Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Най-добрата пушка

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Ако трябва да воювам, бих избрал М95, защото е по-компактна и защото си имам особено отношение към нея, но като най-добра пушка бих посочил К98.

    Comment


      #32
      .
      Last edited by ; 21-03-2006, 07:50.

      Comment


        #33
        valo написа
        По тази логика, аз смело мога да грабна СКС-45. По години влиза в класацията....
        Не, не влиза. Класацията е за магазинни пушки, т.е. автоматичните и полуавтоматичните се изключват.

        Знам, че дефиницията "магазинни" не е много прецизна, но тя просто следва развитието на оръжията: предно пълнене, задно пълнене, еднозарядна, магазинна, полуватоматична, и т.н.
        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

        Comment


          #34
          Значи М1гаранд,както и другата американска карабина.

          The end of the world came pretty much as we predicted.Atomic spark,struck by human hand raged out of control.Great cities were reduced to dust,burning continents were absorbed by boiling oceans.The spirits of the dead faded in the background radiation that blanked the Earth.

          The 2 minute war - FallOut

          Comment


            #35
            Дискусия за автоматични и полуавтоматични пушки

            Ще трябва да отворим друга дискусия (не класация) за автоматичните И полуавтоматичните (самозарядни) пушки, ама нека малко да дооформим тази тема. Аз ще сложа снимки от моята колекция (и малко текст) за СВТ-40 и М1 Garand. Другият главен участник, G/K-43 все още го нямам в колекцията си. Обаче мога да драсна нещо и за тази пушка, особено след като тя копира 100% газовата система на СВТ-40.

            Първата самозарядна пушка е френската RSC 1917, произвеждана в St. Etienne през 1917 и 1918. От нея са произведени 86 333 броя. Но да се намери такава действаща е много трудно (и скъпо). Няколко пъти видях модифицирани RSC 1917, при които газовата система е частично премахната и работят като магазинни пушки, а не като самозарядни.

            Но, както вече казах, по-нататък ще сложа нещо за тях.

            "Пешо, ти поддържай огъня, аз отивам да викам пожарната..."
            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

            Comment


              #36
              Предлагам да се пусне анкета.

              Comment


                #37
                Политкомиссар написа
                Предлагам да се пусне анкета.
                Предлагам да не се пуска анкета. Това не са избори, а само дискусия. Ако ти искаш анкета, тогава аз искам ценз - мнения само от хора, които притежават съответните оръжия. Всичко друго ще бъде преповтаряне на стереотипи от киното, сътворени с цел забавление и пропаганда, а не историческа истина.

                Предлагам една дружеска дискусия без да си ги мерим, само обмен на информация и, най вече, снимки. Снимки! От лични колекции, от колекции на приятели, нещо което сте докосвали. Изключение правят по-редките оръжия и това ще се уговаря в мненията.
                Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                Comment


                  #38
                  valo написа
                  По тази логика, аз смело мога да грабна СКС-45. По години влиза в класацията....
                  Става въпрос за т.нар.Болт екшъни

                  Nick написа

                  Предлагам една дружеска дискусия без да си ги мерим, само обмен на информация и, най вече, снимки. Снимки! От лични колекции, от колекции на приятели, нещо което сте докосвали. Изключение правят по-редките оръжия и това ще се уговаря в мненията.
                  Това и аз искам.Нека да бъдем реалисти и практици.Поне пушките ги познаваме по-добре отколкото оръдията, гаубиците и танковете.
                  Last edited by Parabellum; 24-06-2005, 04:54. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                  То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                  Comment


                    #39
                    Lee-Enfield No.4 & No.5 - Част 1

                    Събуждам темата с малко снимки от Lee-Enfield No.4 & No.5. Lee-Enfield No.4 е пушката, която бих грабнал, ако очаквах въоръжен конфликт само с магазинни пушки. Това, обаче, не означава, че това ми е най-любимата пушка. При първия избор съображенията са предимно прагматични, при втория - предимно емоционални.

                    Защо избирам Enfield No.4:

                    1. Надеждност и простота.
                    2. Ергономика.
                    3. Прицелни принадлежности.
                    4. Магазин.

                    1. Надеждността на Lee-Enfield No.4 е неоспорима и е доказана в стотици сражения. Канада произвежда този модел в Long Branch до края на петдесетте години.

                    2. Ергономиката е много важен фактор. Тази пушка е изключително удобна за мене, а сигурно би била и за повечето от нас. Прикладът е сменяем и идва в 4 размера: bantam, short, normal & long; маркирани са съответно B, S, нормалният не е маркиран, L. Маркировка L е показана по-нататък. Хората с опит знаят колко е важна подходящата дължина на приклада. Бърз, плавен и удобен затвор; удобен и лек предпазител.

