oC и то на вещество с нисък коефицент на топлоотдаване разтопи танкова броня.
              Не оръжията,а хората убиват. И да не забравямe, че войната е нещо наистина ужасно!

              Comment


                #8
                Хм и на мен не ми се вярва, че буквално ги е разтапял, по-вероятно е за размекване и нарушаване на цялостната структура. Всъщност Гоги е инженер, той да се изкаже че да не говорим глупости
                albireo написа
                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                Comment


                  #9
                  Има една поредица в списание "Техника вооружение"- "Огненный меч" където се разказва за запалителното оръжие. И тъй като става въпрос за Втората световна ще се огранича до нея. Използвани са за първи път в сегашния си вид през Гражданската война в Испания, като там са съдържали само бензин. По късно ги използват японците на Халкин Гол и финландците в Карелия. Именно финландците ги наричат "Коктейль для Молотов" а после станало "Коктейл Молотов" . Най-широко изпозвани са именно от съветските войски през войната и затова се свързват именно с тях. И сместа там е вече била фабрично разработена.
                  В Червената армия са били официално приети два вида запалителни бутилки-бирени и от водка (звучи смешно но наистина е така). Имало е три вида запалителни смеси:
                  КС-смес от фосфор и сяра
                  ¹1 и¹3 за които се казва само че били някакъв първообраз на напалма.
                  Названието КС значило според различните версии "Кошкинская смес" на името на един от изобретателите й Н.И. Кошкин, и "Коняк старый" или пък "Калчугин- Солодовник" по фамилиите на други изобретатели. Абе изобщо неясна работа.
                  Бутилките действали така:
                  С КС при разбиване се самовъзпламенява (фосфора така реагира на въздух) и гори в продължение на 3 минути с температура до 1000 градуса. КС била много лепкава и се залепяла за бронята.
                  Течности ¹1 и ¹3 горели до 60 сек с температура да 800 градуса .
                  Има още доста интересни факти за използването им но е много дълго.
                  Ще кажа само че тези запалителни течности се били високо ефиктивни главно срещу немските танкове защото се бензинови и винаги има изпарение които са лесно запалими и силно избухливи. Срещу дизеловите машини ефективноста е доста по -ниска.
                  НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                  Comment


                    #10
                    Да, възможно е и да сте прави, сега прегледах набързо книжката на Миделдорф, но нещо не намерих пасажа, който уж си спомнях (не е добре човек прекалено да се доверява на спомените си). МОже би не ще да е бил чак толкова ефективен напалмът.

                    Comment


                      #11
                      Любопитно..
                      КС била много лепкава и се залепяла за бронята
                      В случая, не е ли по-удачно запалителната смес да е по-течна, без много сгъстители и лепливи ввещества, за да се стича по-лесно в отворите и процепите на бронираната техника?
                      Не оръжията,а хората убиват. И да не забравямe, че войната е нещо наистина ужасно!

                      Comment


                        #12
                        Направо си е било течност. Преди две години попаднах на интересна руска статия в списание "Оружие". Там са дадени и разрези на бутилките. Тези дни ще сканирам статията и ще я пусна тук.
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          #13
                          Аз пък съм чувал, че в полеви условия Молотов се е правил с подръчни средства.
                          Бензин за по лесно запалване
                          Масло за по дълго горене
                          И настърган сапун за да може да не се стича ами да стои на петно нащо като напалма той също се лепи :twisted:

                          Comment


                            #14
                            Въпрос от резидентния глупак - в наши дни подобни противотанкови техники използват ли се, доколко са успешни срещу машините, с които се води бой в 21-ви век?!?

                            Comment


                              #15
                              Политкомиссар написа
                              Аз пък съм чувал, че в полеви условия Молотов се е правил с подръчни средства.
                              Бензин за по лесно запалване
                              Масло за по дълго горене
                              И настърган сапун за да може да не се стича ами да стои на петно нащо като напалма той също се лепи :twisted:
                              Предполагам, че нищо няма да се получи, защото бензина при горене развива доста ниска температура
                              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                              Comment

                              Working...
                              X