Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българска народна армия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Едно от най-важните подразделения са инженерните и сега аз се чудя,имали имонженерен взвод или няма в мтострелкови батальон или има само една рота инженери която е към полка.Двуомя се с това че трябва да има инженерен взвод,защото в спешна нужда кой ще строи понтонните мостове на батальона и кой ще разминира и минира дадени райони и кой освен инженерите има техниката за направата на водоснабдителен пункт,подсилване на траншеите и поставяне на телени или минни заграждения.
    Ако знаете отговорете на двата въпроса-предишния за командирите и на този моля отговорете.
    Българската Армия е в сърцата ни.
    http://vbox7.com/play:eb638c1e
    http://vbox7.com/play:f18d542d

    Comment


      Питам от чист интерес - на инженерния взвод полага ли му се да има мостостроително имущество (или както там се нарича?)? Защото без него трудничко ще строи мостове. А такъв "парк" не знам на какво ниво на организация присъства в нашата армия, май на бригадно?
      А за свързочният взвод - такъв е присъствал в батальонната организация през ВСВ и мисля че тази нужда едва ли е отпаднала с усложняването на батальонната организация и съответно, нуждата от повече и по-сложна свръзка.

      Comment


        Разполагат с техника.Примери техника която е много необходима на мотострелковия батальон е:
        Траншейната машина БТМ-3 или Траншейна машина БТМ-4M
        Тежък механизиран мост ТММ-3 или Понтонно мостови парк ПМП
        Противоминен трал - КМТ-5
        Снимки на машините:
        1.Траншейната машина БТМ-3
        2.Траншейна машина - БТМ-4M
        3.Понтонно - мостови парк - ПМП
        4.Противоминен трал - КМТ-5
        5.Снимка на Тежък механизиран мост ТММ-3 нямям но ето едно клипче за моста http://youtube.com/watch?v=uJ6Z-Jft4qc
        Last edited by БНА-БА; 14-04-2008, 19:13.
        Българската Армия е в сърцата ни.
        http://vbox7.com/play:eb638c1e
        http://vbox7.com/play:f18d542d

        Comment


          На мен ми е ясно, че техника има по принцип, въпросът е дали на ниво инженерен взвод има подобна техника - мостостроителен парк. Мен малкоме съмнява - по-скоро полкът или бригадата ще имат подобно нещо и то ще може да се придава на дадена бойна група (примерно, включваща въпросния батальон). Разбира се, пиша съвсем спекулативно, защото нямам никаква идея.

          Comment


            Може да се и предава но се пак един мост е с разчет 8 човека и може да има поне един мост в батальон тъй като ако се наложи спешно употребата му.Но се пак това е предположение,то и аз малко се съмнявам но за останалото съм сигорен че трябва да го има както и Сондажна машина която е с разчет 2 човека и пречиствателна станция с разчет 2 човека и за тези сондажи съм сигорен защото съм гледал документален филм за добиване на подпочвени води [от БНА време] и там командира на инженерния взвод към мотострелковия батальон разпорежда да се проведе инженерно разузнаване с цел намиране на подпочвени води след което ако разузнаването бъде успешно и се намери подпочвен участък да се докладва на командира на инженерния взвод [капитан] и той да праща машините за сондаж и по този начин се прави пункт за водоснабдяване и батальонът е осигорен откъм водата.
            Last edited by БНА-БА; 14-04-2008, 19:55.
            Българската Армия е в сърцата ни.
            http://vbox7.com/play:eb638c1e
            http://vbox7.com/play:f18d542d

