Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въоръжените сили на Косово?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Естествено. Може да значи жител, гражданин, етническа принадлежност, националност - в зависимост от контекста.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      #32
      м-да, първо - сори, не забелязах, че темата е в оръжейните, иначе нямаше зда се откъсвам по политическата линия.

      въоръжението - предполага се, че въпреки различните мерки за обезоръжаване на населението, голяма част от лекото стрелково оръжие - главна вариации на АК и ПК, са у населението, тоест и у членовете на бъдещите въоръжени сили. Разбира се, най-евтиният вариант за тях би бил унифициране на базата на АК. Тежко оръжие май почти няма - с изключение на няколко вида ПЗРК, РПГ-та и базукоподобни, както и цяла арсенал от самоделни пушкала. Има сведения и за известно количество високачествени 7,62 и 12,7 мм снайперски пушки, доставени още по времето на конфликта от САЩ и Великобритания.
      Тоест, Косово ще трябва да купува оръжие. Като съсед, който няма много опции, мисля, че можем тихо и полека, да им пробутаме на добри цени нашенски АК-та, РПГ-та, СПГ-та, малко оръдийца и ПЗРК-та.

      Comment


        #33
        Като най-младата нация в Европа, албанците, където и да живеят на Балканите, имат сериозен мобилизационен потенциал. Големите финансови потоци, които са в състояние да генерират, плюс високата им мотивация и традиционната привързаност към оръжията са сериозна заявка за бъдещата им армия. Релефа на Косово до голяма степен е в тяхна полза при евентуална отбранителна война. Освен това, поне засега, не могат да си позволят да купуват тежко въоръжение, поне докато не им разрешат евентуално след време.

        От друга страна сърбите имат много опитни офицери, участвали във войните от 90-те години, и огромно превъзходство в техника, както и развита военна индустрия. Наскоро обявиха конкурс за нови бойни машини за тяхната пехота. Армията им продължава да е наборна.
        Hannibal ante portas.

        Comment


          #34
          Как пък реши че албанците са най-младата нация в Европа???
          И какъв е смисълът тук да се говори за сръбската армия въобще? Какъвто и да е опит за завладяване на Косово е обречен на неуспех, макар и това да не е изключено, ако някой национализиран перко вземе властта.
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            #35
            И какъв е смисълът тук да се говори за сръбската армия въобще?

            А Сербская армия при том, что именно она является мишенью, для Косовской армии, и именно только для борьбы с Сербией, в теории, может быть создана Косовская армия. Соответствено структура, силы будущей Косовской армии должны строится именно в этом направлении.
            А для чего тогда Косово армия если не для противостояния Сербии? Кого мы обманываем?

            P.S. Если бы Косово располагалось как Монголия между Китаем и Россией, то тогда не надо было бы вспоминать Сербскую армию. Кто и в состоянии прекратить Косовскую государственность - то только Сербия.

            Албанцы наверное на самом деле самая молодая нация в Европе. Отношение количества молодых к количеству стариков среди них одно из самых хороших. Говорят, что на одну женщину приходится более 7 детей. МОЛОДЦЫ! Замечательный пример для вымирающей Европы.
            "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

            Comment


              #36
              Струва ми се че има аналог и пример за развитието на национални (!) въоръжени сили в Косово - това е Палестина. И там и тук политическата ситуация, а най-вече отношенията между вътрешните кланове (групировки) води до развиването на собствени милиции и може би само наличието на сериозен патронаж от страна на НАТО ще създаде почва в близко бъдеще за създаване на държавни армейски формирования.

              В предишните постове не видях основното - военната доктрина, която би дала основата за разсъждения върху структурата на бъдещата "армия". Според мен една разумна доктрина би била не толкова равнопоставеност с основния противник - Сърбия, колкото ефективност, достатъчна да причини сериозни и незаменими загуби на всеки агресор - това , наред с подкрепата на НАТО би било достатъчно като гаранция. В тая връзка вероятно ще се приеме една малка професионална, високомобилна армейска групировка(обща численост между 5 и 10 хил.), екипировка тип "спецназ" въоръжена със съвременни високоефективни ПТО и ПВО системи, вертолети ( не повече от ескадрон), танков батальон (по скоро за паради), съответните логистични подразделения. Тежкото въоръжение ще е американско и европейско, лекото - възможно е и АРСЕНАЛ-ско участие, но предвид политическите ориентири и възможностите за финансиране по линия на САЩ и албански спонсори - по скоро не.
              Наред с всеобщата въоръженост и опит в партизанските ( и мафиотски) действия, останалата част на "боеспособното" население би могло да се формира в районирани подразделения тип "Национална гвардия", още повече това ще е най-естествения начин за узаконяване "клановите" армийки.

              Начините на финансиране -
              а)Собствени - ако в рамките на 4-5 години косоварите успеят да развият основния отрасъл на икономиката - производството на енергоносители (легнитни въглища) и наред с това построят някоя и друга ТЕЦ за износ на електроенергия - това ще стабилизира икономически ареала Македония, Албания, Косово и ще отвори доста възможности за самофинансиране. Впрочем този път е единственият който би създал почва за разбирателство със Сърбия (и защо не?)

