Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Землянката на офицерите, където те пият уиски с фъстъци и си приказват

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    е със "стержневая" БЧ (как ли е на български?)
    На английски се води "continuos rod", значението на "стержен" е общо взето същото, обаче "прътова" (все пак, говорим за наредени в пръстен и споени в единия край стоманени пръти, които след експлозията се разширяват, образувайки стоманен пръстен, който реже през целта) някак не ми звучи много добре . От друга страна, като се има предвид метода на действие, "пръстенова" може би ще е достатъчно точно. Сигурно си има приет на български термин, обаче подозирам, че може и да използват руския (поне навремето често се случваше това).

    За Ирак

    Амазоне, това не е въпрос толкова за това "колко добри войници" са еди-кои си (същите аргументи не веднъж съм ги чувал за италианците), а за това какъв е бойният им дух. Едва ли има нещо изненадващо, че в държава като Ирак в тогавашното й състояние, не са толкова много хората, на които им се умира за диктатор като Садам Хюсейн. Това няма нищо общо с уменията и дори с професионалната им подготовка (макар че илюстрира добре нещо, което си говорим в темата за камикадзетата - значението на психологическия фактор). Подразделение с нисък боен дух и дисциплина и организираност около нулата не представлява военна сила, независимо с какви въоръжения и позиционни предимства разполага по списък.
    От друга страна, дори и някакви елементи да са запазили решимостта и психологическата си устойчивост, в подобна обща обстановка тяхната ефективност ще се срива заради отказа на останалите или дори заради самата несигурност дали "съседите" ти въобще ще се бият или вече са избягали, дезертирали.
    Да не говорим, че все пак и в двата случая имаше значителна въздушна кампания преди да се стигне до наземните действия (особено Първата война в Залива), която има сериозно въздействие както върху управляемостта, така и върху бойния дух (само фанатизираните войници могат да имат достатъчна устойчивост в подобни условия на демонстрация на тотално превъзходство от страна на противника и пълно безсилие от собствена (пак можем да препратим нещата към сравнението с Япония през ВСВ).
    Всичко това значително контрастира с "малките войни", които руснаците водят в Чечения.
    Last edited by gollum; 12-07-2012, 10:08.

    Comment


      #77
      Аз пък досега си мислех, че прътите летят свободно, нещо като по-големи осколки. Сега разбирам, че съм се заблуждавал.
      Струва ми се любопитно мнението от статия в "Зарубежное военное обозрение" от 1987 г. на име "БОЕВЫЕ ЧАСТИ РАКЕТ ДЛЯ ПОРАЖЕНИЯ ВОЗДУШНЫХ ЦЕЛЕЙ" ( http://commi.narod.ru/txt/1987/0204.htm ):
      Для получения эффекта усиления разрушений западные конструкторы боевых частей пытаются формировать узкое поле разлета осколков или даже обеспечить их параллельное движение. Полагают, что на определенных дальностях это дает некоторый выигрыш. Наиболее узкое поле разлета поражающих элементов имеют стержневые БЧ, однако применяются они ограниченно, в основном на ракетах класса "воздух - воздух" малой дальности стрельбы (типа "Сайдвиндер"), обеспечивающих высокую точность наведения. Основными причинами ограниченного применения стержневых БЧ считаются невысокая скорость расширения кольца (ее увеличение может привести к преждевременному разрушению кольца), небольшой радиус поражения и недостаточная для поражения некоторых прочных целей режущая способность стержней. Например, стержневая боевая часть ракеты AIM-9C "Сайдвиндер" имеет следующие параметры: скорость разлета 900 м/с, радиус поражения 5,1 м, количество стержней 144, размер одного стержня 4,75X4,75X266 мм.
      Давам го като пример как с течение на годините се променят нещата. (И евентуално как в интернет с годините се преповтарят едни и същи неща - the power of copy/paste.)