                    3. Прицелът е диоптричен, което го нарежда сред най-добрите в категорията. Има няколко варианта на прицела; по-долу показвам два от тях.

                    4. Магазинът е сменяем, за 10 патрона. Ламарината е с дебелината на магазина на Калашников. Не съм чул някой да се оплаче от дебелината на метала при АК; защо това да е проблем при Enfield?

                    Поради горните качества на пушката аз стрелям най-точно с нея. Това не означава, че това е най-точната пушка; просто аз стрелям най-добре с нея.

                    Приборите за чистене заедно с масльонката се носят в приклада. Затворът и цевната кутия се покриват с брезентов калъф за предпазване от замърсяване. Предпазителят е в обсега на палеца; работи плавно и безшумно; може да бъде включен както при заредена, така и при незаредена пушка. Затворът има много проста конструкция и е със сменяема глава с размери от 0 до 3 (за лесно регулиране на хлабината).
                    Attached Files
                    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                    Comment


                      #40
                      Lee-Enfield No.4 & No.5 - Част 2

                      Тук показвам две от няколкото вида затворни задръжки. Тази на първата снимка изисква само изравняването на два прореза; тази на втората снимка е на пружина и трябва да се натисне с пръст за да може да бъде подмината от главата на затвора. Свалянето на затвора не изисква никакви инструменти.

                      Прицелът е диоптричен и има два основни варианта - с винтова настройка и с пружинен фиксатор. Прицелът дава много ясна картина на целта и е особено подходящ за хора със слабо зрение (късогледство, значи).
                      Attached Files
                      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                      Comment


                        #41
                        Lee-Enfield No.4 & No.5 - Част 3

                        Магазинът на No.4 & No.5 може да се снеме, но това се прави само при почистване. Пълненето е отгоре с патронни тенекийки както при Маузер, Мосин, и т.н. Магазинът побира 2 пачки с по 5 патрона - общо 10 патрона. Това е най-вместителният магазин от всички бойни пушки, произвеждани масово. (Изключвам куриозните оръжия с по 20, 30 и повече патрона, защото не се налагат и не са произвеждани в големи количества поради тяхната ненадежност).

                        Презареждането на No.4 & No.5 изисква завъртане на затвора само на 60°, което го прави много бърз. Само праволинейните затвори на пушки като Манлихер, Шмид-Рубин, Рос и др. го превъзхождат по бързина на действие. Затворната ръкохватака е под удобен ъгъл и много близка за досягане. Накратко, за мен това е най-ергономичният затвор.
                        Attached Files
                        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                        Comment


                          #42
                          .
                          Last edited by ; 21-03-2006, 07:44.

                          Comment


                            #43
                            Lee-Enfield No.4 & No.5 - Част 4

                            Първа снимка - оригинални патрони кал. 0.303 от ВСВ. Втората снимка показва един от многото варианти на щикове за No.4.

                            И накрая, няколко снимки на малката сестра на No.4 - вариантът Lee-Enfield No.5, известен по-добре като Jungle Carbine. Това е скъсен и облекчен вариант на No.4. Късата цев и малкото тегло водят до силен откат и голям пламък при изстрел, затова карабината има следните уникални черти - гумен тил на приклада (никак не помага, корав е като камък и намалява контактната площ) и пламегасител на цевта (предотвратява заслепяване от собствения изстрел).

                            Обърнете внимание, че окачването на ремъка е различно при Jungle Carbine. Това е продиктувано от факта, че карабината е носена на ремък с цевта надолу; окачването е позволявало по-бързо прикладване (поне такава е била идеята). Lee-Enfield No.5 е много симпатична и удобна пушка, особено практична в условията на гъста растителност, като при джунглите, например. Затова и името е такова - Jungle Carbine.

                            Следващото резюме ще бъде за Маузерите (ще покажа около 5-6 модела).

                            Освен това, бих желал да чуя вашите мнения и аргументи за да бъде това пълноценна дискусия.
                            Attached Files
                            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                            Comment


                              #44
                              valo написа
                              До сега съм стрелял само със спортни диоптрични прибори/около 15 вида/ и съм скептично настроен относно бойната им употреба. За стрелба по стационарна мишена са перфектни, но при подвижна..... Имам предвид намаления ъгъл на полезрение, характерен както за диоптричния, така и за оптичния прицел.
                              Вярно, съгласен съм с това. Но, както и всичко на този свят, добрите решения са компромисни. Ето как англичаните са решили проблема с полезрението - добавена е увеличена апертура, наречена "боен мерник" (battle sight). Дава значително по-широко полезрение.
                              Attached Files
                              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                              Comment


                                #45
                                .
                                Last edited by ; 21-03-2006, 07:37.

                                Comment

                                Working...
                                X