Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ами ако..? Или сравнение на Българската и Украинската армии

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ами ако..? Или сравнение на Българската и Украинската армии

    Покрай събитията в Украйна се чудя до каква степен родната ни армия е готова да противодейства на някаква "хибридна" война от съвременен тип. Да кажем имаме сценарий:

    След избори в близко бъдеще на власт за пореден път идва мафията и аз и компактна моя група от около 100 приятели ловджий/страйкболисти/пейнтболисти/играчи на Уеснот вдъхновени от новонастъпилата шотландска независимост и обучени във военното дело от разпри в шотландските пъбове превземаме полицията/кметството в някой средноголям град с някаква индустрия (хем да има да си правим бронирани коли, хем ще има бедни угнетени от съвременните олигарси хора) решаваме да обявим примерно Пернишка и Бобов Долска Народна Република (за по-благозвучно ПБДНР). Местните металургични заводи започват да правят бронирани модификации на разни Камаз-и, намира се серия БМП-23 пратена за нарязване, но останала нейде на склад, правим си блокпост на Владая с две безоткатни оръдия на склоновете, първата колона пратена срещу нас дезертира и идва към ПБДНР, въобще класика. Да кажем и по тайни партизански канали през трънско нашите тайни шотландски спонсори ни внасят някакви ограничени количества боеприпаси, ПЗРК и химически отрови под формата на хагис и шотландско 20 годишно уиски . В така сложилата се обстановка разбира се е ред на БА да се намеси решително и да спре пъклените ни планове, и разбра се, в този момент изникват паралелите на стратегическо, концептуално, тактическо и интернет ниво със ситуацията в Украйна (надявам се по-знаещите от мен съфорумци да могат да помогнат):

    1. Какво е субективното поне мнение за възможностите на БА? Имаме ли поне 2-3 батальонни групи които да могат да реагират бързо и ефективно?

    2. Какво е положението с личния състав - в Украйна например се видя, че армията създава заетост и тези вътре ама хич не са готови да се стрелят, какво е положението на този фронт в България? Поне от Ирак съм останал с впечатлението, че нашите се представиха доста по-добре от украинците.

    3. Имаме ли кадърни комуникационни системи, единен и ефективен център за управление, добре обучено командване, кадърни генерали?

    4. Имаме ли достатъчно машини поне за един батальон оборудвани с достатъчно добри термовизьори за ефективни нощни боеве?

    5. Колко Су-25 летят? 4? Тренира ли се атака на наземни цели от Пилатус/Л-39?

    6. Разполагаме ли с безпилотни разузнавателни самолети (май ни подариха едни)?

    7. Имаме ли договор примерно да ни се доставят бързо и своевременно сателитни снимки ако ни се наложи?

    8. Как се сравнява БМП-23 с БМП-2? За БТР-60 и БТР-80 не ми се пита, но имаме ли в повече от хомеопатични количества някаква модерна бронирана техника?

    9. Има ли самолети/хеликоптери за да кажем десант на 2-3 роти командоси?

    10. Кога за последно са стреляли нашите Точки?

    11. Танковете ни имали ли са някога динамическа защита?

    12. Машините в резерва изправни ли са за употреба?

    13. Имаме ли някаква модерна концепция за армията или е все още всичко на ниво 1980-та?

    ***Ясно ми е, че не всички въпроси имат лесни и бързи отговори, но ако някой мисли, че може да даде някаква информация или мнение - моля да сподели. Особено интересно ми е примерно може ли да се вадят изводи от Ирак, сравнения между наши и украински военни по учения в Черно море и т.н. Не на последно място - ако има опит за политизиране, ще хвърчат глави
    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"

    #2
    Вероятно основният проблем ще са ти полицията, с нейния състав от около 60 000 души, от които около половината са полицаи. Там влиза и жандармерията, която има и бронирани коли.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #3
      Вярно, че е задача на жандармерията, но и нейната натренираност е съпоставима с украинската.
      А армията, ако все още една трета от състава е в майчинство... просто няма какво да я обсъждаме
      Last edited by ValBo; 30-08-2014, 18:24.
      Сънят е слаб заместител на кофеина!

