Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дислокация на по-главните поделения на БНА /80те год/

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46


    Тук пазарджишката (21 МСД) я дават към 1 армия... Оди ги разбери... (може и да е била, ама до коя година?

    EDIT:
    3армия-2,7,16,18мсд,13 и 24тбр.При бойна готовност-военна опасност приемаше в състава си дивизията развръщаща се във ВНВУ;В.Левски; 2армия-21мсд и 17 мсд,5и61тбр.При БГ ВО приемаше мсд развръщащи се в Пазарджик и Плевен.
    1армия-1 и3мсд,9тбр Приемаше мсд развръщащи се Плевен Дупница.

    Общо-мсд-12 ,тбр-5.Всяка армия имаше ракетна бригада и още редица части и подразделения .мсд и тбр- също.На КСВ бяха подчинени ракетната бригада-Телиш,парашутната бригада Пловдив,ад Шумен идр.
    Last edited by piston; 06-01-2014, 13:18. Причина: доп. инфо
    "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
    И. В. Сталин

    Comment


      #47
      Мисля, че са разменени местата на ямболската и старозагорската МСД. Артилeрийската дивизия е на базата на артилерийското училище, преди време бях срещал информация, че се е предвиждало да се състои от четири полка - с Град, с гвоздики, с буксирни гаубици и с буксирни оръдия, плюс подълнителни подразделения. Освен това в случай на пълномащабен конфликт НАТО срещу ОВД Генералният щаб се трансформира в щаба на Първи балкански фронт, а КСВ в щаба на Втори балкански фронт, а на тяхно подчинение минават подкрепленията от Одеския ВО и румънската народна армия. Парашутно-разузнавателните ни бази за това са били не три, колкото са армиите, а две. Парашутната бригада е формирана след 1989г.

      P.S. От къде е информацията, която си постнал?

      Comment


        #48
        От бивш командващ армия... За 7 МСД - Ямбол,тя е в трета армия със сигурност....
        "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
        И. В. Сталин

        Comment


          #49
          В Ямбол бяха дислоцирани:20 арт.полк,42 танков полк,82 мсп и дивизионни подразделения за бойно осигуряване и обслужващи подразделения!

          Comment


            #50
            Това което бъркате е че армейската артилерия беше сведена в БРИГАДИ с 5 бр арт. дивизиони всяка.Всяка арт. бригада имаше необходимите подразделения за бойно осигуряване и обслужващи подразделения.

            Comment


              #51
              21 дивизия - Пазарджик някъде до началото на 90 години е в 1ва Армия. В Пазарджик имаше и 30 ОМСП, които развръщаше дивизия при мобилизация. Той беше към 2ра армия.В края на 80 години той беше прехвърлен към 21 дивизия която тогава си беше в 1ва Армия. Също така имаше и 21 ОРДн.

              Comment


                #52
                Беки написа Виж мнение
                21 дивизия - Пазарджик някъде до началото на 90 години е в 1ва Армия. В Пазарджик имаше и 30 ОМСП, които развръщаше дивизия при мобилизация. Той беше към 2ра армия.В края на 80 години той беше прехвърлен към 21 дивизия която тогава си беше в 1ва Армия. Също така имаше и 21 ОРДн.
                Благодаря за инфото! Може ли да кажеш кой/какъв е източника?
                "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                И. В. Сталин

                Comment


                  #53
                  piston написа Виж мнение
                  Благодаря за инфото! Може ли да кажеш кой/какъв е източника?
                  Източника съм аз. Чисто и просто служих в този гарнизон с някои прекъсвания.

                  Comment


                    #54
                    Беки написа Виж мнение
                    Източника съм аз. Чисто и просто служих в този гарнизон с някои прекъсвания.
                    T.e. 21МСД е била към Първа армия до около 90 г., после е била придадена на 2 армия?
                    "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                    И. В. Сталин

                    Comment


                      #55
                      През 1989 година / преди 10.X/ почна така наречената рИформа в БНА. Тогава 30 ОМСП стана териториален учебен център- ТУЦ. После 1990 г. единия батальон остана в подчинение на 21 дивизия, а останалите / които имаха бази в села около Пазарджик/ станаха база за съхранение на имущества. 1993 година тези бази бяха съкратени, имуществото разпродадено, а впоследствие и базите.Май още не са всичките - имаше една база м с.Синитево тя остана към една ангенция, която нарицатлно я наричаха "Кражби и продажби". В скоро време не съм се интересувал какво става. И в тези години 21 дивизия премина под командването на 2 Армия. Където славно и безславно, като много поделения приключи съществуването си някъде 2004 година. А през миналата година беше и почти заличена, защото района беше изравнен със земята и ще се прави автогара. Хубаво че поне запазихме паметника на 27 Чепински полк. Поне засега, защото нищо не се знае.
                      Last edited by Беки; 18-04-2014, 22:22.

