Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българска народна армия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    Униформите зимна/лятна се сменяха април/май и септември/октомври, имаше Заповеди на Зам.-Нач. ГЩ по тила, но отделните гарнизони имаха право да маневрират според местните климатични условия в рамките на няколко дена +/- .
    Зимните ги наричаха шеговито "въшкарници", макар че не сме виждали въшки, а летните бяха памучни и попиваха потта, добри бяха.
    Но във ВМФ (днес ВМС) имаха повече номера униформи от останалите видове въоръжени сили, поради разните комбинации бяха по-разнообразни и затова там също не се съобразяваха с пехотата и авиацията, като с по еднотипни униформи.
    Но спомените ми са за средата на 60-те години и втората им половина по-точно.
    Когато "освобождавахме" Чехословакия от НАТО-овската агресия.
    Къде ли са сега - и още живи ли са ?! тогавашните ЗКПЧ-та и партийни секретари, да кажат сега, защо не са допуснали този коренен обрат в прогнозите си ???
    Или да се обърнат в гробовете си, ако са покойници, защото цялата им идеология се сгромоляса гръмотевично.

    Comment


      #92
      Пичове, хубаво е да сме патриоти, обаче "уставщината" няма много общо с ефективността на боеца в сражение. Преди 10 ноември наблягахме на устава и набиването на крак на плаца , обаче вярвайтеми това с нищо не помага в реална ситуация, където уважението и вярата в този до теб /офицер или не/ са много по-важни от чинопочитанието и спазването на субординацията. Освен това системата беше толкова закостеняла, че не позволяваше инициативност, а от там падаше и ефективността.

      Comment


        #93
        Ами как да е било иначе с тоя Варшавски договор и тая глобална 'съветизация'. Типичен пример за неефективна армия е руската, но при тях поне ресурсите могат да компенсират до голяма степен ниското ниво на организация и некачествения, заблуден команден състав.
        Та предполагам че и нещата в БА са били същите като изключим ресурсите, които, уви,при нас са крайно оскъдни и супер ограничени.
        Незнам, предполагм, че и сега има остатъци от онова време, онази уставност и онзи начин на мислене като преди 10-ти Ноември.
        Твърде вероятно е и да греша.
        GOTT MIT UNS!

        Comment


          #94
          Господа, и Уставите и строевата подготовка и всичко, което е дразнело навремето младите хора не е никак случайно.
          Три пъти на ден само за храна: строяване, пеене, маршировка, равнение на редиците - отделно подготовка за всякакви паради и мундщровки, равнение, "лакетна връзка", "диагоналите" на блоковете при разводите - сутрешни, следобедни и пр. и какво беше още - забравил съм ги, но - това е създадено от човешкия опит.
          То цели да се пречупи характера на всеки един боец. Да формира дух на колективизъм, взаимопомощ, да създаде (ако може, де ?!) единство на целия строй, еднаквост - затова са и отговорите на поздравите, помните ли ги "...тънко, ясно и високо..." и викаш до припадък, но на края се шлифоват и отговорите. А е така, защото гласовете на хората се уеднаквяват във високите тонове, оттам и стремежа всичко да е еднакво.
          От индивида - да направи член на колектив. И колектива да се държи като колективна личност - изпълнителна, съобразителна, мотивирана за Победи.И физически - строевата, и психически - поздрави/отговори и пр.
          А в реалния бой - всички тези качества, - ако са добре градени с поколенията войнишки набори и с добро командване - няма как да не се проявят.
          В тази посока - са възникнали сгъстения строй, залповия огън, целеустремеността на атаката, виковете "ура"...и всичко останало.
          Пиша с носталгия малко по собствени спомени - и съзнавам, че това също отмина.
          Това горното се отнася за народните "наборни" армии, по немските теории за "въоръжен народ". те са по време и след Наполеоновата епоха и до скоро.
          Сега няма наборници и "народни войски", а какво ще бъде -ще бъде, както е било до нач.Х²Х век, наемниците се бият за този който плаща по-добре. Т.нар. "ландскнехти" са били най-вече немски (но и от други европейски народности) наемни войници и е било считано за нормално да си сменят господарите, според заплащането.
          Нищо чудно след няколко поколения и няколко десетилетия или стотина години - европейски войски от наемници да бъдат "купени" от ...този който му трябват и им плати. какво чудно ? Нали вече е било така и тук, в ЕВропа и в ранна Америка и къде ли не.
          Който смята да живее дотогава, нека свиква още отсега.

