Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ядрени арсенали

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Аргументите са точно, че тежките ракети като Воевода са по-силен сдържащ фактор - летят по-нависоко и по-надалеч, така че щатското ПРО не ги лови, по-защитени са от изпреварващ удар в силозите, пък тези на камионите може да ги прасне всичко от крилата ракета до доверсант.
    Трудно е да се правят такива изводи, но цели военни институти се занимават с въпроса. Това което съм чел е че САЩ приемат за най-страшна опасност именно мобилните комплекси. Няма разумен начин да ги намериш всичките при руската територия и огромните площи покрити с гори. Това е една шеста от земната суша. Докато силозите си се знаят. Те първи ще го отнесат и са преоритетни цели. Според мен за това Кухулин набляга на факта, че за разлика от стратегическите подводници и мобилните комплекси, силозите, особено когато вътре има ракети с течно гориво които изискват подготовка, са чисто оръжие за превантивен удар. Като сдържащ фактор нямат никакъв смисъл. В момента и стратегическите бомбардировачи общо-взето са си оръжия за първи удар.
    Точно за това САЩ и Китай се насочват към подводниците и не разработват нови силозни ракети. Русия, като най-голямата ядрена сила, също налива в подводници и мобилни комплекси.
    Този Сармат, поне за мен е в разрез с логиката.
    Last edited by Amazon; 27-02-2014, 03:08.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      Кухулин написа Виж мнение


      Коротченко засяга темата Сармат на 0:15:34 и 0:55:07. Доста обективен възглед според мен.

      А за хората, които се интересуват от руска отбрана, вероятно целия панел ще е интересен.
      Човека е мозък. Има забележки разбира се. Говори за доставките на Су-35, а пропуска по-голямата, тази за Су-30СМ и Су-34. Но като цяло ИМХО, здраво е стъпил на земята.
      Иначе си обяснява че се купуват електронни компоненти от чужбина за всичко освен за Топол-М. Той бил само с руски компоненти, за да се гарантира че ще долети до Северна Америка
      Last edited by Amazon; 27-02-2014, 02:46.
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        Amazon написа Виж мнение
        Човека е мозък.
        Няма спор, за мен лично е доказан експерт. Проблема е, че по същество се явява неофициален говорител на Шойгу и трябва да се преценяват политическите "шумове" в мненията му. Но като цяло е един от най-ценните източници.

        Comment


          Не знам къде ги срещаш тези аргументи
          Не помня вече, май на някакъв РАН-аджия, проектирал силози. Идеята му беше, че силозите с защитени от ядрен удар, пък тополите в мирно време седели предимно в основните си бази, което ги правело лесна мишена. Не ми се стори много вярно, освен това тези разсъждения баха съпроводени с едни намеци, че лобито на твърдогоривните ракети работи за врага

          Comment


            Durutti написа Виж мнение
            Не помня вече, май на някакъв РАН-аджия, проектирал силози. Идеята му беше, че силозите с защитени от ядрен удар
            Явно ги е проектирал доста отдавна, защото тази ситуация е била валидна преди половин век. Когато бойната глава дава точност 400-500 метра, можеш смело да наливаш бетон с надеждата, че ще ти се размине. Обаче виж какви са характеристиките примерно на Пършинг-2 и какво се случва, щом се появява на пазара Случва се масова истерия и разоръжаване, защото нещата почват да губят смисъл.

            А днес обикновените бойни части без терминално насочване дават под 100 метра КВО. Един Трайдънт - 5-6 силоза. Няма сметка.

            Durutti написа Виж мнение
            тополите в мирно време седели предимно в основните си бази, което ги правело лесна мишена
            Това май е регулирано с някакви протоколи - къде да седят, колко да обикалят. Взимат хората мерки да не стане гаф.

            Comment


              Това май е регулирано с някакви протоколи - къде да седят, колко да обикалят. Взимат хората мерки да не стане гаф.
              Бях срещал интересен слух (явно е само слух, защото нещо не намирам потвръждение), че са им монтирани транспондери, за да могат и американците да знаят къде са.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                Струва ми се, че действа някаква такава система, когато са в базите. Но когато са на бойно дежурство, тия неща се изключват. Всичко е регулирано, но трябва да се потърси кога и къде. Ако изобщо е открито.

                Comment


                  Интересно, че руснаците в началото на тази година са решили да напомнят за съществуването на "Периметр", за която по принцип май хич не са словоохотливи: http://www.rg.ru/2014/01/22/perimetr-site.html

                  Comment


                    Периметър е една система от времето, когато комуникациите са били много слабо и уязвимо звено. Днес основната опасност идва от унищожаването на самите оръжия, а не на комуникационните канали.

                    Comment


                      Руска бойна глава пробива ПРО

                      Не разбрах обаче как пробива всяко ПВО ?

                      Comment


                        Сун Дзъ написа Виж мнение
                        Не разбрах обаче как пробива всяко ПВО ?
                        "Според коментари в медиите, става дума за бойна глава, която може да маневрира по време на полет, рязко да променя посоката си на движение и така да преминава през системата за противоракетна отбрана."

                        Comment


                          Тези приказки са от край време - нищо ново.
                          Противобалистичните ракети не могат да ударят маневрираща цел ли ?
                          Зла пропаганда, мисля

                          Comment


                            Сун Дзъ написа Виж мнение
                            Тези приказки са от край време - нищо ново.
                            Противобалистичните ракети не могат да ударят маневрираща цел ли ?
                            Зла пропаганда, мисля
                            Досега удря ли ли са маневрираща цел от този тип? И ако са, защо постоянно реват, че Русия раполагагала Искандери някъде си?

                            Периметър е една система от времето, когато комуникациите са били много слабо и уязвимо звено. Днес основната опасност идва от унищожаването на самите оръжия, а не на комуникационните канали.
                            Аз друго се чудя - не би ли трябвало сега ракетите да не са с предварително заложени цели - в смисъл "Периметър" лесно ще даде командата да стрелят, но те откъде ще занят точно по кого? Особено ако наиситна е някаква изненадваща ситуация, командването е елиминирано и т.н.

                            Comment


                              Сун Дзъ написа Виж мнение
                              Зла пропаганда, мисля
                              В случая няма какво толкова да се умува. Маневрите понижават вероятността за попадение и едва ли има нещо по-естествено от това. Особено ако говорим за маневриращи бойни части на МБР (MaRV) в атмосферата, там вероятността за поражение с конвенционални средства е практически 0. Ако не се лъжа, американците постигат на тестовете 200 G претоварване, къде ще го уцелиш...

                              Comment


                                Durutti написа Виж мнение
                                Аз друго се чудя - не би ли трябвало сега ракетите да не са с предварително заложени цели - в смисъл "Периметър" лесно ще даде командата да стрелят, но те откъде ще занят точно по кого? Особено ако наиситна е някаква изненадваща ситуация, командването е елиминирано и т.н.
                                Не разбирам какво би могло да попречи на предварителното планиране.

                                Comment

                                Working...
                                X