Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Погледнете и помагайте

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Погледнете и помагайте

    Здравейте.
    Преди около 20 г. баба ми изкопала в градината си ей това нещо на снимката заедно с една пушка(която така и не видях) увити в парцали. Кажете ми моля, какво е това нещо? от кога е?
    Винаги съм се чудил, но... Тук според мен има хора които са способни да ми помогнат с информация. Така че, помагайте

    Извинявам се за лошото качество на снимката, но в службата нямам нужните средства за нещо по-добро, а и правихме фотото на крак, така че ...



    Ако е нужно, ще направя по-качествена фотография.
    Само да поясня, че дръжката я е правил дядо ми - в смисъл че не е автентична
    Salute!

    =BgAF= Bulgarian Air Force

    #2
    Миро, аз съм пас. Предполагам, по острието не са се запазили каквито и да е знаци и маркировки. Това че дръжката не е автентична само допълнително усложнява нещата. Вероятно е било някаква къса артилерийска сабя или тесак, а може и байонет да е било. Предполагам, че Парабелумът и Танкистът ще могат да кажат нещо повече.

    Comment


      #3
      Действително, по острието няма никакви надписи и маркировки. Но няма и следи от такива. Нищо!
      Острието не е двуостро. Има формата на клин. Oтпред срещуположно на режешия ръб острието е скосено (около 5-6 см). Като за намушване ми се струва.
      А оригиналната дръжка я помня. То бяха само остатъци от дървесина. Беше изгнила на 90%. Съжалявам че не съм запазил нитовете. Макар и изгнили, си бяха на мястото. Не знам за колко време изгнива дървесината, ама се беше свършила. По острието има доста язви, то се вижда и на снимката донякъде.

      ...

      Salute!

      =BgAF= Bulgarian Air Force

      Comment


        #4
        Ей на това ми казвам късмет-да намериш в градината си пушка и тесак. Бравос.
        жалко че пушката е изчезнала.
        това според мен е тесак, но какъв един господ знае-мяза ми на сръбски, но не съм сигурен.Да видим какво ще каже танкиста.
        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

        Comment


          #5
          За ножчето

          Не съм много сигурен, но ми се струва някакво народно творчество. Гарда му е много странен и дръжката също. Острието като че ли е от щик на турски Маузер. Ако може да се направят по-качествени снимки, вероятно ще го разпознаем. Ако собственика е от София, да го донесе в четвъртък в клуба и ще направим опит да го датираме там. :wall:
          От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

          Comment


            #6
            За съжалене съм от Шумен, така че ваианта с клуба отпада. Ще се постарая обаче да направя по-качествена снимка ...



            Salute!

            =BgAF= Bulgarian Air Force

            Comment


              #7
              Аре и аз да зема да се изкажа.....според мен острието е от руски двуостър тесак, от тези с бронзовата дръжка, а дръжката и гарда са си народно творчество...въпроса е, че обикновено се намира само дръжката, а другото е изгнило, тука случая е наопаки...
              Attached Files

              Comment


                #8
                Не знам, но на мен острието ми изглежда едноостро. Гардът (кръстачката) оригинален ли е, или дело на дядо ти, който го е поставил заедно с дръжката?

                Comment


                  #9
                  Не. Всичко си е автентично, освен дървената част на ръкохватката. За следващата снимка ако е нужно ще махна дървесината?
                  А острието определено не е двуостро. Струва ми се и че никога не е било такова.
                  Все пак, аз ако знаех нямаше да питам. Но поне така изглежда ...

                  Абе Parabellum, ти нали месец май ще идваш насам? може би тогава ще хвърлиш повече светлина по въпроса? най-малкото ще ми кажеш как да го почистя от ръждата и малкото блажна боя. Дядката навремето го беше нацапал....

                  А снимка ще направя в най-скоро време и ще я постна тук.

                  Ще допълня, че острието и ръкохватката са едно цяло. Монолитни са. Няма месингови или други метали по ножчето. Предпазителя е от същото желязо като острието. Предполагам

                  =BgAF= Bulgarian Air Force

                  Comment


                    #10
                    Нямаш проблеми ще хвърля светлина по въпроса на чаша бира и без това май ще основавам Шуменско-Преславски клуб. Много яка агитка се заформя от Шумен и това ме радва, защото по-нататък виждам междуградски сборове на Бойна Слава.
                    А на дядо си ще трябва да му целунеш ръката за дето е боядисал тесака с блажна боя-по този начин го е съхранил от продължаване на корозията.
                    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                    Comment

                    Working...
                    X