Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Срам не срам...пак ще се похваля !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Срам не срам...пак ще се похваля !

    Днес следобед изненадващо ми звънна ГСМ-а, и един антиквар, собственик на магазин, тихо прошепна : Ела, имам нещо за теб...
    И ето ме сега, олекнал със близо 700 лв., но щастлив собственик на царски трудовашки кортик в суперзапазено състояние, много хубав "нож на дневалния", оригинален къс щик за мод. 1938 Mannlicher - Carcano, хубава катарама за боен колан и един кашон соц. ордени и медали....И набързо няколко снимчици :
    Attached Files
    Last edited by ww2; 03-01-2005, 22:30.

    #2
    Честито, много хубави неща, особено кортикът. Мерси за снимките.

    Comment


      #3
      Честито и от мен.Бравос!
      Обаче.Аз трудовашки кортик съм виждал-е още се мъча за му го взема на човека, но той не кандисва.
      Та мисълтта ми е следната.Не искам да те засягам, но острието ми се вижда някак си менте,плюс това ефесът и коронката ми изглеждат някак си много калпаво отляти-много шупли има по тях. Дано не се окажа пророк-наистина не искам това красиво нещо да се окаже менте.
      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

      Comment


        #4
        Parabellum написа
        Честито и от мен.Бравос!
        Обаче.Аз трудовашки кортик съм виждал-е още се мъча за му го взема на човека, но той не кандисва.
        Та мисълтта ми е следната.Не искам да те засягам, но острието ми се вижда някак си менте,плюс това ефесът и коронката ми изглеждат някак си много калпаво отляти-много шупли има по тях. Дано не се окажа пророк-наистина не искам това красиво нещо да се окаже менте.
        Глупости ! Това сигурно е 20-тия такъв кортик, който минава през ръцете ми...ето ти го в Johnson's, ето ти го в Miller's....
        Това е т. нар. 2-ри модел, който не е правен в Германия и острието му не е същото като на 1-ви модел (double-fullered Kriegsmarine style) и не е маркирано Пума Солинген и дръжката е малко по-светла....други разлики няма !
        И за да бъда докрай обстоятелствен, ето снимки на 1-ви модел, с маркираното острие.
        Attached Files

        Comment


          #5
          Хм, дилърите не са най-добрите източници за справка... Примерно г-н Джонсън - пилотски кортик с нещо прикачено отстрани /"за пилоти, отличени с орден за храброст".../, за което никой не е чувал... Добре, айде, дори и просто да е наистина рядко, /а не парче фантазия.../, тогава да видим трудовашкия кортик - супер рядък!!!!! - с верижка от комунистически кортик... Не, дилърите според мен са много ненадежден източник на информация.
          На нож!

          Comment


            #6
            Аз за българските кортици по-скоро бих се консултирал с книгата на Предов, а не с Джонсън Милитария онлайн стора. Острието определено прилича изключително много на остриетата на комунистическите кортици. Отделно Парабелум е прав, че има нещо смущаващо в изработката на главичката: вижда се сериозна разлика в качеството между тази на твоя ит ози от Johnson Militaria, който си дал като пример. Това обаче не означава че е фалшификат, просто може да е част от емисия, правена изцяло в България с по-ниско качество.
            Сега съм на работа и нямам книгата за кортиците под ръка, но довечера ще погледна в нея като се върна.
            Last edited by TVV; 04-01-2005, 19:09.

            Comment


              #7
              TVV написа
              Острието определено прилича изключително много на остриетата на комунистическите кортици.
              А дали наистина прилича на остриетата на комунистическите кортици, а....???
              Attached Files

              Comment


                #8
                TVV написа
                Аз за българските кортици по-скоро бих се консултирал с книгата на Предов, а не с Джонсън Милитария онлайн стора. Острието определено прилича изключително много на остриетата на комунистическите кортици. Отделно Парабелум е прав, че има нещо смущаващо в изработката на главичката: вижда се сериозна разлика в качеството между тази на твоя ит ози от Johnson Militaria, който си дал като пример. Това обаче не означава че е фалшификат, просто може да е част от емисия, правена изцяло в България с по-ниско качество.
                Сега съм на работа и нямам книгата за кортиците под ръка, но довечера ще погледна в нея като се върна.
                С цялото ми уважение към Тошо Предов, но това, че някой е написал една книжка, ползувайки чужда, готова информация, още нищо не значи...
                Всичките тези мъчителни изказвания ме навеждат на мисълта, че никога не сте държали в ръцете си истински трудовашки кортик, само сте гледали снимки, иначе нямаше така да се изказвате....абсолютно нищо странно няма в коронката, нито в острието....и след като ви казвам - това е Втори модел, при това в перфектно състояние, може спокойно да ми вярвате ! Нищо чудно и да не знаете какво е Втори модел, иначе нямам обяснение на тия ваши предположения...че то като не знаеш нещо, най-лесното е да го обявиш за менте...

