Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Cowboy way

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Cowboy way

    Кратка история на револверите
    с единично действие – най-обичаното ръчно огнестрелно оръжие



    Световните производители на ръчно огнестрелно оръжие разработват и произвеждат все по-съвършени конструкции пистолети и револвери. Оръжейният пазар е в състояние да задоволи и най-претенциозните клиенти. И в същото време на него постоянно присъства едно оръжие, което не се влияе особено от модните високотехнологични тенденции, но за сметка на това има запазено място в сърцето на всеки, който се интересува от огнестрелно оръжие. Става дума за револверите с единично действие (Single Action) или съкратено ЕД (SA). Т.е. за револвери, чийто ударно-спусъков механизъм е с единично действие, като ударното чукче се взвежда само ръчно преди произвеждането на изстрел.
    Трудно е да се намери рационално обяснение за дълбоката привързаност към оръжие, създадено преди повече от 160 години, и несъмнено остаряло технически и морално от съвременна гледна точка. Независимо, че производителите и търговците го предлагат с ред усъвършенствания и подобрения. Те обаче са свързани изцяло с безопасността при боравене с това оръжие, докато неговата конструкция си остава практически същата, с която е създадено през по-миналия век.
    Вероятно една от причините за чувствата, които предизвиква този вид револвери, е свързана с негова история – действителна и мнима. Той е оръжието на заселниците, цивилизовали някога американския Запад, но на цял свят е познат преди всичко от филмите, които интерпретират художествено това реално историческо събитие – уестърните. В които храбри шерифи раздават справедливост и въвеждат ред и законност в Дивия запад, използвайки като основен аргумент именно револвер с единично действие.
    Историята на това оръжие е неразривно свързана с житейския път на един човек – Самуел Колт. Същият е роден на 19 юли 1814 г. в Хартфорд, щат Кънектикът. Баща му е търговец, фалирал през 1820 г., когато умира и майка му. Невръстният Самуел е изпратен да чиракува при местен бояджия, но там не му харесва и той сам си намира селскостопанска работа при местен фермер. В този момент е на 11 години, единственото му свободно време е неделя следобяд и през него, вместо библията, препрочита непрекъснато случайно попаднало му списание с илюстрации от времето на Войната за независимост на САЩ. И си фантазира колко хубаво би било, ако срещу англичаните е било възможно да се стреля с пистолет, който не се зарежда преди всеки изстрел…
    Междувременно баща му се съвзема от банкрута, захваща се с текстилно производство и кани сина си на работа във фабриката. Сам се съгласява с удоволствие, защото в нея има добре оборудвани химическа лаборатория и работилница, в които му позволяват и помагат да провежда свои експерименти. Със същото се занимава и в местното училище, което посещава, но след една предизвикана от него експлозия в училищната химическа лаборатория е изключен завинаги.
    След този инцидент Сам Колт решава да стане моряк и в края на 1930 г. постъпва в търговския флот. Корабът му транспортира стоки по маршрута Бостън-Калкута и по време на престоя си в големия индийски град Сам вижда на една витрина изложено “най-модерното оръжие на света” – огромният и неудобен английски револвер-барабанлия модел Collier, патентован в Лондон през 1818 г. Сам Колт няма пари, за да си го купи, но през целия обратен път размишлява върху видяното: как това оръжие, което теоретически е многозарядно, да стане и практически такова? Постепенно мисълта за усъвършенстване на конструкцията се избистря в главата му – необходимо е барабанът на револвера да се превърта автоматично в една посока при взвеждане на ударното чукче, вместо да се върти ръчно преди всеки изстрел. Така се ражда идеята за превъртач на барабана, свързан с корпуса на ударника.
