Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    А причината за употребата на маратонки в Афганистан е, че стъпиш ли на мина с тях си губиш само стъпалото, а с щатния ботуш си губиш крака до коляното.
    В Авганистан не са използвани мини които могат да ти откъснат подбедрицата, незвисимо дали си с джапанки или Ромика. Има такива които могат да ти откъснат стъпалото (и да, хирурга откъде после ще реже зависи от хирурга и от раната), или да ти счупят крака ако си късметлия и такива които директно те убиват.
    С какво си обут няма такова значение, стига да не са противоминни ботуши. С тях, мината само ще те събори на земята. Само че доколкото са ни учили, такива ботуши са имали само САЩ. Няма как да попаднат в Авганистан.
    А това с маратонките е тъпо, защото кубинката много добре предпазва глезена от изкълчване. А това е опасна травма и много вероятна във войнишката професия.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      Амазон е напълно прав, има си причина да е измислена кубинката и войници в цял свят да са задължени да ходят с такива като част от униформата. В каменист терен е особено полезна. Между другото, не знам за соц. моделите, но в IDF кубинките трябва да се мажат обилно и да се носят много стегнати първите седмици, точно за да омекнат и придобият формата на крака. После стават удобни. Не мисля, че това има общо с модела - характерно е за всяка нова обувка.
      В ежедневието, разбира се, е по-лежерно да мааш с маратонки - легендата с мините е добро извинение, но няма как да се вземе насериозно. Отделно от това, специалните части във всички армии си имат разни малки привилегии, да се чувстват по-специални от обикновените войници.

      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        1. Мит е, че армията е ползвала маратонки в Афганистан. Тук-таме - единични офицери от някои спецподразделения, при това - ако задачите са го позволявали. Основно армията е с ботуши, макар да навлизат и кубинките. Изцяло с кубинки са ВДВ, МП, СПН.

        2. Доста се ползваха маратонките от някои спецподразделения, главно на ВВ, по време на конфликтите от началото на 90-те, като към края тази практика е прекратена.

        3. На снимката очевАдно маротонките обозначават "лошите".

        Comment


          Момчетата от снимките са постоянно в бой и едва ли имат време да се занимават с дисциплинарни глупости. Доколкото знам, дадена им е свобода да избират сами екипировката си. Важното е да убиват имаратци.

          Comment


            бъркаш сериозно - дисциплината е една от основните предпоставки за оцеляване в работата, която тези хора вършат.

            Comment


              кало написа Виж мнение
              бъркаш сериозно - дисциплината е една от основните предпоставки за оцеляване в работата, която тези хора вършат.
              Имам предвид облеклото.

              Comment


                Историята с маратонките си има естествено обяснение. Лесно ще си отговорите, ако сте носили соц кубинки дълго време, при горещ климат, без възможност да се събуете и да смените чорапите или партенките. Гарантирано на третия ден най късно гъбичките ще ви натиснат. Да не говорим, че с тези обувки - кубинки не може да се придвижиш тихо нощем и да усещаш терена като ходиш. Като сипредставим че армейският ботуш е още по тежък и здрав то е ясно защо Спецназ с апредпочитали лека удобна обувка - не запарва крака при дълги рейдове и позволява промъкване и ходене без много шум.

                Comment


                  Мога да те запозная с човек на който да разкажеш колко е хубава "легендата" такива разказвачи като тебе искренно го забавляват
                  Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                  Comment


                    Стига с тия маратонки - избихте рибата с вонята им! Служил съм във 2-ра ОПР 83-85г - скачал съм над 300 пъти в живота си и с маратонки ,и с кецове, и с кубинки - кубинката е къде - къде по-удобна при парашутен скок! А това за маратонковата противоминна стойност си е направо не легенда, ами реклама при това подвеждаща. Относно солдатските руски ботуши - виждам ,че хора които не им се е налагало да ги помиришат се произнасят. Имам такива /подарък от тъста- бивш военен от СА/ и макар, че съм на почти 50 години - като излизам на лов или риболов са предпочитано обувание! Иване попробвай кубинката да не я събуваш три дни и маратонката да не я събуваш три дни - после иди на дерматолог и след това ела да разказваш. Навремето през 83 като служих - пробваха нова спец стелка на кубинката българска разработка - половината рота със стелка половината без - всяка седмица професор доктор полковник от ВМИ ни вземаше проби от краката. Мислиш ли, че случайно армиите по света са с кубинки- ако маратонката беше супер качество над кубинката нямаше да носят солдатите по света кубинки а маратонки!
                    Бива - бива ама цял бивол за мезе!!! Мислете че след това пишете!
                    За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                    Comment


