Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българска народна армия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    TANK написа Виж мнение
    Та щом тоя зам командир на полка е ходил в боя начи и по нисшите от него длъжности и те са ходили стига да имат воля и мерак и да не ги мързи,само за началниците на щаба мисля че и да имат воля при тях няма мърдане само в щаба над масата с картата седят
    Приятелю, мястото на командира на полка не е в първата редица /не е било и няма да бъде/.Войната в реалния живот не е компютърна игра нито приключенски роман и никой умен и отговорен командир не бива да се прави на редник, защото той си има други и то много важни задължения, които не включват тичането в атака и викането ура.

    Comment


      Какви са функциите на началник на щаба на полка по време на война.
      До колкото съм чувал през една атака нач.щаба седи на КП или на НП и записва какво се случва по време на атаката.
      Какво точно значи донесение нещо като рапорт ли е?

      Comment


        Какви са функциите на началник на щаба на полка по време на война.
        Това едва ли са въпроси, на които може лесно и бързо да се отговори, още повече, че зависи и от армията, за която става въпрос, както и от периода. Но ето тукможеш да прочетеш нещо (на руски език е), което Юрий Веремеев е написал - важи за съветската армия (ниво полк), но общо взето повечето неща са малко или много в сила и за по-общия случай. Като се имат предвид въпросите ти, може би и тази статия (пък и тази) пак на Веремеев, ще ти е от полза.

        Comment


          TANK аз лично ти го препоръчвам да го прочетеш в този сайт много подробно и с примери е описана работата на всеки един зам.командир,нач щаб и т.н.
          Аз лично съм го чел и лесно усвоих написаното стига да знаеш руски.
          Ако имаш проблеми с превеждането ми пиши на лични.
          Българската Армия е в сърцата ни.
          http://vbox7.com/play:eb638c1e
          http://vbox7.com/play:f18d542d

          Comment


            Да ви питам имам едно гумено наметало-пелериина ЯХБЗ е от коя година навлизат в употреба?
            Аз знам,че сме били с наметала гумени размер се едно гледаш яке.
            Българската Армия е в сърцата ни.
            http://vbox7.com/play:eb638c1e
            http://vbox7.com/play:f18d542d

            Comment


              TANK написа Виж мнение
              Какво точно значи донесение нещо като рапорт ли е?
              Ами незнам точно но мисля,че донесението се пише обстановка за деня и се изпраща до съответния щаб.
              Българската Армия е в сърцата ни.
              http://vbox7.com/play:eb638c1e
              http://vbox7.com/play:f18d542d

              Comment


                TANK написа Виж мнение
                До колкото съм чувал през една атака нач.щаба седи на КП или на НП и записва какво се случва по време на атаката.
                Ами той си води записки в неговия си бележник,защото с тези бележки които си е водил по време на боя после лесно ще може да напише донесението за щаба на полка/дивизията/армията.
                Българската Армия е в сърцата ни.
                http://vbox7.com/play:eb638c1e
                http://vbox7.com/play:f18d542d

                Comment


                  :-)))))

                  TANK написа Виж мнение
                  Какви са функциите на началник на щаба на полка по време на война.
                  До колкото съм чувал през една атака нач.щаба седи на КП или на НП и записва какво се случва по време на атаката.
                  Какво точно значи донесение нещо като рапорт ли е?
                  "Функциите" на НЩ (това въобще ,ама въобще не звучи по военному) са изписани в Устава като ЗАДЪЛЖЕНИЯ. Мисля ,че са между 40 и 50 точки.Най-общо казано докато си "стой" на КП НЩ(не само на полка ,а и на каквото и да било друго формирование, което има щаб) обработва цялата постъпваща информация и я подготвя за командира. "Записките" му са първо на картата, а всички останали документи ( не са само донесения, а и заповеди,справки ,разчети и т.н.) се изготвят в последствие. Разбира се той не си "стой" сам на КП. В Щаба има негови заместници и оператори ,които също си водят "записки" с определени задължения по обработката на информацията ,оценянето на обстановката и изготвянето на различните документи.....