    Веднага след завръщането си в САЩ Сам Колт отива при местния оръжеен майстор и с негова помощ изработва своя прототип на нов вид револвер, след което заминава за Вашингтон, за да го патентова. Моделът потъва задълго в архивите на патентното ведомство, а Сам Колт постъпва на работа при балтиморския оръжеен майстор Джон Пирсън, когото бързо заразява със своите напредничави конструктивни идеи. До лятото на 1835 г. в работилницата на Пирсън се разработват все по-усъвърешнствани варианти на първоначалния прототип. С няколко от тях Самуел Колт заминава за Европа, където лесно патентова изобретението си в Англия и Франция. След завръщането си научава, че най-после и щатската бюрокрация се е раздвижила и на 25 февруари 1836 г. получава от нея патент № 138, който защитава за срок от двадесет години конструкцията на неговия револвар. Само няколко дни по-късно, на 5 март, в градчето Патърсън, щат Ню Джърси, започва да функционира фабриката Colt Patent Arms Manufacturing Company, основана с капитал на Сам Колт и неколцина негови приятели и роднини. Оръжието обаче не намира добър прием на пазара, защото е прекалено скъпо за малкото подобрения в него в сравнение с традиционните тогавашни модели. Револверът на Колт се продава за 26 $, докато обикновеният барабанлия струва само 8 $.
    Въпреки финансовите затруднения Сам Колт намира средства за да продължи работата си по подобрение на своята конструкция и на 29 август 1839 г. получава патент № 1304 за своя нов револвер, известен като Colt Paterson. Изделието вече среща много по-добър прием и скоро американската армия поръчва голяма партида от него. През следващите години моделът се налага на националния и световен оръжеен пазар. Войната с Мексико и Гражданската война в САЩ през последвалите десетилетия допринасят за голямото търсене на това оръжие. Затова и до края на живота си Самул Колт пуска в производство само още два други модела – 36-калибровият Colt Navy 1851 и разработеният съвместно с капитан Самуел Уокър Colt Walker Dragoon.
    През последните си години му се налага да се бори с нелоялната конкуренция на другите производители. Валидността на двадесетгодишните му патенти изтича и оръжейниците из целите Щати започват масово да фабрикуват всевъзможни имитации на револверите с единично действие на Колт. Някои от тях обаче са достатъчно качествени, за да се наложат на пазара и да получат признанието на професионалистите. Такива са например някои от изделията на компанията Remington Arms Co в Илиън, щат Ню Йорк: 44-калибровият New Model Army 1863 и 45-калибровият 1890 Army Model. Независимо от това оръжията на Колт си остават най-търсените в САЩ през този период от време.
    Самуел Колт умира в родното си място на 10 януари 1862 г., а името му остава завинаги в историята като синоним на револверите с единично действие. Основаната от него фабрика, междувременно преместена в Хартфорд, щат Кънектикът, продължава да работи и да произвежда качествени револвери с предно пълнене.
    В сферата на оръжейното производство през втората половина на ХІХ век обаче започва да назрява революция. През 1856 г. почти неизвестните дотогава оръжейници Хоръс Смит и Даниъл Уесън патентоват няколко свои разработки и си осигуряват пълен монопол върху производството на револвери със задно зареждане на барабана и с пречупваща се цев. Пазарът веднага реагира на техните очевидни предимства спрямо традиционните перкусионни револвери.
    Компанията на Колт реагира с голямо закъснение на новата мода в производството на ръчно огнестрелно оръжие. Цяло десетилетие и половина след революционните новости, въведени от Смит и Уесън, тя изнася на пазара своя 44-калибров Colt Army Heavy Rimfire 1872, чиято конструкция обаче все още носи белезите на перкусионните системи. Големият удар всъщност бива нанесен през следващата година, когато се появява станалият легендарен Colt Single Action Army, познат ни най-вече от безбройните уестърни. Този револвер се произвежда цели 68 години, от 1873 до 1941 г., когато фабриката на Колт е претоварена с поръчки за автоматично оръжие за американската армия, включваща се във Втората световна война. За това време от Colt Single Action Army са произведени близо 360 000 екземпляра в 36 различни калибъра и с три стандартни дължини на цевта – 4 ¾ , 5 ½ и 7 ½ инча. Използван в една и съща степен от пазители и нарушители на закона, от войници, шерифи и каубои, той се превръща в символът на ерата на усвояване на Дивия запад на Америка.