              б)САЩ - най-вероятно това ще е при условое че Косово е нарочено като дестинация за сериозно американско присъствие, т.е касае се за база за въздушни сили, а защо не и за ПРО? Политическата буря около този вариант ще бъде доста колоритна, но това ще превърне границата Косово-Сърбия в линия на пряко противопоставяне на Русия и САЩ в сърцето на Европа. Стабилизиращ или дестабилизиращ фактор? И в тези рамки - обявяването на независимост на Косово не е ли отговор на Южен поток? Защото заплахата за дестабилизация на Македония би сложила кръст на връзката на газопровода с Италия и от там - пълното обезмисляне на проекта...освен ако руснаците не приемат друга игра...но това вече са глобални проблеми - по добре да не задълбавам!

              в)НАТО (Европа) - по скоро като техника (second hand), помощ в организацията,управлението, лологистиката. Най-вероятно Англия ще поеме по-голямата част от тази дейност. Ако се има предвид и възможността за достатъчно финансиране отстрани или кредитиране, модрно английско оръжие ще потече като река...

              Опитах се да нахвълям само някои основни моменти. Това обаче е при условие че Косово наистина поеме път на развитие, съгласуван с политиката на ЕС и НАТО, т.е. силно противодействие на мафиотските уклони в лидиращите властови компоненти. Досега това се търпеше, но за една държава на границата на ЕС, с перспектива за влизане в него, това е недопустимо. Обратната тенденция е - нов барутен погреб, който рано или късно ще ни превърне във военна зона. Всички наоколо... :aaa:
              "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

              Comment


                #37
                Придържайте се към темата
                XV mile the sea brode is
                From Turkey to the Ile of Rodez...

                Comment


                  #38
                  Dinain написа
                  Как пък реши че албанците са най-младата нация в Европа???
                  И какъв е смисълът тук да се говори за сръбската армия въобще? Какъвто и да е опит за завладяване на Косово е обречен на неуспех, макар и това да не е изключено, ако някой национализиран перко вземе властта.
                  Виталий ти отговори вместо мен.

                  Най-вероятно от тук нататък евентуалните военни действия между Косово и Сърбия ще бъдат тема на безброй оперативни игри, провеждани от генералните щабове на двете страни (или както там ще се казва съответната структура на косовските албанци). В споменатото от мен в предишен пост интервю на началника на сръбския генерален щаб той заяви, че към момента сръбската армия е в състояние да помете ,,от движение" косовските силови структури.

                  Албанците отлично разбират това, и са наясно, че натовските войски няма да останат в провинцията вечно. Времената са турболентни, и прогнозите са неблагодарна работа. Никой не знае колко време съдбата ще отпусне на косоварите, за да се подготвят сами да поемат отговорност за съдбата си.

                  Аз лично се надявам натовските войски да останат колкото се може повече време в провинцията. Поредната война до нашите граници ще има изключително негативни последици за България.
                  Hannibal ante portas.

                  Comment


                    #39
                    Искаш да кажеш че Виталий описа най-съкровените си фобии, но няма да придирям :sm113:
                    Силите на НАТО няма нужда да остават вечно в Косово, за да не го нападат сърбите. Спомените от 4 загубени войни за 10 години ще им държат влажно поне още 20. Таман докато забравят за Косово. А генералът може да си мечтае за помитания "от движение" до утре...
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      #40
                      аз не вяравм във война Косово-Сърбия. Най-малкото самият конфликт според мен не е между Сърбия и Косово , а между големите блокове. Сърбия го осъзнава и ще кротува задоволявайки се с дипломатическо плюене срещу вятъра. косово също го знаят и затова ги боли в корената на краката за оплювките на Сърбия.
                      Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                      请您死在地狱般的阵痛
                      [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                      きさまはしんでくださいませんか
                      [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                      Comment


                        #41
                        Съгласен с княза. Особено за "Костово" :mhehe:
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          #42
                          Абсолютно верно, княже. Ако Сърбия има безумието да започне нова война на Балканите, то тя със сигурност ще се върне в границите си отпреди 1913 г., а може би и от 1878 г.
                          Малко ретроспекция - Първите въоръжени сили на Косово бяха ФАРК (Абревиатурата е на албански и означава въоръжени сили на Република Косово). Формално бяха под контрола на косовския лидер Ибрахим Ругова и съществуваха доста време преди АОК. Предполагам, че бяха по-скоро виртуална, отколкото реална въоръжена сила.

                          Comment


                            #43
                            Няма значение, важен е духът. Я виж какво направи Фидел с една гемия и 80 шумкари :mhehe:
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              #44
                              Духът на ЦРУ и тогава ,и сега :mhehe:

                              Comment


                                #45
                                Наши войници обучават косовската армия

                                Русия иска подялба на новата държава

                                сряда, 26 март 2008

                                Български военнослужещи ще помагат на косовските власти да създадат и да обучат новите сили за сигурност на страната, реши в сряда българското правителство. Министрите разрешиха изпращането на шестима военнослужещи от българската армия за участие в операцията на стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR). Те ще се присъединят към формиращата се нова структура „Военно-гражданско сътрудничество” към щаба на KFOR. Нейните задачи са свързани с извършване на консултации и подпомагане развитие на местните сили за сигурност, както и контрол върху разформироването на Корпуса за защита на Косово.

                                Новата структура ще оказва помощ на властите по въпроси като набиране, подбор и проучване на личен състав, структуриране и численост на силите, обучение, оборудване и екипировка.

                                Ще се формира тренировъчна група на НАТО, която ще отговаря за практическото обучение на Косовските сили за сигурност.

                                http://www.vsekiden.com/?p=25895 -- цялата статия
                                Hannibal ante portas.

                                Comment

                                Working...
                                X