Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българска народна армия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    haji_D написа
    лектора с лекота
    " употреби" 2-3 ядрени заряда от по няколко килотона(за които твърдеше че ги имаме в наличност?! ) и след това с танкове и пехота завладя нашата съседка.
    А как са я виждали стратезите в Москва мога само да гадая. Все пак се радвам, че никой не е "бутнал доминото", защото тогава процеса е необратим и
    непредвидим.
    И на мен са казвали, че имаме такива тактически ядрени заряди, но се питам нямат ли и нашите комшии такова нещо(за Турция съм чувал, че вече е ядрена държава - има си и по-мощни от по стотина килотона) и как биха ги използвали евентуално срещу нас.

    Comment


      И на мен са казвали, че имаме такива тактически ядрени заряди
      МИсля че всички едно време сме чували тази история в една или друга редакция, все от "сигурен източник" и прочее. Явно става въпрос за поредната легенда, поне за мен (защото не вярвам много на популярната връзка между дима и огъня - грешката е, че често нещо друго се приема за дим или дори за огън).

      Comment


        Чувал съм го от батальонния командир, колко е вярно не знам.
        Но все пак мисля, че е можело да се обогатят малки количества уран или да се извлече малко плутоний от отработеното гориво на реактора в София. За малки количества не са нужни големи инсталации.

        Comment


          Стига детски приказки за приспиване! Само нещо сериозно ако има някой да казва
          XV mile the sea brode is
          From Turkey to the Ile of Rodez...

          Comment


            gollum написа
            МИсля че всички едно време сме чували тази история в една или друга редакция, все от "сигурен източник" и прочее. Явно става въпрос за поредната легенда, поне за мен...
            Очаквам коментара ти за страницата по-долу.
            Тя е от разсекретен документ на ЦРУ от 1979 г. със заглавие WARSAW PACT FORCES OPPOSITE NATO (NIE 11-14-79).
            Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

            Comment


              Ок, значи според този секретен документ (а връзка към източника все пак може ли?) излиза, че всъщност сме имали ядрено оръжие, въпреки даклирараното от външната ни политика положение. В този случай легендата има основания - признавам. Ако съответният документ вярно отразява нещата, разбира се.

              Comment


                gollum написа
                Ок, значи според този секретен документ...
                Разсекретен по линия на Freedom of Information Act (FOIA).

                gollum написа
                ...(а връзка към източника все пак може ли?)...
                Може.
                Единия вариант е да идеш на сайта http://www.foia.cia.gov/ и в търсачката да напишеш името на документа, който посочих.

                Другия вариант е да цъкнеш на линка по-долу. Въпросния документ би трябвало да е най-долния и е датиран от 31 януари 1979 г.



                gollum написа
                ...излиза, че всъщност сме имали ядрено оръжие...
                Имали сме.
                Въпросната страничка, според мен, бе най-бързия начин да преминем през стандартните изказвания от типа на "Стига детски приказки за приспиване!" и "Явно става въпрос за поредната легенда..."

                gollum написа
                ...въпреки даклирараното от външната ни политика положение.
                Въпреки!

                gollum написа
                Ако съответният документ вярно отразява нещата, разбира се.
                Съответния документ е просто едно от многото доказателства за наличието на ядрено оръжие на българска територия.
                Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                Comment


                  Съжалявам за незнанието на тези факти от моя страна. Явно аз съм бил подведен от официалната ни позиция по социалистическо време и от положението, че твърде често подобни легенди (подобни в смисъл, че по такъв начин съм ги дочувал: "един разправя, че като е служил..." или пък "разправяха че било така") се оказват без реално покритие. Явно в този случай съм сгрешил та затова се извинявам.
                  Благодаря за връзката към документа.

                  Comment


                    БНА-БА написа
                    Ами СССР е направи това и с НРБългария като поставя своите ракети на наша територия.
                    Наистина е имало идея през 1962 г. да се поставя ракетно ярдено-оръжие на наша територия, но не е направено, тъй като кризата се разразява твърде бързо.
                    Ядреното оръжие е вкарано в България няколко години по-късно, но сега нямам време да разказвам историята.
                    Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                    Comment


                      1951 написа
                      Имали сме.
                      С удоволствие ще изслушам историята. Но дотогава имам два въпроса-замечатки:
                      1. Това са данни за виждането на НАТО, т.е. не са от първа ръка. С други думи, НАТО може и да е грешало, теоретично.
                      2. На документа (и на другите) си пише "съветски складове с ядрени бойни глави", "съветски инсталации" и т.н. Нямам време да ги прегледам подробно, но има ли някакво основание да се смята че БНА е можела да се разпорежда с тези ЯО по какъвто и да е начин без разрешението на Кремъл? Или са били поддържани, охранявани и контролирани от съветски персонал - в който случай твърдението "имали сме" губи всякакъв смисъл и коректната формулировка би трябвало да е "имали сме на наша територия съветски ЯО"?
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        Динаин е абсолютно прав. Собствено ЯО не сме имали. Поне що се отнася до флота нещата са стояли така. Командването на нашия флот е имало ПРАВО да дава заявки за нанасяне на ядрен удар по цели в Мраморно море и Проливната зона при реализация на своуте задачи (десант най-често).
                        А и доколкото си спомням до сега не е показан документ или друго доказателство за наличие на подобни заряди на българска територия. Макар да се твърди, че такива е имало за периода 1986-1989 г.
                        Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                        Неизвестен руски адмирал

                        Comment


                          Предполагам че бай Тошо е можел да нареди ядрен удар по Анкара, колкото Фидел е можел да нареди ядрен удар по Маями :mhehe:
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            Много интересен линк 1951! Благодаря. Иначе по темата за БНА вътре има много интересни данни. Ето например връзка към един документ за оценка на Източноевропейските армии към 1965г.:

                            EASTERN EUROPE AND THE WARSAW PACT (NIE 12-65)
                            We don't see things as they are, we see them as we are
                            ---Anais Nin----

                            Comment



                              A какво виждаме тук - http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=4...79994&t=h&z=14
                              ?
                              Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                              Comment


                                Качвам и един архив от различни количествени и качествени оценки на БНА от този сайт. Прикачил съм и една примерна страница, за да видите за какво става въпрос.
                                We don't see things as they are, we see them as we are
                                ---Anais Nin----

                                Comment

                                Working...
                                X