                  Comment


                    SSmart написа Виж мнение
                    "Функциите" на НЩ (това въобще ,ама въобще не звучи по военному) са изписани в Устава като ЗАДЪЛЖЕНИЯ. Мисля ,че са между 40 и 50 точки.Най-общо казано докато си "стой" на КП НЩ(не само на полка ,а и на каквото и да било друго формирование, което има щаб) обработва цялата постъпваща информация и я подготвя за командира. "Записките" му са първо на картата, а всички останали документи ( не са само донесения, а и заповеди,справки ,разчети и т.н.) се изготвят в последствие. Разбира се той не си "стой" сам на КП. В Щаба има негови заместници и оператори ,които също си водят "записки" с определени задължения по обработката на информацията ,оценянето на обстановката и изготвянето на различните документи.....
                    Аха мерси за инфото.Ами да попитам отностно ЯХБЗ,офицерите как си носят своето ЯХБЗ облекло по времето на народната армия,аз знам от потребителя БНА-БА,че войниците имат едни презрамки за колана с удължение и на гърба овито облеклото се закача за тия презрамки и се носи,ами аз съм виждал офицерите са само с една презрамка от дясната страна и се чудя те къде са си носили своето ЯХБЗ облекло?

                    Comment


                      [QUOTE=TANK;235827]Аха мерси за инфото.Ами да попитам отностно ЯХБЗ,офицерите как си носят своето ЯХБЗ облекло по времето на народната армия,аз знам от потребителя БНА-БА,че войниците имат едни презрамки за колана с удължение и на гърба овито облеклото се закача за тия презрамки и се носи,ами аз съм виждал офицерите са само с една презрамка от дясната страна и се чудя те къде са си носили своето ЯХБЗ облекло?[/QU



                      Офицерите носеха( и сега носят ако е необходимо) противогаза ,който им се полагаше и химическите плащ, ръкавици и наметало както войниците- скатани както трябва и на гърба си закачени за колана. На наметалото има специални ремъци с кукички точно за тази цел. Ръкавиците и ботушите се поставят в него и след това "вързопа" се намества на гърба и прогонва. Това ,обаче , се прави от всички когато има данни за опастност от използване ОМП. Ако няма такива личните средства за ЯБХЗ могат да са в личния багаж или при старшината....

                      Comment


                        [QUOTE=SSmart;235879]
                        TANK написа Виж мнение
                        Аха мерси за инфото.Ами да попитам отностно ЯХБЗ,офицерите как си носят своето ЯХБЗ облекло по времето на народната армия,аз знам от потребителя БНА-БА,че войниците имат едни презрамки за колана с удължение и на гърба овито облеклото се закача за тия презрамки и се носи,ами аз съм виждал офицерите са само с една презрамка от дясната страна и се чудя те къде са си носили своето ЯХБЗ облекло?[/QU



                        Офицерите носеха( и сега носят ако е необходимо) противогаза ,който им се полагаше и химическите плащ, ръкавици и наметало както войниците- скатани както трябва и на гърба си закачени за колана. На наметалото има специални ремъци с кукички точно за тази цел. Ръкавиците и ботушите се поставят в него и след това "вързопа" се намества на гърба и прогонва. Това ,обаче , се прави от всички когато има данни за опастност от използване ОМП. Ако няма такива личните средства за ЯБХЗ могат да са в личния багаж или при старшината....
                        Да те питам тия гумирани БНА-ЯХБЗ пелерини от коя година влизат в употреба.
                        Българската Армия е в сърцата ни.
                        http://vbox7.com/play:eb638c1e
                        http://vbox7.com/play:f18d542d

                        Comment


                          [QUOTE=БНА-БА;235983]
                          SSmart написа Виж мнение

                          Да те питам тия гумирани БНА-ЯХБЗ пелерини от коя година влизат в употреба.
                          Tezi ,гумираните,които използваме, не знам точно ,но мисля ,че са разработвани и въведени през 60-те. Не съм забелязал да имат и модификации ,но не е изключено. Не се казва пелерина(тя е била част от официалното офицерско облекло и няма нищо общо със защитата от ОМП)! Нарича се ПЛАЩ НАМЕТАЛО!