                      Пък аз мога да те запозная с баба Яга, тя също разказва приказки за деца.
                      Сайерет маткал дори им дават сами да си сглобяват оръжия. Точно така, уникални образци, направени в оръжейната им - затвор от това, приклад от онова, цев от трето - виждал съм ги по стрелбищата, според мен вече ненужна изгъзица, но тяхна си работа. Иначе, ако искат щатни обувки, ако искат си купуват планинарски от магазина, ако искат хвърлят пари за специални жилетки, шапки, ръкавици и т.н. от разни ловни и бойни магазини и т.н. и т.н. Всичко това минава през одобрение от командирите им, и това че им дават относителна свобода в сравнение с редовите войници, не значи, че могат да правят каквото си искат - не може да тръгнат на мисия по джапанки или с пръстени по ръцете.
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        Кой каквото ще да разправя, но аз новобранският център през 86-а няма да го забравя никога И голям принос за това имат кубинките. Не знам кой нещастник беше одобрил материалите от които се изработваха, но това си бяха антиобувки от всякъде. Твърди, тежки, несъразмерни... един не познавам, който да нямаше кръв от спукани пришки.
                        Като улегнат с времето стават, но единственото им достойнство е дебелата подметка, през която не усещаш камънаците и стягане на глезена разбира се. За миризмата да не отваряме дума изобщо.
                        А че всички "стари" набори си бягаха по физзарядките с маратонки, гуменки или кецове (кой каквото има) показва ясно предпочитанията на редовите чинове.

                        Comment


                          bsb написа Виж мнение
                          През 80-те години маратонки в Съветския съюз е имало по-малко, отколкото в България. Не се произвеждат, не се внасят официално (или почти не се внасят) - пълен дефицит. Когато бях на екскурзия в СССР през 1987 г., искаха да ми купят маратонките "Ромика" (българско производство), с които бях обут. А вероятно доста от вас си спомнят, че това определено не бяха върхът на маратонките.
                          Моето подозрение е, че в сравнение с "кубинките", приети в армията тогава (предполагам, че това е била лятната армейска обувка в СССР), повечето други обувки, и особено маратонките, са били значително по-подходящи за ходене дълго време.
                          Конкретно ромика бяха с пъти по-качествени от всичко, което съм обувал след 89-та. В известни отношения са по-качествени и от военна кубинка от онова време. Естествено нямат визия и заради цвета си са неподходящи за военна употребаи. Също така и не защитават глезена, което предполагам е критичен недостатък за армейска употреба. Но не ти правят крака на кайма, което не можеше да се каже за масовите кубинки. Имаха много дебела и еластична подметка. С тях можеш да ходиш часове наред по всякакъв терен, без крака ти да пострада от обувката. Тествано от мен лично многократно на местата, където парашутния полк си правеше ученията тогава.
                          За сметка на това кубинките, които носих в казармата ми скапаха краката още първата седмица и до края на службата съм си имал проблеми с тези обувки. По-скоро краката ми се оформяха по обувката, от колкото обувката по крака. Независимо от специалните телки които носих (купени от мен естествено).
                          Last edited by Angelmr; 11-08-2013, 20:27.

                          Comment


                            Графе, кубинки съм носил две години и пиша на базата на опита си. Преди да ме критикуваш прочети внимателно това което съм написал. В нормална армейска част където кубинките не се носят непрекъснато 24 часа и проблем няма, но представи си, че си на рейд в Кандахар за три дни или седмица, че и повече. Намаш възможност не само да се събуеш, но и да кихнеш по силно та това според мен е причината да предпочитат маратонката. Все пак е по лека, по проветрива и по безшумна. Що се отнася до лова то това не е критерии за ботуша щото отиваш до където може с кола и после прекарваш със супер руският ботуш 6 - 7 максимум 12 часа и то надали ходиш през цялото време. Така, че призивът за мислене е приет. Говорехме за СПЕЦНАЗ - много малка част от армият със много специфични задачи никой не е спорил, че армиите масово трябва да се обуят с маратонки. Те са си обути както е прието за най добре и най правилно. Просто се опитах да намеря причината спец частите да предпочитат маратонките.

                            П.П.
                            За да сложим край на спора ето едно мнение на човек написал книга за пребиваването на спецназ в Афганистан и събрал сведения от първа ръка - самите участници:
                            " Армейские сапоги и ботинки также мало подходили для походов по горам. Приходилось на свои деньги покупать кроссовки, которых хватало ненадолго. За все время войны советское командование так и не смогло решить эту "архисложную" задачу. Впрочем, по воспоминаниям одного из командиров рот, в 1986 году его срочно вызвали в штаб, чтобы продемонстрировать "новинку" оборонной промышленности. На столе в кабинете начальника стояла пара прекрасных кроссовок грязно-зеленого цвета. Командира роты заверили, что вскоре все его подчиненные будут щеголять в горах в подобной обуви. Естественно, эти кроссовки он увидел в первый и последний раз. Эксперимент завершился, не начавшись."
                            - Алексей Чикишев "Спецназ в Афганистане"
                            Last edited by ivan; 12-08-2013, 00:06.

                            Comment




                              Това ще да е нещо като облазването, но в пехотен вариант

                              Comment


                                "Да свикват с пръстта" - като в един стар виц

                                Comment

                                Working...
                                X