          Comment


            #95
            Дрън дрън ярина....
            Нито с викане по плаца и отговори,нито със маршировка ще победиш някоя войска.
            Характара на човека трудно ще го пречупиш в тази му част.Човек е индивидуалист и такъв си остава.Просто защото е животно....И дори и в някаква "замазана" ситуация на плаца да е еднакъв със останалите-когато първите куршуми му просвирнат покрай ушите ще забрави и еднаквост и всичко...индивидуализма си е индивидуализъм-още не е измислено лечение срещу него.То ако ставаше така и комунизма щеше да прокопса.
            Не си създавай илюзия че огромната част от хората са лумпени...Поне не в днешно време.
            По-скоро това за мене са си някакви чисто психологически феномени,от сорта на избиване на комплекси на разни алкохолизирани фатмаци и ефрейторчета,които барабар със лентичката на рамо са хванали и богу за шлифера и с удоволствие участват във своята "петминутка" в която се чувстват че нещо зависи от тях,че са "важни".

            И що с носталгия?
            Аз поне не мога да имам носталгия по времена,когато хората са се избивали един друг и единиците лумпени са водили големи стада от лумпени за да осъществяват на практика идеите на един висшестоящ лумпен-психопат.Обикновено с мустаци или мустачки...
            Просто не ми харесват такива градежи в които единичната личност е нищо повече от тухличка във строежа на мегаломанските идеи на едикойси психопат.
            Last edited by ; 07-04-2008, 19:52.

            Comment


              #96
              G-n Bojilov

              Моля Ви сам да се ориентирате, по този Форум, но и по други, ако имате възможност. Интересът към военното ни минало се засилва, успоредно с процесите на отпадане наборната служба.
              Подобно е било и в САЩ, след като президентът Никсън отмени наборната служба и там след Виетнамската война.
              Помислете -нека да е само по темите тук например, интересува ли или не днешните младежи и мъжете най-вече военно-историческата тематика ?!
              И не са ли най-популярните примери за войнска доблест от онези армии, които в мирно време са превърнали подготовката си (вкл. и строоевата подготовка и парадността, разбира се - няма как, в добрия смисъл на думата !) във висша проява на изкуство.
              За днещните руски военно-исторически сайтове въобще пък не започвам - и положението и същото, като тук и в Европа и по света. Еднакво показателно
              Но както и да е, признавам правото Ви на различно мнение.
              Категорично обаче не съм съгласен да се приравнявате сам към животните, Вие сте човешко същество, като всички нас, моля Ви, не се самоунижавайте.
              Възможно е да сте останал с лоши спомени от едно или друго, но нали съвременни места за обмен на мнения, като този тук сайт, биха помогнали да се вгледаме по-добре и един в друг и сами в себе си ?! Хора сме, нали ?!

              Comment


                #97
                Интересна тема във форума . Чета, че сме имали остаряло ПВО!!! Ами то сега е същото - защо ли? Защото още върши работа! Колкото до това колко армия е имала например Турция, да не забравяме и колко вражески граници има Турция. Така като гледам по това време май е нямала приятелски. И да не забравяме братската Иракска армия 650 000 която им дишаше във врата ( после я попиляха скоростно, но това е друга тема ). А Сирия кой ги въоръжаваше заедно с Ирак??? :tup: БНА никога не е била разчетена да води самостоятелна война (извън Варшавския договор) или ако се наложи, то това е възможно само на едно стратигическо направление, абе дълга тема..... :secret:

                Колкото до съжденията на Bojilov. Първо го поздравявам, че е цитирал Джон Дън И все пак нека да не забравя думите на Наполеон който казва - един бит за сто небити не давам! Истина е ,че при първия изстрел на човек му иде да побегне, но после му идват съвсем други мисли - вярвай ми! Човек наистина не е самотен остров, но за щастие или нещастие и РБългария не е самотен остров и ако искаме тя да остане и след нас трябва да се развива отбранителния потенциал, доколкото е останал такъв. А ефрейторите и фатмаците са все хора от същия този иначе добър и трудолюбив народ, и ако си мислите, че само при нас ги има несериозно, нали? Истината според мен е че, военната професия е достатъчно тежка и отговорна и напълно подкрепям професионалната армия! Може да съм старомоден, но не подкрепям еманципацията в армията . И искренно се надявам тая професионализация да не е само със социални функции :tup:
                Last edited by twimo99; 08-04-2008, 18:54. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                Comment