    Любовта на мъжете с револвери към това оръжие се изразява в различните, често грубовати прозвища, които му дават: “Equalizer” (изравнителят), “Shooting Iron” (гърмящото желязо), Forty Five” (четиредесетипетицата), “Hogleg” (свинската кълка). Но най-популярният му прякор несъмнено е “Peacemaker” (миротворецът). Първоначално е използван само спрямо 45-калибровия модел с 7, 5-инчова цев, но постепенно се присвоява на всички модели на Colt Single Action Army.
    Първоначално Colt Single Action Army се произвежда само в калибър .45, но още в началото на 80-те години на ХІХ век се въвежда в производство версията Colt Frontier Six Shooters с калибър .44-40. Те се произвеждат по поръчка на граничните отряди на САЩ, въоръжени с пушката Winchester 1873, която е в същия калибър. По този начин за двете оръжия може да се използват едни и същи патрони. Тъй като Winchester произвежда пушки и в калибрите .38-40 и .32-20, то и в Colt започват да продуцира револвери в същите калибри. Комбинацията пушка и револвер в един и същ калибър се посреща много добре от потребителите.
    По-големите от тях настояват на ръкохватката на револвера да се гравират инициалите на компаниите и институциите им. Така на ръкохватката на Colt Single Action Army се появяват надписи като S.A.P.D. (Полицейско управление на Сан Антонио), Mex.Nat.R.R. (Мексикански държавни железници) и много други. Днес те се радват на голямо търсене от страна на колекционерите. Също както и моделите на Colt Single Action Army, предпочитани от легендарни бандити и шерифи от времето на Дивия запад, като Джеси Джеймс и Док Холидей, Уайът Ърп и Пат Гарет. В памет на такива исторически личности фирмата произвежда и днес серията “Commemorative”, екземплярите от която се считат за изключителна колекционерска ценност.
    Много са причините, поради които през онези бурни времена в САЩ стрелците продължават да се доверяват на Colt Single Action Army повече, отколкото на което и да е друго ръчно огнестрелно оръжие. Преди всичко той е сглобен от малко, елементарни и стабилни съставни части. За разлика от основния си конкурент с пречупваща се цев – “American” на Smith & Wesson. Затова не се налага да се опасяваш, че ще се повреди, ако се наложи в кръчмата да цапардосаш някого по главата. Което не може да се кажи за оръжието на “Smith & Wesson”, чийто шарнир на чупещата се цев е твърде уязвим.
    Colt Single Action Army отстъпва на S & W American единствено по бързината на зареждане. Всяка гилза от неговия пълнител се изтласква поединично, докато конструкцията на Smith & Wesson позволява това да става наведнъж при пречупването на цевта. Което обаче може да се окаже и недостатък. Например когато са изстреляни един-два патрона и се пристъпи към презареждане. Яздещият в прерията каубой го извършва с лекота, когато е въоръжен с Colt Single Action Army, защото неизстреляните патрони стоят твърдо в барабана и е невъзможно да изпаднат от него. Докато при пречупването на цевта на S & W American се открива цялата задна част на барабана му и заедно с празните гилзи изпадат и неизползваните патрони. Когато тази операция се извършва по време на езда е много вероятно да се загубят ценните боеприпаси.
    Но несъмнено най-уважаваното предимство на Colt Single Action Army през онези времена, когато понякога части от секундата решават дали ще живееш или ще умреш, се свежда до ръкохватката и петлето му, които позволяват максимално бързо изваждане от кобура и взвеждане. Тясната и тънка ръкохватка и късото петле на S & W American затрудняват и забавят значително тази процедура.
