Съобщение

Collapse
No announcement yet.

помощ за определяне на едно "ножче"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    сигурно са те усетили, че си колекционер и са ги скрили
    На нож!

    Comment


      #32
      Parabellum
      Много зависи кога си служил...ако е било след 1985-1990 нищо чудно че не е имало...още към 1975-1980 в армията навлязоха масово новите Калашници и новите щикове, тия бакелитовите, от Казанлък, кафяво-оранжевите, с ножицата за тел отпред...и почнаха да дават караул с тях...а "Ножа на дневалния" изчезна... :noway:
      Кой ги знае къде седят консервирани в някой незнаен ъгъл, в някой незнаен склад...даже и склададжията не знае, че ги има...

      Comment


        #33
        За ножа на дневалния

        Както по-горе писах ножа на дневалния се употребява официално до 1985 г., като аксесоар към униформата извън строя. Курсантите носят същия нож, само че никелиран. След 1985 г. се въвеждат навсякъде щиковете от Калашника. Сега на склад в МО има известно количество, което се предлагаше за продан и за награда на военнослужещи от колегите им. (Ако се сетят за нож)
        Ето две снимки на такива щикове
        Attached Files
        От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

        Comment


          #34
          Още за ножовете

          :1087: Като сме почнали да пускаме ножове и щикове ето две хубави нещица от моята колеккция.
          Първото ми го подари един приятел от Полша, а второто аз го подарих на един приятел. Сеща ли се някой какви са тези красоти ? Снимките са ужасни и може човек спокойно да се заблуди, но това е положенинето!
          Attached Files
          От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

          Comment


            #35
            ww2 написа
            Parabellum
            Много зависи кога си служил...ако е било след 1985-1990 нищо чудно че не е имало...още към 1975-1980 в армията навлязоха масово новите Калашници и новите щикове, тия бакелитовите, от Казанлък, кафяво-оранжевите, с ножицата за тел отпред...и почнаха да дават караул с тях...а "Ножа на дневалния" изчезна... :noway:
            Кой ги знае къде седят консервирани в някой незнаен ъгъл, в някой незнаен склад...даже и склададжията не знае, че ги има...
            Аз служих през 1994 до 1996. В моето поделение имаше в складовете около 15 000 МП-38, това лично го знам, защото два пъти съм ги подреждал и проверявал.Като ги видях за първи път сръцето ми даде на късо. Колко от тях са се видили на списък, не знам.
            Колкото до Ножа на дневалния ти може да се окажеш прав.някога, някъде ще се появят и дано ние сме наблизо за да си вземем няколко
            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

            Comment


              #36
              танкиста от Харков написа
              :1087: Като сме почнали да пускаме ножове и щикове ето две хубави нещица от моята колеккция.
              Първото ми го подари един приятел от Полша, а второто аз го подарих на един приятел. Сеща ли се някой какви са тези красоти ? Снимките са ужасни и може човек спокойно да се заблуди, но това е положенинето!
              Хайде дай ни Жокер.Аз не мога да се сетя!:sm186:
              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

              Comment


                #37
                Абе и двете са някакви щикове....това първото ми прилича на някаква разновидност или преработка от щик за Калашник...пък и второто май...
                Снимките не се виждат хубаво....

                Comment


                  #38
                  Че са щикове, щикове са.
                  Няма ли по-ясни снимки за да видя клеймата по тях за да мога да ги определя някакси?
                  То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                  Comment


                    #39
                    За ножчетата

                    :1087: Второто ножче е наистина щик. От чешки автомат. Zk-58. Той е подобен на Калашника, но стреля с друг, подобен на него междинен патрон, но по-дълъг с около 3 мм. Успях с много трудности, да си намеря такъв патрон за колекцията. Автомата по обясними причини, не е въведен в масово въоръжение. Но щиковете му се намират и се рекламират и до днес от чехите. Познават се по странната извивка на дръжката и кривия лопус. Защо чехите са го направили такъв крив, не ми е ясно. Сигурно за по-удобно вадене и слагане на пушката.
                    Първото ножче не е щик. То се вижда, колкото и калпава да е снимката, че е модел на финка. Няма механизъм за закачане като щик. Много е хубаво, но лесно се изтъпява и трябва постоянно да се точи. Желязото му е калпаво. Производството му е полско, следвоенно (1953 г. ) и на острието има щемпел 10, в кръг, който е маркировка на полски военни заводи. Доколкото ми е известно, този нож е въведен в руските специални части (парашутисти, диверсанти и др.), като обр. през 1942-43 г. Не зная до коя година е на въоръжение.
                    :fire: Снимка на подобен нож, вероятно руско производство има в полицейските архиви. Той е на един от заловените парашутисти през септември 1941 г. За жалост, не мога да го пусна, защото тука едни специалисти ми унищожиха над 300 снимки и сега съм болен от това и не мога да ги възтановя.
                    :tup: Ура, намерих снимката на финката на друго място. Ето я. На острието има надпис "З. Д. ТРУД. ..." :1087:
                    Острието е почти същото , но дръжката тук е облечена с ръбеста гума!!! Вероятно, за да може да реже жици, по които тече ток. Нали е за диверсанти! :stupid:
                    Attached Files
                    Last edited by танкиста от Харков; 14-02-2005, 09:28.
                    От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                    Comment


                      #40
                      Днес приключи това ножче по еВау (не, не го спечелих аз :vb_sad: ), и искам да ви го покажа, ето линк: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...e=STRK:MEWA:IT
                      Със сигурност едно време е било острие на щик за к98, обаче някой го е преправил. Като че ли това окончателно доказва, че голяма част от ножовете на дневалния са от преправени щикове за Маузер.

                      Comment


                        #41
                        Не се къхъри-нещо не ми хареса това ножче
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          #42
                          Аз дори не наддавах за него, но ножчето е интересно, като поне на мен ми се струва, че освен острието и канията е от щик за Маузер к98.

                          Comment


                            #43
                            На мен определено не ми хареса.
                            Не трябва да се тревожиш, точно когато най-не очакваш ще се сдобиеш с такъв нож.
                            От опит го знам.
                            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                            Comment


                              #44
                              Не съм се разтревожил изобщо. Както и да е, следях го не за да наддавам за него, а за да го покажа тук.

                              Comment

                              Working...
                              X