                      Comment


                        #56
                        Здравейте!

                        Понеже информацията във И-нет е малко разхвърляна (аз поне се обърквам), който желае, може да добавя или редактира информацията тук. Става въпрос за състава на БНА към 1989-1990 година!. Знам, че е аматьорско, но поне е малко по пригледно: https://docs.google.com/spreadsheets...#gid=990948598

                        EDIT: Пропуснах да поясня, че на първият лист е даден пример с бойна единица от Чехословашката Народна Армия. Данните за БНА могат да се попълват на следващите листове (съответно за СВ, ВВС и ПВО и ВМФ)...
                        Last edited by piston; 24-01-2016, 11:47.
                        "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                        И. В. Сталин

                        Comment


                          #57
                          Стрела-10 е била една батарея, но не знам 6 или 8 бройки. Тука Кало и Оръжейника трябва да са наясно.

                          Comment


                            #58
                            Super_Hornet написа Виж мнение
                            Стрела-10 е била една батарея, но не знам 6 или 8 бройки. Тука Кало и Оръжейника трябва да са наясно.
                            Тук аз съм пас. Както ти писах, аз съм (бивш) оръжейник от ВПК, не военен. Ранга ми беше нещо като сегашните бригадни генерали. ... всъщност такова животно като бивш оръжейник и няма ...

                            Comment


                              #59
                              piston написа Виж мнение
                              Здравейте!

                              Понеже информацията във И-нет е малко разхвърляна (аз поне се обърквам), който желае, може да добавя или редактира информацията тук. Става въпрос за състава на БНА към 1989-1990 година!. Знам, че е аматьорско, но поне е малко по пригледно: https://docs.google.com/spreadsheets...#gid=990948598

                              EDIT: Пропуснах да поясня, че на първият лист е даден пример с бойна единица от Чехословашката Народна Армия. Данните за БНА могат да се попълват на следващите листове (съответно за СВ, ВВС и ПВО и ВМФ)...
                              зАПОЧНАХ ДА ПРЕПИСВАМ ДАННИТЕ ОТ ТЕМАТА В ЕКСЕЛА, ЩЕ СЕ РАДВАМ НЯКОЙ ДА СЕ ВКЛЮЧИ, ПОНЕЖЕ МАЛКО СЕ УВЕЛИЧИ ФЕМИЛИТО И НЯМАМ МНОГО ВРЕМЕ...
                              "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                              И. В. Сталин

                              Comment


                                #60
                                Едно приятелче е попаднало на това:

                                1. Army, Samokov
                                1. Motorized Rifle Division, Samokov

                                3. Motorized Rifle Division, Razlog
                                (49.zap, Blagoevgrad 12x Osza '88)

                                9. Tank Brigade, Sofia

                                21. Motorized Rifle Division, Pazardzhik

                                2. Army, Marino Pole
                                2. Motorized Rifle Division, Stara Zagora
                                97.zrp, Nova Zagora 4xKub '76

                                5. Tank Brigade, Kazaluk

                                11. Tank Brigade, Karlovo

                                17.Motorized Rifle Division, Dimitrovgrad/Haskovo
                                77.zrp, Dimitrovgrad 4x Kub-M3 '82

                                3. Army, Kabile
                                7. Motorized Rifle Division, Boyanovo
                                50. zap, Boyanovo 12x Osza '82

                                13. Tank Brigade, Sliven

                                16. Motorized Rifle Division, Grudovo

                                18. Motorized Rifle Division, Sumen

                                24. Tank Brigade, Karnobat
                                Някакви коментари (верно ли е или не?)?
                                "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                                И. В. Сталин

                                Comment

                                Working...
                                X