      Comment


        #4
        Жандармерията ни (или Дирекция "Специализирани Полицейски Сили" към МВР, както се води официално) отдавна няма нищо общо с Вътрешни войски, от които произлязоха. Основната им задача е борба с масовите безредици. Едно време имаха истински БТР-60, но мисля че и това остана в историята. С две думи, няма да са ви по-полезни в сценария от стандартната полиция.
        Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

        Comment


          #5
          По моему изобщо няма да се стигне до армия иили други държавни формирования, конкурентите на олигарха който ви спонсорира просто ще ви изколят, и то бързо, особено предвид че ще се пречкате по пътя за Гърция. Иначе вярно повечето ни армия е отборни сволочи, скоро ме викаха в запас и за един ден се нагледах на чудеса чудесни. Едно разпасани небръснато оФцифери, едно кюфте дето беше колкото високо толкова и широко....НО, това е само една част от армията, има няколко части които са си съвсем и дори много читави. където хората с аобучени, с по няколко мисии по пясъчните страни, с по няколко обучения в съюзнически държави+ съвместни учения. Та тези спокойно и бързо ще се справят е описаното горе. Отделно това е много измислен и нереален конфликт. Къде по-реално и лесно е да се спретне нещо по турските области. Особено ако настъпян много силно изявеният хидроинженер. И там може да се получи ситуация съвсем подобна на украинската- бунтовници които "не са подкрепяни" от съседна държава със същият етнически състав.Но за всичко това е нужно външно финансиране, и в такъв случай не качеството на участващите армии ще играе е това колко и какво инвестират основните играчи.

          Comment


            #6
            И аз не мисля, че въпроса е в армията или в жандармерията, а по-скоро в политическата обстановка. В Славянск когато имаха по 1 автомат на блокпост не ги пипаха. А ако се стигне до ситуация "терористите" да имат достатъчно танкове и артилерия с безграничен боезапас то едва ли има смисъл да се коментира нещо.

            Моето мнение е, че ако описаната ситуация се случи утре ще се намерят хора и сили, които да я овладеят. Ако обаче има и други фактори като в Украйна - вече стават много неизвестните...

            Comment


              #7
              Подобен сценарий може да се види в умален размер в Македония/албанските събития от 2001 г. Таман са една трета от населението.
              А като най-ефективно средство срещу Пилот аз бих платил 50 млн. лв на братя Галеви да съберат 200 гавази от дупнишките села и да го вразумят заедно с групата му.
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                #8
                Между другото май същото беше и в Украйна, в началото имаше много заигравания от двете страни с олигарсите, примерно Киев назначи олигарси за губернатори ИМХО това помогна значително на популярността на сепаратистите - колкото и да ви е смешно на вас, масата народ в Крим/Донбас вярва, че като се бори срещу Киев и ко се бори срещу корупцията и престъпността.

                Иначе описанието ми беше изцяло майтапчийско, а всички се хванаха за него - това което ме интересува е има ли някаква качествена разлика в порядък между нашите и украинските военни сили - на ниво организация, мотивация, техника. Преди всичко първите две, те са решаващи във всеки конфликт поне според мен.
                „Аз, Драгомир, писах.
                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                Comment


                  #9
                  Пилот написа Виж мнение
                  това което ме интересува е има ли някаква качествена разлика в порядък между нашите и украинските военни сили - на ниво организация, мотивация, техника. Преди всичко първите две, те са решаващи във всеки конфликт поне според мен.
                  По това, което се вижда (но може да не е истината) - разликите са по-скоро козметични. Т.е. армията ни е ... впрочем си видял поста на Гоги.
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    #10
                    2. Какво е положението с личния състав - в Украйна например се видя, че армията създава заетост и тези вътре ама хич не са готови да се стрелят, какво е положението на този фронт в България? Поне от Ирак съм останал с впечатлението, че нашите се представиха доста по-добре от украинците.
                    Контракторите които познавам са същата работа като в Украйна. Ниско мотивирани неудачници. Всеки наборен войник или опълченец с някакво военно обучение и добри командири ще ги убие преди да разберат какво им се е случило.

                    9. Има ли самолети/хеликоптери за да кажем десант на 2-3 роти командоси?
                    Доколкото съм чел хеликоптерни пилоти имаме и то с нальот по стандартите на НАТО.

                    12. Машините в резерва изправни ли са за употреба?
                    Ако нещата не са се променили много откакто аз бях в акера, всяка машина е пружинка. Няма да има такива случаи като в Украйна, половината техника да се потроши при оперативно придвижване.

