Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    miau написа Виж мнение
    Кухненските роботи в коя категория попадат?
    Те са маркетингова измишльотина за комбинираните кухненски уреди, някой им викат кухненски комбайни, нищо че не жънат...
    Извинете за правописа, но толкова мога...
    Моля, ако нещо в мен не ви харесва, не ме уведомявайте за това.
    Постарайте се да преживеете този шок самостоятелно...!

    Comment


      Извинявайте, но не се ли чувствате малко глупаво да водите тази дискусия, когато създателите на машината са я нарекли "робот"?

      Your day demands everything you have. Every capability in your tool kit should work as hard as you do. When everything’s on the line, Textron Systems is with you. Because the right technologies and the right support are powerful. Groundbreaking thinking across domains, with your success as our true north.

      Comment


        *hoverboard

        Нито е "ховър", нито е "борд", но така са го нарекли...

        Въпрос на маркетинг. Сега на мода е всичко да е (ро)"бот", по-интелигентно звучи. Както при храните - сложиш му едно "еко" или "био" отпред и цената скача минимум с 20%.


        Ето и един "робот" от 1984 г.

        Признавам, че понятието е доста размито. В известен смисъл за първи роботи могат да се считат, управляваните по жица торпеда на Бренан, които са патентовани през 1877 г. (преди Освобождението!), но в съвременния смисъл на думата "робот", аз разбирам нещо автономно. Като самоуправляващ се автомобил, който се адаптира към обстановката.
        Last edited by Dinain; 19-05-2016, 23:24.
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          Определението "робот" предполага наличие на някаква автономност, иначе и "роботите" от старите серии на SW ще са истински роботи (пък и въобще от онази ера на кино-фантастиката). Т.е. кухненският "робот" не е робот повече, отколкото такъв е тостерът или пералнята.
          От друга страна, съгласен съм с Кало, че робот и "законите на роботиката" нямат общо извън литературата. И сега има роботи (полуавтономни машини, а скоро ще има и почти напълно автономни), които са предназначени за водене на военни действия.

          За определения, ИМХО, няма смисъл да се спори, достатъчно е да се поясни какво се има предвид под тях в рамките на разговора, за да няма неразбиране. Ак споровете около определенията се задълбочат, започвам да си мисля, че прикриват друг тип спор.

          Comment


            Е, той Азимов така му се е искало да са нещата, реалността разбира се е друга - роботът ще прави това, за което е програмиран.
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              Разбира се. Освен това, вероятно ще е изключително трудно въобще да се програмират подобни "закони" - твърде неясни и общи са, за да могат да бъдат програмирани на практика. АД не говорим, че дори и в литературата роботите се появяват способни да навреждат на хората (да речем, при Чапек или пък в първите НФ-филми с роботи тази "нишка" се проследява ясно, а това са неща, които са създавани докато Азимов е бил дете). ТО да не говорим, че и при Азимов цялата работа със законите работи като средство за задвижване на историята, а най-често самата история е как един или друг закон се заобикаля или не сработва.

              Comment


                gollum написа Виж мнение
                .......АД не говорим, че дори и в литературата роботите се появяват способни да навреждат на хората (да речем, при Чапек или пък в първите НФ-филми с роботи тази "нишка" .........
                Изказвам мнение, не споря.
                робот - нещо, което би трябвало да се съобразява със законите на роботиката;
                андроид - "човекоподобна" машина (тялом и духом), дали ще спазва горните принципи и до кога, зависи от създателя й;
                дроид - машина, притежаваща интелект и автономност на вземане на решения без човешка намеса и отново не е задължително да спазва принципите на роботиката. Забележете, за разлика от дрона, дроида не е задължително да лети...
                Тук акцента е на автономно вземане на решения, наличие на някакъв интелект.

                Другото са дистанционно управлявани или програмирани за определени операции машини

                ПП "дрон", БЛА, безпилотник и др. подобно е различно от дроид(андроид) и се причислява към дистанционно управляваните машини. В същност, това са ЛА без пилот на борда, но той (пилота) все пак осъществява контрол върху машината от друго място.
                Извинете за правописа, но толкова мога...
                Моля, ако нещо в мен не ви харесва, не ме уведомявайте за това.
                Постарайте се да преживеете този шок самостоятелно...!

                Comment


                  Много от дистанционно-управляемите машини имат ограничена (а понякога и не дотам ограничена) автономност, така че могат да бъдат "роботи", според мен. Бих казал, че остатъчно е да има възможност да се програмира, за да изпълнява самостоятелно определени сложни действия (не непременно да функционира изцяло автономно), за да бъде "робот".
                  Привързаността към "законите на роботиката" въобще не знам защо я вкарваш в категоризацията - не знам за начин тези закони да бъдат формулирани като програма (основно заради трудността да се формулират свързаните с тях твърде абстрактни понятия). Във всеки случай, сещам се за автономни машини (т.е. определено "роботи"), за които със сигурност няма програмирани подобни "закони" (те са литературна фикция).
                  ---
                  Що се отнася до определенията: за мен имаме обща категория: роботи (всички машини, способни да извършват автоматизирано сложни действия без пряка намеса на човек (без да е задължително цялата им функционалност да е автоматизирана)). Частен случай на тази категория е андроид - т.е. антропоиден робот (робот, който е конструиран така, че да наподобява човек). Имаме отделна категория на дистанционно управляеми машини (не знам каква ще е правилната дума, но май се е наложила "дрон"). И отделна категория киборг, т.е. човек, на когото някаква част от тялото или органите е заменена с машинна.
                  Това се покрива хем с литературните определения (използваните в НФ литературата), хем с реалността ни.
                  Не виждам място или смисъл от отделно "дроид" - това се покрива с робот напълно. Самата дума "робот" е измислена перди Азимов, така че няма как да се съобразява съобразява с негова книга/идея, още повече, че в реалността няма подобни роботи или закони (не се използват).
                  Last edited by gollum; 20-05-2016, 13:16.

                  Comment


                    Dinain написа Виж мнение
                    Чукча, SWAT на руски ли е?

                    Щитът не видях какво му е автоматизираното и какъв е смисъла въобще да се автоматизира нещо, което ще изминава макс. няколко десетки метра по права линия. Видях пулт за управление обаче...
                    Сега с туй "чукча" пак на интересен ли се правиш?
                    Тука спора отиде в страни:
                    Руснаците са си руснаци - имат си собствен език и собствена терминология;
                    Ние си говорим български и си имаме наша терминология;
                    Не е необходимо нашата да се покрива с руската или обратно, нито те да възприемат някаква чужда терминология, нито пък ние;
                    Тъй че в понятието "робот" ние може да влагаме един смисъл, руснаците - съвсем друг, повече или по-малко различаващ се. И едното не е по-малко правилно от другото.
                    Не е необходимо да "забиваме" в такива подробности, важно е да се разбере за какво става дума, а не как руснаците или американците, или там някакви други го наричат.

                    Comment


                      Меркава, някъде там

                      Comment


                        Пулемет "Корд-5,45"

                        Your life is the best story! Just start your blog today!

                        Comment


                          Comment


                            Скапана картечница и то по време на битка:

                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              В Подмосковието трейлър не взел завоя и товарът му се пообърнал. Т-80У





                              Причината била спукване на гума на трейлъра.

                              Comment


                                "Амфибия" на USMC се опитва да мине през река


                                Last edited by кало; 10-06-2016, 12:45.

                                Comment

                                Working...
                                X