      Comment


        #78
        Чел съм, че има и от двата вида - свободни пръти и свързани в окръжност. Това за "недостаточная для поражения некоторых прочных целей" не ми вдъхва много доверие - чак такива здрави неща във въздуха едва ли се срещат често. Дори да не успеят да прегризат бронята на някой А-10 (а разправят, че режели разни титанови детайли), прътите със сигурност ще нанесат доста други поражения. То зависи колко е взривното вещество де - ако има пет кила пръти на половин кило взрив, нищо чудно.

        Големия проблем при прътите е точността, особено ако стрелбата е по дребни цели. Стингър, Кротал, SM и други ракети с активни взриватели криво ляво могат да уцелят сами момента на детонация. При Панцир тя е командна и точността зависи от радара за управления на огъня, с всичките последствия от това - РЕП, РЕБ и т.н. Но пък ако нацели, поражението си е сигурно.

        Comment


          #79
          Не бъркай системата за насочване с взривателя - двете са напълно различни неща. По принцип дори неща като Стингър и Игла често имат няколко взривателя (неконтактен който е радио/лазерен и контактен) - това няма общо с вида насочване. Големината на експлозива зависи от няколко неща - точността на ракетата, типа цел който трябва да се порази, големина на самата ракета и т.н.
          Иначе Панцир за насочване ползва милиметров фазиран радар - това е изключително точно на малки разстояния.
          „Аз, Драгомир, писах.
          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

          Модератор на раздел "Военна Авиация"

          Comment


            #80
            Прав си, сега видях, че панцирската ракета има и радиовзривател. Бях останал с впечатление, че няма, понеже четох за проблеми именно с командното взривяване. Може би не е много ефективен по определени цели, ще трябва да разровя.

            Милиметровия радар на Панцир по принцип се сочи за най-слабия елемент от цялата система. Не че сам по себе си е слаб, просто обсега на ракетата е прекалено голям за него. Реално стандартните мишени се поразяват на 12-13 км. Арабските инвеститори са искали голям обсег и под икономически натиск се е получило малко разминаване между елементите, доколкото знам.

            Comment


              #81
              Обсегът е 25 км за милиметровият - по принцип е изключително точен заради честотата си, но разпространението на вълните е по-кофти. Имаше оплаквания за радара за обзор ако не се лъжа, но там пооправиха нещата (системата еволюира непрекъснато и вече е нещо много над онова от 2006).

              В общи линии 90-те комплексът е с един радар, след това ОАЕ проявява интерес и слагат нов, новият не достига необходимите характеристики, след което КБП се заема самостоятелно да си прави радара и получава сегашният радар (трети пореден). Третият радар вече е нещо много мощно. Интересно е, че като се зачетох сегашният комплекс ползва милиметров И сантиметров диапазон за целеуказване (или радарът има широк диапазон, или може да ползва и двата радара за насочване (отделно има радар за откриване на целите, който е различен и също минава вече четвърта вариация) + ИЧ канал + ТВ насочване + радиопеленговане (това по излъчващ източник? не ми е много ясно). В крайна сметка дава много солидно количество канали които се дублират и различните методи изначално позволяват да се постигне много висока защита срещу противодействия.
              Last edited by Пилот; 13-07-2012, 00:47.
              „Аз, Драгомир, писах.
              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

              Модератор на раздел "Военна Авиация"

              Comment


                #82
                То на краят ще излезе, че за това нещо 15 милиона си е направо "без пари". Опитах се да намеря дали има снимки в нета на пулта за управление в кабината на камиона, но без успех. Идеята ми беше, че при стартов клиент от рода на Саудитска Арабия свикнала с американска техника, вероятно са се постарали за нещо като "стъклена кабина" за управление. Още повече че при наличието на оптичен канал като основна част от системата, оператора би трябвало да е добре подсигурен с "телевизори".
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  #83
                  Пилот написа Виж мнение
                  + радиопеленговане (това по излъчващ източник? не ми е много ясно)
                  Това най-вероятно е по външно целеуказване с последващ оптичен/РЛ захват. На машината просто няма какво да даде такъв пасивен канал, поне според публичната информация.

