Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нещо старо-но какво е?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Нещо старо-но какво е?

    Може ли някой да осветли с повече информация тази пушчица?Според мен кремъчният мех. е "холандски тип" може би някъде 17-18в, а приклада наподобява Западноевропейските мушкети 16-17в.Възможно ли е да е така?

    #2
    Кремаклия от времето на Филип Тотьо :mhehe:

    Comment


      #3
      Доста преди времето на Филип Тотю драги ми АУВ-е.Струва ми се на пръв поглед,че в механизъма има нещо излишно и не на местото си.Липсва и пружината на петлето а огнивото е някак си не много естествено.Дали не е сложено от друго изделие/петлето става въпрос/ а механизма да е роторен ?

      Comment


        #4
        Механизмът е безупречен и нищо излишно или липсващо няма в него.Той както подозирах и вече се убедих в това е от т.нар. фламандски(холандски) тип с отделно капаче за подсипа (виж Г.Маринов "Справочник на оръжейния колекционер и любител" том 1).Вероятно е от края на 18 или самото нач. на 19 век, мароканска или алжирска.Във великолепно състояние и изправност за възрастта си-все пак около 200 години са.С много красив и ажурен обков около плочката на механизма и около част от ложата.

        Comment


          #5
          още едно подобно....

          хОРА!
          относно тези стари пушки-аз също имам нещо подобно-
          Притежавам приклад от руска пушка-тулски образец от 1858.
          за съжаление за сега не мога да кача снимки ...но ще се постарая в най скоро време да го направя...
          А относно пушката-спорд моите бегли познания относно стрелково оръцжие...съмнявам се че е от онези редки обраци произвеждани специално за кавалерията.Дървената част на пушката е прекалено къс в сравнение с мускетите от това време.Също така липсва(а може би просто е паднал) ринга около спусъка ,а както знаете това е обичайно за казашката конница. Иначе относно историята на самото оръжие не мога да кажа нищо-на мен лично ми я подари вуйчо ми който пък я е намрил когато е бил дете в някакъв таван на стара къща.Вероятно е обаче да е била използвана по време на Руско-турската война...понеже селото в което е била намерена се намира на по малко от стотина килокетра от Шипка.
          Надявам се ще събудя някакнъв интерес.Дано скоро да мога да кача изображения...

          Comment


            #6
            асд

            Ако много те интересува питай в www.traditsia.com във форума там те ще ти кажат.
            Българската Армия е в сърцата ни.
            http://vbox7.com/play:eb638c1e
            http://vbox7.com/play:f18d542d

            Comment


              #7
              БНА-БА написа
              Ако много те интересува питай в www.traditsia.com във форума там те ще ти кажат.
              Питал е, първо при нас пита, после в Клуб Милитария, после в Гън БГ :nod:
              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

              Comment

              Working...
              X