            Comment


              gollum написа
              Питам от чист интерес - на инженерния взвод полага ли му се да има мостостроително имущество (или както там се нарича?)? Защото без него трудничко ще строи мостове. А такъв "парк" не знам на какво ниво на организация присъства в нашата армия, май на бригадно?
              А за свързочният взвод - такъв е присъствал в батальонната организация през ВСВ и мисля че тази нужда едва ли е отпаднала с усложняването на батальонната организация и съответно, нуждата от повече и по-сложна свръзка.
              Ne, не му се полага! ПОлага се на една от инженерните роти в механизираната (танковата,артилерийската,пехотната) бригада. Имуществото не е мостостроително, а са направо готови разгъващи се мостове на базата на танково шаси. ПОвечето са на база Т-62, но още има и на Т-55. Има и още два вида разгъващи се мостове ,които са на колесно шаси Краз.
              И инж. рота може да построи мост , ако получи въпросното имущество, но тази роля е отредена на висшето инж. съединение Инж. Бригада-Белене. В момента това може да направи и 91-и позиционен полк -Пловдив ,но там предстоят реформи . Ще става батальон и къде ще е ,и какви задачи ще изпълнява ще видим.
              Св.Вз. присъства и в момента в батальоните и няма как да отпадне нуждата от него. Някой трябва да организира свързочната система на батальона ,на КНПБ, свръзката с горния щаб и т. н. ИМа шанс да я има и без него- с GSM-ите :-))))))))))))))))

              Comment


                И все пак говорим за БНА време не за сегашно а както ми е известно по БНА време единствените бригади са били свърочни или танкови но за пехотни бригади не съм чувал.
                Командирите на батальони и полкове имат ли право да влизат в бой или управляват боя от КНП което е разположено зад огневата линия ако цялата дивизия настъпва по 4-5 километра фронт.И за какъв дявол са тея свързочни взводове в батальоните.И в полковете защо няма ПВО.
                За мен дивизията трябва да води бой до 10 км разстояние тъй като ще може да използва ефективно своята артилерия,танкови съидинения и пехота в едно направление и особенно важно ПВО на дивизията ще може да брани целия фронт от 10км.А и Артилерийския полк ще може да нанася големи загуби на противника.
                Българската Армия е в сърцата ни.
                http://vbox7.com/play:eb638c1e
                http://vbox7.com/play:f18d542d

                Comment


                  свързочните взводове в батальоните са едни от най - натоварените в мирно време. организация и поддръжка на цялата техника, радиостанции, тапчета, кабели връзки със бтк, с щабовете на дивизии, бригади, корпуси, на мен са ми звъняли в 4 часа да давам отчет като дежурен по медицински пункт... в нашия след буря се случваше с дни да не могат да седнат момчетата... а с изнесените позиции и постове нашите имаха стотици километри жици... а и като сложиш вечено скапаните радиостанции...
                  Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                  Comment


                    БНА-БА написа
                    Дядо ми е служил в 34-ти полк Момчилград в 17мотострелкова дивизия през 1962-1963г като разузнавач артилерист и е се е уволнил от казармата като младши лейтенант.
                    И той ми казва че в мотострелкови батальон е имало:
                    3-роти
                    мх-батарея
                    противотанков взвод
                    свързочен взвод
                    инженерен взвод

                    А пък в мотострелковия полк:
                    3 мотострелкови батальона
                    1 танков батальон
                    Свързочна рота
                    Гаубичен дивизион с М-30 гаубици
                    Инженерна рота
                    Химична рота
                    Разузнавателна рота
                    медицински взвод
                    инжинерен взвод.
                    Дядото е забравил да спомене сапьорната рота.Тя е отделно от инженерната.Също така,ако полкът е в пълен състав има и шофьорски взвод,отделно от шофьорите на основната техника.

                    Comment


                      Ламя написа
                      Дядото е забравил да спомене сапьорната рота.Тя е отделно от инженерната.Също така,ако полкът е в пълен състав има и шофьорски взвод,отделно от шофьорите на основната техника.
                      по наше време бяха обиденявани в обслужваща рота /при батальон, полк/ и обслужващ батальон при бригада.
                      Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                      Comment