                  Относно радарите за обзор и управление на огъня, първия (1РС1) е в см, а втория (1РС2) е в мм диапазон. Навсякъде пишат, че се работи усилено за повишаване на ТТХ, но май още не са доволни от резултатите. Ето данните от някакви изпитания през 2009 г.:


                  Линк

                  Не се вижда много добре, но цел мишена Е-95 е засечена и съпроводена на 18 км, ракетата е пусната на 14 км и поразява на 13 км. За три години може да са се подобрили малко нещата.

                  Comment


                    #84


                    Това е вариантът с по-стария тип РЛС, а и в наши дни имало някои подобрения по ракетата.

                    Comment


                      #85
                      На 2.50 мин. от клипа мишената не изглежда толкова увредена, колкото предполагах. При условие, че е и паднала на земята от известна височина. Нормално ли ви се вижда и дали панцирската ракета ще е ефективна на 100% срещу по-голяма цел?
                      Е разбира се всичко зависи най-вече от това къде и в какво удари самолета.

                      Comment


                        #86
                        кало написа Виж мнение
                        Това е вариантът с по-стария тип РЛС, а и в наши дни имало някои подобрения по ракетата.
                        Не знам, разминаването в данните е доста сериозно. Или условията са били различни, или източниците не са докрай коректни.

                        Comment


                          #87
                          Нормално ли ви се вижда
                          Да, разбира се. Свръхмощни експлозии, от които остават само микро-парченца ги има само и единствено по филмите. Целта на съответния зенитен боеприпас е да прекрати полета на съответния ЛА.


                          Не знам, разминаването в данните е доста сериозно. Или условията са били различни, или източниците не са докрай коректни.

                          Comment


                            #88
                            От този размазан джейпег много не се оправям, но доколкото разбирам става дума за стрелба по три цели едновременно? Освен това две от идващите са на сравнително малка височина, а третата си е буквално на земята, радарът трябва да следи и двете - имхо получило се е доста добре. И бтв алексНЕЙВИ твърди в други свои постове, че Панцир последните няколко години е напреднал много - все пак онзи пост е отпреди 3 години, които не са прекарани на място. Освен това същият човек в общи линии дава най-високата възможна оценка на колектива в КБП (за сметка на това е силно критичен към Алмаз-Антей).
                            „Аз, Драгомир, писах.
                            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                            Модератор на раздел "Военна Авиация"

                            Comment


                              #89
                              Пилот написа Виж мнение
                              имхо получило се е доста добре
                              Аз също съм на мнение, че е повече от добре. Реално за задачите на Панцир - обектова и войскова ПВО - това е предостатъчно. Не знам защо се изхвърлят с някакви декларативни стойности, които после се чудят как да защитят. Може би по маркетингови причини.

                              Колкото до конструкторските бюра, от моя гледна точка си е прав човека. Без да съм навътре в нещата, но Алмаз-Антей още по-голям го вадят без някакво реално покритие засега. Обещават разни ракети за Редут, за С-400, а няма нищо. По Панцира поне се виждат реални резултати.

                              ПП За радиовзривателите съм се объркал заради оня доклад с критиките:

                              "Система управления подрывом боевой части гиперзвуковой ЗУР, функционирующая по сигналу от ЗПРК в соответствии с установленной разностью дальностей между целью и ракетой, может быть эффективной только при наведении ЗУР ****** методом полного спрямления, а при наведении ЗУР методом "трех точек" и половинным спрямлении срабатывает только при движении цели непосредственно на стреляющую боевую машину ЗПРК"

                              Явно се разчита и на командно взривяване, може би при сложна обстановка с подавяне на радиовзривателите, знам ли. Звучи ми логично, при положение че няма дублиращ инфрачервен или друг активен взривател.

                              Comment


                                #90
                                Turkey begins work on ICBM

                                The report said Ankara could cooperate with an undisclosed Eastern European country to develop the satellite launch center.

                                Comment

                                Working...
                                X