Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Баш така

    Comment


      Кубинките имаха проблеми, когато се носеха с чорапи при това с голям процент изкуствени материали.
      Ако се носеха с партенки или памучни чорапи - ни пришки, ни спарване имаше. А съм тичал с тях по 20 километра марш на скок.
      А започнеш ли да катери планина... и сега се смеят планинарите, като видят някой с маратонки в планината
      Като изкараш няколко дни в планината по пътеки с остри камъни - маратонките ще си ги хвърлил вече, защото ще са скъсани, ако ще и да са маркови

      Щях да забравя - следващият път, когато ходите в дълбока кал, си вземете маратонки. Но се научете да ходите и боси, защото ще сте оставили маратонките в калта още първите метри.
      Сънят е слаб заместител на кофеина!

      Comment


        ValBo написа Виж мнение
        Като изкараш няколко дни в планината по пътеки с остри камъни - маратонките ще си ги хвърлил вече, защото ще са скъсани, ако ще и да са маркови
        Няма такива филми. Единствения проблем в планината са слабите глезени - доста се чекнат с маратонки. Но като походи човек, като стъпи накриво два-три пъти и се научава.

        Естествено, говорим за хубаво, сухо време.

        Comment


          Аз не говоря за утъпкани планински пътеки, където ходят масово градските туристи. Войската там работя няма.
          Минаваш напряко, по склона нагоре, по сипея надолу - всички сме го преживявали. Така се късат подметки.
          Макар, че имаше една партида кубинки на която се цепеха подметките при натоварване.

          По спомени, някъде 85-86 кашимерията беше с обувки с цинтове - здрав гьон, няма късане. Само цинтовете се сменяха периодично
          А нагоре се ходеше с гети
          Сънят е слаб заместител на кофеина!

          Comment


            Маратонките нямат подходяща подметка за планински терен. Неслучайно си има куп обувки за тая работа. Колкото до стъпването накриво в планината - всяко едно може да е за последно. И не става с научаване. Нужна си е качествена планинска обувка със здрава и по-малко гъвкава подметка със специален грайфер, плюс много сериозно стягане на глезена. Обиколил съм Рила и Родопите с едни и същи български армейски кубинки и нямам възражения - е, трябваше да мине година, докато станат за сериозно ходене, без да докарват средни телесни повреди. Сега ходя с адидас gsg 9.2 и май по-добро не съм пробвал.

            Comment


              Comment


                ValBo написа Виж мнение
                Кубинките имаха проблеми, когато се носеха с чорапи при това с голям процент изкуствени материали.
                Ако се носеха с партенки или памучни чорапи - ни пришки, ни спарване имаше. А съм тичал с тях по 20 километра марш на скок.
                Кубинките на сухопътните войски са по-високи и може и да става с партенки, но флотските са ниски и партенката постоянно излиза. Абе една голяма простотия си е да си навиваш парцали по краката.

                Comment


                  кало написа Виж мнение
                  Маратонките нямат подходяща подметка за планински терен. Неслучайно си има куп обувки за тая работа. Колкото до стъпването накриво в планината - всяко едно може да е за последно. И не става с научаване. Нужна си е качествена планинска обувка със здрава и по-малко гъвкава подметка със специален грайфер, плюс много сериозно стягане на глезена. Обиколил съм Рила и Родопите с едни и същи български армейски кубинки и нямам възражения - е, трябваше да мине година, докато станат за сериозно ходене, без да докарват средни телесни повреди. Сега ходя с адидас gsg 9.2 и май по-добро не съм пробвал.
                  А? Кво? За кое не били подходящи маратонките и нямали подходяща подметка? И тези ли не стават? http://www.stenata.com/bg/products/p...ragontail-mens
                  Пък аз да не знам. GSG 9 не ги води много из планината, ако не е по пътечки, че колкото по-често ги водиш на такива места толкоз по-скоро ще се разделите

                  А започнеш ли да катери планина... и сега се смеят планинарите, като видят някой с маратонки в планината
                  Като изкараш няколко дни в планината по пътеки с остри камъни - маратонките ще си ги хвърлил вече, защото ще са скъсани, ако ще и да са маркови
                  Уникално дърво си носил ако това е твоя собствен опит То има планина и планина. Хакнеш ли се някъде из карст действително е за висока обувка(сакън не за кубинки), обаче ако ей по това време тръгнеш на Осогово(хижа Осогово - връх Руен-долината на Елешница примерно) или примерно по маршрута ЦПШ-Йончево езеро-Лопушки връх-Лопушко езеро-Говедарци и се понесеш с яка здрава високопланинска обувка (българските кубинки въобще не ги включвам в сметката щото просто са дърво за ходене в планина, успокоението е че и американските са така. Всички ревюъри на TR Khyber не пропускат да го наплюят а се води планинска кубинка) извирането ще е уникално, а гъбките с които ще се сдобиеш, в края на прехода ако огладнеят ще те изядат. И не партенки ами каквото щеш да носиш.
                  Вкратце, не давайте "ценни" мнения за неща дето не разбирате, още не съм видял някой да търчи на Мальовица Скай Рън примерно с кубинки, а теренчето не е точно от най крако нечупещите.
                  А най-забавно става ако се опиташ да се покатерчиш с кубинки на гребена Петлите(за незапознатите - онези три грозни върха вляво от Мальовица) и стигнеш до суперготския момент, че на някои от местата пасажите имат стъпки, които са твърде малки за кубинка(аааа, ми таковата, ми пробвано е... с доста по-добри от българските кубинки - Магнум Стелт форс 8"), и тогава много ти се приисква поне маратонки да имаше(айде еспадрили са голяма врътня за един ден да носиш)
                  Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                  Comment