                          Comment


                            Относно ядреното оръжие на България.

                            С баща ми много съм говорил по темата, и той много е спорил и не е сигурен в доста неща, но предполага, че България е притежавала ядрени бойни глави. Първото място, за което подозира е Папия - висока точка над черноморското село Варвара - за него по-късно. Второто място, за което е сигурен, че е имало потенциала за такива ракети е било някъде по протежението на пътя между Елхово и Грудово. Скаран е с компютрите, така че ще трябва да ми покаже на карта къде е мястото за да мога да го намеря в Google Earth - каза ми, че шанса да видя нещо освен дървета е нищожен. Парцела е бил отделен, с предупредителни табели и не са се допускали цивилни (логично). Бетона вече е бил излят, става дума за комплекси от рода на 4-5 етажа под земята. Там е бил надзорник по изграждането на електрическата инсталация като младши сержант от строителните войски на Народна Република България (а как е попаднал там от флота е дълга история). Вратите в подземния комплекс са били от тежка стомана, с 4 странен механизъм за заключване по подобие на тези в подводница. Дебелината им е била педя-педя и половина. На този етап е нямало руски или от други братски страни специалисти, защото докато е бил там никой не е стигнал до изграждането на командващи системи и прочее. 40-60 човека са работили на мястото, живеели са в тухлени сгради.

                            Толкова за там.

                            Относно Папия, там не е сигурен дали е ставало въпрос за ракетни силози, но е имало някакво много специално оръжие. Имало е един инцидент с изпичането на техниката на борда на няколко кораба от 6ти Американски Флот навлезли в Черно Море, като в продължение на дни корабите са били оставени на произвола на вълните (дрейф) . Казва също, че се е чувало за изхвърчането на някакъв генерал точно заради тази случка. Там е имало военна база с руски специалисти. Може би е било нещо на микро-вълнова основа.

                            Относно ядреното оръжие, предполага, че е изнесено от България по времето на Желю Желев. Както и много други ракети и бойни глави със съответно биологично и химично оръжие, за което се знае със сигурност в някои определени среди..
                            Както казах, нито аз нито той е сигурен в тези неща. Само предположения и тук-там факти. Ако има някакви допълнителни въпроси, ще се радвам да потърся отговор. Имена и номера от различни видове не се споменават по обясними причини
                            Last edited by Hangwire; 15-03-2010, 23:31.

                            Comment


                              но предполага, че България е притежавала ядрени бойни глави.
                              Със сигурност не е притежавала. Най - малкото защото не сме разработвали ядрено оръжие, а то нито се подарява, нито се продава. Теоретично е възможно да е имало складове за съветски ядрени оръжия, но нищо не може да бъде доказано със сигурност.

                              там не е сигурен дали е ставало въпрос за ракетни силози
                              В България не е имало ракети със шахтово базиране.

                              Относно ядреното оръжие, предполага, че е изнесено от България по времето на Желю Желев. Както и много други ракети и бойни глави със съответно биологично и химично оръжие, за което се знае със сигурност в някои определени среди..
                              Добре известно е какви ракетни комплекси е имало на въоръжение в българските въорежени сили от периода. Например OTP-23 Ока, Р-300 и ОТР-21 Точк. Не съм чувал да сме ги изнасяли за някъде. Някои от тях бяха унищожени.

                              Comment


                                a_godumov написа Виж мнение
                                В България не е имало ракети със шахтово базиране.
                                На кого е известно? От къде?

                                Както казах, доста от нещата са догадки. Интересно ми е как си толкова категоричен.

                                Comment

                                Working...
                                X