                    13. Имаме ли някаква модерна концепция за армията или е все още всичко на ниво 1980-та?
                    В бойните поделения имаше доста реформи. Не знам дали са замрели. Акцентираше се на повишаване на бойната стйност на ниво отделение. Открито се обясняваше от офицерите, пък дори го пишеха във военният вестник, каква глупост е съветската концепция за "плътност на огъня". Аз лично от моето обучение останах с впечатлението че автоматчиците са повече охрана на картечарите, снайперистите, ПТУР, сапьори, 120мм минохвъргачки и т.н., отколкото основна бойна единица.

                    3. Имаме ли кадърни комуникационни системи, единен и ефективен център за управление, добре обучено командване, кадърни генерали?
                    Ако не са изпоуволнили всички кадърни офицери, отговора е твърдо да. Офицерите в бойните поделения бяха интелигентни, образовани и убйствено мотивирани. Трябва да чуеш истински български лейтенант с какъв тон произнася тихо "Вменявам ви в дълг!" и как взвода му след това прави неща дато не е мислел че ще успее да направи. Носеха си хората 150 години войнска традиция и я възприемаха напълно насериозно. Имаше разбира се и нещастници но не мнозинството. Ако попаднеш на такива командващи, малката ти авантюра ще приключи бързо, болезнено и унизително. Демек по правилният начин. Сержантите ги обучаваха от деца (не помня дали ги взимаха от 14 или 16 годишни). Ако някакви са останали все още(съмнявам се) също са много полезни. Не са мотивирани като офицерите, но са си професионални войници подобно на американската армия. Сержанското училището вече не съществува.

                    Разбира се както каза Гоги, разликите от поделение до поделение бяха огромни още тогава. Имаше бойни поделения, специални, учебни и яйляшки/връзкарски. Сега предполагам разликата между подразделенията е още по-голяма. Аз мислех че съм на "трудно" място докато не се срещнах с десантчиците от Пловдив. Едно от най-сериозните наказания в нашата бригада(следващото по тежест е дисцип) беше да те пратят в ОХР(най-често), свързочно или дори подразделение на строителни войски. Един вид супер унижение.
                    Last edited by Amazon; 28-08-2014, 03:23.
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      #11
                      Dinain написа Виж мнение
                      А като най-ефективно средство срещу Пилот аз бих платил 50 млн. лв на братя Галеви да съберат 200 гавази от дупнишките села и да го вразумят заедно с групата му.
                      защо с лошо (пари)? просто им обещаваш амнистия и готово, дори 300 ще съберат.

                      Comment


                        #12
                        Dinain написа Виж мнение
                        А като най-ефективно средство срещу Пилот аз бих платил 50 млн. лв на братя Галеви да съберат 200 гавази от дупнишките села и да го вразумят заедно с групата му.
                        Ако оставим настрана Галеви, точно това е едно от решенията, но не 200, а 2000. Не е нещо ново. Макар и с обратен знак, български паравоенни съединения воюват в Родопите и Беломорието 1912-1913 година. Много интересни примери има и в историята на Кюстендилския край веднага след освобождението(Кюстендил е бил с преобладаващо турско население) и района на Дупница-Самоков.

                        Пилот, сигурен съм, че този въпрос си задава всеки отговорен военен и политик. Жалко, че темата ми за НАТО и българската позиция не беше допусната в раздела Модерна епоха. Проблемите не могат да бъдат заобиколени чрез скриването им.
                        С уважение контрол_alt.

                        Comment


                          #13
                          Amazon написа Виж мнение
                          Разбира се както каза Гоги, разликите от поделение до поделение бяха огромни още тогава. Имаше бойни поделения, специални, учебни и яйляшки/връзкарски. Сега предполагам разликата между подразделенията е още по-голяма. Аз мислех че съм на "трудно" място докато не се срещнах с десантчиците от Пловдив. Едно от най-сериозните наказания в нашата бригада(следващото по тежест е дисцип) беше да те пратят в ОХР(най-често), свързочно или дори подразделение на строителни войски. Един вид супер унижение.
                          Хм, деградацията е засегнала и така наречените специални части. Преди няколко години един мой приятел силно мотивиран и с голям потенциал (инструктор по бойни изкуства с може би 10 години спортна кариера зад гърба си, висше образование) стана кадрови войник в парашутната бригада. Не изкара и година. Ниско ниво на войниците, сравнително малък процент от времето заетост с военни дейности и основен процент заетост с битовизми като метене на листа и боядисване на бордюри, бяха едни от основните причини да напусне. Но най-голямата беше липсата на адекватна оценка за възможностите на персонала сред командването.

