Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Бриго Аспарухов се отказа!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Не загряваш бавно
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #17
      Бе тия Бригадири ако беха толкова кадърни разведчици, немаше да загубят Студената война Кой го знае на колко господари се е кланял, докато накрая е опротивял на всички 8)
      Si vis pacem - para bellum!

      Comment


        #18
        Трудната любов на НАТО с България

        За всеки, склонен да приеме НАТО единствено като говорилня, изгубила смисъла на своето съществуване, си заслужава да вземе под внимание твърдата позиция на алианса към България. България е на прага на НАТО, но през последните няколко седмици София беше предупреждавана, че рискува да бъде отстранена от присъединителния процес, ако упорства да назначи бивш служител на КГБ на чувствителен разузнавателен пост.
        Български официални лица казаха, че въпросният служител, Бриго Аспарухов, е обявил, че вече не е заинтересуван от позицията съветник по националната сигурност, и че следователно проблемът е разрешен. Официални лица от НАТО обаче бяха по- предпазливи и отказаха да обявят случая за приключен. Преговорите с българите относно назначението "бяха като пинг-понг мач", каза източник от алианса.
        Ако не да суспендира кандидатурата на България - което според източници е било обозрима възможност - НАТО най-малкото можеше да откаже на България достъп до класифицираната информация. Това се е случвало два пъти в историята на организацията (любопитно - никога с Франция) - с Гърция през 1967 г. и с Португалия през 1975 г.
        България едва ли би искала да се отличи точно по този начин. И Гърция, и Португалия бяха наказани след военен преврат. Днешното правителство, водено от министър-председателя Симеон Сакскобургготски, е демократично избрано. Още повече премиерът, бивш цар, е прозападно настроен и желае неговата страна да се присъедини към НАТО. И, както служител на НАТО го формулира за нас, пълният достъп до разузнаването "е необходим за функционирането като съюзник".
        Над 20 години Аспарухов е бил висш служител в българските разузнавателни служби, докато страната бе под ботуша на един от най-просъветски настроените режими във Варшавския пакт. След 1989 г. той продължи да води разузнаването под различни леви правителства. Доскоро той беше член на парламента от бившата комунистическа партия, Министър-председателят според служители на НАТО е настоявал, че е дал думата си на Аспарухов да го назначи и че смята за въпрос на чест да спази това си обещание. Изглежда, Аспарухов сега го измъкна от конфуза.
        Във всеки случай САЩ, Великобритания и други членове на НАТО, както и главният секретар на НАТО ген. Джордж Робъртсън казаха на представителите на правителството на Сакскобургготски, че подобно назначение едва ли е подходящо поведение за съюзник на НАТО. "Беше им категорично заявено, че този човек не е подходящ", каза един посланик на НАТО. Друг отбеляза, че технически начини да се откаже присъединяване на България можеха да бъдат открити преди времето, предвидено тя да стане член следващата пролет.
        България, която подкрепи освобождаването на Ирак и която се стреми към членство в НАТО, би могла да играе силна роля на Балканите и в Черно море, което тя дели с член на алианса - Турция, и със страна кандидатка - Румъния. Тази седмица американският адмирал Грегъри Джонсън, главнокомандващият Южното крило на НАТО в Европа, на посещение в София посочи, че морето е "стратегически път за транспорт на ресурси и в частност на горива". Страната е част от "новата Европа", носейки нови идеи за бъдещата посока на Европа.
        Това е още една причина за НАТО да бъде твърда с България относно стандартите, които се очаква да поддържа всеки съюзник, особено по отношение на така чувствителните длъжности като тази, която Аспарухов трябваше да получи. В своето упорство да има безпогрешни висши служители по сигурността НАТО демонстрира, че алиансът е сериозна военна организация и възнамерява да остане такава.
        Превод от: The Wall Street Journal Europe
        Si vis pacem - para bellum!

        Comment


          #19
          И все пак, ако се абстрахираме от конкретния случай, подобно назначение е малко или много част от суверенитета на една държава. Фактът, че от НАТО смятат, че едва ли не могат да наредят какво да бъде решението на българското правителство по подобен проблем не ми се струва никак обещаващ. В крайна сметка, в сответните служби на държавите цленуващи в НАТО (които така се възмущават) със сигурност работят хора, които по време на Студената война са работили против интересите на България (разбира се, тогавашната България, но все пак това си е същата държава). А това не е много по-различно.
          Както и да е, това далеч не е единственият подобен въпрос, а и въпросният бригадир ми е изключително антипатичен.

          Comment

          Working...
          X