                Comment


                  #9
                  Приликите са повече от очевидни, а има и български комунистически кортици от по-ранна емисия, за които не се и съмнявам че знаеш, на които острието е същото като на трудовашкия кортик, без каналче по средата. Така или иначе не виждам какво особено значение има за теб, след като очевидно не смяташ да задържиш кортика, а да го продадеш по eBay (#6503248038). Там дори и да е неавтентичен и сглобен от различни части, със сигурност ще се намери американец който да го купи.

                  Comment


                    #10
                    И в тая връзка ми се ще да попитам : Знае ли някой какво е това ??
                    Какво е на снимки 1 и 2, и каво на снимки 3 и 4 ?? А ?
                    Лята цамова дръжка и триъгълно острие в съответната кания....
                    Attached Files

                    Comment


                      #11
                      TVV написа
                      Приликите са повече от очевидни, а има и български комунистически кортици от по-ранна емисия, за които не се и съмнявам че знаеш, на които острието е същото като на трудовашкия кортик, без каналче по средата. Така или иначе не виждам какво особено значение има за теб, след като очевидно не смяташ да задържиш кортика, а да го продадеш.
                      Да, само дето остриетата на ВСИЧКИ типове комунистически кортици е точно с 5 см. по-късо....
                      Естествено че ще го продам, тоя късен модел не ме кефи, имам си идеален Солинген...а ножа на дневалния вече замина на редовен клиент за 350 евро...като "WW2 Bulgarian Landing Troops Fighting Knife"

                      Comment


                        #12
                        По моето скромно мнение, на снимки 1 и 2 има нещо като Франкенщайн, сглобено от разни елементи, а на снимки 3 и 4 доста грозна отливка на цялата дръжка от олово, алуминий или и аз не знам какво, като и двете очевидно наподобяват пехотния кортик. Има няколко възможности:
                        1. Някой офицер си е загубил/счупил кортика и се е опитал да го възстанови с подръчни материали
                        2. Някой антиквар/колекционер/слуаен човек си е сглобавал части
                        За първото е очевидно че острието е взето от щик или сабя и е било приспособено, а за второто не съм напълно убеден че канията е оригинална, на снимката не се вижда съвсем добре но съдейки по качествто на изработка е правена заедно с останалата част от кортика, по който като че ли няма нищо оригинално. Разбира се, може и да е правен още преди 44-а, като ерзац или нещо подобно, както има алуминиеви отливки на авиаторските кортици. А може и да е менте.

                        Comment


                          #13
                          ww2 написа
                          Да, само дето остриетата на ВСИЧКИ типове комунистически кортици е точно с 5 см. по-късо....
                          Естествено че ще го продам, тоя късен модел не ме кефи, имам си идеален Солинген...а ножа на дневалния вече замина на редовен клиент за 350 евро...като "WW2 Bulgarian Landing Troops Fighting Knife"
                          Виж, не съм казал че е 100% менте или не, просто казвам че не е съшото качество като първата емисия. Възможно е и да е от втора емисия, а вече всеки за себе си може да си прави сметката дали да го купи или не и на каква цена . Вече каво ще го правиш и къде ще го продадеш си е твоя работа и това не го коментирам, само ми беше странно защо толкова остро реагира при изказаните съмнения за автентичността на нещо, което очевидно не смяташ да запазиш така или иначе.

                          Comment


                            #14
                            то острието не е много проблем - имам предвид, има сродни соц-страни, може от някоя такава да е... Да не говорим тук какви кортици се правят, някакви майстори правят копия /не точни, а подобни/ на царски корици, просто невероятно качество! Та явно не е проблем да се изработи такова острие... и дръжка... и всичко Не казвам, че твоят е фалшив, просто явно не е проблем да се намери и направи такова острие.
                            Last edited by kapitan; 04-01-2005, 20:46.
                            На нож!

                            Comment


                              #15
                              Абре ейй....симпатяги !
                              Стига сте се дърляли с тъпия кортик, повярвайте ми, всичко му е оригинално, просто е втори, по-късен модел и не е правен в Солинген, Германия, това е...както си му е редът, описан е подробно в литературата...
                              За другите кортици - те също са известни на сериозните колекционери, в тях няма нищо измислено и нищо направено сега...вижте в книгата на Предов, може да ги е описал и тях. Дълго е за разказване как и защо, но са се носили след 1944 година от бивши, но действуващи царски офицери, както и от членове на Съюза на запасните офицери...правени са накъде в покрайнините на София, забравих къде точно, остриетата и каниите са били истински, дръжката е била отлята от ЦАМ и после боядисана с жълта или бяла боя. По-редки са от обикновените пехотни кортици...
                              Преди 2-3 години в сайта и форума на Роберт Бергер и Курт Глемсер се обсъждаха същите модели....

                              Comment

                              Working...
                              X