                          Comment


                            #14
                            Пилот написа Виж мнение
                            Покрай събитията в Украйна се чудя до каква степен родната ни армия е готова да противодейства на някаква "хибридна" война от съвременен тип. Да кажем имаме сценарий:

                            След избори в близко бъдеще на власт за пореден път идва мафията и аз и компактна моя група от около 100 приятели ловджий/страйкболисти/пейнтболисти/играчи на Уеснот вдъхновени от новонастъпилата шотландска независимост и обучени във военното дело от разпри в шотландските пъбове превземаме полицията/кметството в някой средноголям град с някаква индустрия (хем да има да си правим бронирани коли, хем ще има бедни угнетени от съвременните олигарси хора) решаваме да обявим примерно Пернишка и Бобов Долска Народна Република (за по-благозвучно ПБДНР). Местните металургични заводи започват да правят бронирани модификации на разни Камаз-и, намира се серия БМП-23 пратена за нарязване, но останала нейде на склад, правим си блокпост на Владая с две безоткатни оръдия на склоновете, първата колона пратена срещу нас дезертира и идва към ПБДНР, въобще класика. Да кажем и по тайни партизански канали през трънско нашите тайни шотландски спонсори ни внасят някакви ограничени количества боеприпаси, ПЗРК и химически отрови под формата на хагис и шотландско 20 годишно уиски . В така сложилата се обстановка разбира се е ред на БА да се намеси решително и да спре пъклените ни планове, и разбра се, в този момент изникват паралелите на стратегическо, концептуално, тактическо и интернет ниво със ситуацията в Украйна (надявам се по-знаещите от мен съфорумци да могат да помогнат):

                            1. Какво е субективното поне мнение за възможностите на БА? Имаме ли поне 2-3 батальонни групи които да могат да реагират бързо и ефективно?

                            2. Какво е положението с личния състав - в Украйна например се видя, че армията създава заетост и тези вътре ама хич не са готови да се стрелят, какво е положението на този фронт в България? Поне от Ирак съм останал с впечатлението, че нашите се представиха доста по-добре от украинците.

                            3. Имаме ли кадърни комуникационни системи, единен и ефективен център за управление, добре обучено командване, кадърни генерали?

                            4. Имаме ли достатъчно машини поне за един батальон оборудвани с достатъчно добри термовизьори за ефективни нощни боеве?

                            5. Колко Су-25 летят? 4? Тренира ли се атака на наземни цели от Пилатус/Л-39?

                            6. Разполагаме ли с безпилотни разузнавателни самолети (май ни подариха едни)?

                            7. Имаме ли договор примерно да ни се доставят бързо и своевременно сателитни снимки ако ни се наложи?

                            8. Как се сравнява БМП-23 с БМП-2? За БТР-60 и БТР-80 не ми се пита, но имаме ли в повече от хомеопатични количества някаква модерна бронирана техника?

                            9. Има ли самолети/хеликоптери за да кажем десант на 2-3 роти командоси?

                            10. Кога за последно са стреляли нашите Точки?

                            11. Танковете ни имали ли са някога динамическа защита?

                            12. Машините в резерва изправни ли са за употреба?

                            13. Имаме ли някаква модерна концепция за армията или е все още всичко на ниво 1980-та?

                            ***Ясно ми е, че не всички въпроси имат лесни и бързи отговори, но ако някой мисли, че може да даде някаква информация или мнение - моля да сподели. Особено интересно ми е примерно може ли да се вадят изводи от Ирак, сравнения между наши и украински военни по учения в Черно море и т.н. Не на последно място - ако има опит за политизиране, ще хвърчат глави
                            Армия нямаме много отдавна, въоръжение също т.е. имаме и двете само за позиране и приказки, но и май и първото го нямаме вече. Да жените в армията са повече че и прегнати - бременни щото там е най лесно всичко. Полиция ми то и такава с адекватна подготовка нямаме пък и тя е девойнизирана... СПС много модерно понятие или абвреатура няма що.
                            Направо сме оле мале или жив зян.

                            Comment


                              #15
                              ако правите нещо, правете го по- бързо,

                              че като дойдат двата батальона с либийци, ще си имате ядове

                              Comment

                              Working...
                              X