Някой да ми каже кога излиза от употреба сабята и рефлексния лък?
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Сабята и Българите
Collapse
X
-
Сабята остава в употреба до Първата Световна Война, като даже има някои конни части които я използват (без особен успех) и през Втората. В някои части на Индия рефлексния лък се използва и през 19-и век.
Ако обаче става дума за типично българските саби и лъкове и кога те излизат от употреба по нашите земи, е трудно да се даде отговор. Ясно е, че през Второто Българско Царство мечовете са били на мода и в България са били ковани такива, но покрай куманите и татарите сабята остава на въоръжение и после с турското нашествие се завръща в пълния си блясък. Общо взето същото се отнася и за рефлексния лък. Лъковете по няшите земи изчезват чак с появата на заднопълнещите се пушки, а дотогава освен кремъчни шишанета хайдутите са използвали и самострели (арбалети), а предполагам и лъкове (вкл. и рефлексни). Кърджалиите също, впрочем. Да речем че края на 18-и век е края и на рефлексните лъкове.
Comment
-
като даже има някои конни части които я използват (без особен успех) и през Втората
Comment
-
gollum написаЕдна вметка само - сабята си е част от униформата и екипировката на всички кавалериски подразделения през ВСВ, както и на артилеристите на конна "тяга" в почти всички армии. Друг е въпросът, че не се използва като оръжие, а е по-скоро част от униформата.
Отделно и японците са придобили печална известност покрай екзекуции със саби, но техните саби са различно нещо и не произлизат от тюркските, от които са произлезли всички европейски саби.
Comment
-
TVV написаАко обаче става дума за типично българските саби и лъкове и кога те излизат от употреба по нашите земи, е трудно да се даде отговор. Ясно е, че през Второто Българско Царство мечовете са били на мода и в България са били ковани такива, но покрай куманите и татарите сабята остава на въоръжение и после с турското нашествие се завръща в пълния си блясък. Общо взето същото се отнася и за рефлексния лък. Лъковете по няшите земи изчезват чак с появата на заднопълнещите се пушки, а дотогава освен кремъчни шишанета хайдутите са използвали и самострели (арбалети), а предполагам и лъкове (вкл. и рефлексни). Кърджалиите също, впрочем. Да речем че края на 18-и век е края и на рефлексните лъкове.Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.
Злобата крепи човека, а мързела го грози!
(собствен патент)
Comment
-
Монголските лъкове са малко по-различни от българските въобще самите рефлексни лъкове са доста видове...А не знам какво искаш да кажеш с това трудни за опъване?За опъвене на рефлексен лък е нужна 2 пъти по малка сила от колкото за опъване на английски дълъг лък като далекобойността е мало по голяма 450-500 метра.Освен това лъкът е индивидуално оръжие за всеки според силата не може да очакваш оглан току що влязъл в някоя новобранска бага да стреля със същия лък с който някой багаин води битка...Виждал съм миниатюри на хайдути от 16в. един държеше лък във филма "Време разделно" някои българи стреляха по турците с лъкове интересно хрумване на режисиора според мен...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...
Comment
-
Вчера гледах един филм - "Муса Боецът" [Musa The Warrior] не знам дали са го пускали в България. Играе мадамата от "Crouching Tiger Hidden Dragon" и "House of Flying Daggers". Не знам как са преведени на български. Та там драмата се разиграваше между корейци, монголци от династията Ян и китайци от Минг. Освен хубавите схватки имаше невероятен парад на оръжия, бойни похвати и пр. Имаше и саби и лъкове. Монголците едни криви саби въртяха. Интересното с монголския лък в 1 епизод беше, че стрелата направо прикова един към стената... Отделно, при една малка схватка, 7/8 души бяха застигнати в гората от малка група монголски конници. Докато първите- спешени - застанаха гръб до гръб и се приготвиха за бой, монголците ги бяха заобградили и най-безцеремонно извадиха лъкове и ги надупчиха до един. Такава ще да е била съдбата на много други. Та такива ми ти работиLast edited by Batko Charly; 30-04-2005, 08:45.Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.
Злобата крепи човека, а мързела го грози!
(собствен патент)
Comment
-
Еее тоя филм не са го пуснали тук още ама ми се пригледаТигър и Дракон и Стаята на летящите кинжали е превода на филмите...Аз лично харесвам такъв тип филми хореографията е такава че Матрицата ряпа да яде!...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...
Comment
-
Ами не съм търсил изобщо ако става за въпрос имам ограничен външен трафик...Ама все пак кажи от къде мога да го дръпна пък ще видим...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...
Comment
-
Гост
Araslan написаМонголските лъкове са малко по-различни от българските въобще самите рефлексни лъкове са доста видове...А не знам какво искаш да кажеш с това трудни за опъване?За опъвене на рефлексен лък е нужна 2 пъти по малка сила от колкото за опъване на английски дълъг лък като далекобойността е мало по голяма 450-500 метра.Освен това лъкът е индивидуално оръжие за всеки според силата не може да очакваш оглан току що влязъл в някоя новобранска бага да стреля със същия лък с който някой багаин води битка...Виждал съм миниатюри на хайдути от 16в. един държеше лък във филма "Време разделно" някои българи стреляха по турците с лъкове интересно хрумване на режисиора според мен
Не мога да се сетя къде, или в Записките, или пък другаде, имаше данни за едно село нейде из Добруджа, чиите жители били страшни стрелци с лък, вкл. до 19 век. Твърди се, че сваляли птици и че имали по-особен външен вид, с по-малко бради или нещо такова. Авторът казваше, че били потомци на някакви стрелци в средновековната българска войска, ама пусто като не мога да се сетя къде съм го чел! В сериозен източник беше, нещо като мемоари май.
Comment
-
Ами сещай се по бързо че тази лъжичка инфо не стига да утоли вълчия ми глад...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...
Comment
-
Някой може ли да ми прати няколкото страници със снимки на саби от книгата на Йотов ? Ще бъда много благодарен... - medka@mail.bgPauke !
Comment
-
по въпроса за бг саби и палаши:
оръжието на кубрат е палаш.палаша е едноостър, като предната 1/3 може да е двуостър.дръжката може да сключва ъгъл с острието но може и да е по оста.палаша на кубрат е "параден", т.е. носен в двуреца,пи срещи с чужди представители и т.н.това не значи,че острието не върши никва работа,както при съвременните парадни саби.
сабята най-вероятно е грешка при перфектното зонално закаляване на палаш.ще опитам да обясня за какво иде реч.когато се нагрее едно право острие и се потопи в охлаждаща течност с острата част надоло и е нагрято така,че само острата част е стигнала температура на закалка, то се извива нагоре - т.е. придобива формата на сабя.не е логично нали.обикновенно с понижаване на температурата размера намаява, т.е. трябва да се огъне в обратна посока - като ятаган.закаляването е процес при който се гони някаква структорна промяна в материала.при температура на закаляване структурата на стоманата е аустенит.при охлаждане се превръща в мартензит.мартенцита обаче е структура която има най-голям обем и затова правото острие се извива.къде е направена за първи път тази грешка едва ли някой може да каже.спорен е въпроса и кога за пръв път се появява сабята.друго характерно е, че сечащите и способности са по-слаби в сравнение с палаша.срещу противник в желязо е по-добре да се използва палаш или меч.в степите обаче се появява т.н. лека конница(хусари :sm186: ),защитното и въоръжение на която е било главно от кожа, костни или рогови налкадки.сабята се явява идеално оръжие за такива доспехи.
Comment
Comment