    Всичко това превръща Colt Single Action Army в предпочитаното оръжие за всички онези, които са принудени да живеят денонощно с револвер на кръста. Много от неговите достойнства отдавна вече не са актуални. Но любовта към него не секва и поради огромния интерес през 1955 г. фирмата “Колт” е принудена да възстанови производството му. Оттогава до днес още около 100 000 екземпляра от него са намерили своя горд собственик. Който естествено е наясно, че револверът му с единично действие ще отстъпва във всяко отношение на револверите с двойно действие и самозарядните пистолети. И най-вече в бързината на стрелба (с изключение на първия изстрел, където е без конкуренция), което е последица от безнадеждно бавното презареждане на револвера, отнемащо не по-малко от 20 секунди. Разработените през годините различни техники на стрелба, сред които особено популярната тип “ветрило” (сн. 22), при която ударният механизъм се взвежда след всеки изстрел чрез удар върху петлето с ръба на лявата длан, не могат да компенсират неизбежната конструктивна слабост на този тип револвери.
    Несекващият въпреки всичко интерес към тях дава повод на фирмата “Колт” да конструира и пусне в серийно производство през 60-те години на ХХ век серията Scout, чийто представители са умалени до 7/8 копия на най-популярните варианти на нейния класически Colt Single Action Army.
    Когато по време на Втората световна война фирмата “Колт” прекратява производството на револвери с единично действие на пазара възниква остра потребност от този тип оръжие, предпочитано заради своята здравина и надеждност. Компанията Sturm, Ruger & Co Inc. от Саутпорт, щат Кънектикът веднага се заема да запълни открилата се пазарна ниша и започва да произвежда широка гама револвери с единично действие, наричайки серията си Blackhawk. Първоначално нейните представители се различават от Colt Single Action Army преди всичко външно – във формата на ръкохватката, спусъка, мерника и ударника.
    След като серията на Ruger постепенно се налага на пазара, в нея биват въведени и някои по-съществени конструктивни изменения и модернизации. Пуснатият в производство от 1973 г. усъвършенстван затворен механизъм ги превръща в най-сигурните револвери с единично действие, които могат да се намерят на пазара. Вариантите на Ruger Blackhawk се предлагат в най-разпространените калибри - .357 Magnum, 9 mm Para, .41 Magnum, .45 Colt, .45 ACP, .30 Carbine, .44 Magnum, .22 L.r. – и са с три стандартни дължини на цевта: 4 5/8, 6 ½ и 7 1/2 инча.
    Макар и появили се на бял свят като почти близнаци на Colt, револверите на Ruger с течение на времето все повече се отдалечават от първообраза, като залагат на усъвършенстванията и модернизацията. Това ги прави значително по-адекватни на съвременните изисквания, макар че не могат да заемат в сърцата на колекционерите такова почетно място, каквото притежават изделията на Colt. Същото обаче не важи за джоба, защото всеки модел на Ruger е значително по-евтин от аналогичния на Colt.
    Модифицирани в една или друга степен копия на класическия Colt Single Action Army се произвеждат не само в САЩ. Постижения в тази област имат германските фирми Sauer & Sohn, Reck, Rö hm & Schmidt и Hawes, чиито най-рапространени модели револвери с единично действие са Western Six Shooter, Bison SA, Hawes Marshal SA, Rö hm RG 66 SA, Liberty Mustang. Към клиенти с по-ограничени финансови възможности са насочени по-нескопосаните имитации на Colt Single Action Army, произвеждани в Италия от фирмата Aldo Uberti & Co (Cattleman-Uberti, Hege-Uberti, 1890 Outlaw, Navy Arms 1875) и в Аржентина (F.I.E. Sheriff, Buffalo Scout SA). На другия полюс е швейцарският производител Haemerli, чийто модел Virginian по нищо не отстъпва на първообраза. Фирмата го продуцира в калибрите .357 Magnum и .45 Colt с дължини на цевта 4 5/8, 5 ½ и 7 ½ инча.
    Кратката ретроспекция показва категорично, че револверите с единично действие имат не само славно минало, но и гарантирано бъдеще.
    8)
    Si vis pacem - para bellum!
Working...
X