                  #98
                  tarsan написа
                  Интересът към военното ни минало се засилва, успоредно с процесите на отпадане наборната служба.
                  Мда,но интересът е така през монитора.Тя въобще така на приказки и през монитора войната си е доста приятно нещо.В кръчмата също-"пием,пеем буйни песни...".На живо обаче който я види войната какво представлява остава с друго впечатление.Не толкоз лицеприятно.
                  И като говориш за този форум-в този форум има и хора които изпитват залитания към 2 неща-комунизма и нацизма,но това не прави автоматично тези 2 строя нещо хубаво,нито измива вината за злините които са извършили.
                  Винаги е било така-във войната за дадени велики идеи винаги след нея остават да се търкалят по земята кокалите на обикновените хорица...
                  А животните ги заеби,и така сме се отклонили достатъчно от темата и без тях...
                  Аз поне считам че човек не е по-висш от никое останало животно,което броди по планетата,да не кажа че огромна част от дивотиите които е направило човечеството...животните никога не биха ги направили.
                  Да вземеш убиването на някого ей така за удоволствие или по някакъв идиотски признак-"религиозен,класов,етнически" или къвто се сетиш.Животните убиват по една единствена причина в основни линии-за да се нахранят.
                  И в друго си в грешка-със сигурност не съм останал с някакви "лоши впечатления" от БА.Служил съм преди доста време и в основни линии съм изкарал да речем "вързкарска" и "супер-айляшка служба" в сладко мързелуване.Казано по вулгарному "паднал си бех на кура".Без да споменавам че НЩ ми беше роднина. :mhehe:

                  Човек наистина не е самотен остров, но за щастие или нещастие и РБългария не е самотен остров и ако искаме тя да остане и след нас трябва да се развива отбранителния потенциал, доколкото е останал такъв.
                  Абе то така,ама това цялото нещо е и често изтъквана причина за доста злини.Аз доколкото знам поне 90% от войните са отбранителни и за 2те страни едновременно.
                  А колкото до наемната армия-и аз съм на същото мнение-това е по-добрия вариант.Който иска да си слага главата в торбата-да си я слага.

                  Comment


                    #99
                    БНА беше никак не лоша армия.
                    Е, за задачите, които и се повяряваха.
                    А те бяха.
                    - в случай на агресия от страна на НАТО да задъжи настъплението на противника в срок от 14 дни от идването на румънски и съветски войски
                    - в случай на агресия от страна на Варшавския договор трябваше да настъпва по долините на Марица и Струма, да превземе Солун и Одрин и да установи н-на брой ешелонна противо десантна отбрана на брега на Бяло море. Проливите и Истанбул бяха оставени на съветските другари.
                    Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                    Comment


                      Че кво им е на задачите,освен с това за Инстанбул.Се за СССР нищо за нас че те в такава ситуация ша искат първи да влязат в Анкара,първи да го превземат че кво още,то за БНР не остана нищо.
                      Българската Армия е в сърцата ни.
                      http://vbox7.com/play:eb638c1e
                      http://vbox7.com/play:f18d542d

