Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нещо, което едва ли сте виждали

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Нещо, което едва ли сте виждали

    И аз искам да се похваля с нещо интересно, каквото едва ли сте виждали преди. Тази нова придобивка е нож тумбук-лада от Суматра. На този остров в някои райони традиционния керис не е разпространен и това се явява един вид заместител. Ако сте чели внимателно статията ми за проектосписанието, ще видите че има доста прилики между двата типа оръжие. Това нещо е сравнително мъничко, цялото е малко под 30 см, а острието е едва 17см. Дръжката и двата края на ножницата са направени от резбован биволски рог, острието е симпатично, но не е от памор (термина за дамаска стомана в Индонезия). Та ето го:


    #2
    Пръв съм аз да ти честитя тази красота.Което пък ме навява на мисълтта да ти дойда на гости , че по-добре да разгледам колекцията ти!
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #3
      Красиво е! Честито за новата придобивка!
      На нож!

      Comment


        #4
        Мерси, мерси, радвам се че ви харесва. Засега се очертава това да е последната ми придобивка за известно време, поне не и докато събера достатъчно eBay точки. Засега имам 19, което е 19 цента

        Comment


          #5
          А туй чудо как се държи много странна дръжка?Има ли бойно приложение такъв тип нож или е само ритуален?
          ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

          Comment


            #6
            Принципно се държи също както и кериса: палеца и показалеца са върху основата на острието, останалата ръка върху дръжката и служи само за нанасяне на пробождащи удари (то не че с това малко острие други може). Предназначението на повечето е едновременно и бойно, и церемониално. Поради голямата почит към хладните оръжия в тази култура (то не е една отделна култура, само на Суматра сигурно има една дузина народности и езици, но като цяло могат да се обединят с останалите индонезийски отрови в една култура) много от бойните оръжия са и богато украсени. Този тип ножове са неразделна част от костюма на тамошните мъже. Трябва да се има предвид също, без никакъв расизъм, че големината на ръцете им е по-малка от тази на нашите, все пак.

            Comment


              #7
              Ами аз много от Индонезия не разбирам.Знам само как да е намеря на картата и от време на време по новините като дадат за някой мюсюлмански атентат.Ама предполагам че Сандокан освен крис е имал и такова ножче.За колекция е добро но чесно казано ханджарите и каракулаците повече ми харесват
              ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

              Comment


                #8
                Ооо, две мнения няма: ханджарите, каракулаците и джамбиите (арабските ханджари) и на мен ми харесват много повече, ама понякога човек вижда нещо друго евтино и си го купува за една десета от цената на един ханджар.
                Сандокан едва ли е имал такова ножче освен кериса, защото такова ножче носят там, където не носят керис. Мисля че го носят мюсюлманите от Суматра. Честно казано, и аз не разбирам много от културата и историята на Индонезия и Филипините, където е пълна каша от религии, езици и раси, отделно дето има от народности в първобитен стадий, като даяките и другите ловци на глави, до развити цивилизации и кралства (става дума за едно време, макар че и сега има монархии, като султанатът на Бруней). Аз им събирам оръжията, които са доста интересни и красиви (а истински добрите и крайно практични, който не вярва да пита Магелан ) докато не са станали и те непосилно скъпи като японските и близкоизточните.

                Comment


                  #9
                  Аз съм много мераклия за каракулак и ятаган, но за сега това са в сферите на моите фантазии!
                  То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                  Comment


                    #10
                    Я ми обяснете какво точно представлява каракулака.
                    Pro Deo fide et Paria

                    Comment


                      #11
                      Имай търпение
                      ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                      Comment


                        #12
                        Накратко, каракулак в буквален превод от турски означава "черни уши". Каракулаци са тези оръжия, които външно наподобяват ятагана, но остриетата им са по-къси и украсата им е по-семпла. Били са използвани едно време от овчарите и поне според мен се явяват тип овчарски нож, само дето за разлика от обикновения овчарски нож, дръжката им завършва с широки уши като на ятагана. Перето беше пуснал тук овчарски ножове някъде в една тема.

                        Comment


                          #13
                          Ох не мога да намеря интересен български сайт в който има каракулаци(сайта на този който ми кове станалата вече утопия за мен сабая )
                          ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                          Comment


                            #14
                            То и няма такъв сайт. А сабята и ние я чакаме на снимки, ама нали знаеш, колкото по-дълго чакаш едно нещо, толкова повече ти харесва накрая. По-добре да работи над нея повечко време, отколкото да я направи набързо.

                            Comment


                              #15
                              Какво на бързо вече втори месец минава знаете ли как ми се размахва нещо Още повече след статията която ще пусна след секудна в "Интересно от медиите".
                              ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                              Comment

                              Working...
                              X