                        БНА-БА написа
                        И все пак говорим за БНА време не за сегашно а както ми е известно по БНА време единствените бригади са били свърочни или танкови но за пехотни бригади не съм чувал.
                        Командирите на батальони и полкове имат ли право да влизат в бой или управляват боя от КНП което е разположено зад огневата линия ако цялата дивизия настъпва по 4-5 километра фронт.И за какъв дявол са тея свързочни взводове в батальоните.И в полковете защо няма ПВО.
                        За мен дивизията трябва да води бой до 10 км разстояние тъй като ще може да използва ефективно своята артилерия,танкови съидинения и пехота в едно направление и особенно важно ПВО на дивизията ще може да брани целия фронт от 10км.А и Артилерийския полк ще може да нанася големи загуби на противника.
                        Долното писано е за положението момента!
                        Ок,за БНА:Не те разбирам! Какво значи имат ли право да влизат в бой? Те да не са командири на кораби?! Имат си заповеди и ги изпълняват!
                        А къде да е разположено КНП? Пред огневата линия ли!? На кого?!?!? Тяхната или на противника?
                        Как без Св.Вз.? КОй ще се занимава със свръзката? Флагчета ли ? С гласови команди ще е трудничко!
                        КОй ти е казал ,че нямаше ПВО в полковете? Имаше ЗРБатр., а в батальоните ЗРВз.. Те верно ,че прикриват ,но не предпазват ,но си бяха развърнати!
                        На всяка МС дивизия и ТБр. се полагаше и бяха развърнати ракетен дивизион БМ-21"ГРАД" и дивизион тактически ракети. Намери си сам ТТД им данни и ще си отговориш за дълбочината за настъпление!
                        Last edited by SSmart; 15-04-2008, 07:10.

                        Comment


                          БНА-БА написа
                          Благодаря за съвета господин tarsan,хубавото че съм от Търново и ще ми е лесно да посетя ЦВА.Ето какво намерих за 7МСД и 17МСД

                          7 МСД Ямбол
                          - 12 МСП Елхово
                          - 42 МСП Ямбол?
                          - МСП Болярово
                          - ТП Ямбол?
                          - АП Ямбол
                          - ЗРП Бояново
                          - РДив. Бояново
                          17 МСД Хасково
                          - 31 МСП Хасково
                          - 34 МСП Момчилград
                          - 78 МСП Крумовград
                          - 66 ТП Хасково
                          - 66 ЗРП Димитровград: 4 дивизиона х 4 ПУ Куб
                          - 87 артилерийски полк Кърджали
                          Аз съм служил в 7 МСД,по-точно в АШМС-Ямбол(Армейска школа за младши сержанти) през 1975 г.Съставът е точно както е описан,като МС полк,танковият и артилерийския полк бяха заедно(на една ограда).Но още тогава имаше много "кадрирани" подразделения в полка-т.е. подразделения,които имат техника и команден състав,но нямат войници - разчита се само на запасняци и бърза мобилизация(участвал съм в такава).Даже през далечната 1975 г. се усещаше,че държавата изнемогва с издържането на огромната за нашите мащаби(и възможности) армия.
                          И ще добавя-да, имаше дивизиони "ГРАД",но на ученията(те бяха почти непрестанни) им даваха да изстрелят по една до три ракети,зер една ракета за "ГРАД" струваше половин лека кола,един гаубичен снаряд за 152-ка-колкото една минимална заплата.Та така...

                          Comment


                            Имам предвид командирите на полкове и батальони дали имат право да ходят рядом с ротите в атака или стоят в своите КНП-та.
                            Българската Армия е в сърцата ни.
                            http://vbox7.com/play:eb638c1e
                            http://vbox7.com/play:f18d542d

                            Comment


                              БНА-БА написа
                              Имам предвид командирите на полкове и батальони дали имат право да ходят рядом с ротите в атака или стоят в своите КНП-та.
                              Е как е възможно да нямат?! Смяташ ,че със заповед нямат право да напускат КНП ли? Например в танковия и мсбатальон командирът с неговата машина си избираше място в бойния ред , а НЩ с щабната машина си стоеше на КНП. Това разбира се е въпрос на решение ,което е в резултат от оценката на обстановката и не е еднократен акт. По време на боя мястото на пункта може да се смени ( не дай боже при отбрана) многократно. С една дума командирът взема решение преди боя и го докладва на старшия нему. Много рядко някой ще му се намеси или ще вземе решение вместо него!

                              Comment


                                По принцип във военно време една дивизия на колко километра фронт е най-добре да атакува.
                                Българската Армия е в сърцата ни.
                                http://vbox7.com/play:eb638c1e
                                http://vbox7.com/play:f18d542d

                                Comment

                                Working...
                                X