                    Хубавото на тези парцали беше, че са от памук
                    Оттам крака не се изпотяваше.
                    Чорапите които даваше армията (говоря за повече от 20 години) бяха от изкуствени материали и два часа с тях в кубинка водеха до спарване, огромни мазоли от мокрите крака и болки в краката.
                    Качествено навита партенка, не мърдаше след цял ден строева или марш на скок. А и партенките се правеха от чаршафите на новобранците, та не се налагаше да се перат. :-)

                    П.П. Това от линка се води ниска планинска обувка и Е пригодена за планина. Фешън маронките обаче не са
                    Сънят е слаб заместител на кофеина!

                    Comment


                      Темата заби в неподозирана посока. Явно има фенове на маратонките и изкълчените глезени. Моето лично мнение си е, че маратонките са направени за бягане и други спортове, но наистина в планината се намират и объркани хора с маратонки. Явно не е само моето мнение де:
                      Athletic shoe is a generic name for the footwear primarily designed for sports or other forms of physical exercise but in recent years has come to be used for casual everyday activities.

                      They are also known as trainers (British English), sandshoes, gym boots or joggers (Australian English), running shoes, runners or gutties (Canadian English, Australian English, Hiberno-English), sneakers, tennis shoes (North American English, Australian English), gym shoes, tennies, sports shoes, sneaks, tackies[1] (South African English and Hiberno-English), rubber shoes (Philippine English) or canvers (Nigerian English).
                      Сега, ясно е, че са удобни и за всекидневно ходене. Аз от години ходя на работа с маратонки. Ясно е и че кубинката не е абсолютно най-подходящата обувка за планина, има безброй по-удобни "граждански" модели планински обувки. Кубинката е войнишка обувка, която е оптималното решение като цена, леснота за масово производство, защита на глезена и стъпалото, водонепроницаемост и т.н. Ами не е случайно че всички армии по света използват кубинки в щатната униформа, нали?

                      По въпроса с гъбичките, аз бях особено предпазлив, понеже баща ми беше хванал точно по време на казармата и не можеше да се отърве десетилетия по-късно. А гъбичките обичат пустинната жега - растат от нея. Първо, имаше някакъв талк, или пудра й викаха. Второ, срещу пришки решението беше два чифта чорапи (поне в IDF чорапите са вълнени, без изкуствени материи), освен това като се вкорави вътрешния чифт, могат да се разменят (външния с вътрешния). Но най-доброто решение за гъбички винаги е било да си миеш краката редовно (всяка вечер) и да ги оставяш да дишат поне няколко часа на ден - само когато си в бойна готовност се налага да спиш с обувки. Да бъдем откровени, освен ако не си на война, и то в средата на някое сражение, няма реална причина да не можеш да си свалиш 3 дни обувките.
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        Руската армия кани САЩ на "танков биатлон"

                        Comment


                          Оръжни пазар (Белгия)
                          http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                          Comment


                            От коментарите:

                            шиза косит Эвропу...

                            Comment


                              Благодаря на Кухулин за поста, особено ми се понравиха коментариите отдолу, Кухулин - ти прочете ли, какъв верноподанически народ ?!
                              Относно кубинките поста на Dinain казва всичко стига да се прочете с отворено съзнание . лично аз съм носил и и т.н. цинтари - даже са много по-по най и от кубинките, остатък от времето на царската армия - да не би приятеля Сън Дзъ с когото ме свързва военната дружба на една непроведена война да има тях предвид, "морски - не ща да превъзнасям старото но това е вечната обувка". Това за твърдоста на кожата на кубинките - ми приятели много нежни крачета сте имали, или не сте си смазвали кубинката, още в новобранска рота в първата седмица всяка вечер след вечерна проверка отделенията под зоркият поглед на отдельонния командир ги промазваха. Смазката по " аромата " си напомняше леко вмирисана рибна мас - не знам съставките но това е и водоотблъскващо и кожата омегчава и се съхранява за многая лета! Те това е!
                              За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                              Comment


                                Comment

                                Working...
                                X