                      Comment


                        Няма да споря добра или лоша беше БНА-дал съм 2г. под знамената и мога само от позициата си на редови боец да вметна "некои забележки"! И така що за армия беше това за времето в което служих 1988-1990г.?Тогава не се замисляхме много но в самия край на службата започна ² Иракска кампания и се наслушах за 30 дни на компетентонот мнение на офицери и фатмаци........ Как Ирак ще стане ²² Виетнам, янките ще леят реки от кръв, руското оръжие е супер и пр.дивотии. Какво беше положението при нас, поне там където служих в Н артилерийски полк призван според това което ни набиваха в главите да спира турските пълчища в състава на славната(по традиции) ²²² армия?
                        По щат в полка трябваше да има при 100% комплектация следния личен състав и техника-цитирам по памет:
                        1. БРУ-батарея за разузнаване и управление доколкото помня окомплектована!
                        2.Авторота
                        3. Три артилерийски дивизиона всеки от по 3 батареи с по 6 гаубици(буксирни)-всичко 54 ствола
                        ² и ²² АД бяха с 122мм. гаубици М-30 образец 1938г. а ²²²АД - 152мм оръдие -гаубица Д-20 обр.1943г.! Мога да заявя че нямаше нищо произведено след 50г. на ХХвек.
                        4. За тиловата част нямам наблюдения- но всеки се е парил от неуредиците там.
                        5. В полка имаше и АВ-текуши ремонти на гаубиците които се налагаха повярвайте на всяка стрелба.
                        Във всеки дивизион от 3 батареи окомплектована с хора беше само по една, на другите две част от офицерите и всички войници и сержанти бяха в чекмеджетата и чакаха своя час.. Накратко в най-добрия случай това поделение, първоешелонно призвано да поеме първия и най-тежък удар на аскера беше с морално и физически остаряла материална част, и 30% личен състав. Какво беше нивото ни на подготвеност? Смея да кажа - добро, пародия беше че "фазаните" от ШЗО правеха по-добри стрелби от някои офицери което водеше до злъчни коментари срид войниците. Гонката беше безмилоста-който не се е въртял с часове в кръг на поляната затънал в кал и не е вземал за норматив "за бой и отбой" не може да разбере и това беше далеч не най - тежкото. Така и трябваше може би. С личните си АК-47 за 2г- нямахме и по 100 патрона изстреляни... Нямаше артилерийска стрелба на коята жалките М-30 да не направят коронния си номер-отказваха да се накатаят след изстрел, не всички но винаги имаше такъв момент. Имахме и случай когато цяла нощ се въртяхме в кръг защото командира на батареята не можеше да намери на топографската карта зададения му район. За броенето на дните до заветното УВО няма да говоря, аз поне нямам спомен някой да е горял от желание да служи, просто за 99% това беше загубено време. Така, че сълзите за славната БНА са непонятни за мен! В огромната си част техниката беше остаряла, физически и най-вече морално. Редовия войнишки състав чакаше уволнение и не му пукаше за службата.Да не говорим за заблудените ЗКПЧ които не втълпяваха, че трябва да устискаме 5 дни да дойдат руснаците-това си беше узаконено пораженство! Знам, че думите ми изглеждат кощунство за мнго от вас но това е което видях и изпитах на гърба си ... Да, ако не дай си боже се наложеше щяхме да изпълним дълга си според възможностите които сме имали но кризата в БА е още от 50г на ХХв. когато сляпао се прилага руския опит. Русия може да компенсира липсата на качество с количество но не и ние кактно правилно бе отбелязано в един от постовете, но не и малка България! Това още повече важи през ХХ² век- дори и руснаците го разбраха... И накрая мисля, че ядрения паритет, гарантираното взаимно унищожение беше от полза на Варшавския договор- при чисто конвенционална война НАТО просто щеше да ни прегази, е не толкова бързо като Югославия но....достатъчно е да се видят кои държави бяха от двете страни на Берлинската стена!

                        Comment


                          БНА-БА написа
                          Че кво им е на задачите,освен с това за Инстанбул.Се за СССР нищо за нас че те в такава ситуация ша искат първи да влязат в Анкара,първи да го превземат че кво още,то за БНР не остана нищо.
                          Говорим за Голяма война тук, а не за надпревара за кой първи ще вземе Анкара.
                          Балканският театър на военни действия е второстепен. Войната е трябвало да се реши в Германия. Тук "просто" е трябвало да закрепим ситуацията, да затворим Проливите, да се окопаем и да чакаме.
                          Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                          Comment


                            "да затворим Проливите, да се окопаем и да чакаме."
                            Да чакаме края на света предпологам
                            Кръвта из нашите гърди
                            не е съвсем изляна!
                            Народе, цял стани! Иди!
                            Че Македония въстана.

                            Comment


                              Да чакаме края на света предпологам
                              Което уви не би било много дълго- една хубава ядрена зима, малко радиоактивен дъждец от Средна Европа и ... Кой си представя Трета световна по това време без употребата на ядрения арсенал ?
                              Quae fuerant vitia, mores sunt.

                              Comment


                                Това го разбирам,но се пак превземането на Гърция и Турция не е лесна работа а и щатски войници са можели да подкрепят Гърция или Турция което би усложнило нещата допълнително.За една такава война с две държави би отнело 1-2 може и повече години.
                                Българската Армия е в сърцата ни.
                                http://vbox7.com/play:eb638c1e
                                http://vbox7.com/play:f18d542d

                                Comment

                                Working...
                                X